İçeriğe Yönlendir

Focus 1 Orjinal Ön Kol Dayama Montajı Hakkında Yardım

Atakan UYSAL

Recommended Posts

Atakan UYSAL

Herkese merhabalar buralarda yeniyim konuyu yanlış yere açtıysam affola .

2000 model 1.6 Ghia Focus aracım var bir arkadaştan orjinal çıkma ön kol dayama satın aldım ancak bunu aracıma nasıl monte edeceğime dair bir fikrim yok internettede sağlam bi kaynak bulamadım benim şoför koltuğunda bel desteği mevcut kol dayamanın oraya takıldığını, hem bel desteğinin hemde kol dayamanın mekanizmasının birlikte çalıştığını, orjinalinden bu şekilde araçlar olduğunu gördüm ve duydum, aranızda bu parçanın nasıl takılacağını bilen daha önce montajını yapan var ise yardımcı olabilirmi ? koltuğun ve kol dayamanın görsellerini ekliyorum

focus 1 ön koltuk.jpeg

kol dayama.jpeg

kol dayama 2.jpeg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

detayda yapılışını görmedim ancak sırtlığı söküp masaya alıyordu döşemeciler

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Orijinalden bel desteği var  aracınız da. Kolçak mekanizması  için koltukta  kolcagin geçeceği bir demir parça daha ve bel desteğinin çalışması için o demir parçanın ve kolcagin karşılığınin arasında makarayi çeviren uzatma bir fiber plastik parça olması gerekiyor. Kolcagi tek başına temin etmemiz yeterli değil. Ne yazık ki. Yilllar önce ben de kolçak temin etmiş ama montaj yapmamıştım. Kolçaklı koltuk almaktan başka çare yok. Orjinal gibi yapması çok zor. Ve koltuk değişimi daha az maliyetli.

Resimde bel desteği için gerekli ara parça var gibi ama bel destek makarası Orjinal durmuyor. Sizdeki makarayi aktarma ihtimalliniz var eğer kolçaktaki parça Karşılıkları sağlam ise. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Olcay Diker

benim orijinal kol dayamanın,  döküm malzemeli yükseklik ayar dişlisinin alt kademesi,

büyük oğlan sağ olsun üstünde oturmaya çalışmak suretiyle zorladı ve kırmıştı, kol aşağı düşmüştü

söküp dağıtıp tamir etmiştim, fotoda görülen demir uç , koltuk iskeletine kaynaklı, vidalı sıkmalı değil diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Atakan UYSAL
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Orijinalden bel desteği var  aracınız da. Kolçak mekanizması  için koltukta  kolcagin geçeceği bir demir parça daha ve bel desteğinin çalışması için o demir parçanın ve kolcagin karşılığınin arasında makarayi çeviren uzatma bir fiber plastik parça olması gerekiyor. Kolcagi tek başına temin etmemiz yeterli değil. Ne yazık ki. Yilllar önce ben de kolçak temin etmiş ama montaj yapmamıştım. Kolçaklı koltuk almaktan başka çare yok. Orjinal gibi yapması çok zor. Ve koltuk değişimi daha az maliyetli.

Resimde bel desteği için gerekli ara parça var gibi ama bel destek makarası Orjinal durmuyor. Sizdeki makarayi aktarma ihtimalliniz var eğer kolçaktaki parça Karşılıkları sağlam ise. 

Merhaba yanıtınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ben sadece koltuk resminde işaretli bel desteği kolunu nasıl çıkarıcam onu bilmiyorum zorlayıp kırmakta istemiyorum bi tekniği varsa ona göre ilerlemek daha iyi olacak o kolu sökünce olup olmayacağıda belli olacak diye tahmin ediyorum.

Yorum bağlantısı
Atakan UYSAL
Olcay Diker yazdı:

benim orijinal kol dayamanın,  döküm malzemeli yükseklik ayar dişlisinin alt kademesi,

büyük oğlan sağ olsun üstünde oturmaya çalışmak suretiyle zorladı ve kırmıştı, kol aşağı düşmüştü

söküp dağıtıp tamir etmiştim, fotoda görülen demir uç , koltuk iskeletine kaynaklı, vidalı sıkmalı değil diye biliyorum

İnşallah geçmeli bi mekanizma vardırda çok uğraştırmaz beni :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Atakan UYSAL yazdı:

Merhaba yanıtınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ben sadece koltuk resminde işaretli bel desteği kolunu nasıl çıkarıcam onu bilmiyorum zorlayıp kırmakta istemiyorum bi tekniği varsa ona göre ilerlemek daha iyi olacak o kolu sökünce olup olmayacağıda belli olacak diye tahmin ediyorum.

Sizdeki makara asılarak cikicak. Ama plastik tırnaklı olduğu için kırılma riski illa var. Tatlı sert  asilacaksiniz çıkar 

Yorum bağlantısı
Atakan UYSAL
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sizdeki makara asılarak cikicak. Ama plastik tırnaklı olduğu için kırılma riski illa var. Tatlı sert  asilacaksiniz çıkar 

anladım daha sonra kolçağı yerine oturtup makarayıda arkasından takınca olacak gibi duruyor ama söylediklerinize göre o işler o kadar kolay değil sanki :) ben fazla iyimserim sanırım :D 

Yorum bağlantısı
Atakan UYSAL
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Koltuk kolçak işi yapan kaynak makinası olan bı döşemeci azmedip uydurur.

Kolcagin kademesi sağlam mı. Hareketli kısmı yapan bilyalı mi ne bı mekanizmasi var. O sağlam değilse sabit kalır nasıl takarsan bide onu bil

https://www.focusfanatics.com/threads/ghis-drivers-seat-arm-rest.314735/

Parçayı aldığım kişi hareketli mekanizmanın sorunsuz çalıştığını söyledi grupta tanıdık güvenilir bi arkadaş olduğunu duydum, kendim yapamazsam işinin ehli bi döşemeci bulmak şart oldu zaten, oda olmazsa hiçbi türlü yapamazsam 2. planım elektrikli yükseklik ayarlı bel destekli ve tabiki kolçaklı focus 1 şoför koltuğu arayıp bulmak olacak kendi aracımdan çıkan koltuğuda satarsam fazla maliyette olmaz diye düşünüyorum. Linkteki konuyu bende okumuştum araştırırken azda olsa bilgi var teşekkür ederim ilginiz için.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...