İçeriğe Yönlendir

Motor İşlem Görmüş Araç Nasıl Anlaşılır ?

Tulak Akan

Recommended Posts

Tulak Akan

Herkese iyi gunler,

Rektefiye gormus, tamir edilmis bir motoru nasil anlarim.?

Araba sahibi ille de bir sey yok deken ben nasil bulabilirim motorda bir islem olup olmadigini ? Cok tesekkur ederim simdiden cevaplar icin onemli bir konu benim icin 

Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Motorda işlem olması,aracın alınmıcak anlamına gelmez

Önemli olan nasıl yapıldığı.

İyi rektefiye  yapılmış bi motor,sıfır motor kondüsyonundadır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

Rektefiye gormus, tamir edilmis bir motoru nasil anlarim.?

rektifiye gelen bir işlem tabiri, piston mu blok mu subap mıana kol yatakm ı krank mı? biraz daha açmanız lazım

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Mehmet Dagdeviren yazdı:

Motorda işlem olması,aracın alınmıcak anlamına gelmez

Önemli olan nasıl yapıldığı.

İyi rektefiye  yapılmış bi motor,sıfır motor kondüsyonundadır.

Usta sence boyle bir piyasada, bu kadar cakalin oldu dunyada, usta diye gecinenlerin oldugu bir dunya da diyim hatta, nasil yapildi, nerde yapildi, sekman nasil atildi, tork metre ile mi skildi nerden biliceksin ? Sonucta adam fiyat bile kirmiyor ki motor yapilmis olsa bile. Bende bu yuzden madem igne aramak gibi, alicilar dikkatli olucak ayni fiyat hemde , islem gormemisi almak istiyorum. Isterse Bi dunya soz versin riske gerek yok

Ve bu yuzden bi arac aliminda nasil anlasilir kapagin acildigi yada islem gordugu eger bilgi alirsak cok verimli olur gercekten, simdiden tesekkurler

Çağlar Bayur yazdı:

rektifiye gelen bir işlem tabiri, piston mu blok mu subap mıana kol yatakm ı krank mı? biraz daha açmanız lazım

Abi mesela ust blok contalar degismis, veya motor inmis pistonlar vs yag kacagi , yani motor ellenmis, motor kurcalanmis, egzos manifoldu sokulmus bi islem var yani, sivi conta yenilenmis, vs vs nasil anlariz, motora dokunuldugunu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tulak Akan yazdı:

nasil anlariz, motora dokunuldugunu?

basit, ford ehil usta 5 saaniye içinde dıştan bakarak anlar, ancak subap mı , conta mı, gömlek mi piston mu değişmiş anlaşılmaz, ben satıcı olsam söylerdim zira aracın değeri artar yenilnemiş mekanik parça varsa

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Üst kapak genelde sökülen birşey. Üst kapak açıldığında alt motorda işlem yapıldığı anlamına gelmez. Valfler için, supap ayarı içinde sökülür. Sıvı contayı çok kaçırırsa açıldığı anlaşılır. Aksi halde anlaşılması zor bir durumdur. Açıldığını anlasanız bile ne işlem yapıldığını öğrenmeniz zordur. Siz motoru çalıştırıp sesini dinleyeceksiniz. Sağlam motor saat gibi çalışır ve hemen belli eder. Üstte arkadaşların dediği gibi. İyi yapılmış bir motor, orijinalinden farklı değildir. Hemen hemen aynı kondisyondadır. Beceriksiz biri motor ve manifoldda işlem yaptıysa anlamak için uzman olmakta gerekmez. Gözü detaylara aşina biri bile anlayabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Dizellerde özellikle revizyon görüp de rahat eden arkadaşım olmadı. Bir türlü eskisi gibi olmadı araba. İyi biyerde yapılması çok önemli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kaç model bir araçtan bahsediliyor ?  

2020 bir araçsa yetkili servis dışında bakıma gidenini zaten almam bişe varsada orda kayıtta çıkar

2000 model bir araçsa kendini üzdüğüne değmez hepsi açılmış yapılmıştır zaten

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

İlk defa kendim araç aldığımda aracımı incelerken sadece motor sesini dinledim o opelin ince bir enjektör sesi olur davlumbazın oradan duyulur, o sesin duyulması için motorun saat gibi çalışması gerekiyor. Sonraları sıvı conta taşmasından anladım motor açılmış, detaylarını bilmiyorum ancak zamanında muadillerinden fazla vermiştim. Yağ yakmayan sayılı C kasalardan birisine sahibim. 4 Litre koyar 4 litre alırım. Aynı kilometrede bakımsız kalmış motorlar hele de bilinçsiz binilmiş ise 10W60 yağ ile geziyorlar. Ustalardan kaynaklı sanırım bakış açıları şaşmış ama açılan motor daha makbuldür bence. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

eğer motor sağlamsa açılıp açılmadığı beni ilgilendirmez sağlam motorun testi ile ilgili 50 tane kontrol yöntemi var kafama yatan şekilde kontrol ederim ona göre alırım :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Dizellerde özellikle revizyon görüp de rahat eden arkadaşım olmadı. Bir türlü eskisi gibi olmadı araba. İyi biyerde yapılması çok önemli.

öğroğ 5 veya üstüdür onlar

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

öğroğ 5 veya üstüdür onlar

euro4 arabalarımız reşat altınımı yani

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

euro4 arabalarımız reşat altınımı yani

olsa öğroğ 0 isterim de 4 te olur hiç yoktan iyidir

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Motorun yerinden çıkması için çevresi komple sökülür, belki civatalara somunlara falan bakılarak anlaşılabilir. Manifold civataları motor kulakları vs. gibi.. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

olsa öğroğ 0 isterim de 4 te olur hiç yoktan iyidir

Öro 4 olsa varya. Ohooooooo...

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
İlkay Başaran yazdı:

2gün önce dizel arabamı kendim sekman piston caktım eskisinden daha stabil, sessiz calısıyor suan altan dolu dolu geliyor turbo

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Okay Kaygusuz yazdı:

kendim sekman piston caktım

pistonu karterden mi üstten çıkarttıın?

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Çağlar Bayur yazdı:

pistonu karterden mi üstten çıkarttıın?

karteri söktüm sonra yag pompasını altını bosalttım piston kolundan vidalarını aldım sopayla alttan ittirdim üstten aldım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Sahibi illede yok derken siz shorlok Holmes lik yapip fiyat mi kiricaksainiz. İçinize sinmiyen bı şüphe varsa zaten başka araç bakın.

Km yüksekse zaten motor inse ne inmese ne. Hiç açılmasıysa da size ihale açıldı ise de size ihale.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...