İçeriğe Yönlendir

Türkiye'de Sahip Olunan Elektronikler ve Kanada Elektriği Uyumu Nasıldır?

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar,

Olası bir Kanada seyahati gibi durumda elimde hali hazırda bulunan telefon ve bilgisayar gibi ekipmanlar (220V) Kanada'da nasıl kullanılabilir? 220'den 110'a dönüştüren seyahat trafoları gördüm ama işlevsel değil. Kanada sitelerinin bazılarında cihazların çalışacağı ama ömrünün çok uzun olmayacağı söyleniyor. Hadi telefon gibi ürünlerin adaptörleri alınabilir. Ama daha pahalı Mac PC gibi ürünlerde de adaptör mü almalıyım?

Bazı şarj adaptörleri 100-230 V yazıyor ama evdeki bilgisayarlardan birinde sadece 220V yazıyor.

Kısaca, Türkiye'den aldığım 220V cihazları Kanada ya da ABD'de nasıl kullanabilirim? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

110-220 yazan adaptörleri direkt kullanabilirsiniz ancak sadece 220 yazanları kullanamazsınız. Ya dönüştürücü trafo alınacak ya da yerel adaptör.

Zaten ABD'de fişlerin soketleri de farklı. O da ayrı bir sıkıntı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

220 - 110 dönüştürücü bulunabilir ama 110 - 220 zordur.. 

220 ile çalışan bir cihaz götürecekseniz 110 a uyumlu yeni adaptör almanız gerekir. 

Dahili adaptörlü olanları zaten hiç kullanmamalısınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Üzdü :(

Neyse, gitmek vakti olursa uymayan her şeyi satacağız gibi duruyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gerek yok. Bu işini fazlaca görür.

Voltaj dönüştürücü, 70 W 110 V / 120 V ila 220 V / 240 V yukarı ve aşağı gerilim dönüştürücü dönüştürücü dönüştürücü (CN standart fiş) elektronik bileşenler Fun Kit güç vertörü https://amzn.eu/d/dUnEqRo

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Amerikada binalarda 230 da bulunabiliyor. Yüksek güçlü elektrikli ev aletleri bu prizlere bağlanabiliyor diye okumuştum

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Amerikada binalarda 230 da bulunabiliyor. Yüksek güçlü elektrikli ev aletleri bu prizlere bağlanabiliyor diye okumuştum

220- 230 voltaj değerlerini özel olarak yaptırıyorsunuz. O şekilde yapıldığını biliyorum hatta bu işlem için çok yüksek işçilik ödediklerini de söylemişti :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kuzey taraflarında sivrisinekte çokmuş. 100-250 volt falan yazanlar doğrudan kullanılır ama diğerleri için adaptör lazım. Otelde falan kalınacaksa belki 220 volt priz ayrıca bulunuyordur. Zaten bir japonlar bir amerikalılar bir de Kanada kaldı galiba 110 volt şebeke kullanan..

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Siz göçüyorsanız orada 3 fazlı elektriğin 2 fazını yanyana kullanırsanız 220 ye bağlayabilirsiniz. Biz semaver vs götürenlere o şekilde operasyon yapıyoruz. Onun dışında tüm adaptörler bulunur sorun yok. geri dönmeyecekseniz kabloyu kesersiniz fişi değişirsiniz. Amerikan fişleri polaritelidir. artısı eksisi vardır (faz nötür). 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

iki faz arası. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile kanadada orman yangın sezonu 2 ay önceden başlamış, yoğun partikül yayılıyor dünyaya

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Mehmet Göktürk yazdı:

Siz göçüyorsanız orada 3 fazlı elektriğin 2 fazını yanyana kullanırsanız 220 ye bağlayabilirsiniz. Biz semaver vs götürenlere o şekilde operasyon yapıyoruz. Onun dışında tüm adaptörler bulunur sorun yok. geri dönmeyecekseniz kabloyu kesersiniz fişi değişirsiniz. Amerikan fişleri polaritelidir. artısı eksisi vardır (faz nötür). 

iki faz arası. 

Öyle bir olasılık var. 4-5 yıl sürecek bir programa katılma olasılığı vuku buldu. Ailece oraya yerleşme durumu söz konusu. Zaten bu süreçte oraya götürülebilecek en büyük eşya bizim bilgisayarlarımız olacak. Telefon ve Mac Air adaptörlerinde sorun yok. Onların da kablolarını değiştiririz. Eşimin bilgisayarı şu anda voltaj uyumsuzluğu gösteriyor (adaptöründe 220V yazıyor sadece) en olmadı onu da satar orada yenisini alırız diyoruz. 

Evdeki kalan eşyaların tamamını ya satacağız ya da depoya koyacağız. 

Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile kanadada orman yangın sezonu 2 ay önceden başlamış, yoğun partikül yayılıyor dünyaya

Evet, ABD günlerdir dışarı çıkmayın uyarısı yapıyor. New Jersey gibi bölgelerde hava kirliliği rekora koşmuş. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

4-5 yıl sürecek bir programa katılma olasılığı vuku buldu.

ben olsum burada evdeki tüm cihazları satar, orada sıfırlarını alır artan para ile de 2.el wrangler alırdım. cihazlar da sıfırlanmış olur

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben de taşınsam muhtemelen buradan bir şey götürmezdim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben de taşınsam muhtemelen buradan bir şey götürmezdim

totalde bakarsak valiz bile bıoşa yük airportta boşa beklersin, el çantası bir de usb kafi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

ben olsum burada evdeki tüm cihazları satar, orada sıfırlarını alır artan para ile de 2.el wrangler alırdım. cihazlar da sıfırlanmış olur

Zaten muhtemel gidiş durumunda sonuç ona dönecek gibi duruyor. Mesele dönüş durumuna karar vermek. Süre dolunca dönmek mi yoksa vatandaşlık işlemlerini yapmak mı? Risk almadan olmayacak sanırım :)  Kanada evlerinde zaten beyaz eşya almaya gerek olmuyor. Baktığımız tüm evlerde beyaz eşyalar da demirbaş olarak mevcut. Araba olarak da mümkünse Kore ya da Japon'dan şaşmayın diyor oradaki arkadaşlar. Sıfır araç almak için bütçe ayırmak istemiyorum ama 2. elde tamir masrafları çok yüksek. Basit bir amortisör değişimi malzeme + işçilik (tek kule için) ortalama 550 CAD. 

Çağlar Bayur yazdı:

totalde bakarsak valiz bile bıoşa yük airportta boşa beklersin, el çantası bir de usb kafi

Öyle ama kışlıklar ne kadar işe yaramasa da yazlıkları götürmekte fayda var. Bununla beraber ilaçlar vs gibi orada ulaşılması zor olanları da almak lazım. En büyük problem ise kütüphanemi dağıtmak olacak :( Yılların emeği ve harcaması var orada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

Bununla beraber ilaçlar vs gibi orada ulaşılması zor olanları da almak lazım

ilaçların gümrükten geçmesi sıkıntı olabilir

jeep bozulmaz yollar da düzgündür

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...