İçeriğe Yönlendir

Araç Klima Bakımı

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ismarla.

Köpeen olsun :)

Mehmet Zincirkıran yazdı:

polen filtresi orjinal mi hocam?

Bosch marka olacaktı. GM karbonlu filtreydi öncekisi oda aynı oluyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tayfun Aydın yazdı:

Metin hocam benim Astra da da vardı aynı durum ben genellikle 2-3 dk önceden klimayı kapatıp camları açardım arabayı kapatmadan. Bazen de zaten arabayı 2-3 dk kapatmadan beklediğim için mutlaka fanı ac kapalı konumda 4-5 dk çalıştırırdım. Bu şekilde yapınca koku oluşumu olmuyor...

Artık yılların verdiği bir durum diye düşünüyorum bende hep o şekilde kullandım.

Köksal Yılmaz yazdı:

Evaparatöre ulaşmak kolaysa hortumla köpüğü onun üzerine sıkıp klima su tahliyesinden akmasını sağlayabilirsin(tahliye onun altında mı bilemedim)

Senin arabayla aynı satmadıysan hemen oradaki fandan mı bahsediyorsun arkada?

Ali Cihangiroğlu yazdı:

polen filtresini çıkar, araç içinde sağ altta kazana ulaşabiliyorsan orada petek var, esas sorun o petekte, yıkanması lazım, klima köpüğü sık üzerine, ulaşmak kolaysa spreylemek daha kolay, üstündeki tozlar o kokuyu yapar, kanallardaki tozun etkisi daha azdır....

filtreyi söktükten sonra peteğe ulaşmak hala zor ise aracın altından tahliye deliğinden sokarsın köpük hortumunu, boca et içine,  iyice temizlensin aksın, daha sonra klimayı çalıştır iyice soğuma olduktan sonra direk kapat, oluşan nemlede kalan köpükler kirler aksın.

işlem sonrası koku bombası kullan, polen fitresini çıkarıp yap, bombayı ortaya koydun klima KAPALI olacak, fan son hızda, iç dolaşım açık, ısı ayarı en düşükte bombala :)

Ay layk tu muvik muvik :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dur bende gaza geldim şimdi, yakında doçtaş var, hemen bir selsil bomba atayım arabaya :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Senin arabayla aynı satmadıysan hemen oradaki fandan mı bahsediyorsun arkada?

Fan motoru değil, evaparatör şöyle bişey, polen filtresini söküp sol tarafa doğru hortumu uzatırsan yetişir bence, teybin arkasındadır diye düşünüyorum. Ulaşması kolay olsa köpük sonrası biberon fırçasıyla yukarıdan aşağı da fiziksel temizlik yapılabilir. Sol üstteki parça.

EVAPORATÖR OPEL ASTRA G 99-05

11111.png.a6d8ffbc6170b3294acade7de5fd6542.png

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Fan motoru değil, evaparatör şöyle bişey, polen filtresini söküp sol tarafa doğru hortumu uzatırsan yetişir bence, teybin arkasındadır diye düşünüyorum. Ulaşması kolay olsa köpük sonrası biberon fırçasıyla yukarıdan aşağı da fiziksel temizlik yapılabilir. Sol üstteki parça.

EVAPORATÖR OPEL ASTRA G 99-05

Kadjar'da elim çok ulaşmadı. Polen filtresi dik duruyor. Hortumu ileriye itip sıktım, tüpün yarısı bile olmadan köpük taştı. Tahminen üst taraf da tam temizlenmedi. Ama burası temizlenince koku tamamen bitti.

Arkadaşın passatta polen filtresi yere paralel. Yani evaparatör de yere paralel. Köpüğü sıkınca her tarafına ulaşıyor. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Köksal Yılmaz yazdı:

Motip iyidir, halen kullanırım. Vakti zamanında  @Serkan Toker abim kutuyla getirmişti 20 tl idi , vay bee ne günlerdi. 

Birbuçuk iskender yeniyordu o paraya.. :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Ersen Tapan yazdı:

Şimdi 400 tl :mangal:

Yemediğim için bilmiyorum, brokoli haşlama daha güzel..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ersen Tapan yazdı:

Şimdi 400 tl :mangal:

iskender 400 tl mi oldu? ben et yemediğim için pek takip etmiyorumda...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

etsizi o fiyat zaten, etlisi olsa duramazdık

• Beğen 1
  • Mutlu 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Doğan Arşiray yazdı:

Malesef öyle..

1 tane lahmacun 70 tl orta ayar bir yerde. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hep kısa mesafe kullandığım için klima kokusu bende de başladı. Yarın köpük+bomba uygulayayım bakalım. Mazda da belim kırılacak gibi olmuştu ama evaporatöre ulaşmıştım. Üstüne sıkmıştım köpüğü

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

ama benim hatırladığım würth borulu sprey köpük fışkırtmıyordu sanki. Su fışkırtıyordu diye hatırlıyorum

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Izgaralara köpük sıkmak işime gelmedi. Tehlikeli olabilir. Ben yine evaporatörü temizleyip üstüne bomba atarım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Corolla’da evaporatörü bulamadım. Çok içerilerde. O yüzden şimdilik sadece koku bombası uyguladım. Würth aldım. 

Serviste Evaporatör kısmını temizlemek için galiba alttan ince bi uçtan veriyorlar köpüğü 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Corolla’da evaporatörü bulamadım

Şanzımanı bulabildinmi ?

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Corolla’da evaporatörü bulamadım. Çok içerilerde. O yüzden şimdilik sadece koku bombası uyguladım. Würth aldım. 

Serviste Evaporatör kısmını temizlemek için galiba alttan ince bi uçtan veriyorlar köpüğü 

Poleni söküp ordan içeri doğru bassaydın bombayı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Poleni söküp ordan içeri doğru bassaydın bombayı. 

polen yatay pozisyonda. Altında fan var. Dedim bi yerden hava çıkış yapacak illaki. Ama elimle o kadar kurcalamama rağmen polenden çıkan havanın Evaporatöre geçtiği yeri bulamadım. Yoksa hortumu oraya sokup sıkacaktım. Polenin olduğu yere sıksam fanın üstüne sıkmış olurdum. 

@Ersen Tapan allanı seven üstüme şanzıman atsın :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

polen yatay pozisyonda. Altında fan var. Dedim bi yerden hava çıkış yapacak illaki. Ama elimle o kadar kurcalamama rağmen polenden çıkan havanın Evaporatöre geçtiği yeri bulamadım. Yoksa hortumu oraya sokup sıkacaktım. Polenin olduğu yere sıksam fanın üstüne sıkmış olurdum. 

@Ersen Tapan allanı seven üstüme şanzıman atsın :)

Fanı çalıştırınca ilgili bölüme yollar havayı, fan ıslanmaz

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Fanı çalıştırınca ilgili bölüme yollar havayı, fan ıslanmaz

köpük su olacak ama.  Fanın üstüne akarsa?

Çağlar Bayur yazdı:

vw olsa çekinmeden sıkılabilirdi havalandrımaya alman mühendisliği

Ben bozmasam nasılsa bozulacak bari ben bozayım mühendisliği :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...