İçeriğe Yönlendir

Asperox vb Ürünler ile Motor Temizleme

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, aracımın motoru kirli yağ toz yağmur çamur vb kıştan kalan ne varsa hepsi duruyor 😊 

Youtube da asperox ile temizleyenleri gördüm, güçlü bir yağ çözücü olduğu için muhakkak temizler ama zararı olur mu? 

Farklı bir ürün ya da farklı tavsiyelerinize açığım 😊

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Asperox'u bilmem ama, Sonax'ın ya da Selsil'in motor temizleyici spreyleri var. Gayet güzel sonuçları var. Tavsiye ederim.

Ancak çamur yılların çamuru ise, yıkatmaktan başka çare yok.

Bi de profilinizde araç bilginiz yok, onu da düzenlerseniz şahane olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Sani Gerşon yazdı:

Asperox'u bilmem ama, Sonax'ın ya da Selsil'in motor temizleyici spreyleri var. Gayet güzel sonuçları var. Tavsiye ederim.

Ancak çamur yılların çamuru ise, yıkatmaktan başka çare yok.

Bi de profilinizde araç bilginiz yok, onu da düzenlerseniz şahane olur.

Almış demek ki 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Sani Gerşon yazdı:

Sonax selsil, O tarz ürünler elektrik aksamı içinde uygun oluyor sanırım. Lafın gelişi çamur vs demiştim kirliliği belli olsun diye 😃 yağ ve toz lekesi var genellikle. 

Arkadaşımdaki arabayı almıştım uzun süre oldu aslında, mobilden girince  araç bilgisi düzenlemeyi unutmuşum 😊

Emre Demir yazdı:

Almış demek ki 

Mobilden girince araç bilgisi kendimde görmüyorum düzenlemek de aklıma gelmemişti 😊

Ersen şahin yazdı:

Asperox denedim ince tabakayı çözüyo yılların birikiminde bi işe yaramadı

Asperox artı fırça ile güzel sonuç alırım diye düşünüyorum 😊

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Bir de ekleme yapmak istiyorum. 

Motor yağının sızma ya da damlaması yüzünden alev alma riski olur mu? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

her gün birkaç yüz araba yanardı, riski olsa.

Peki abi asperox ile temizleme işine ne diyorsun 😊

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kostik madde var asperox denen nanede. Bazı koyu siyah yerlerde beyazlık yapması muhtemel. Ben şipşak denen zamazingo ile yıkıyorum motoru. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

ben motor temizleme spreyi kullanıyorum, plastikleri aşındırmayan

Asperox kadar yağ söküyor mu onlar

Servet Aydın yazdı:

Kostik madde var asperox denen nanede. Bazı koyu siyah yerlerde beyazlık yapması muhtemel. Ben şipşak denen zamazingo ile yıkıyorum motoru. 

Suyla mı yıkıyorsunuz yani

İlkay Başaran yazdı:

Motor sıcakken sıkmayın asıl tehlike bu olabilir.

Yok yok ona dikkat etmeli zaten 😊 Alev alır iz kalır sıkıntı büyük olur onda

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Servet Aydın yazdı:

Su yoksa olmaz zaten. Basınçlı olmasın kafi. 

Elektronik yerlere su gitmez mi basıncsız olunca 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elektronik ekipmanlar zaten sigorta panosu ve motor kontrol ünitesi kartı. Oralara dikkat kâfi. Diğer tüm soketler zaten araçlara ıp65 dayanımına sahip sistem kurulur

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karahan yazdı:

Asperox kadar yağ söküyor mu onlar

temel sorun orada: fıslandığı an yağı kiri söküp atıyorsa, alüminyumu da plastiği de tesisatıda yıpratır, hızlı temizlik çözümleri aynı zamanda risk demektir, jörnek: ant temizleyiciyi mesela motor içinde kullanmamalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

temel sorun orada: fıslandığı an yağı kiri söküp atıyorsa, alüminyumu da plastiği de tesisatıda yıpratır, hızlı temizlik çözümleri aynı zamanda risk demektir, jörnek: ant temizleyiciyi mesela motor içinde kullanmamalı.

asperox işe yaramıyor, mesela dene motorsiklet zincirinde, sökemiyor... mutfakta kullandığın yağı falan çözüyor arabada işe yaramaz, sentetik yağda iş yapmıyor...

yağ örnekleri alın önünüze, sıkın üstüne asperoxu bakın bakalım hangisini dağıtıyor, kolay test bu.

motorda selsil çok iyi bence, sık sil, ha çok toz kir varsa, yağ değil o kadar yağ olana dek bakmadıysan motora geçmiş ola, neyse çok toz varsa tutarsın hortumla suyu yıkarsın motoru, birşey olmaz basınç olmasın yeter, az durula motoru sil kurut sonra spreyle sil 10 sene sonra satarsın arabayı tertemiz :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Selsil güzel ama içinde sıvı kalsa da havası çabuk bittiği için boşa gidiyor.würth bu konuda çok daha iyi son damlaya kadar kullanıyorsunuz. Çok kirli yerleri spreyden sonra fırçayla temizlerseniz mis gibi olur 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

Sıktığımız yeri nemli bezle silsek? 

Servet Aydın yazdı:

Peki şarj dinamosuna su gelse sıkıntı olur mu? 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Farklı bir yaklaşım olmuş 😃 yağdan yağa fark vardır illa ki. 

Yağ kir konusuna gelecek olursak, Türkiye deki ustalarımızın geneli çok temiz ve çok titiz çalıştığı için conta değişimi gibi işlemlerden sonra hem akan yerleri hemde eski yerlerini temizler. Ama benim ustam temizleme işine girmek istememiş sanırım 😊 

Araba satılır da almak çok zor bu ekonomik durumla 😊 elindekine sahip çıkma zamanı. Bu yüzden yaptırıp yaptırıp binme taraftarıyım. 

Çağatay Kılınç yazdı:

Bunu duymuştum. Selsil basıncı düşük diye şikayet edenler oluyordu. Würth ürünleri genelde başarılı bulunuyor. Ama sanırım fiyat farkı var 😊

Servet Aydın yazdı:

Sıvı sabun ile itinayla motör yıkarım acımam

IMG_2924.png

Kese de atıyorsanız mis gibi olur 😊 

Şaka bi yana çoğu insan su gelmesin vs diye dokunmaz bile ama işi bilen de basar köpüğü fırçayı tutar suyu hiçbir şey de olmaz 😉 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

selsilin basınç az düşük ama bence çokta önemli değil, kiri basınçla çıkarmakla uğraşmıyoruz zaten, mevcut basınçla heryere ulaşıyorsun, zaten hepsini sıkmıyorsun ben 1 tüpü 3 kez kullanıyorum mesela, motor temiz olunca çok az kullanmak bile yetiyor, önemli olan 1 kez düzgün temzilemek, sonrası kozmetik görünüm oluyor :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araçlarımızın motor kabini  yağmurlu havada seyir halinde iken ıslanır. Alternatör sudan etkilenmez. Gerekli koruma önemleri var. Ben motor bölümü yıkarken motoru ılıman hâle gelene kadar çalıştırıyorum. Yıkama sonrası basınçlı hava ile kaba suyu tahliye edip araç çalışıyor hâlde iken ve yine hava ile her yerini temizliyorum. Klimayı mutlaka açıyorum ki fanlar çalışıp kurumayı hızlandırsın. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Doğru diyorsunuz motoru adam akıllı bir defa temizledikten sonra ara sıra az az sıkıp temizlemek fazlasıyla iş görür 😊

Servet Aydın yazdı:

Peki yeni araçların altında motoru kapatan saç neden var abi? 

Hafif sıcak motor yağların çözülmesini hızlandırır mantıklı 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...