İçeriğe Yönlendir

Ev Boyamak İçin Öneriler/Malzemeler vs

Murat Sürmeli

Recommended Posts

Murat Sürmeli

Rulo fırçalar ve kesme için ince fırçalarla rulo fırçayı daldırdığımız kap kacak neyse işte :) dışında neler lazım olabilir? Hangi tür boya seçelim, astar vuralım mı? Satene hangi boya gider...

Önce Tavan, sonra duvar boyanır diye biliyorum mesela, doğru mu?

Bayramda bir yere gidemiyoruz bari evi boyayalım dedik :D 

Bu işten anlayanlardan ilk defa evini komple boyayacaklara "usta tut, uğraşma" dışındaki tavsiyelerinizi alayım :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
(düzenlendi)

boyada tek sıkıntı renk :) renk değişimi yapılacak ise tek sıkıntı o koyu renkten açık renge geçişte 2 yada 3 kat olayı gerekebilir. evin patronunu aynı renkden devam etmeye ikna ederseniz tek kat bile kapatıcı ve zahmetsiz olacaktır :)

tarihinde Serkan Gülderen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Boyayı iyi marka al abi, iyi kapatsın işçiliğine değsin. Bize de lazım elin alışırsa şaaparız artık :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Duvarda köşelerde darbe yara varsa saten alçı lazım olur abi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Köksal Yılmaz yazdı:

Boyayı iyi marka al abi, iyi kapatsın işçiliğine değsin. Bize de lazım elin alışırsa şaaparız artık :D 

Kesinlikle boya en iyi marka saten ve silinebilir cinsten olacak. Hem işçilik azalır hem sonrasında çamaşır sulu bez ile silince yeni boyanmış gibi olur

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ruloyu sürme hızı çok farkediyor. Deneyin , biraz hızlı sürünce iyi yapışıyor. Yavaş yaparsan iz bırakıyor. Çok hızlı yaparsan sana püskürüyor. Birde sürme yönü önemli. Duvarın ortasında ters çevirme ruloyu. Hep aynı yönde boya. Boya kalınlığı da sıvıya yakın olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

astar kullanmayın hocam, tecrübe ile sabit hem pütürlü bir iz bırakıyo, hem maliyeti arttırıyo, hem de bütün evi birkez fazla boyamış oluyosunuz, görünmeyen bir yerde direk eski boyanın üstüne vurup deneyin, 

kesme kısmı kolay değil, şimdi diyorum ki neden eski hastane filmleri gibi birşey kullanmadım tavanla duvar arasından, tutup boyar geçerdim, 

iyi boya çok işçilik istemez arkadaşlar söylemiş zaten, 

son olarak tek başınıza girmeyin bu işe :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

En son yine burada okumuştum. "Parası neyse (gerekirse fazla fazla) verin boyacıya yaptırın, bulaşmayın" diyen bi hayli çoktu :) 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Özden

Serin vakitlerde boyamanızı tavsiye ederim. Isınmış olan duvara boya vurunca sünger gibi emiyor boyayı, sonra boya yetmiyor :rolleyes:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ahmet Çalışkan yazdı:

En son yine burada okumuştum. "Parası neyse (gerekirse fazla fazla) verin boyacıya yaptırın, bulaşmayın" diyen bi hayli çoktu :) 

Kaymaktabakaclubda denk gelmiştir, işçilikler arttı :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Öncelikle kolay gelsin.

Astar mutlaka olmalı. Astar boyanın duvara daha iyi yapışmasını da sağlar. İyi marka astarla bir kere boyadıktan sonra hangi renk boya olursa olsun bir kerede kapatır. Çünkü varsa duvardaki leke ve tozları kapatacaktır. Boya kaliteliyse ve su oranı doğru kullanılırsa astardan sonra tek kat boya yetecektir. Hem de daha sağlam tutunacaktır. (Tecrübeyle sabit)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Allah kolaylık versin. Benim ev açık renkti deniz kabuğu diye geçiyor ve hemen hemen aynı tonlarda renk boyamama rağmen 2 kat boya vurmuştum. Sadece şu durum sizleri yanıltmasın beni yanıltmıştı :D bir kat vurdunuz hiç birşey yapılmamış gibi görünüyor. 2. kat vurdunuz hafif ıslak gibi görünüyor. Olmamış diyerek 3. 4. katı vurmayın. 1 katı vurup başka odaya  sonra ilk boyadığınız odaya bakın kurumadıysa boyayı çekmediyse başka odaya geçin. Tekrar ilk odaya geçerek 2. katı boyayın.  Yeterli gelecektir. Tavan boyasında ise eğer ben gibi son katta oturuyorsanız boyayı normalden biraz daha fazla sulandırmanız gerekmekte. Çünkü tavan çatıdan dolayı sıcak oluyor ve boyayı vurunca hemen kuruyor kötü görünüm oluyor. 20 kilo boya ile 3+1 evi boyadım ama salonda yetmedi. Kayınpederi çağırdım sıva boya işi ile ilgileniyor inşaat işçisi 1 kilo boya ile sadece salonun tavanını boyadı :D Ben şok oldum. Ben az sulandırdığımdan dolayı en çok boyayı ve zamanı tavanda harcamışım. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arif Aykın yazdı:

Kayınpederi çağırdım sıva boya işi ile ilgileniyor inşaat işçisi 1 kilo boya ile sadece salonun tavanını boyadı :D Ben şok oldum. Ben az sulandırdığımdan dolayı en çok boyayı ve zamanı tavanda harcamışım. 

kilit cümle... şak şuk bir boyuyor işi bilen... saç baş yolduruyor

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Çağlar Bayur yazdı:

kilit cümle... şak şuk bir boyuyor işi bilen... saç baş yolduruyor

Aynen öyle valla :D 

Erhan Doruk yazdı:

Birde priz ve düğmeleri bantlamakla uğraşmayın. Söküp boyayın. 

Tüm priz, anahtar, avize ve kapı pervazlarının tamamını söküp boya yapmıştım o yüzden oraları maskeleme ile uğraşmadım :D 

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Boya olarak daha önce taşındığımız evlerde DYO kullanmıştık, bu evimizde de DYO kullandık ama ya sahteydi boya, yada DYO bozdu işi. Çok tozlanma yaptı boya. Silinebilir bir görünümü de yoktu. Güya yarı mat silinebilir almıştık. Ama boya işinde çok işler dönüyordur tahminen.

Şimdi DYO, Polisan, Marshall veya Filli bakacağım, aynı sorunu yaşamayız umarım. Tavsiyeleri alabilirim :flowers:

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İlk defa boya hep kötü olur ama sonrakiler daha iyi olur. Bir de youtubeden teknik boyacıların birkaç videosuna bakmak da fayda sağlar. Tekniğini güzel anlatanlar var gerçekten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...