İçeriğe Yönlendir

Fiesta 1.4 TDCI Yağ Eksiltme Hakkında.

özgür çetinkaya

Recommended Posts

özgür çetinkaya

Selamlar iyi forumlar,

2008 Ford fiesta aracım var. Yağ değişimi yaptıktan sonra yaklaşık 4000km kadar yağ takibi yaptım ama en ufak eksiltme olmadı. Daha sonra takibi bıraktıktan sonra 6bin km olduktan sonra tekrar baktım yaklaşık 2 kademe yağ çubuğunda eksilme meydana geldiğini fark ettim.

Herhangi bir ustaya götürdüm bakması için aracında yağ yakma yok turbo kısmında yağ sızıntısı var dedi. Turbocuya götür dedi. Turboyu 1 yıl önce bakım amacı ile götürüp içindeki parçayı değiştirmişlerdi. (Göbekte boşluk var diye)

Turbocu çok az boşluk var dedi ondan olmaz dedi fakat turbonun o kısımlara elimi sokunca bir avuç yağ geldi.

Sonuç olarak turbocu kürbürtörden yağ geliyor dedi motorcuya göster dedi. Araçtan anlamadığım için aşağı resim ekledim.

Inkedb1.jpg.cdbd6779b15fed4c80c5c2ce3b4febbf.jpg

Turbocu baktı 1 ve 2 numaralı işaretlediğim yerde yağ vardı. 1 numaralı kısımda kağıt tutunca yağ sıçraması gibi sanki yağ damlamaları geliyor ve 1 numaralı kısımda sürekli buhar geliyor. Oradan gelen yağ egzosdan atılıyor dedi.

Olay bundan sonra başlıyor.

3 adet motorcuya gittim 

1 usta neyi var dedim yukarıdaki olayı anlattım 

"kürbürtör kapağı değişmesi lazım eğer (1 numaranın üstündeki yuvarlak yer içinde ) bir valf mi dedi bir şey var dedi o patlayabiliyor eğer ondan ise sorun geçer değil ise motor yaparım dedi. 

2 usta

Ne alakası var kürbürtör ile dedi oradan yağ gelmez eksiltme onun ile alakalı olmaz dedi. Ama yağ geliyor dedim anlattım (Açıp bakmadı bile) Kardeşim sen illa ondan dersen ben değiştireyim parçanı al gel 1000tl işçilik alırım sorunun çözülmez ise benden bilme dedi. Oradan ayrıldım.

3. usta 

Motor yağ kapağını açtı baktı yağ buharı biraz fazla ama yağdan olabilir dedi. Çubuktan da buhar çıkıyor ama normal dedi. 

1 ve 2 numaralı kısmı anlattım normal bunlar olması gereken bu dedi. Araç eski 6bin km de yaklaşık 0,5 litre yağ eksilmesi normal dedi. Egzosa baktı 2 3 dk 2500 devirde duman gelmiyor dedi. Yağ yaksa ortalık beyaz dumandan geçilmez dedi. Kaliteli yağ koy sürmeye devam et dedi.

Kafam allak bullak oldu.

Sizce hangi usta doğruyu söylüyor?

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

3.usta

Yakında yağ değişimi geliyor en son ki usta 10 40 önermişti. 3 usta sen boş ver onları 5-30 sentetik yağ ekle dedi.

Diğer bir sorum ise

Yağ değişimi öncesi motor içi yağ kalıntılarını temizlemek için sıvı atıyorlar. Daha önce yaptınız mı?

Son olarak ise ara sıra araç içine yağ mı yakıt mı tam çözemedim ama bir koku geliyor özellikle 1. viteste iken yüksek viteste gelmiyor neden olavilir?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

3.ustayı daha da çok sevdim, koku sebebi enjektör olabilir. yüksek vites derken hız da yükseliyor hava akıyor koku olsa da hissedemezsiniz

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

3.ustayı daha da çok sevdim, koku sebebi enjektör olabilir. yüksek vites derken hız da yükseliyor hava akıyor koku olsa da hissedemezsiniz

Konuyu başka forumda paylaşmıştım ve bir kullanıcı aşağıdakini dedi. Sizin görüşünüz nedir?

Alıntı

Evet hocam bu motor psa grubuna ait bir motor aynı motor peugeot 206 araçlarında çıktı. Gidip garip garip maceralar aramayın yok yağ yok conta vs hikaye. Aracın üzerinde yağ buharı tahliyesi var o parça yağı almayarak yerine havayı alıyor sadece ama zamanla bozulduğu için dumanlar atmaya başlıyor. Sağa sola yağ basmaya başlıyor. Turbonun içinede yağı bastıktan sonra birazda uzun sürüşte bu araçlar maalesef ki alev alıyor. Önce gidin yağ buharı tahliye valfini değiştirin ardından enjektör pullarınızı yenileyin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pcv valfi, yapabilir, enjektör pulu kaçııyorsa tespiti kolay, ehil bir usta 2 saniye bakarsa anlar.

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Çağlar Bayur yazdı:

pcv valfi, yapabilir, enjektör pulu kaçııyorsa tespiti kolay, ehil bir usta 2 saniye bakarsa anlar.

istanbul'da önerebileceğiniz bir usta var mıdır?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Degişimde koyduğunuz yağ nedir ? Yağ degişimi yapmadan önce aynı şikayetiniz varmıydı ? Beyaz duman varmı araçta ? 

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
Onur Bulut yazdı:

Degişimde koyduğunuz yağ nedir ? Yağ degişimi yapmadan önce aynı şikayetiniz varmıydı ? Beyaz duman varmı araçta ? 

Merhaba yağ olarak petrol ofisi vardı siyah duman hep vardı fakat beyaz yoktu halen daha yok. 

Yorum bağlantısı
özgür çetinkaya
(düzenlendi)
Mert Gülkokan yazdı:

kafanıza göre her 5.30 u koymayın lütfen

aracın spekleri neyse ona göre yağ seçin

10 40 yağ koyacağım tekrardan. 

castrol yada liqui moly kullanacağım

tarihinde özgür çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

10W40 yağ kullanmayın. Bu motor yağ eksiltmez. Eksiltiyorsa sorun var demektir. Özel Ford servisinin yolunu tutun derim, arabaya aşina ustalar lazım size. 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
özgür çetinkaya yazdı:

10 40 yağ koyacağım tekrardan. 

castrol yada liqui moly kullanacağım

Motul 8100 Eco Nergy 5 30 yağ kullanın. 10 40 neden kullanıyorsunuz ? 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Oradan yag buhari gecer, normalde eksozla atilir ama yogusup icinde kaliyor. Bunu bilmeyen usta hemen tuboyu degistirmek ister. Koku olayi da enjektor puludur muhtemelen. Enjektorlerin dibine bakin. Islak olan varsa ondan kaynaklaniyordur. Aracinizin modeline gore yag secin. Psa motorlu araclar genelde mobil yag ile eksiltme yapmiyor. Tahminen sizin aracin yagi mobil  3000 xe fe dir. Mobil esp de kullanabilirsiniz. Uretici 5w30 demisse onu kullanin. Yine yag eksiltirse baska yerlere bakilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...