İçeriğe Yönlendir

6 Ay 6 Bin Kilometre Kısıtlaması

Macit Aliyev

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

"Ticari faaliyet olarak değerlendirilen bireysel otomobil satışları da 6 ay 6 bin kilometre sınırı kapsamına alındı.".

bunun tespitinde zaten bireysel satış yapana başka yaptırim olmaz mı.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Karar almak için yapılan toplantıya ticaret bakanı ve otomotiv sektörü yöneticileri katılıyor. Stokçuluk ve fahiş fiyat artırımını yapanlardan biri de resmi distribütörler zaten. Böyle bir toplantıdan mantıklı karar çıkma şansı yok. Serbest piyasaya inanacaksak isteyen malını satar isteyen satmaz o da ayrı konu tabi.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Bireysel kullanıcı sıfır araç aldı ve beğenmedi veya araçta problem çıktı ve ya maddi zorunluklara girdi ve 6 bin km ve 6 ay dan erken satmak zorunda kaldıysa bu ticaret mi sayılacak ya nasıl hareket edilecek?

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Macit Aliyev yazdı:

Bireysel kullanıcı sıfır araç aldı ve beğenmedi veya araçta problem çıktı ve ya maddi zorunluklara girdi ve 6 bin km ve 6 ay dan erken satmak zorunda kaldıysa bu ticaret mi sayılacak ya nasıl hareket edilecek?

Alım ile satım arasındaki fark vergilendirilir sanırım, 3e alıp 10a satanları etkilemeli asıl olarak

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Yeni bir karar daha açıklandı. Hiçbir araç resmi liste fiyatından daha pahalı satılamayacakmış. Hemen kalitesiz cam filmi, yalandan pasta cila, yan sanayi bagaj havuzu ve paspas ekleyip +60k ekleyip satarlar.:bravo:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

İnternet ortamında satılan araçlar için geçerli olacakmış bu karar. Millet tekrardan aracın üzerine yapıştırır veya eski düzen oto pazarlarda satar:biggrin: Olmaz de sonra otur izle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Süleyman Can yazdı:

Hiçbir araç resmi liste fiyatından

resmi fiyat dediğin nedir? pc de bir excell tablosu yahu, otomotivin de cıvığını çıkardılar yazık

vesile ile stokta olmayana da düşük rakam yazmak ta yasal .....çivi mivi kalmadı

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bayi fiyatına koyarım arayana bu para derim. Noterde araç 6001 kmde der,  de parayı 2 kerede.farklı hesaplara alırım garanti olsun :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sürmeli yazdı:

Alım ile satım arasındaki fark vergilendirilir sanırım, 3e alıp 10a satanları etkilemeli asıl olarak

Kim 3'e alıp 10'a sattım diyecek ? 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Alıcılar için bu işte şöyle bir sıkıntı olabilir notere düşük yazılırsa bir mahkeme durumunda noterde yazan fiyat dikkate alınır

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Mehmet Cihat yazdı:

Alıcılar için bu işte şöyle bir sıkıntı olabilir notere düşük yazılırsa bir mahkeme durumunda noterde yazan fiyat dikkate alınır

Alıcı için de satıcı için de sıkıntı, fazla havale yollanmış iade davası açar mesela. Uğraş dur

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Murat Sürmeli yazdı:

Alıcı için de satıcı için de sıkıntı, fazla havale yollanmış iade davası açar mesela. Uğraş dur

Ona farklı açıklama yazdırırım ben 😂

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Çağlar Bayur yazdı:

resmi fiyat dediğin nedir? pc de bir excell tablosu yahu, otomotivin de cıvığını çıkardılar yazık

vesile ile stokta olmayana da düşük rakam yazmak ta yasal .....çivi mivi kalmadı

Şimdi liste üstü satış yasak, 

1.380 e kuga aldım, 2 ayda liste 1.677 oldu, diyelim ki listeden sattım ve bayiden yenisini bulduğumu varsayıp aldım, kapıda halen 1 Kuga var fazladan hiçbirşey yok, maliye benden 297.000 tl nin vergisini neden ister? 🤪

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Kiriş yazdı:

1.380 e kuga aldım, 2 ayda liste 1.677 oldu, diyelim ki listeden sattım ve bayiden yenisini bulduğumu varsayıp aldım, kapıda halen 1 Kuga var fazladan hiçbirşey yok, maliye benden 297.000 tl nin vergisini neden ister? 🤪

Bu adaletsiz davranış 30 yıldır benim hep kafamda 

3 yıl önce 60 bine c5 aldım. Şimdi piyasası 500 bin. 
Satarsam maliye benden 88 bin lira vergi isteyecek. Ödersem param 412 bin liraya düşecek ve aynı c5 i alamayacağım. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Satarsam maliye benden 88 bin lira vergi isteyecek. Ödersem param 412 bin liraya düşecek ve aynı c5 i alamayacağım. 

nasıl yani biz vergimi ödeyecez arabayı satarken şuan ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

nasıl yani biz vergimi ödeyecez arabayı satarken şuan ?

Şirkete kayıtlı ise evet.. 

Şahıs adına ise sorun yok. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeniden değerlemesi yok mu otomobillerin?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Kiriş yazdı:

Yeniden değerlemesi yok mu otomobillerin?

Tüik in yeniden değerlemesi kurtarır mı sence 

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tüik market açsa, kendi kullandığı verilerle mal satsa, acayip kar eder ha, vallahi hazineye de katkısı çok olur. 

Şahsen don dahil tüm alışverişlerimi oradan yaparım, pinpon topu bile alırım.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ucundan azıcık sanki 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Şirkete kayıtlı ise evet.. 

Şahıs adına ise sorun yok. 

O zaman bizlik bişe yok :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş yazdı:

Sana da yol yakın, az sabret.

zenginlerin sorunu bunlar yahu biz alamıyoruz zaten bişe alamadığımızıda satma imkanımız yok :D  

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Kiriş yazdı:

satıştan anlamam ben alıcıyım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...