İçeriğe Yönlendir

1.6 TDCI MK4 Şanzıman Yağı

Ali ÖZCAN

Recommended Posts

Ali ÖZCAN

Merhaba arkadaşlar, 2011 model Ford Mondeo1.6 tdci Manuel vites aracım var,kilometre 215.000 de, aracım şanzuman,Fren ve Direksiyon yağlarını değiştirmek istiyorum.

Bu işlemlerin nasıl yapıldığını bilen varmı,YouTube dan araştırdım bulamadım,elinde resim,video,link, doküman yada nasıl yapılacağını tarif edebilecek arkadaşlarımızın yardımını bekliyorum,Bu değiştirmek istediğim yağlarla ilgili bir sıkıntı yok ama ömürlerini tamamladığını düşünüyorum,sonuçta 12 yaşında araç,yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Fren hidtoliğimin değişimi forum konularında var, diğer konularda yapanlar vardı birazdan gelip bilgi verirler. Fren hidroliği özetle bir kişi kaliperin oradaki vidayı gevşetip altına bir pet şişe koyacak ikinci kişi hidrolik deposunun kapağı açıp yeni yağ ekleyecek alttan temiz yağ gelince vida kapatılıp diğer tekere geçilecek. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN

İlginiz için teşekkür ederim, şanzuman ve direksiyon için de umarım bilgi veren olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker

şanzuman altında tapa oluyo onu zaten sökünce yağınız boşalır ben focus değişirken görmüştüm bi huni bulmanız lazım birde hortum huninin ucuna hortumu bağlayıp sonra şanzumanın üzerinde başka bi tapa vardı orayı açıp hortumun diğer ucunuda oraya yerleştirip yağı boşaltmanız lazım tahminimce 3 litre falan yeterli olacaktır ama bi ustaya değiştirtseniz daha iyi olur 

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Şanzıman yağıni yeni değişim yaptırdım. Parcacidan 75w80 yağ almıştım. Aracım 2012 model c max. Değişim sabahi vites geçişi çok zor oldu. Debriyaj ayirmadi desem yalan olmaz 4-5km sonra biraz rahatladı. Yaptırdığım yeri aradım,gittim.tekrar değişti ustanın tavsiyesiyle Castrol 75w konuldu. Şimdi çok rahat vites geçişleri var. Eğer değişim yapacaksanız orjınal yağ kullanın.(parçacı banada orjınal diye vermişti 3 litre 300 TL) Yoksa randıman alamazsınız. Castrol un 3 litresi 900 lira.hesabını siz yapın. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile dişli yağları motor yağları gibi değildir, ha 75 ha 75/80 konanamz, hatta bazı motorlarda her 75 te konamaz marine de

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile dişli yağları motor yağları gibi değildir, ha 75 ha 75/80 konanamz, hatta bazı motorlarda her 75 te konamaz marine de

Tavsiye edeceğiniz marka ve yağ numarası nedir hocam

Alpay Köse yazdı:

Şanzıman yağıni yeni değişim yaptırdım. Parcacidan 75w80 yağ almıştım. Aracım 2012 model c max. Değişim sabahi vites geçişi çok zor oldu. Debriyaj ayirmadi desem yalan olmaz 4-5km sonra biraz rahatladı. Yaptırdığım yeri aradım,gittim.tekrar değişti ustanın tavsiyesiyle Castrol 75w konuldu. Şimdi çok rahat vites geçişleri var. Eğer değişim yapacaksanız orjınal yağ kullanın.(parçacı banada orjınal diye vermişti 3 litre 300 TL) Yoksa randıman alamazsınız. Castrol un 3 litresi 900 lira.hesabını siz yapın. 

Alpay bey, İnternet'e satılan yağların çoğunluğu otomatik şanzuman için güç bela manuel için 75-80 numara GRAT marka yağ buldum, fiyatı 250-300 olarak değişiyor, GRAT koysam sıkıntı olur mu acaba

Muhammed çeliker yazdı:

şanzuman altında tapa oluyo onu zaten sökünce yağınız boşalır ben focus değişirken görmüştüm bi huni bulmanız lazım birde hortum huninin ucuna hortumu bağlayıp sonra şanzumanın üzerinde başka bi tapa vardı orayı açıp hortumun diğer ucunuda oraya yerleştirip yağı boşaltmanız lazım tahminimce 3 litre falan yeterli olacaktır ama bi ustaya değiştirtseniz daha iyi olur 

Sağolun Muhammed bey. Merak ettiğim,tapayı açınca yağın tamamı boşalıyor mu

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN

Kıymetli arkadaşlar, İnternet'e Castrol 75 numara 300 TL , Castrol 75-90 numara da 200 TL

75-90 Castrol biraz daha hesaplı, acaba 75 90 Castrol koyarsak olur mu,sıkıntı çıkar mı

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Çağlar Bayur yazdı:

üreticinin tavsiye ettği nedir

Çağlar hocam,kitapçığında yağ ile ilgili bir şey yazmıyor,araştırarak bulmaya çalışıyoruz

Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker
Ali ÖZCAN yazdı:

Tavsiye edeceğiniz marka ve yağ numarası nedir hocam

Alpay bey, İnternet'e satılan yağların çoğunluğu otomatik şanzuman için güç bela manuel için 75-80 numara GRAT marka yağ buldum, fiyatı 250-300 olarak değişiyor, GRAT koysam sıkıntı olur mu acaba

Sağolun Muhammed bey. Merak ettiğim,tapayı açınca yağın tamamı boşalıyor mu

tabi tapayı söktüğünüzde bütün yağ boşalır biraz bekleyin 5 dk kadar inceden hepsini boşaltacaktır ayrıca aracınızın şanzumanında her hangi bi sıkıntı ses gibi bi sorun yoksa 80 numara şanzuman yağı alıp kullanın yağı kalınlaştırdığınızda kışın araç ısınana kadar vites geçişleri biraz sert olur 75W/80 numara yağ alın derim

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Muhammed çeliker yazdı:

tabi tapayı söktüğünüzde bütün yağ boşalır biraz bekleyin 5 dk kadar inceden hepsini boşaltacaktır ayrıca aracınızın şanzumanında her hangi bi sıkıntı ses gibi bi sorun yoksa 80 numara şanzuman yağı alıp kullanın yağı kalınlaştırdığınızda kışın araç ısınana kadar vites geçişleri biraz sert olur 75W/80 numara yağ alın derim

Muhammed bey ,ilginiz için teşekkür ederim,aracının şanzımanında şükür bir sorun yok,Km 215.000. Bu güne kadar da yağın değiştiğini hiç sanmıyorum,o yüzden değiştirmek istiyorum, bu ayın son çeyreğinde izine ayrılıp uzun yola çıkacağım kısmetse,Van da Memurum burada her marka her model parça bulmak biraz sıkıntı. Bir parçasına Castrol 75-90 manuel yağ var,yeşil kutu,acaba ondan 75-90 alsam sıkıntı olur mu,yada 75-80 olan her hangi bir yağ mı alsam

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

IMG_20230620_151613.jpg.ea09fd5b540237c77471bb13eec47e88.jpgslm benim koyduğum yağ bu. Özel ford servisi önerisi. Ustanizla görüşün benim tavsiyem castrol.kalin koymayın yoksa viteslere çok zor geçer tekrardan masraf yapmak zorunda kalırsınız. Araç isindiktan sonra bile eskisi gibi olmaz. Yaşadığım için biliyorum. Bende 170000 de değişim yaptırdım ustam çıkan yağ fena değildi dedi. Ama şimdi geri vitese gecerkenki sertlik kayboldu. Genel olarak vites geçişleri yumuşadı. Şunuda ekleyeyim şanzıman yağıni boşaltınca bir miktar yağ haznede kaldı. Onuda büyük bir şırınga ile çektiler. Sonra yağ koyuldu 

IMG_20230620_151619.jpg

Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker
(düzenlendi)

ali bey alpay bey gayet güzel açıklamış dediği gibi ne kadar kalın yağ o kadar sert vites geçişi 75w/80 bulabilirseniz daha sağlıklı olur şırıngayla çektiklerini hiç görmedim ama çektirebilirsiniz pek onlarla uğraşacaklarını sanmıyorum , burda çünkü çok önemli değil abi o içinde kalan deyip geçerler :) bu arada herhangi bi ford parçacısında ford un kendi şanzuman yağları var onlardan da alabilirsiniz bulabilirseniz 

tarihinde Muhammed çeliker tarafından düzenlendi
  • Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Alpay Köse yazdı:

IMG_20230620_151613.jpg.ea09fd5b540237c77471bb13eec47e88.jpgslm benim koyduğum yağ bu. Özel ford servisi önerisi. Ustanizla görüşün benim tavsiyem castrol.kalin koymayın yoksa viteslere çok zor geçer tekrardan masraf yapmak zorunda kalırsınız. Araç isindiktan sonra bile eskisi gibi olmaz. Yaşadığım için biliyorum. Bende 170000 de değişim yaptırdım ustam çıkan yağ fena değildi dedi. Ama şimdi geri vitese gecerkenki sertlik kayboldu. Genel olarak vites geçişleri yumuşadı. Şunuda ekleyeyim şanzıman yağıni boşaltınca bir miktar yağ haznede kaldı. Onuda büyük bir şırınga ile çektiler. Sonra yağ koyuldu 

IMG_20230620_151619.jpg

Hepiniz tek tek sağolun arkadaşlar ,dün castrol sitesini inceledim,Ford için tavsiye edilen,içlerinde Mondeo da var,Castrol Syntrans Fe 75 W Manuel şanzıman için yağ gördüm ondan 3 adet 1 er lt sipariş ettim, 1 lt fiyatı 207 TL. Telefon ettim,bu marka model yağ her sitede 300 küsür,neden sizde 207 TL,sakın sahte olmasın başımıza iş açmayalım dedim,Görüştüğüm Barış isimli arkadaş,yağ kesinlikle orijinal,2023 üretimi,yeni ambalaj, alışveriş siteleri %15 komisyon koyarlar, biz o komisyonu fiyattan düşüp kendi sitemizde satıyoruz der,Gelince göreceğiz bakalım.ilgilenen arkadaşlar için " www.aycotomotiv.com" Samsun Firması.Tekrar hepinize katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum,Sağlıcakla kalın.

• Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN
Alpay Köse yazdı:

IMG_20230620_151619.jpg

Merhaba Alpay bey. Şanzıman yağı bu gün geldi. Çarşamba günü değiştireceğim kısmet olursa İnşAllah bir sıkıntı çıkmaz eskisinden daha iyi olur,resmini paylaştığın yağın aynısı.

Yorum bağlantısı
Ali ÖZCAN

Günaydın arkadaşlar, dün aracının şanzıman yağını değiştirdim, yaklaşık 1.10-1.20 litre yağ boşaldı,fakat 2 litreye yakın yağ aldı,sanayiye gittiğimde her seferinde şanzıman yağına baktırırım,her seferinde seviye tamam derdi,nasıl 1 litre alıp ,2 litre doldurdu,anlamadım.ama vites geçişleri kaymak gibi çok güzel oldu.

Katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür eder,kazasız,belasız ve cezasız günler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...