İçeriğe Yönlendir

2011 C5 Klima Problemi Hakkında

Volkan Aksu

Recommended Posts

Volkan Aksu

Merhabalar, 2011 model c5 aracım var, klima son hızda çalıştırdığımda bile şirket aracım egea kadar kuvvetli soğutmuyor, gazına baktırdım gazı sorunsuz dedi usta. En hızlı devirde çalıştırmama rağmen arka koltuk direklerde olan havalandırma kanallarından da az hava geliyor. Böyle bir durum yaşayan oldu mu aranızda.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Ilk başlanacak nokta polen filtresi. Polen Filtresi tikanmiş olabilir. Klimanin son hizda calismasi daha cok sogutacagi anlsmina gelmiyor. Kanimca bir yerde tikaniklik var ve arka tarafa hava ulasmiyor. Icte bulunan yonlendirme kanatciklari calismiyor olabilir . 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Polen filtresi tıkalı olabilir.. 

Diğer bir sebep de, sıcak hava girişini sağlayan kapak açık kalıyor olabilir.. Bir oto elektrikçi bakmalı buna. 

Öncelikle şu tespiti yapın, hava çıkışlarını ön ızgaralara yönlendirin ve uygun bir termometre ile çıkış sıcaklığını ölçün. en az 5-6 olmalı.  

Arka koltuk için olan havalandırmalardan hava az geliyor zaten ama fark ediyorum ki, benim çocuklar bazen kapatıyor orayı. demek ki yeteri kadar soğutuyor.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Diğer bir sebep de, sıcak hava girişini sağlayan kapak açık kalıyor olabilir.. Bir oto elektrikçi bakmalı buna. 

Öncelikle şu tespiti yapın, hava çıkışlarını ön ızgaralara yönlendirin ve uygun bir termometre ile çıkış sıcaklığını ölçün. en az 5-6 olmalı.  

Arka koltuk için olan havalandırmalardan hava az geliyor zaten ama fark ediyorum ki, benim çocuklar bazen kapatıyor orayı. demek ki yeteri kadar soğutuyor.. 

:blink2:

Yorum bağlantısı
Volkan Aksu
Mustafa Erkan yazdı:

Ilk başlanacak nokta polen filtresi. Polen Filtresi tikanmiş olabilir. Klimanin son hizda calismasi daha cok sogutacagi anlsmina gelmiyor. Kanimca bir yerde tikaniklik var ve arka tarafa hava ulasmiyor. Icte bulunan yonlendirme kanatciklari calismiyor olabilir . 

polen filtresini yeni değiştirdim, ya kanların birinden kaçırıyor ya da dediğiniz gibi bir tıkanıklık var

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Volkan Aksu yazdı:

Merhabalar, 2011 model c5 aracım var, klima son hızda çalıştırdığımda bile şirket aracım egea kadar kuvvetli soğutmuyor, gazına baktırdım gazı sorunsuz dedi usta. En hızlı devirde çalıştırmama rağmen arka koltuk direklerde olan havalandırma kanallarından da az hava geliyor. Böyle bir durum yaşayan oldu mu aranızda.

Yönlendirme klepeleri yerlerine tam oturmuyor olabilir. Ön panel içindeki üniteden bahsediyorum. Aynı anda heryere basmaya çalışıyor olabilir havayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Aksu
Mehmet Ozyurek yazdı:

polen filtresini yeni değiştirdim aslında. işte sizde arka koltuklarda soğutulduğu için kapatıyorlar bende elimi ızgaraların hemen önen getirdiğimde üflediğini anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İlkay Başaran yazdı:

:blink2:

Ölçsene seninkini.. Havalandırmayı orta ızgaraya yönlendir, sadece bir tanesini bırak, diğerlerini kapat.. sonra termometreyi ızgaranın içine sokup ölç.. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ölçsene seninkini.. Havalandırmayı orta ızgaraya yönlendir, sadece bir tanesini bırak, diğerlerini kapat.. sonra termometreyi ızgaranın içine sokup ölç.. 

Eksi 50 yazıyor abi :D

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

5-6 olmalı.

Büyük sahra çölünden yazıyorum , satılık C5 varmı ?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kimse ölçmez ise ben ölçeceğim :)

Ersen Tapan yazdı:

Büyük sahra çölünden yazıyorum , satılık C5 varmı ?

Senin eczanede vardır.. dediğim şekilde yaparak ölçsene fiestayı.. 

Haha.. -50-60 olur mu ya.. 

Şaka yaptım.. 

5-6 derece ise iyi soğutuyor demektir. servetin passat 10 derece falan üflüyordur.. En son passatı ölçmüştük.. 

Ölçeceğim C5'i. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Neyse.. düzelttim mesajları, ciddiye alıp -50-60 derece arayan olur :)

10 derecenin altı normaldir.. 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Senin eczanede vardır.. dediğim şekilde yaparak ölçsene fiestayı.. 

Ben ölçmüştüm yanlış hatırlamıyorsam 3-4 derece civarı çıkmıştı ..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Park halinde ölçtüm.  
Dış sıcaklık 38 derece

Bu halde iken 6,6 ya kadar düştü. Mazot pahalı, çok da çalıştırmadım. 
Seyir halinde 5 dereceye çok rahat düşer. 

IMG_4348.jpeg.f2a6ca75dc658695de550ac361111faf.jpeg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
İlkay Başaran yazdı:

Eksi 50 yazıyor abi :D

Parmaklarda his kaybı oluyor ama önemli değil.  :D 

qgqgkh0qrnh51.jpg?auto=webp&s=30df98a4f6

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Serkan Toker yazdı:

Parmaklarda his kaybı oluyor ama önemli değil.  :D 

qgqgkh0qrnh51.jpg?auto=webp&s=30df98a4f6

Kışın Tansu'nun araba.

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Doğan Arşiray yazdı:

nefesinden ötürü donmuş olmalı.

Normal mtv de bile soluk soluğa kalıyordu, şimdi nasıl olacak kimbilir. Küresel ısınmayı durdurmak için yaptılar bence bu hamleyi. Büyük resim bu.

Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Park halinde ölçtüm.  
Dış sıcaklık 38 derece

Bu halde iken 6,6 ya kadar düştü. Mazot pahalı, çok da çalıştırmadım. 
Seyir halinde 5 dereceye çok rahat düşer. 

IMG_4348.jpeg.f2a6ca75dc658695de550ac361111faf.jpeg

Mehmet abi , teybin üzerindeki termometreyi nereden aldın? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fırat Önal yazdı:

Mehmet abi , teybin üzerindeki termometreyi nereden aldın? 

Aliexpress işidir Hocam.. N11'de de benzer ürünler görüyorum.. 

Yanılmıyorsam RC2032 pil ile çalışıyor. yada Rc2025  

Sol taraf nem, sağ taraf sıcaklık.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu klima işi hararet, yağ kaçağı kadar sıkıntı meseleymis. Isin içine girene kadar gazını bas düğmesine bas sogutsun diye bilirdim.

Benim araç rolantide 8-10 derece üflüyor bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Volkan Aksu

sorun çözüldü. vites kolunun altında arka ızgaralara yönlendiren parça varmış, bir arkadaş demişti orayı kontrol et diye. söktüm vites kolunun orayı gerçekten o parça yerinden çıkmış, bu sebeple arka koltuklara hava gitmiyormuş, yerine monte ettim şimdi sorunsuz arka koltuklara hava gidiyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Güzel bilgi..

Fotoğraf çekmediniz mi ? 

Volkan Aksu yazdı:

sorun çözüldü. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...