İçeriğe Yönlendir

Hangi Motor Yağını Almalıyım?

Erhan Yurttaş

Recommended Posts

Erhan Yurttaş

Merhaba aracım citroen c3 1.4 hdi 2011 model 1 sene önce usta 5w30 motor yağı koymuş.

Şuan da birkaç ustaya sordum 5w40 öneriyorlar.

Bir sonraki değişim için hangi yağı almalıyım

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

araç üreticisinin gerektirdiği spesifikasyonları (kodlar ve numaralar vardır) karşılayan herhangi bir yağ uygun olur.

mesela lukoil veya petrol ofisi maxima olabilir.

Yorum bağlantısı
Erhan Yurttaş
Doğan Arşiray yazdı:

araç üreticisinin gerektirdiği spesifikasyonları (kodlar ve numaralar vardır) karşılayan herhangi bir yağ uygun olur.

mesela lukoil veya petrol ofisi maxima olabilir.

Shell Helix HX8 5W-30 4 Litre Motor Yağı 

bunun için ne diyorsunuz kalite farkı var mıdır söylediklerinizle

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erhan Yurttaş yazdı:

Merhaba aracım citroen c3 1.4 hdi 2011 model 1 sene önce usta 5w30 motor yağı koymuş.

Şuan da birkaç ustaya sordum 5w40 öneriyorlar.

Bir sonraki değişim için hangi yağı almalıyım

Kullanma kılavuzunda ne yazıyorsa onu almalısınız. 

Var mı kılavuzunuz 

Yorum bağlantısı
Erhan Yurttaş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kullanma kılavuzunda ne yazıyorsa onu almalısınız. 

Var mı kılavuzunuz 

hayır yok araştırdım biraz ama bulamadım

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

psa grubunun kodunu içeren yağı kullansanız iyi olur mesela bende 2006 c4 var ben PSA B71 2290 onay kodunu taşıyan Luqi molly 5w30 koymayı planlıyorum bu bakımda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

https://www.manualscat.com/tr/citroen-c3-2011-kullanma-kilavuzu?p=1

Burada kılavuz var ama. Yağ ile ilgili bir detay göremedim ben.. 

Total'e göre yağlarınız bunlar.. 

https://tr.totalenergies.com/son-kullanici/hizmetlerimiz/totalenergies-elf-yag-danismani

Önerilen

TotalEnergies Quartz Ineo HTC 5W-30 (Motor (D) ([DV4C (8HP)|DV4C (8HR)]))
PEUGEOT, CITROËN ve DS motorları ve yüksek sıcaklıklı ülkelerde kullanım için özel olarak tasarlanmış düşük SAPS sentetik motor yağı. Oldukça gelişmiş formülasyonu, sağlamlığını çok yüksek bir seviyeye çıkardı ve düşük hızda erken ateşleme (LSPI) sorunlarının önlenmesi açısından onu mükemmel bir seçim haline getirdi .

Önerilen

TotalEnergies Quartz Ineo HTC 5W-30 (Motor (D) (DV4TD (8HZ)))
PEUGEOT, CITROËN ve DS motorları ve yüksek sıcaklıklı ülkelerde kullanım için özel olarak tasarlanmış düşük SAPS sentetik motor yağı. Oldukça gelişmiş formülasyonu, sağlamlığını çok yüksek bir seviyeye çıkardı ve düşük hızda erken ateşleme (LSPI) sorunlarının önlenmesi açısından onu mükemmel bir seçim haline getirdi .

Alternatif

ELF EVOLUTION 900 SXR 5W-40
ELF sentetik teknolojisi ile üretilmiş, benzinli ve dizel araçlarda kullanıma uygun çok yüksek performanslı motor yağı Binek otomobillerin ve kamyonetlerin turbo şarjlı veya tabii emişli benzinli ve dizel motorlarının hepsine uygundur. Her tür yol şartlarında (şehiriçi, otoban), en zorlu şartlarda bile mükemmel koruma ve performans sağlar. Bütün sürüş tiplerine, özellikle güçlü (yüksek hızlı) sürüşlere uyumludur.

Alternatif

TotalEnergies Quartz 9000 5W-40
TOTAL QUARTZ 9000 5W-40 benzinli ve dizel motorların en zor koşullardaki gereksinimlerini karşılamak için geliştirilmiş sentetik teknolojili yağdır. TOTAL QUARTZ 9000 5W-40 özellikle turbo şarjlı, çok valfli ve direk enjeksiyonlu motorlara uygundur. En zor koşullarda (yoğun şehir içi trafiği, otoyol vb.) her türlü kullanım şartlarında (özellikle spor ve yoğun trafik koşullarında) ve her mevsimde kullanılabilir. TOTAL QUARTZ 9000 5W-40 kurşunsuz benzin kullanılan katalizörlü ve LPG ile çalışan araçlara mükemmel uyum sağlar.

Yorum bağlantısı
Erhan Yurttaş
Muhammed çeliker yazdı:

aracın kilometresi nedir  

195.000

Yorum bağlantısı
Muhammed çeliker
Erhan Yurttaş yazdı:

195.000

mehmet abi gerekli açıklamaları detaylı yapmış zaten ama 5w-40 tavsiyem olur benim size aracınız çalışırken motordan herhangi bi şıkırtı sesi gibi anormal sesler duyuyo musunuz genelde 195.000 kmdeki araçlar çünkü yavaştan bazı malzemeler boşluk yapmaya başlar o yüzden ustalar genelde yağı kalınlaştırırlar mesela peugeot 207 aracım var benim 1.4 benzinli 215,*** de 10w-40 castrol kullanıyorum bu yağ konusu biraz karışık herkes bişey söyler ama en doğrusu yağ değişimini serviste yaptırmak gibi  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...