İçeriğe Yönlendir

Bu Lastik Basınç Sensörleri Alınır Mı?

Fikret Özsoy

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Merhabalar,

Araç yaklaşık 20 km. gidince lastik basınç sensörü tanınamadı hatası veriyor. Aslında ABS den basınç takip edilebiliyormuş ama ben yine sensörlerden takip etmenin daha sağlıklı olabileceğini düşünüyorum. Şu anda Türkiye'de satılanlar çok pahalı.

https://tr.aliexpress.com/item/1005002963888501.html?spm=a2g0o.cart.0.0.1529406avNFqey&mp=1&gatewayAdapt=glo2tur#nav-review

Burada 4 adet Kuga için olan programlanmış şekilde fiyat olarak oldukça uygun görünüyor. Uygun mudur sizin de fikirlerinizi almak isterim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bence uyar, ama tanesinin fiyatı mı takım fiyatı mı teyit edin. Bir de parça kodu uyuyor mu ona bakın

Fiyata vergi ve kargo da eklenince yine de uygun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Mustafa Yanar yazdı:

Bence uyar, ama tanesinin fiyatı mı takım fiyatı mı teyit edin. Bir de parça kodu uyuyor mu ona bakın

4 adet diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Abs teker turuna göre hesaplama yapıyor. 

Araç üstünde sensörü okuyacak birim yoksa işe yaramaz bunlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Servet Aydın yazdı:

Abs teker turuna göre hesaplama yapıyor. 

Araç üstünde sensörü okuyacak birim yoksa işe yaramaz bunlar

Var şu anda lastiklerde sensörler. Sanırım pili veya pilleri bitmiş plabilir. Yaklaşık 5 yıllık araç. ABS den ayarlanabiliyormuş Forscanla ama sanırım sensör daha iyi olacak gibi.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Mustafa Yanar yazdı:

Evet 4 adet fiyatı. Sipariş verdim şimdi. Kargo bedava fakat 160 TL vergiyle 586 TL ye geldi.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Nihat Palolu yazdı:

Problemin sensörlerden olduğundan emin misiniz?

Evet. Gösgerde 20 km sonra lastik basınç sensörü bulunamadı uyarısı veriyor. Resetleyince normale dönüyor ama sonra tekrarlıyor.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Kodlatmak lazım belki okumayabilir.

Metin Hocam açıklamada yazılanlara göre Mondeo, Kuga vs kodlanmış yazıyor. Sadece tanıtılacak sanırınm. Bakalım artık yorumlar hep olumluydu.

Sanırım üniversal olanlar kodlanıyormuş.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Fikret Özsoy yazdı:

Metin Hocam açıklamada yazılanlara göre Mondeo, Kuga vs kodlanmış yazıyor. Sadece tanıtılacak sanırınm. Bakalım artık yorumlar hep olumluydu.

Tanıtacak yer pislik yapabilir hazırlıklı olmak lazım 😅

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Metin Akbal yazdı:

Tanıtacak yer pislik yapabilir hazırlıklı olmak lazım 😅

Evet aynen. Youtube da bazı videolar var ama önemli olan lastiklerin sökülüp taılması.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Bence aracınızda sorun var, 2016 mondeo aracımda iki takım sensörlü jant var hiç sorunsuz kullanıyorum. Yalnız eski lastikleri çıkarıp 5~6 ay bekletince sensörleri serviste yeniden tanıtım yaptılar sorun kalmadı. Servis ne dedi bu duruma.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bence aracınızda sorun var, 2016 mondeo aracımda iki takım sensörlü jant var hiç sorunsuz kullanıyorum. Yalnız eski lastikleri çıkarıp 5~6 bekletince sensörleri serviste yeniden tanıtım yaptılar sorun kalmadı. Servis ne dedi bu duruma.

Yeni sensör takılı lastiklerle bir kaç kilometre gidince otomatik tanıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Bu sensörlerden gelen veriyi almak için anten vardı 2009 Ford Galaxy aracımda, Kuga da anten var mı bilmiyorum, eğer o bölgede işlem oldıysa soket çıkmış veya kablo kopmuş olabilir.Kontrol etmekte fayda var, 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Koray Demir yazdı:

Sensörleri ilk aldığımda dediğiniz gibi oldu araç değişince lastikler de değişti yeni araç tanımadı servise gidince bir cihazla tanıttılar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bence aracınızda sorun var, 2016 mondeo aracımda iki takım sensörlü jant var hiç sorunsuz kullanıyorum. Yalnız eski lastikleri çıkarıp 5~6 ay bekletince sensörleri serviste yeniden tanıtım yaptılar sorun kalmadı. Servis ne dedi bu duruma.

Otokoça uğramıştım bir defa sanırım tanesine 1100 gibi bir rakam söylemişlerdi. Bakalım bunlar gelsin uygun bir lastikçiye taktırıp denerim.

Mustafa Yanar yazdı:

Bu sensörlerden gelen veriyi almak için anten vardı 2009 Ford Galaxy aracımda, Kuga da anten var mı bilmiyorum, eğer o bölgede işlem oldıysa soket çıkmış veya kablo kopmuş olabilir.Kontrol etmekte fayda var, 

Fikret Özsoy yazdı:

Otokoça uğramıştım bir defa sanırım tanesine 1100 gibi bir rakam söylemişlerdi. Bakalım bunlar gelsin uygun bir lastikçiye taktırıp denerim.

Araç 5 yıllık olduğu için ilk aklıma gelen pil oldu doğrusu. Ancak dayanır diye düşündüm. Anten hakkında hiç bilgim yok. Hiç bahsedildiüini de duymadım açıkçası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Koray Demir yazdı:

Umarım öyledir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Pillerin 5 yılda biteceğini düşünmüyorum, ıslanma oksitlenme vs olmamışsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Fikret Özsoy yazdı:

Evet 4 adet fiyatı. Sipariş verdim şimdi. Kargo bedava fakat 160 TL vergiyle 586 TL ye geldi.

Aynı ürünün ürün bedeli düşük kargo ücreti olanı bulabilirseniz vergi daha düşük olacağı için toplam bedel düşecektir. Vergi kargo hariç ürün fiyatı üzerinden hesaplanıyor.

Fikret Özsoy yazdı:

Sadece tanıtılacak sanırınm

Araçta hangi lastiğin basıncının düşük olduğunu gösteren bir sistem varsa sensörlerin yerleri tanıtılacak. Yerini belirtmeden sadece basınç düşük uyarısı veriyorsa tanıtmaya gerek yok. İlk durum mevcutsa, bende sensörlerin yerini tanıtmak için cihaz var. Yardımcı olabilirim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Mustafa Yanar yazdı:

Pillerin 5 yılda biteceğini düşünmüyorum, ıslanma oksitlenme vs olmamışsa.

Mustafa Hocam bilmiyorum ama pil olma ihtimali yüksek gibi. Lastik basınç sensörü algılanmadı yazdığına göre ya pil ya da sensörün kendisi. İki durumda da değişmek mantıklı gibi.

Koray Demir yazdı:

Yazılım özelliğinden açıksa Focusta tanıyor.

Açık evet. Ben de ümitliym doğrusu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Kaan Karakaya yazdı:

Aynı ürünün ürün bedeli düşük kargo ücreti olanı bulabilirseniz vergi daha düşük olacağı için toplam bedel düşecektir. Vergi kargo hariç ürün fiyatı üzerinden hesaplanıyor.

Araçta hangi lastiğin basıncının düşük olduğunu gösteren bir sistem varsa sensörlerin yerleri tanıtılacak. Yerini belirtmeden sadece basınç düşük uyarısı veriyorsa tanıtmaya gerek yok. İlk durum mevcutsa, bende sensörlerin yerini tanıtmak için cihaz var. Yardımcı olabilirim.

Sipariş verdim Kaan Bey.

Sensör algılanmadı hatası veriyor. Sizdeki cihaz hangi sensörün sinyal göndermediğini tespit edebiliyor mu? Eğer öyleyse hangisi hatalıysa sadece onu değiştirmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)
Fikret Özsoy yazdı:

Sensör algılanmadı hatası veriyor. Sizdeki cihaz hangi sensörün sinyal göndermediğini tespit edebiliyor mu? Eğer öyleyse hangisi hatalıysa sadece onu değiştirmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tabi yardımcı olurum. Bendeki cihaz hangi sensörün hangi lastikte takılı olduğunu tanıtan cihaz. Dıştan sensöre yaklaştırınca bipliyor. Bozuk sensörde bip sesi gelmez muhtemelen oradan hangisi olduğu anlaşılır diye düşünüyorum.

Hafta içi Çukurambar'da işte oluyorum. Çukurambar size yakınsa işlemi işyerimin otoparkında yapar akabinde bir kahvemi içersiniz; hafta içi müsait olmazsanız hafta sonu Keçiören'deyim, ikimize de uygun bir yerde işlemi yapabiliriz.

Bu arada, Fiesta ile aynı sensörü kullanıyor. Bir basınç sensörüm lastik değişimi esnasında kırılmıştı, yeni sensör aktivasyona gerek duymadan çalıştı.

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Kaan Karakaya yazdı:

Tabi yardımcı olurum. Bendeki cihaz hangi sensörün hangi lastikte takılı olduğunu tanıtan cihaz. Dıştan sensöre yaklaştırınca bipliyor. Bozuk sensörde bip sesi gelmez muhtemelen oradan hangisi olduğu anlaşılır diye düşünüyorum.

Hafta içi Çukurambar'da işte oluyorum. Çukurambar size yakınsa işlemi işyerimin otoparkında yapar akabinde bir kahvemi içersiniz; hafta içi müsait olmazsanız hafta sonu Keçiören'deyim, ikimize de uygun bir yerde işlemi yapabiliriz.

Bu arada, Fiesta ile aynı sensörü kullanıyor. Bir basınç sensörüm lastik değişimi esnasında kırılmıştı, yeni sensör aktivasyona gerek duymadan çalıştı.

Kaan Bey ilginize çok teşekkür ederim. Ben de Bahçelievlerde kalıyorum. Yakınız sanırım. Eğer iş yeri adresinizi özelden atarsanız gelebilirim sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...