İçeriğe Yönlendir

Volant Taşlama Mevzusu

Behlül Baş

Recommended Posts

Behlül Baş

230.000 kmye gelen 2010 model Cruze aracım var. Baskı balata değişimi yapacağım fakat bu volant mevzusu kafamı karıştırıyor. Arabada şuan yukarıda kavrama ve aşırı sert debriyaj haricinde herhangi bir sıkıntı yok (titreme gibi) fakat değişim yapılırken  volant taşlamak kesinlikle elzem midir? Taşlanmaması risk midir? Bazı kaynaklarda "volant taşlanıyorsa volanttan alınan pay kadar baskıdan da pay alınması gerekir yoksa araba bir süre sonra debriyaj kaçırır debriyaj bitmediği halde" gibi bilgilere ulaştım. Bu konuya ustalar dikkat ediyor mu eğer böyle bir şey varsa? Dahası ben böyle bir şeyi söylersem ustaya usta tip tip bakar mı

Bir videoda da ince bir zımpara yapıp yeni baskı balatayı taktıklarını gördüm. Ne yapacağım bilemedim. Aslında şu özellikle kalın yazdığım bölgedeki bilgi kafamı karıştırdı. Herkes volantın taşlanmasından bahsediyor karşısındaki baskıyla ilgili hiçbir şey diyen yok:tease2:

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ben debriyajı değiştikden sonra kalkışlarda uygun deviri yakalamazsam araba titriyor. Biraz rampada gene yeterince gaza basmazsam araç gene titriyor.  Ben bu durumun Volat ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü debriyaj balatamı ve baskımı daha önce değiştirdim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

baskı ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü debriyaj balatamı daha önce değiştirdim. 

Baskı ile balata beraber değişir. Ayrı ayrı olmaz. Siz iyi gaz veremediğiniz için araç silkeliyor, avans da vuruyor olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Baskı ile balata beraber değişir. Ayrı ayrı olmaz. Siz iyi gaz veremediğiniz için araç silkeliyor, avans da vuruyor olabilir.

Baskı balata beraber değişti pardon ben Volant kastedmiştim. Ben volantı değiştirmedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Çabi gelir noktayı koyar şimdi ; sanayide duyunca yoo aboo o nediyorlar gerçi .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hareketli volant degildir..

Mert Gülkokan yazdı:

Hareketli volant ise %100 değişmek zorunda taşlama olmuyor

Sabit volant ise taşlama ile düzeltilmeli

Ancak taşlama işi hassas yüzeyden çok malzeme kaldırmamak lazım

Parası olan sıfır volant alsın en güzeli sıfır takmak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gülkokan yazdı:

Dümdüz solid volant işte 

https://www.aykocotomotiv.com.tr/oto-yedek-parca/cruze-volant-1-6-16v-orjinal-5452

250723.gif

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Daha önce kullandığım Bravo'da volanta taşlama yapıldı ve baskı balata değişti. Sonrasında herhangi bir titreme yaşamadım hiç. Aksine çok memnun kalmıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Mert Gülkokan yazdı:

Evet sanırım bu önemli bir nokta. Tornacılar sanki biraz Allah ne verdiyse alıyorlar çok dikkat etmiyorlar. Parasını verip yeni volant da alamıyorum sanki. Sanırım anca servislerde bulunuyor. Hiçbir parçacıda volant yok.

Bu arada dümdüz sabit volant Ali abinin dediği gibi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Evet sanırım bu önemli bir nokta. Tornacılar sanki biraz Allah ne verdiyse alıyorlar çok dikkat etmiyorlar. Parasını verip yeni volant da alamıyorum sanki. Sanırım anca servislerde bulunuyor. Hiçbir parçacıda volant yok.

Bu arada dümdüz sabit volant Ali abinin dediği gibi

Nasıl yok... İnternetten alamıyonmu. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

geçen ay 40 bin deki passatımın debriyaj ve volanı değişti. servis de volanı söküp bakacaklarını iyi durumda değil ise değişeceğini söylediler.  ki değişti. kalkışta silkeleme vardı. balata da bitmek üzereydi. zaten baskı balata değişimi için gitmiştim. +volan değişti

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

40bin km volanın değişimi için çok erken. Sürekli yarım debriyaj kullanıyor olmalısınız.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

zamanında 1998 model sabit volanı olan m52 motorlu 520 aracımda, debriyaj değiştirmiştim. balata setini değiştirince( volan değişmeden tabi), alt devirde vitesi değiştirince kısa süreli titreşim oluşmuşu. 2 3 bin km sonra bu geçti. normalde titremiyorduysa, volan durup duruken değiştirilmez bence. paraya yazık.

Mustafa Çayır yazdı:

geçen ay 40 bin deki passatımın debriyaj ve volanı değişti. servis de volanı söküp bakacaklarını iyi durumda değil ise değişeceğini söylediler.  ki değişti. kalkışta silkeleme vardı. balata da bitmek üzereydi. zaten baskı balata değişimi için gitmiştim. +volan değişti

o oynar tipte volan dır ama. arızlaları çok farklı ve inanılmaz derecede gereksiz bir teknik icat. eskinden düz vitesli çok daha kuvvetli arabalar vardı ve böyle oynar tipte volanlı olanı yoktu. titreşim konforsuzluk filan da yoktu.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Darbaz yazdı:

Ben debriyajı değiştikden sonra kalkışlarda uygun deviri yakalamazsam araba titriyor. Biraz rampada gene yeterince gaza basmazsam araç gene titriyor.  Ben bu durumun Volat ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü debriyaj balatamı ve baskımı daha önce değiştirdim. 

Fazla bırakıyor olabilir misin debriyajı? Genelde dizele alışıp atmosferik benzinliye binince ilk 3 5 kalkışta bende yaptırıyordum onu.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

40bin km çok erken, fazlaca yarım debriyaj yapılmış veya çok sert kullanılmış.

Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır
Mert Gülkokan yazdı:

otomatik mi passat ?

manuel

Evren Erakçora yazdı:

40bin km çok erken, fazlaca yarım debriyaj yapılmış veya çok sert kullanılmış.

yarım debriyaj kullanılmış

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Behlül Baş

Konuyu güncelleyeyim. Temmuz 2023 güncel fiyatlarıyla

2700 TL Valeo baskı balataya

1300 TL FTE marka debriyaj bilyasına verdim

1500 TL de işçilik ödedim. Toplamda 5500'e maloldu. Volant taşlanmadı. Usta sadece çok ince bir zımpara yaptı hava ve balata spreyiyle temizledi yeni baskı balatayı takıp kapattı. Hiç lak lak etmeden çalıştığı için 2.5 saatte tamamen halloldu bu iş.

Video: https://drive.google.com/file/d/1kkwH6jpiOBYovtCo9Hxh8d3LFK9_Du0s/view?usp=sharing

2 hafta oldu değişeli. Debriyaj çok daha yumuşak ve aşağıda kavrıyor. Bir sorun yok gibi. Titreme de yok.

IMG_2315.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bilya güzel ötüyormuş :)

Volanda yamukluk yoksa, zımpara yeterli oluyor genelde. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...