İçeriğe Yönlendir

Araç Kamerası Sökümü ve Yeniden Kullanımı

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

Merhaba herkese,

Biliyorsunuz, mevcut aracımı satılığa çıkardım. Araç kamerasını cama yapıştırmıştım ancak araçla beraber satmayacağım. Kamerayı sökmek istiyorum. Hem kameraya hem de cama zarar vermeden bu işi nasıl yapabilirim?

Söktükten sonra da cama tekrardan neyle yapıştırabilirim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Çift taraflı bant ile yapışık olduğunu düşünüyorum eğer öyle ise en güzel yöntem misina ile sökmektir.

Misinayi biraz uzunca kesip iki eline dola ve sonra cam ile kamera arasına sokup yukarı aşağı testere gibi hareket ederek kesebilirsin. Dikkat etmen gereken misinayı çok gerdirirsen elini kesebilir ona bir çözüm bulman gerekir.

Sonra hem camda kalan hemde kamera arkasında kalan bant kalıntılarını temizlemek gerekir. 

Yeni araca montaj için silikonlu çift taraflı bantlar var onları kullanabilirsin 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bende viofo a119 vardi arabayi satarken söktüm. Trim sökme aparatiyla ayirdim camdan. Ama nasil bir saglam bandi varsa artik zor geldi baya. Yenisine de şeffaf çift tarafliyla yapistirdim, 1 saat sonra düştü, sonra tekrar başka bir bant ile yapistirdim şu an sorun yok gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Maket bıçağı'nın ucunu çıkarıp dikkatli şekilde paralel cama daya ve ileri geri hareket ettir. Tabi dikkatli yapmak gerekiyor hem aparata hem de eline zarar vermemek için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben daha önce aşağıdaki yöntemlerle söktüm.

1- Falçatanın ucunu kullanarak sökme; elinize dikkat ederek yavaş yavaş sabırla sökün.

2- Plastik trim parçaların söküldüğü plastik aparatlar yardımıyla sökme, bu bayağı zorluyor.

3- Misina ile sökme, bunu denemedim. Ama en rahatı bu gibi duruyor.

Söküm sonrası WD40, aseton vb. sıvı ile ve ince sünger zımpara ile sökülen yüzeyde kalan bant artıkları temizlenebilir.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Geçen sene benim aracın kamerasını kart okuma hatası sebebiyle sökmek zorunda kaldım. O kadar zorlandım ki. Plastik misina, tel misina, maket bıçağı denemediğim yok kalmadı. Galiba 1 saat uğraştım ama sonunda söktüm.

Yeni kamerayı da kaliteli bir çift taraflı bantla yapıştırdım, hiç bir sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Misina veya ince bakır elektrik kablo teli ile söküm çok rahat yapılıyor.Ben daha etkili olduğu için bakır tel ile yapıyorum ama elinizi kesmemeye dikkat edin.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

En basiti sıcak su ile tırnakla kazımak. 

en kolayı sonax’ın zift çıkarıcı spreyi. Anında alıyor çift taraflı sünger bandı. 

xiaomi kamera kutusundan elektrostatik bant çıkıyor. Harika bir şey. Cama koyuyorsun. Yapışmıyor ama yapışmış gibi duruyor orada. Tırnakla kaldırınca kalkıyor. Ama asılınca gelmiyor. Kameranın yapışkanını da ona yapıştırıyoruz. Sökmesi 10sn

yeni arabaya öyle takabilirsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ahmet Türedi yazdı:

Misina veya ince bakır elektrik kablo teli ile söküm çok rahat yapılıyor.

Ben hiç rahat yapamadım kaç defa koptu misina sayamadım :D 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Gökhan Tuna yazdı:

evet bu abi. Adam kutusundan çıkanı satıyor galiba. Pahalı yazmış ama çok işlevsel bir şey. 

elektrostatik bant türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum ama aliexpresste 3 tanesi vergi dahil 200-250 lira. 1-2 haftada geliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ahmet Türedi yazdı:

Misina veya ince bakır elektrik kablo teli ile söküm çok rahat yapılıyor.Ben daha etkili olduğu için bakır tel ile yapıyorum ama elinizi kesmemeye dikkat edin.

@Sani Gerşon network kablosunun tek teli ile alırsın kamerayı oradan. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hepinize teşekkür ederim. Misinam yok ama diş ipi ile bi deneyeyim bakalım.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

elektrostatik bant türkiye’de satılıyor mu bilmiyorum ama aliexpresste 3 tanesi vergi dahil 200-250 lira. 1-2 haftada geliyor

Link alabilir miyim?

Bir de mevcut çift taraflı bant heba olacak. Yerine ne kullanmalı bu durumda?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cihat Küçükay yazdı:

Ben daha önce aşağıdaki yöntemlerle söktüm.

1- Falçatanın ucunu kullanarak sökme; elinize dikkat ederek yavaş yavaş sabırla sökün.

2- Plastik trim parçaların söküldüğü plastik aparatlar yardımıyla sökme, bu bayağı zorluyor.

3- Misina ile sökme, bunu denemedim. Ama en rahatı bu gibi duruyor.

Söküm sonrası WD40, aseton vb. sıvı ile ve ince sünger zımpara ile sökülen yüzeyde kalan bant artıkları temizlenebilir.

aseton plastiği parlatır, dikkat.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Link alabilir miyim?

boyutlarına bir bakın. Olmadı iki tane yanyana yapıştırırsınız. Kamerada kalan bant izlerini temizlerseniz elektrostatik banta tekrar yapışır 

https://a.aliexpress.com/_EHhyhMR

https://a.aliexpress.com/_EwiSFQx

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Alptuğ Özcan yazdı:

Ben hiç rahat yapamadım kaç defa koptu misina sayamadım :D 

o yüzden bakır tel en güzeli :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Misina ile kesip, kabasını alıp kalan artığı wd40 ile temizleyeceksin.. 

Yenisine de 3M şeffaf çift taraflı ile yapıştıracaksın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Doğan Arşiray yazdı:

aseton plastiği parlatır, dikkat.

Aseton plastik için değil, camda bant artığı kalırsa temizlemek için...

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cihat Küçükay yazdı:

Aseton plastik için değil, camda bant artığı kalırsa temizlemek için...

damlayabilir. izopropil alkol daha emniyetli olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Asla.

🍆 Oslo.. 

Mis gibi oluyor. Neyse, falçata tam boy olacak. Sadece bıçak olacak. İki kenardan biraz esnetip kolayca kesilir parm..aman yapışkan. Camda kalanı ise elinde ovuşturarak da alırsın. İnsan elindeki yağ yapışkanı çözüyor

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Sani Gerşon yazdı:

Link alabilir miyim?

Sani abi 70mai videolarını izlediğimde telefonculardan alınabileceğini söylüyordu. Telefonlara kırılmaz cam takan yerlerden kırılmaz cam alıp yapıştırın diyordu. Kameranın önüne gelmiyor zaten sadece oturduğu yer ve kaldırmak istenilen yere kadar kesilip yapılabilir. Kırılmaz çok kalın olursa kırılmaz ekranın üstünden çıkan antistatik biraz sert olan parçada kullanılabilir. Ben kamerayı montajladıktan sonra ön kamerayı herhalde 7-8 defa arka kamerayı (cam filmli) olmasına rağmen 3-4 defa yerinden çıkartıp tekrar ayar yaptım statik bant sayesinde.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ahmet Türedi yazdı:

o yüzden bakır tel en güzeli :) 

Ben metal misina ile denedim o da kopmuştu, biraz inceydi tabi.

Bakır tel daha mı dayanıklıdır bilmiyorum :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Alptuğ Özcan yazdı:

Ben metal misina ile denedim o da kopmuştu, biraz inceydi tabi.

Bakır tel daha mı dayanıklıdır bilmiyorum :) 

Tel kalınlığına bağlı olarak değişir durum tabi, ama ben plakaları hep o şekilde söküyorum.Hiç sorun olmadı.Sadece birinde parmağım hafif kesilmişti :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...