İçeriğe Yönlendir

Sınırlı Şanzıman Kullanım Arızası Uyarısı

Selcuk Tasalı

Recommended Posts

Selcuk Tasalı

SLM , Üstatlar ...şöyle bir sorunum var 

Aracımı kullandıktan sonra akşam park ediyorum ve ertesi gün marş bastıgımda araba ekranda sınırlı şanzıman kullanımı arızası veriyor ve biraz çalışır halde bekleyıp tekrar çalıştırdıgımda araç D ye geçip yürüyor ...

İlk önce acaba aküden mi dedim ...bitik akü bunu yapar diye düşünerek ..akücüde ölçtürüm biri değişmeli dedi öbürü saglam dedi ...bende anlamadım .

arabamın hikayesi ise , 1 sene önce şanzıman komple indi fakat şanzıman selonait beyni sanırım olmadı ve sadece R ye gecerken sorun yaratıyordu ŞANZIMANCI usta şanzıman beynini degiştirecegiz demişti seloneit sorunu var dedi ..gerci oda ısındımı topluyordu kendini ama daha şanzımanı indirmedik .1 AY sonra bir daha şanzıman açılıp mekanık unıtenın dışında bulunan selonıt beyın plakası bir daha değişecek .

ikinci bir sorun ise SÜREKLİ YANAN viraj savrulma uyarı lambası ...buda sönmedi .

Asıl anlamadıgım AKÜ bittigi içinmi yapıyor ..şarj dinamaosu şarj ediyor ama ilk çalışmada garip arıza veriyor ...ve devir sahati 1000 devirin üstüne çıkıp amboleli çalışıyor ..sonra toparlıyor 

Sorum AKÜ MÜ ŞANZIMAN MI YOKSA EGR valfimi olabilir ....Bu arada şanzıman inmeden önce bu sorunların hiç biri yoktu 

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Selcuk Tasalı yazdı:

SLM , Üstatlar ...şöyle bir sorunum var 

Aracımı kullandıktan sonra akşam park ediyorum ve ertesi gün marş bastıgımda araba ekranda sınırlı şanzıman kullanımı arızası veriyor ve biraz çalışır halde bekleyıp tekrar çalıştırdıgımda araç D ye geçip yürüyor ...

İlk önce acaba aküden mi dedim ...bitik akü bunu yapar diye düşünerek ..akücüde ölçtürüm biri değişmeli dedi öbürü saglam dedi ...bende anlamadım .

arabamın hikayesi ise , 1 sene önce şanzıman komple indi fakat şanzıman selonait beyni sanırım olmadı ve sadece R ye gecerken sorun yaratıyordu ŞANZIMANCI usta şanzıman beynini degiştirecegiz demişti seloneit sorunu var dedi ..gerci oda ısındımı topluyordu kendini ama daha şanzımanı indirmedik .1 AY sonra bir daha şanzıman açılıp mekanık unıtenın dışında bulunan selonıt beyın plakası bir daha değişecek .

ikinci bir sorun ise SÜREKLİ YANAN viraj savrulma uyarı lambası ...buda sönmedi .

Asıl anlamadıgım AKÜ bittigi içinmi yapıyor ..şarj dinamaosu şarj ediyor ama ilk çalışmada garip arıza veriyor ...ve devir sahati 1000 devirin üstüne çıkıp amboleli çalışıyor ..sonra toparlıyor 

Sorum AKÜ MÜ ŞANZIMAN MI YOKSA EGR valfimi olabilir ....Bu arada şanzıman inmeden önce bu sorunların hiç biri yoktu 

Öncelikle geçmiş olsun.

Eğer aküden şüpheleniyorsanız en azından sağlam bir aküyle deneme yapıp o olasılığı elemek gerekir.

Yorum bağlantısı
Selcuk Tasalı
Fikret Özsoy yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun.

Eğer aküden şüpheleniyorsanız en azından sağlam bir aküyle deneme yapıp o olasılığı elemek gerekir.

Deneyeceğim ...pazartesi günü 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Akü olma ihtimali yüksek birden fazla yerde arıza uyarısı veriyor. 

Akü ölçümünü şu şekilde yapın yada yaptırın. 

*Marşa basarken aküyü voltmetre ile ölçün eğer marş basmada 8-9 voltlara kadar düşüyorsa modüller iletişim-çökme arızası verebiliyor kısaca saçmalıyorlar. Direk aküye yönelin sağlamsa arızalara bakın 

Yorum bağlantısı
Selcuk Tasalı
Ömer Sarıgül yazdı:

Akü olma ihtimali yüksek birden fazla yerde arıza uyarısı veriyor. 

Akü ölçümünü şu şekilde yapın yada yaptırın. 

*Marşa basarken aküyü voltmetre ile ölçün eğer marş basmada 8-9 voltlara kadar düşüyorsa modüller iletişim-çökme arızası verebiliyor kısaca saçmalıyorlar. Direk aküye yönelin sağlamsa arızalara bakın 

aynı fikirdeyim ..bende benzer şekilde düşünüyorum + koltuk soğutmada da sorun oluyor akü zayıfladığı zaman onuda daha önceden tercübe etmiştim 

Yorum bağlantısı
Selcuk Tasalı

slm arkadaşlar ..bu gun aküyü değiştirdim ve bahsi gecen sınırlı şanzıman arızası silindi ...fakat 80 amp yerine akücü jel 60 amp takalım dedi taktırdım ..fakat bu sefer gecişlerde sorun oldu 

yarın bir daha akücüye gideceğim 80 amp takacağım ..bakalım o arıza bitecek mi?  Gelişmeleri yazacağım arkadaşlar 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Elinde alçak tip 80 lik yokmuydu da taktı, yanlış yapmışsınız hatta aracınıza kaliteli akü ttaktırın, star stop varsa agm taktırın, ben olsam 80lik Varta taktırırdım.Aracınızda koltuk ısıtma, ön arka cam rezistans falan var, elektirik yükü fazla sakın bir daha düşük amper taktırmayın, 

Bir sürü elektronik kart var bozar bir yerleri, arkadaşın aracında bu yüzdeb abs beyni bozuldu,

Yorum bağlantısı
Selcuk Tasalı
Cem Işık yazdı:

80 yerine 72 amperi anlarım da 60 abes olmuş. 

bu gun gittim 80 yaptım ..ama şanzımanda olan sorun degişmedi ...sınırlı erişim ! 

Mustafa Yanar yazdı:

Araçtaki şanzıman hangi tip aracın model yılı nedir.

powershıft ....1 sene önce şanzıman indi ..takıldı ama selonit valf beynıne sorun vardı ( R ye alırken hep 2 ,3 kez r alınca geçiyordu ..) 

sonra toparlıyordu ..ama  gecenler de akü zayıfladı acaba dedim ondan dolayımı sonra 80 amp bu gun taktırdım yeninden ama artık araç gidemez hale geldi artık 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selcuk Tasalı yazdı:

bu gun gittim 80 yaptım ..ama şanzımanda olan sorun degişmedi ...sınırlı erişim ! 

Alternatör kömürlerini değiştir

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Selcuk Tasalı yazdı:

powershıft ....1 sene önce şanzıman indi ..takıldı ama selonit valf beynıne sorun vardı ( R ye alırken hep 2 ,3 kez r alınca geçiyordu ..) 

sonra toparlıyordu ..ama  gecenler de akü zayıfladı acaba dedim ondan dolayımı sonra 80 amp bu gun taktırdım yeninden ama artık araç gidemez hale geldi artık 

Selçuk Bey çok can sıkıcı bir arıza olmuş, öncelikle doğru teşhis önemli, araç arıza tespit cihazıyla bakınca  hangi hata kodlarını veriyor. Otomatik şanzıman tamiri yapan uzman ve güvenilir firmalar mutlaka vardır İstanbul'da.

Yorum bağlantısı
Selcuk Tasalı
Mustafa Yanar yazdı:

Selçuk Bey çok can sıkıcı bir arıza olmuş, öncelikle doğru teşhis önemli, araç arıza tespit cihazıyla bakınca  hangi hata kodlarını veriyor. Otomatik şanzıman tamiri yapan uzman ve güvenilir firmalar mutlaka vardır İstanbul'da.

Tşk ederim 

Ali Darbaz yazdı:

Alternatör kömürlerini değiştir

şarj dinamosuna baktık ...saglam ama 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...