İçeriğe Yönlendir

Nissan Qashqai Şanzıman Arızası Nasıl Anlaşılır

Çağatay Özsoy
Çözüme git Sani Gerşon tarafından,

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhabalar,

Birkac gundur Antalyadayim, kalkandaki yokusta (15 derece ustu olabilir) araba bir turlu 50km hizi geçmedi, gelirkende trafik  ışıkların da durunca kalkarken cok nazlaniyordu ama yolda giderken bir sıkıntı yoktu, 150 kadar cok rahat godiyordu. sanjimandan yapiyor olabilir mi? Qashqai sanjiman arizasi nasil anlaşılır? Silkeleme vs pek yapmiyor, araç daha 101bin km de, 1.6 dizel 130bg

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Şanzımandan olsa arıza ışığı yakmaz mıydı?

Bu arada Hataylı olma ihtimaliniz var mı?

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Sani Gerşon yazdı:

Düz mü otomatik mi araç?

Şanzıman sormuşsunuz, tipini belirtmemişsiniz :) 

Haklısınız, 1.6 dizel qashqailer sadece otomatik cvt oldugundan soylemeyi atlamışım.

Arac otomatik cvt sanjimandir

Fikret Özsoy yazdı:

Şanzımandan olsa arıza ışığı yakmaz mıydı?

Bu arada Hataylı olma ihtimaliniz var mı?

Yok Çanakkale liyi, istanbulda bakirkoyde oturuyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağatay Özsoy yazdı:

Arac otomatik cvt sanjimandir

Şanzımanın bozulma ihtimali çok düşük. Bence bi ateşlemeyi kontrol edin derim. Bir hata kodu düştü mü?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Dpf kurum yakma devreye girmiş olabilir o esnada, bu 1,6 dizel renonun meşhur 1,6 dizeli mi, eğer öyleyse, bakımları ve kontroller i aksatmayın.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Sani Gerşon yazdı:

Şanzımanın bozulma ihtimali çok düşük. Bence bi ateşlemeyi kontrol edin derim. Bir hata kodu düştü mü?

Ekranda birsey gorunmuyor, obd cihazim evde kaldi, gidince bakayim.

Bana sanki egr tıkanması gibi geliyor, 2000 devir altinsa motor performans kaybedermis, 2000 uzeri de zaten devrede olmadigindan performans degismezmis

Mustafa Yanar yazdı:

Dpf kurum yakma devreye girmiş olabilir o esnada, bu 1,6 dizel renonun meşhur 1,6 dizeli mi, eğer öyleyse, bakımları ve kontroller i aksatmayın.

Dpf de bu kadar uzun sürmez, zeten uzun yol devirli geldim.  Sanirim qashqailerde cift egr varmis, bir motora egzos gazi veren, birde asagida egsoza bagli

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağatay Özsoy yazdı:

birde asagida egsoza bagli

Bu DPF olabilir mi? Çift egr ilk kez duydum. EGR'nin mantığı zaten egzoz gazını motora vermek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Sani Gerşon yazdı:

Bu DPF olabilir mi? Çift egr ilk kez duydum. EGR'nin mantığı zaten egzoz gazını motora vermek.

Valla bende oyle, isin aslini ogreneyim yazarim tekrar.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Merhaba Sani bey, cift egr isini ogrendim; tam olarak egr denirmi biiyorum ama bizim araclarda asagida eksoz uzerinde egr valfi varmis. Rejenwrasyon, kisin kolay calisma ve motor freni icin kullanılan. Neyse sorunum onunla ilgili oldugunu sanmıyorum, egr tikaninca mutlaka arac devir dalglanmasi yapar mi? Bende herhangi bir dalglanma yok ama dusuk devirde performans düşüklüğü var,  egr tilanikligina benziyor sanki

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Sani Gerşon
Çağatay Özsoy yazdı:

Merhaba Sani bey, cift egr isini ogrendim; tam olarak egr denirmi biiyorum ama bizim araclarda asagida eksoz uzerinde egr valfi varmis. Rejenwrasyon, kisin kolay calisma ve motor freni icin kullanılan. Neyse sorunum onunla ilgili oldugunu sanmıyorum, egr tikaninca mutlaka arac devir dalglanmasi yapar mi? Bende herhangi bir dalglanma yok ama dusuk devirde performans düşüklüğü var,  egr tilanikligina benziyor sanki

EGR öyle şak diye tıkanmıyor. Yavaş yavaş tıkanıyor. Evet, bir performans kaybı yaşıyorsunuz ama, şak diye tıkanmadığı için, kayıp da şak diye gelmiyor. Bu sebeple bu kaybı hissetmeniz bayağı zor. Ancak egr temizlendikten sonra "vaay" diyorsunuz.

Bence sizin yaşadığınız sorun başka. Ben olsam bi yetkili servise başvururdum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

EGR öyle şak diye tıkanmıyor. Yavaş yavaş tıkanıyor. Evet, bir performans kaybı yaşıyorsunuz ama, şak diye tıkanmadığı için, kayıp da şak diye gelmiyor. Bu sebeple bu kaybı hissetmeniz bayağı zor. Ancak egr temizlendikten sonra "vaay" diyorsunuz.

Bence sizin yaşadığınız sorun başka. Ben olsam bi yetkili servise başvururdum.

Nissanin yetkiki servislerine hic guvenmiyorum, birebir konustugum birisi var, adamin sanjimanini sokup baska araca takmislar, Allahtan aracta kamera varmis (biraz munakasa ve torpilden sonra arabayi komple sifirlamis tabi arada) neyse nissan servislerine guvenmiyorum kisaca. Dediginiz anladim, tahminimce bin - iki bine temizlettirebilirim, sonrasına tekrar bir bakarım, belki benim hüsnü kurumtumdur ( ic sesini cok dinleyen hastalik hastasi insanlar gibi bir durumda olabilir belki) Bilgi icin tskler, daha once 100 binin uzerine ciktigim dizel arabam olmamıştı  malum ekonomi nedeni ile sıfırlama yerine devam ettim, biraz tecrübe edeyim. Zaten 100 binde bir egr temizleme lazim sanırım 

tarihinde Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağatay Özsoy yazdı:

Zaten 100 binde bir egr temizleme lazim sanırım 

100bin'de artık katran olur onda. Ben 60bin idealdir derim. 3 bakımda bir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

Bugün bakim ve egr temizliğini yaptırdım, egr baya kurumlanmisti ama tıkanıklık yoktu, zaten anladigim kadariyla tikanma vs durumunda egr ariza kodu veriyor, yani tikankis olsa bizim arabasa zaten motor arizaisigi yanacakmis. Yaşadığım performans kaybinin nedeni sanirim klimanın yuksek olmasindan kaynaklı, disarisi sıcaksa 130bg dizelde olsa klima baya kasiyormus.  Yalnız bakimdan sonra sanjiman baya bir purussuzlesti, her 50-60 binde sanjiman yag degisimi şart, oyle ömürlük yag doye birsey yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...