İçeriğe Yönlendir

Korna Tamiri Mümkün mü?

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar, 

Sormak istediğim bir soru var. Fiestanın kornası tabiri caizse ergenliğe girmiş erkek çocuğu gibi çatallı bir ses çıkarmaya başladı. :)

Bu korna tamir edilir mi? Yapılırsa kim yapar? Orjinal kornası olması ve orjinalin yenisinin de 3000 liralara yakın olması sebebi ile tamir olursa güzel olur. Eğer olmuyor ise Seger marka alıp değişim yapacağım. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ü.Emre Kartal yazdı:

Merhabalar, 

Sormak istediğim bir soru var. Fiestanın kornası tabiri caizse ergenliğe girmiş erkek çocuğu gibi çatallı bir ses çıkarmaya başladı. :)

Bu korna tamir edilir mi? Yapılırsa kim yapar? Orjinal kornası olması ve orjinalin yenisinin de 3000 liralara yakın olması sebebi ile tamir olursa güzel olur. Eğer olmuyor ise Seger marka alıp değişim yapacağım. 

Tamirini hiç duymadım, seger ile değişirseniz orjinalinden daha güzel olur. Hem fiyatı makuldür hem de kalitesi daha iyidir. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cem Işık yazdı:

Tamirini hiç duymadım, seger ile değişirseniz orjinalinden daha güzel olur. Hem fiyatı makuldür hem de kalitesi daha iyidir. 

Birkaç yerde gördüm bobin vs tamirinden bahsetmişler ancak tabi tamiri her türlü Segerden fazla olacaktır. 200-400 lira aralığında genel fiyatları. 

Sitesinden seslere bakıp alma şansı da var 🙂

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Vida yeri var,Üstü  mumla kaplı oluyor, mumu kazıyıp vidasını sağ ve sol tarafa çevirip deneyebilirsiniz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)

çok uğraşmaya gerek yok 

https://www.n11.com/urun/bosch-dadat-korna-7770475?magaza=sezer

https://www.n11.com/urun/seger-seat-dadat-korna-soketli-12v-510-hz-118-db-60bo12-7772643?magaza=bulacaksin

bunlardan birisini alsanız yeterde artar bile muayeneden de geçer . 

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İç diyafram yırtık. Tamiri olmaz. Olsa da kenarları tekrar aynı formda kapamak imkansız. İki gün sonra su alıp yanacak zaten. Yanması da oksit ile olacak. Ani kısa devre olmadığı için sigorta arada bir atacak vs. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mustafa Gökmen yazdı:

Vida yeri var,Üstü  mumla kaplı oluyor, mumu kazıyıp vidasını sağ ve sol tarafa çevirip deneyebilirsiniz.

Pek vidalık bir konu değil gibi, kornaya birkaç farklı zamanda 10 sn civarı basmak zorunda kalınca etkilendi gibi. 

Murat Öngür yazdı:

bunlardan birisini alsanız yeterde artar bile muayeneden de geçer . 

Şuan dahi geçer gibi geliyor ses sadece biraz çatallı. Duyulmasında vs sorun yok gibi. Tabi esas halini unutuyor insan yan yana bakmak lazım. 

Servet Aydın yazdı:

İç diyafram yırtık. Tamiri olmaz. Olsa da kenarları tekrar aynı formda kapamak imkansız. İki gün sonra su alıp yanacak zaten. Yanması da oksit ile olacak. Ani kısa devre olmadığı için sigorta arada bir atacak vs. 

O zaman Seger alıp değiştireyim abi. Sitelerinde sesler var kulağa uygun olanı alıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bugün kornayı değiştirdim. 

Korna sağ farın altında, farı sökmeden üstten erişmek güç. 1 tane somun ile çıkıyor. 

Seger marka dat dat kalın tip denen kornadan aldım. Üzerinden Fiamm marka korna çıktı, İtalyan üretimi. İlginçtir Ford logosu parça no vs yok. Büyük ihtimalle daha önce değiştirilmişti diye düşünüyorum. Ama emin değilim tabi. 

Takarken salyangozu yan denk getirdim, üstten ve alttan su almaması için. Şuan için 1-2 kere çok kısa test ettim ses daha gür ve daha tok. Bu paraya gayet iyi. Umarım uzun süre dayanır

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kaan Karakaya yazdı:

Fiesta'da kullanılan orijinal korna Fiamm marka. Fomoco logosunu ayak kısmına koymuşlar.

https://automotive.org.ua/product/13133891165/

Çıkan parça aşağıdakinin aynısı ise önceden değiştirilmemiştir:

1670165267045_default.jpeg.eb2bd1502e1f2fb79a7f19e703fca71a.jpeg

Aynı parça ama sadece ayakta logo olması tuhaf :) Üstelik orjinal olarak piyasada çıkan rakamlar da korkunç

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aynı parça ama sadece ayakta logo olması tuhaf

Bazı parçalarda kendi logosu olmuyor örneğin devirdaim (Pierburg logolu), mazot pompa müşürü (Bosch), debriyaj merkezi (Luk) gibi. Fiamm aynı kornayı pek çok marka için üretiyor galiba. Parçaya bakarken Mercedes'in de aynı ürünü kullandığını gördüm. Universal bir parça olduğu için zaman kaybı olmaması amacıyla gerek görmemişler sanırım. Ayağa logo basarak Ford sorunu çözmüş ama :) 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kaan Karakaya yazdı:

Bazı parçalarda kendi logosu olmuyor örneğin devirdaim (Pierburg logolu), mazot pompa müşürü (Bosch), debriyaj merkezi (Luk) gibi. Fiamm aynı kornayı pek çok marka için üretiyor galiba. Parçaya bakarken Mercedes'in de aynı ürünü kullandığını gördüm. Universal bir parça olduğu için zaman kaybı olmaması amacıyla gerek görmemişler sanırım. Ayağa logo basarak Ford sorunu çözmüş ama :) 

3000 lira fiyat çıkıyor ama yaklaşık 🙂 Bence burası mantıksız, diğer parçalarda bu kadar açık makas yok. Kornanın üreticisinde fiyat 5 te 1 civarında. O da kargo gümrük vs sebebiyle. 

Yorum bağlantısı
Kaan Karakaya
(düzenlendi)

Sorunu çözmüş işte :) 

2020 yılında triger seti değiştireceğim zaman Ford yedek parça satan bir dükkana gittim.

Ford kutulu set 800 TL; PSA kutulu set 550 TL; Eurorepar kutulu set 360 TL idi. İçerik aynı ama (Gates kayış ve INA gergi ve bilya). Üretici, Ford alanın Lord olduğunu düşünüyor herhalde.

Aşağıdaki linkte ince ve kalın ses olmak üzere seti mevcut ancak soket ve ayak bağlantısı uyumlu olur mu bilmiyorum.

https://www.hepsiburada.com/fiamma-mercedes-w204-c-w212-e-serisi-korna-seti-fiamm-ince-kal-pm-HBC000001RSRN

tarihinde Kaan Karakaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Kaan Karakaya yazdı:

Sorunu çözmüş işte :) 

2020 yılında triger seti değiştireceğim zaman Ford yedek parça satan bir dükkana gittim.

Ford kutulu set 800 TL; PSA kutulu set 550 TL; Eurorepar kutulu set 360 TL idi. İçerik aynı ama (Gates kayış ve INA gergi ve bilya). Üretici, Ford alanın Lord olduğunu düşünüyor herhalde.

Aşağıdaki linkte ince ve kalın ses olmak üzere seti mevcut ancak soket ve ayak bağlantısı uyumlu olur mu bilmiyorum.

https://www.hepsiburada.com/fiamma-mercedes-w204-c-w212-e-serisi-korna-seti-fiamm-ince-kal-pm-HBC000001RSRN

İnce kalın set için soketi çoklamak gerekiyor. Ben kalın olandan aldım taktım seger. 

Birçok üründe orjinalinden daha iyi ürünler varsa onu tercih ediyorum. Logo var yok beni bağlamıyor pek. Bazı ürünlerde mutlaka logolu ürün gerekiyor ama örnek takozlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...