İçeriğe Yönlendir

Kırılan Kızdırma Bujisi Sorun Olur Mu ?

Fatih Yildam

Recommended Posts

Fatih Yildam

Selam,

Her sey cok guzel baslamis ve oyle devam ederken 6 silindirli aracin kizdirma bujisini soktuk,

ardindan yenisini takmak isterken, vidasinin biraz zorla dondugunu fark ettik, dogrusu krem de surmedik keske surseydik, tam son noktalarina gelince kafasi kirildi........   Ustaya gittik diger 5 ini duzgun degistirdi kirilan icin ise, yarim cm yuksek duruyor ama cogu icerde, bosluk gormuyorum, sikinti olmaz boyle devam et zaten kislari ilk calistirmada onemli dedi. Bende suan da bariz bir ses farki hissetmiyorum yada tekleme falan mi olmasi gerekiyor?.

Sadece calistirirken mi kizdirma bujisi devreye girer yoksa yolda da etkili mi  ? bilmiyorum dogrusu :/ 

Size sormak istedigim ben bunu nasil cikarta bilirim :D ve oyle kalirsa buyuk sorunlar olur mu ilerde , motor inmesi gerekir mi ? 

Simdiden cok tesekkurler

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Kırılan bujiye tornacı diş açıp çıkarmayı deneyecek olmazsa zaten üst kapak açılmalı. 

Kızdırma bujisi soğukta ilk marş öncesi ve performans gerektiğinde ateşleme verimini artırmak için görev yapar. 

Sizin buji uçtan kırıldığına göre soketini de takamayacaksınız doğru anladıysam. Kısa vadede tek buji araç 6 silindir olduğundan çok problem yaratmaz (belki arıza lambası yakabilir) ancak kırık şekilde kaldıkça daha da kaynayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Takarken kırıldı ise kolay sökülür, hemen söktürün. Sonra kaynar, çıkmaz, kapak açtırır.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Sökerken mi yoksa yenisini takarken mi kırıldı?

Yenisini takarken kırıldığını varsayarsak yazdığınıza göre, zor döndüğüne göre ters diş tutturup o şekilde sıkmaya çalışmışsnız. Büyük ihtimalle kapaktaki diş de bozulmuş olabilir. Çok zor durum. Bence çok uğraşmaya gerek yok. Diğerleri sağlamsa İstanbul gibi yerde sıkıntı yaratmaz. Ocak ve Şubat aylarında bir deneyin. Çok sıkıntı olursa o zaman çözersiniz.

Yorum bağlantısı
Tulak Akan
Fikret Özsoy yazdı:

Sökerken mi yoksa yenisini takarken mi kırıldı?

Yenisini takarken kırıldığını varsayarsak yazdığınıza göre, zor döndüğüne göre ters diş tutturup o şekilde sıkmaya çalışmışsnız. Büyük ihtimalle kapaktaki diş de bozulmuş olabilir. Çok zor durum. Bence çok uğraşmaya gerek yok. Diğerleri sağlamsa İstanbul gibi yerde sıkıntı yaratmaz. Ocak ve Şubat aylarında bir deneyin. Çok sıkıntı olursa o zaman çözersiniz.

Hocam kaynama yapmaz mi ama belli zaman sonra? Hani hemen sokulmesi mi iyi olur yoksa bir kac ay sonra oyle surselerde sonra yapsalar ayni hesaba mi gelir ?

Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun.

Araç ne? C4 yazıyor profilde ama 6 silindirli c4 yok.

Benimde c4 var :D ben 6 silindir c4 gormedim ama heralde baska bi araca tabiki

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Tulak Akan yazdı:

Hocam kaynama yapmaz mi ama belli zaman sonra? Hani hemen sokulmesi mi iyi olur yoksa bir kac ay sonra oyle surselerde sonra yapsalar ayni hesaba mi gelir ?

Ben sıkarken kırıldığını varsayarak yazdım. Eğer öyleyse dişler ters tuttuğu için kapaktaki dişlere de zarar vermiş olabillirsiniz. Onun için şu anda zaten sökme imkanı yok gibi. Sökmek için belki de kapak sökülüp çıkarma yoluna gidilecek. Eğer durum bu seviyeye geldiyse zaten matkapla delerek çıkarmak zorunda da kalınabillir. Yani kaynasa da sorun olmaz.

Karar tamamen size ait.

Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
(düzenlendi)
Fikret Özsoy yazdı:

Ben sıkarken kırıldığını varsayarak yazdım. Eğer öyleyse dişler ters tuttuğu için kapaktaki dişlere de zarar vermiş olabillirsiniz. Onun için şu anda zaten sökme imkanı yok gibi. Sökmek için belki de kapak sökülüp çıkarma yoluna gidilecek. Eğer durum bu seviyeye geldiyse zaten matkapla delerek çıkarmak zorunda da kalınabillir. Yani kaynasa da sorun olmaz.

Karar tamamen size ait.

Abi soyle oldu, yagi var bunun hani ozel, o yagi surmedik, iceri dogru tatlica biraktik, sonra skmaya basladik, cunku belli bi noktaya gelince birakip tork metre ile skicaktik

Fakat soyle bir mevzu oldu, heralde orasi biraz pis mi kaldi artik sertlestimi o bolge, ilk basta normal ortada yine sıkı oldu sonlarina dogru tam 1 2 tur dondurup tamamliycakken kirildi basi ee haliyle vida donmedi,

Video koyuyorum buraya, sizde bakarsiniz, soyle bi yarim cm belki digerlerinden yuksek kaldi, tornaci ben cikaririm gibi bi seyler dedi onada video yu attim ama, sizden fikir almak istedim

https://streamable.com/g8o38q 

Yani fisinide mekanik ustasi takma bir sey olur dedi anlamadim

Boyle devam ediyim mi etmiyim mi cikariyim mi valla kafam corba oldu :( , diger 5 i yeni ve cok guzel sadece bu uvey cikti :D

tarihinde Fatih Yildam tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
(düzenlendi)
Fatih Yildam yazdı:

Abi soyle oldu, yagi var bunun hani ozel, o yagi surmedik, iceri dogru tatlica biraktik, sonra skmaya basladik, cunku belli bi noktaya gelince birakip tork metre ile skicaktik

Fakat soyle bir mevzu oldu, heralde orasi biraz pis mi kaldi artik sertlestimi o bolge, ilk basta normal ortada yine sıkı oldu sonlarina dogru tam 1 2 tur dondurup tamamliycakken kirildi basi ee haliyle vida donmedi,

Video koyuyorum buraya, sizde bakarsiniz, soyle bi yarim cm belki digerlerinden yuksek kaldi, tornaci ben cikaririm gibi bi seyler dedi onada video yu attim ama, sizden fikir almak istedim

https://streamable.com/g8o38q 

Yani fisinide mekanik ustasi takma bir sey olur dedi anlamadim

Boyle devam ediyim mi etmiyim mi cikariyim mi valla kafam corba oldu :( , diger 5 i yeni ve cok guzel sadece bu uvey cikti :D

Açıkçası tornacı bu şekilde çıkarabilirse çıkarıp yenisini takmak en mantıklısı. Dişler bozulmamışsa yenisini takıp devam edebilirsiniz. Araç çalışırken herhangi bir sorun oluyor mu? Oradan kaçırma falan var mı? Eğer varsa sökülmesi en mantıklısı olur.

Dikkat edince sanki tabandan oynuyor gibi. Belki de kolay sökülür. Oynuyorsa dipten kaçırma da yapabilir.

tarihinde Fikret Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Eğer gevşeklik varsa basınçla fırlayabilir ve kaputa vs zarar verir. O buji her türlü sökülmek durumunda, ama bugün tornacı sökemezse maddi uygunluğa göre öteleyip üst kapaktan sökülecek. 

Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
Fikret Özsoy yazdı:

Açıkçası tornacı bu şekilde çıkarabilirse çıkarıp yenisini takmak en mantıklısı. Dişler bozulmamışsa yenisini takıp devam edebilirsiniz. Araç çalışırken herhangi bir sorun oluyor mu? Oradan kaçırma falan var mı? Eğer varsa sökülmesi en mantıklısı olur.

Dikkat edince sanki tabandan oynuyor gibi. Belki de kolay sökülür. Oynuyorsa dipten kaçırma da yapabilir.

Ü.Emre Kartal yazdı:

Eğer gevşeklik varsa basınçla fırlayabilir ve kaputa vs zarar verir. O buji her türlü sökülmek durumunda, ama bugün tornacı sökemezse maddi uygunluğa göre öteleyip üst kapaktan sökülecek. 

Sanki boyle sonuna dogru geldi ve 3 4 tur kalmisken kirildi maalesef, bir tornaciya vermeyi deneyecegim, umarim sokulur yoksa dediginiz gibi ust kapak falan.... buyuk masraf, Cok tesekkur ederim hepinize simdiden, Artik hakkimizda hayirlisi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fatih Yildam yazdı:

Sanki boyle sonuna dogru geldi ve 3 4 tur kalmisken kirildi maalesef, bir tornaciya vermeyi deneyecegim, umarim sokulur yoksa dediginiz gibi ust kapak falan.... buyuk masraf, Cok tesekkur ederim hepinize simdiden, Artik hakkimizda hayirlisi 

Tornacılar genelde söker, zaten sizinki yeni takılmış, kaynama olasılığı düşük. Eğer sökebileceğinden emin değilse, deneyimsiz ise başka birine bakın deneme yanılma yapılmasın. Uç kısımı iyice kırılırsa matkapla daha derine delik açılması gerekir, motor içine çapak vs gitme ihtimali olur. Delinip diş açıldıktan sonra mutlaka çapakları temizletip öyle gevşetilsin

Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
Ü.Emre Kartal yazdı:

Tornacılar genelde söker, zaten sizinki yeni takılmış, kaynama olasılığı düşük. Eğer sökebileceğinden emin değilse, deneyimsiz ise başka birine bakın deneme yanılma yapılmasın. Uç kısımı iyice kırılırsa matkapla daha derine delik açılması gerekir, motor içine çapak vs gitme ihtimali olur. Delinip diş açıldıktan sonra mutlaka çapakları temizletip öyle gevşetilsin

boyle sursem bir sikinti olur mu ? Pazartesi bakacagini soyledi, acaba 1 hafta boyle surulse ne olur cok merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Fatih Yildam yazdı:

boyle sursem bir sikinti olur mu ? Pazartesi bakacagini soyledi, acaba 1 hafta boyle surulse ne olur cok merak ediyorum

Kesin şu olur diyemeyiz 🙂

Gevşeklik yoksa kaynama ihtimali düşük. Gevşeklik olursa fırlama ihtimali olur sadece. 

1 hafta beklemeye değmez, makul zamanda bir tornacıya uğrayın işi biliyorsa 1 saatte söker en fazla. Yedek parçayı da edinin orada takıverir

Yorum bağlantısı
Fatih Yildam
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kesin şu olur diyemeyiz 🙂

Gevşeklik yoksa kaynama ihtimali düşük. Gevşeklik olursa fırlama ihtimali olur sadece. 

1 hafta beklemeye değmez, makul zamanda bir tornacıya uğrayın işi biliyorsa 1 saatte söker en fazla. Yedek parçayı da edinin orada takıverir

Umarim bulurum guzel bi tornaci, dua edin :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Geçmiş olsun, kalitesiz ve çakma buji çok fazla var piyasada, değiştirmeniz daha iyi olur, işi bilen bir tornacı rahatlıkla söker,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...