İçeriğe Yönlendir

Lenovo v15 g2 ITL

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Şirkette bu model bir notebook vardı. Arkadaşlar bios update yaparken bilgisayar çökmüş. Tamirciye göndermişler. Kart yandı demişler. Bende arkadaşlardan notebook u geri getirmelerini istedim. Buna uygun alakart bulabilir miyiz veya bunun tamiri olur mu. Daha doğrusu işlemci ile alakalı bir arıza var demişler. İşlemci tümleşik olduğu için komple kartın yenilenmesi gerekliymiş. Kart fiyatına baktım, notebook dan pahalı. Bu notebook geri hayata döner mi yoksa, çöp mü artık. 

WhatsApp Image 2023-08-21 at 13.21.42.jpeg

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Fatih Sarıkaya yazdı:

Şirkette bu model bir notebook vardı. Arkadaşlar bios update yaparken bilgisayar çökmüş. Tamirciye göndermişler. Kart yandı demişler. Bende arkadaşlardan notebook u geri getirmelerini istedim. Buna uygun alakart bulabilir miyiz veya bunun tamiri olur mu. Daha doğrusu işlemci ile alakalı bir arıza var demişler. İşlemci tümleşik olduğu için komple kartın yenilenmesi gerekliymiş. Kart fiyatına baktım, notebook dan pahalı. Bu notebook geri hayata döner mi yoksa, çöp mü artık. 

WhatsApp Image 2023-08-21 at 13.21.42.jpeg

Bios güncellerken anakart yanmaz. En fazla yanlış bios yazılımı atılmıştır ve ya yüklerken yarıda kesilmiştir. Anakart tamiri yapan bir yerde düzeltebilirler diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy
Fatih Sarıkaya yazdı:

Biosu lenovo nun kendi yazılımı ile yüklemeye çalışmışlar. 

Doğrudur ama yine de bios yüklerken anakart yanmaz diye düşünüyorum. Belki o arada kesinti falan olup yarıda kalmış olabilir. Kartı değiştirmeden önce biosu bir yazdırmanızı öneririm.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fikret hocamın dediği gibi, bios yüklenirken işlemci yanmaz. Bios çipi anakarttan sökülüp dışarıda programlanması denenebilir ancak profesyonel bi yer lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Sani Gerşon yazdı:

Fikret hocamın dediği gibi, bios yüklenirken işlemci yanmaz. Bios çipi anakarttan sökülüp dışarıda programlanması denenebilir ancak profesyonel bi yer lazım.

Tavsiye olacak bir yer varmı. İletişim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Youtube bir yer buldum ema bilgisayar. Sizinde dediğiniz gibi bios yeniden yazdırırsanız düzelir dedi. Ama biz anlaşmalı firmaların işini yapıyoruz dedi, dışardan iş almıyoruz dedi. Bu işi yapabilecek tanıdık birileri varsa notebook u kargolarım.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Eepromu mu kodlamaya çalıştılar acaba sitesinde bazı dosyalar var ama genelde düzgün yüklenmiyor ya da bios yanlış update edilmiştir öyle bir şey yanlış olmuş olabilir o zaman buna benzer sorunlar çıkıyor kolaycı servisler hemen anakart yanmış deyip geçiyorlar. Bizim okula 10 tane Lenovo gelmişti bunların 4 tanesini asla boot edemedim sıradan servisler hemen anakart yanmış dediler. Burada tartışılmıştı hatta bankalardan deneyimli arkadaşlar eepromları şifrelenmiştir dedi tekrar kodlamak için ayrı cihaz gerekiyor. İnternette bunları anlatan genelde hintli programcıların bir çok videosu var bakabilirsiniz. Sizinki de böyle bir şey olabilir. Bursa'da eletropazar servis çözdü bizim makineleri olduğunuz yerde böyle bir işlem yapan servis bulursanız işinizi çözecektir

Fatih Sarıkaya yazdı:

Biosu lenovo nun kendi yazılımı ile yüklemeye çalışmışlar. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Lenovo bridge kullanmışlar. Kendi bulmuş yüklemiş. Yada yükleyememiş. Akıbeti belli değil. Sonrası sadece fan sesi var. Başkada çalıştığına dair en ufak emare yok.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Fatih Sarıkaya yazdı:

u işi yapabilecek tanıdık birileri varsa notebook u kargolarım.

Bursa nilüfer elektropazar servis ile bir görüşün isterseniz

Fatih Sarıkaya yazdı:

Lenovo bridge kullanmışlar. Kendi bulmuş yüklemiş. Yada yükleyememiş. Akıbeti belli değil. Sonrası sadece fan sesi var. Başkada çalıştığına dair en ufak emare yok.

Aynen benzer durumlar olabilir şu başlığı da inceleyin isterseniz bunlara uyan farklı bir durum da olabilir size fikir olabilir.

https://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/310091-pc-diskleri-görüyor-ama-boot-etmiyor/?tab=comments#comment-3742743

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Aradım görüştüm. Bakmamız lazım dediler. Kesin bir şey söylemedi. Kaybedecek bir şey yok. Burada ona buna mıncıklatmaktansa bu işi bilen birilerin müdahil olması daha iyi gibi. Zaten baya mıncıklamışlar. Açmışlar düzgün toplamamışlar. Vidaları eksik. İyi iş yapıp para kazanıyorlar. Notebook eski olsa önemli değil, üstüne pek düşmem de. Yeni aldık, 6 ay sonra bu hale geldi.

Teşekkür ederim ilginize.

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Fatih Sarıkaya yazdı:

Aradım görüştüm. Bakmamız lazım dediler. Kesin bir şey söylemedi. Kaybedecek bir şey yok. Burada ona buna mıncıklatmaktansa bu işi bilen birilerin müdahil olması daha iyi gibi. Zaten baya mıncıklamışlar. Açmışlar düzgün toplamamışlar. Vidaları eksik. İyi iş yapıp para kazanıyorlar. Notebook eski olsa önemli değil, üstüne pek düşmem de. Yeni aldık, 6 ay sonra bu hale geldi.

Teşekkür ederim ilginize.

Önemli değil ne demek ben görüştüğümde de  kesin bir şey diyemediler bakarız belki olmaz falan dediler ama yaptılar. Bize yakındı kaybedecek bir şey yoktu ve 3 makine sorunluydu denedik oldu yaptılar. Ama yukarıdaki linkte attığım konuyu da önden bir inceleyin isterseniz her yerde bulunmayacak çok değerli fikirler vardı bu forumdan. Kolaylıklar dilerim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Fatih Sarıkaya yazdı:

Tavsiye olacak bir yer varmı. İletişim.

Dataservis ile görüşebilirsiniz.

Dataservis.net web adresleri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Aradaki yazışmayı okumadım, aynı sorun aynı üründe başıma geldi. Yanlış işlem falan değil, kendi update uygulamasının yüklediği bios bu. Kullanıcı hatası yok.

Garantiden yenisi ile değiştirildi, orjinal kutusunu falan istediler hatta, board değişimi dışında çözümü yok dendi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Ben windows update sonrası bu kadar sorun çıkaran başka marka görmedim.

Sabah gördüğüm manzara bu, mecburen sıfırlanacak.

Bu markayı -ne serisi olursa olsun- bedava verseler almam (nokta) 

Evde 7 sene önce @Sani Gerşondan aldığım HP windows7den 10'a geldi hala sorunsuz çalışıyor.

IMG_20230824_083004.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Fatih Sarıkaya

Bizim pc rahmetli olmuş. Data servise gönderdim. Denediler amma olmadı. Board değişimi gerekli dediler. Kart fiyatlarına baktığımda yenisini almak daha mantıklı. Kutusuna koyup depoya kaldırdım. Belki bir gün kart denk gelirse diye. Yoksa çöpe atacaktım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Selçuk Keleş yazdı:

Aradaki yazışmayı okumadım, aynı sorun aynı üründe başıma geldi. Yanlış işlem falan değil, kendi update uygulamasının yüklediği bios bu. Kullanıcı hatası yok.

Garantiden yenisi ile değiştirildi, orjinal kutusunu falan istediler hatta, board değişimi dışında çözümü yok dendi.

@Fatih Sarıkaya

kendileri değişmesi lazımmış

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bizim pc rahmetli olmuş. Data servise gönderdim. Denediler amma olmadı. Board değişimi gerekli dediler. Kart fiyatlarına baktığımda yenisini almak daha mantıklı. Kutusuna koyup depoya kaldırdım. Belki bir gün kart denk gelirse diye. Yoksa çöpe atacaktım.

Geçmiş olsun.

Onlar yapamadıysa, yapılamayacak düzeydedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

bios update ederken nolmuş karta

Lenovo nın güncelleme proğramcığı var. Ordan eski yazılımları güya güncelliyor. Proğram eskiden beri stabil çalışmıyor zaten. Biosu yüklerken yarıda kesmiş. Ne olduysa ondan sonra olmuş. Elemanların dediğine göre vaziyet bu.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...