İçeriğe Yönlendir

0.9 Turbo Map IAT Sensör -40 Derece Gösteriyor.

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Dostlar bir konuda fikire ihtiyacım var.. Torque pro ile baktığımda arabanın IAT sensörü -40 gösteriyor. Lakin Car Scanner ile baktığımda ise ECM intake sensör şeklinde bir bölümde doğru bir sıcaklık gösterirken IAT senseörde -40 okuyor.. 

Şimdi araba harbiden fazla yakıt tüketiyor ve bunun anormal bir durum olduğunu düşünmekteyim. İat -40 göstermesinin bir arıza olduğunu düşünerek Googıllayınca aşağidaki video karşıma çıktı. 

Yalnız masraf yapmadan evvel bu durumun OBD aletiminin PİD uyumsuzluğu kaynaklı olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı içindeyim. 

Ayrıca araba herhangi bir arıza kaydı vermiyor. OBD arıza kodu geçmişide boş. Sesnörün en pahalısı 600 tl geçmiyor. Bu konuyu burdan çözemeye çalışıcağım. Takipde kalın. 

Not : Videoda 5 numaralı sensör ve 7 numaralı sensör üzerinde işlem yapılıyor. 

RENAULT Logan Sandero II 1452 Fuel injection

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba değerli dostlar.. 

Testlerimi yaptım geldim. Arabanın sensör fişlerini çıkardım test ettim. -40 olayı tamamen pid okuma hatası. Yalnız sök tak yapınca bir map sensör basınç hata ışığım yandı. Onuda sildim sildim gitmedi. Ama bahse konu sensörün çalıştığını testlerde görebiliyorum .

Kısaca resimlerle anlatmak gerekirse. Önce bahse konu 5 numaralı sensörün fişini çekince, ECM İnlet air sıcaklığı 30 dereceden 50 dereceye fırladım. Ekranda bu dalgalı uyarı çıktı. 

AIL4fc8ICgx45eHlNPZVt7PtyGSq78ALAKa0Pz0F-W7ALPecKFHcRz53WpEhFR72S7RJKZCY8TGnZjp75HG4HqDN7DYN0jQuRz9PAmG8Z2w3Ty-7nY94zRUxMPWWqDb1TpTy5ghriUFou7HxwhQ4_bRqwsBZq5PjKUjTLkiVCYUqDsrzybJhst7AgfB8Ug527KI9h_i0c1cQq1JMjDXXUodd1AqpcQeX_pJvN72kmkSHiW3vau41Ancgct1t2PWF9aTz8Y7UqFDpJBlDkTS_jKsPeq_GDUDuhqjEe-_bYE8ZN2XN_zlPFpXDuzwyYFjmVqqJE5n4aCnK3AAeGacmrXBLKsQbCMGyLVPGbFBInTYbNbTyqWhfeQK7AbNAKrosjmlXtOlZitntNRqUD92t3SrNi6Q1vqgr1FQQEKId8kgyqwx3S0ufpion2l8asHBze2LOfHmi4CSzlQHq46EQINeRrx6WIYjIuQDlTEQGyz8DYFwqg6R7k3mefQu1tr1gcYBY-Ak04D7lzRkDh0Y48KpimNahq5Wr2M8iQWDwUtDXs9nzygSygbUzyBsKppiSS81Fe24TxzDipi6H7VH32Kv27kbgNmYuT_g6HPZPEgjrCmjDBPdBYk0ZbwZyz7-FbtQDFNWG7vJ1XAvtD8uf2QmHGm_afxEbBeFJpqYPoLsfNCnazi75DMuNxXXhPVTGq6h96-LHGlqhSUyIZjh3sEKbIcFrREP1KJqhLiuKshdNyrS7e9TidIp1Qt269Ka0qLKOTvubj9H0yX1p1ZnWWsxbxuzye5SU0HMNTia4k1ZzPo6sIIwKjo9iv51S3d-ChHqLRvbi-m2wTSQHLvJTncH9zQguqEbE_05xfetz8Qo5lYjXUA8gCoYWsNrXujUEtDPtROa2B66MSEMRwp1F8UdV6ZZAAHE9_IgCgsMOqy_Qvly3gXy-tbXU6Culst5ckGY=w825-h619-s-no?authuser=0

Dalgalı ikaz genel arıza lambası olduğunu öğrendim. Sonra Fişi yerine takınca ikaz gitti. 

lodgy-gosterge-ikaz-aciklamalari-scaled.

Bu sefer map sensörü fişini çektim. Bu seferde MAP sensör değeri sabit 99 oldu. Geri taktığımda sensör tekrar çalışmaya başladı lakin Sarı motor ışığı uyarısı yandı. 

Burdan arızanın bir OBD pid yanlış bilgisi olduğu anlaşılıyor. Ama bunu daha iyi bilen bir uzmana danışmak lazım. Kendi obd ölçerimde herşey yolunda görünüyor. Şu an sarı uyar ışığında Map sesnsör hatası kaldı. artık zamanla geçer diye düşünüyorum. 

AIL4fc-rJxqgOjTPgviRSoOHacZ3qm_oGCHwgqFNdhJ16s2SJjNS5D9QXFmh85Z-PAYzJtiPmWvVV2AdC6N_fww4xcIMbKHnWJLX3Kb1ER5cJQ6cTC1lT-j0sCf66Murl26B26RPLUCA5DWNik6bEqoMsQMvAA=w1366-h615-s-no?authuser=0

Yalnız sarı motor ikaz ışığını söndüremiyorum 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

pid sensörleri direkt al oku şeklinde değil. burada hata yapılıyor. çoğu pid kodu bazı formüller sonrası ekranda sonuç olarak gösteriliyor. buna dikkat etmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Hava akış metre soketini çıkar dene. Yanlış veri de okuyor olabilir

Abi benim arabada Hava akış metresi yok :( . Sadece dizellerde var. 

5nrigoq4vy212ofx1pi7byto7vzs6qyx.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Hava akış metre olmayan içten yanmalı motor yok artık yeryüzünde. ECU olan her araçta var

Benim hava kanallarında Turbo basınç sensörü ve Hava basınç sensörü var sadece . Başka hiç bişey bulamadım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Hava filtresi sonrası ilk sensör. Hem ısı hem hava akışı tümleşik

yok diyorsa yoktur fotoya baktım evet yok

Servet Aydın yazdı:

Hava akış metre soketini çıkar dene. Yanlış veri de okuyor olabilir

bu motorda harici, iat sensörü ayrı

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

yok diyorsa yoktur fotoya baktım evet yok

bu motorda harici, iat sensörü ayrı

Oradaki soket takılı parça ne🍆

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

çok ilim bilim şeetme tce ler acaip üretim beyin ayarlıyor herşeyi nano saniyede 50mps

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Abi benim Motorun resmi kendim çektim.. Soket felan yok. Hiç bir yerine elektrik tesisatıda gitmiyor. 

AIL4fc8wBwkG7PfUuNNvs_T-SOXaluJaAe_M0tV2

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

bak yukarıda foto var soket veya tesisat yok

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

bak yukarıda foto var soket veya tesisat yok

İkna oldum yokmuş. Nereye sakladınız çabuk çıkarın

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

İkna oldum yokmuş. Nereye sakladınız çabuk çıkarın

supérieur technogie dö autombiles 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Abi benim arabada Hava akış metresi yok :( . Sadece dizellerde var. 

5nrigoq4vy212ofx1pi7byto7vzs6qyx.jpg

Dizel mi bu.. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Akışmetre diyor sen ne diyon aslanım

Nereye akıyoruz onu yazın. :crazy:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...