İçeriğe Yönlendir

Sümbülün Otobanda Stabil Olmaması

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Benmi çok abartıyorum birde siz inceleyin. Rüzgarlı bir İstanbul akşamında Küzey Marmara Otobanında arabayı nasıl yolda tuttuğumun videosun kaydetmişim. Aslında kızımla bir tüketim testi yapıyordum, lakin epey yoruldum ve şeridimde gitmekte zorlandım . Köprüde yan rüzgarıda gayet iyi hissetim. Hyundai i10 bile çok daha stabil yol giderken bunu yolda tutmak beni biraz yoruyor gibi hissetim. Direksiyon ile sürekli bir tirim yapmak durumundayım. Lastikler balanslı, Rotlar yapıldı. Düz ve rüzgarsız yolda gayet düm düz gidiyor. Lakin bugün yaşanan rüzgarlı havada ve otoban süratinde şeritinde tutmak için süreki trim yapmak biraz sıktı. Kum torbası koymak dışında tavsiyeleriniz nelerdi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Symbol ile i10 kalite ve süspansiyon olarak mukayese edilemez. Symbolün eksiklerini gidermek yerine daha oturaklı bir araç almalısın. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Kum torbası koymak çözüm olmaz zaten. 5 kişi binin rüzgarsız düz yolda da düz gitmediğini görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Birçok model araba kullandım Clio dan daha dengesiz bir araba görmedim 78 model reno 12 bile cliodan daha oturaklıydı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bundan bitane kiralamıştık teneke jantlı, araba resmen havaya kalkıyor giderken, c elysee vardı bende oda aynı idi, çelik jant takınca düzelmişti güzel gidiyordu. Sembol hiç güven vermiyor.

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Bu naylonlar böyle.Ben kia rio sedan kullanirken şerit değiştirirken yol çizgileri bile stabiliteyi bozuyordu.Şu an linea kullanıyorum max 120 130 fazlasında araba benim kontrolümde değil.Nasil gittiği değil,ne kullandığını bilmeli insan.Ama biz dünyanın en iyi arabasına sahibiz,diğerleri yanlış tercih yapmış gibi düşünürsek daha çok düşünürüz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

Eibach pro kit yay tavsiye ederim. 30 mm düşürüyor hem de konfordan neredeyse hiç çalmiyor...

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Araba genel ağırlık olarak hafif, ayrıca yüksek. Bu nedenle alttan rüzgar yiyorsunuz. Alttan yediğiniz rüzgar, sürdüğünüz hızda yerinizi değiştiriyor. Arabayı ağırlaştırın (çelik jant takın mesela). Lastikleriniz geniş taban olsun ve yolu iyi tutsun (Bridgestone ER300 Turanza mesela). Bunlardan başka yapabileceğiniz birşey yok malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Fiesta da geziyor, ancak özellikle 100-120 arasında daha hissedilir. 130 civarında azalıyor mesela

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Milletin ip gibi gidiyor dediği arabalara da bindik onlar da yanal rüzgarda geziyor. 42 tonluk mikser yan rüzgarda geziyor daha ne demeli ki. Rüzgarı hafife almamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence bütün arabalar yan rüzgardan etkileniyor. Sadece siz bunu direksiyonda hissetmiyorsunuz. Benim önceki mk3 mondeo nun direksiyonu oldukça sertti o yüzden yan rüzgarlarda araçta oluşan sapmaları çok fazla hissetmiyordum diye düşünüyorum. Şu an kullandığım MK4 de yan rüzgarlarda direksiyonla müdahale etmem gerekiyor bazen. Veya etmem gerekiyor hissine kapılıyorum. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Yolda gezme aracın altına giren rüzgardan oluyor genelde. İzmire giderken 2 ay kader önce hem yoğun yağmur, hemde rüzgar vardı. Su birikintisine girdim 160 km gibi hızla. Normalde araba sert rüzgarda yarım metre kadar kayacaksa suyun etkisiyle 2 şerit birden değiştim istemsizce. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

C5'te bile üstünde 80 yıl düşünülmüş salıncaklar olmasına rağmen yan rüzgarı yediği an hissediyorum.. 

Bence beklenti kısılmalı. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Özellikle tır sollayıp rüzgar tünelinden çıktıktan sonra sallanmayan arabaya henüz binmedim. F1 araçları ile amg gt etkilenmez sanırım. Gerçi drs açık unutunca onları da sallıyor :f1:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Forum döküldü resmen :) 

Şimdi Megane ya da Talisman da stabil değil ki diyeceğim ortalık karışacak. :D 

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Selim Bilgin yazdı:

Tankla kıyaslanınca böyle oluyor demek:)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Selim Bilgin yazdı:

Top mermisiyle sarsılmayan araç sürücüleri konuya girmesin. :onder:

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Selim Bilgin yazdı:

+1

Megane son kasa içinde 4 kişiyken rüzgarsız düz yolda sallanıyordu bir gariplik var o araçta 😁

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mahmut Yıldız yazdı:

Top mermisiyle sarsılmayan araç sürücüleri konuya girmesin. :onder:

Paletli taşıt konusu zenginclub.tr’de, o yana geçsinler lütfen çünkü..

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

Aerodinami diyorum. Arabanın direnç katsayısı ne acaba? Yanal rüzgarlardan etkileniyor demek ki? Yapacak bir şey yok. Dikkatli kullanmaktan başka çare yok. 

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Aerodinami diyorum. Arabanın direnç katsayısı ne acaba? Yanal rüzgarlardan etkileniyor demek ki? Yapacak bir şey yok. Dikkatli kullanmaktan başka çare yok. 

2.23 m2 ön yüz alanı

0.35 CD sürtünme katsayısı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...