İçeriğe Yönlendir

Mayday Mayday Hararet!

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

200 e yaklaştı araç. Performans çalışma rölanti hararet hiçbir sorun sıkıntı yok. Böyle gittiği kadar devam o zaman.

Böyle giderse masrafınız büyüyecek. Şimdiden sıkı para biriktirmeye başlayın bu durumda.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Sani Gerşon yazdı:

Böyle giderse masrafınız büyüyecek. Şimdiden sıkı para biriktirmeye başlayın bu durumda.

Yani hiç performans kaybı, hararet yükselmesi, tekleme vs. olmadan her şey günlerce sorunsuz giderken ansızın bir gün arkadaşlar ben gidiyorum diyip bırakabilir kendini kısmında masrafımız büyüyecek değil mi? Contayı tamamen yakması için hararet yapması gerekmiyor mu aracın? Tekrar hararet yapmasa bile ufak kaçırma zamanla büyür anlamında mı düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Yani hiç performans kaybı, hararet yükselmesi, tekleme vs. olmadan her şey günlerce sorunsuz giderken ansızın bir gün arkadaşlar ben gidiyorum diyip bırakabilir kendini kısmında masrafımız büyüyecek değil mi? Contayı tamamen yakması için hararet yapması gerekmiyor mu aracın? Tekrar hararet yapmasa bile ufak kaçırma zamanla büyür anlamında mı düşünüyoruz.

Sizin araç zaten hararet görmüş. Bundan sonrasında her kullanımınızda mesela üst kapak daha da yamulabilir, kurtarılamaz duruma gelebilir. Siz performans sorunu yok sanarken, metaller metallere vuruyor arada :) 

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Conta zaten yanmış galiba sizin. Susuz kalmış zaten.

Conta yanık belirtisi yaptığım test dışında yok. Hararet tamamen normal. Su eksiltme yok. Performans kaybı yok. Tekleme yok. 2 ustaya gösterdim 2 side conta yanmamış dedi. Araç hararet yaptığı andan itibaren yaklaşık 300km yaptım. Herhangi bir sorun gözlemleyemedim. Yanlış gözlemlemediysem araca 3-4 litre civarı su koyduk. Yani tamamen su boşaltma durumu yok sanırsam. Conta 3-4 litre eksik su ile susuz kalmaz diye düşünüyorum. Kapak açık olduğundan hava aldığı için hararet yaptı zaten.

Ekleme: Birde her hararet gören araç muhakkak motor içi aksamlara %100 zarar veriyor mu? Benim bildiğim vermediğide olabiliyor. Emin olmamakla birlikte %90 ihtimal ile araç harareti 130 a çok çok kısa bir süre içinde vurdu vede bunu farketmem ile stop etmem arasında 40 saniye var. 

tarihinde Mert Emre ŞAMCI tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Conta 3-4 litre eksik su ile susuz kalmaz diye düşünüyorum.

Ortalama bir binek araç 5.5-6 litre su alır. 4 litre eksik ise geçmiş olsun şansı yok. Yedek su kabının kapasitesi zaten 1-1.5 litredir. 

130 dereceyi gören conta isterse 10 sn sonra motoru kapatın su yok, devirdaim yok nasıl soğuyacak? Metal aksamlar yüksek ısı görüyor genleşiyor, conta kavruluyor. Üstüne stop edip su sirkülasyonunu tamamen durdurunca daha büyür problem. O kadar az su ile başka şansınız da yok zaten. 

Konudan bağımsız, gerçekten elzem durum harici cam suyu harici hiçbir yerin kapağını açıp kapatmayın. Ne kadar aç kapa yaparsanız hem malzemenin direncini düşürüyorsunuz hem de içerisindeki sıvı dış ortama maruz kalıyor. Sizinki gibi unutma vs riski de cabası...

Şuanda kaçak var belliki, ancak kaçak çok çok azdır, yanma odasına su kaçıyordur ama seviyeye yansımıyor ve performansı etkilemiyordur ya da öyle düşünüyorsunuzdur. Ama birden iş büyürse bir hararet ve yolda kalma ile konu biter. Bu defa hiçbir yeri kurtaramazsınız masraf çok çok katlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Her hararet yapan motor zarar görmüyor ancak test sonucunuza göre sizinki zarar görmüş.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersen Tapan
Doğan Arşiray yazdı:

elektrikli miymiş?

Hiçbir kanıt bırakmamış arkasında. Uçak olduğu bile meçhul. Düşün karakutu bile patlamış :bomb:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI

Elzem olayın üzerinden yaklaşık 600km geçti. 600km nin çoğu şehiriçi trafikte. Şuanlık performansta çalışmada seste bir sorun yok. Duman atma vb. bir durum yok. Hararet fabrika çıkışındaki gibi sorunsuz ilerliyor. Birde damla su eksiltmedi. Bakalım ilerleyen zamanlarda farklı şeyler gösterecek mi bize.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mert Emre ŞAMCI

Olayın üzerinden 2.500km geçti. Hararet, çekiş, su eksiltme, duman atma vb. hiçbir sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

200 e yaklaştı araç. Performans çalışma rölanti hararet hiçbir sorun sıkıntı yok. Böyle gittiği kadar devam o zaman.

bence bu yaklaşım doğru değil. en alakasız yerde yolda kalırsınız. önemli olan arıza yolda bırakmadan, rezil olmadan tamir etmektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Eki ford da yağ ekledim yola çıktım , ışıklarda duman koku , önde 1.7 dti duman spec corsa var dedim yazılım sağlam mazotun tamamını yakmadan atıyor , bir sonraki ışıklarda önümde corsa olmayınca ,duman da devam edince sağa çektim kaputu kaldırdım , aman da ne göreyim yağ kapağı yerinde yok , bağajdan hemen bişeyler uydurup sanayiye gittim , parçacı abi o düşmemiştir iyice baktın mı dedi ,alt muhafaza vardı , altında bulmuştuk . Böyle şeyler dalgınlıkla olabiliyor malesef.

Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Doğan Arşiray yazdı:

bence bu yaklaşım doğru değil. en alakasız yerde yolda kalırsınız. önemli olan arıza yolda bırakmadan, rezil olmadan tamir etmektir.

Tavsiyeniz nedir peki? 2-3 ustaya gösterdim. Conta yanık değil dedi. Yaklaşık 3.000km şehiriçi yol yaptım. 1 Damla su eksiltmesi olmadı. Hararette hiçbir sorun yaşamadım. Çekişte problem yok. Duman atma yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...