İçeriğe Yönlendir

Motosiklet Serüvenim İçin Tavsiye

Oğuzhan Güdek

Recommended Posts

Oğuzhan Güdek

Kıymetli abilerim kardeşlerim, benim birkaç aydır kafaya taktığım, almak için çabaladığım bir motosiklet var. Tarzı tutumu ve bütçesinin bana uyduğunu düşünüyorum lakin motosiklet konularında tecrübeli değilim pek, geçmişim Mobylette bionik 52 den ibaret. Zamanında 1.500 lük bütçemle alabildiğim tek motordu kendisi :D

1843724108_WhatsAppGrsel2023-08-31saat11_22_33.jpg.8a5f90fce18248e7fadb8c0becff9e81.jpg

O zamanlar çok kiloluydum, hantaldım ama gene de beni hiç üzmemişti bu motor. Tokattan nerdeyse Çoruma kadar sürmüştüm ve uzun yolda beni hiç üzmemişti. Ama yıl sonunda çok ses çıkardığı için rahatsız oldum ve artık vedalaştım. Şimdi Ankara da okul için sürekli dolmuş kullanmam gereken (otobüs ya da metro yok bulunduğum yerden) bir yerde yaşıyorum ve dolmuş ücretleri çok fahiş artık. Aylık yol masrafım yaklaşım 1500 civarı oluyor hesaba vurduğumda. Ben de beni üzmeyecek güzel bir motor alıp hem heves ettiğim iki teker aşkını canlandırayım hem de daha mantıklı bi yolculuk aracı elde edeyim diye düşündüm.

Alacağım motor için taksit babında aylık 6k ayırabilirim, ötesine geçmem biraz zor. Eğer ki ikinci el alacak olursam bütçemi çok daha aşağıya çekmem gerekir ya da uzun süre gerekli parayı biriktirmem gerekir. O zaman da motor almamın bir anlamı kalmaz, iş işten geçmiş olur, her ay 1.5 1.5 dolmuşlara vermek istemiyorum :koskos:.

0 motor için biçtiğim meblağ 65k.  Alacağım motor ile uzun yol (~320km) deneyimlemek istiyorum ve gerektiğinde hafif araziye girmekten korkmak istemiyorum. Arazi kısmı her ne kadar şart olmasa da içimde ukde kalmasın dedim. Zira Amasya, normal araçlarla gidilemeyen cennet köşeleriyle dolu :biggrin:

Kafama yatan, hayalini kurduğum ve çok beğendiğim motor ise şudur:

Altai Tank x125

Tank 50 zaten baya bi kendini kanıtladı, 3000 km üstü rota çizip yol yapan tonlarca kişi var. Firma bunun daha sağlam ve uzun ömürlü olduğunu iddia ediyor. Tarzı da bana daha çok hitap ettiği için bu motora bi şans vermeyi düşünüyordum.

Genel olarak durum ve konu bu, sizin fikirlerinize muhtacım. Üstte attığım motora yorum yapmaktan, daha iyi bulduğunuz bir seçeneği benimle paylaşmaktan, tavsiye vermekten imtina etmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

İncelediginiz motor goruntu ve guc olarak iyi gibi.

125cc olmasi ehliyet gerektirecek. Fakat ehliyet de varsa kriterlerinize uygun gorunuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Yavuz

Aklım honda,yamaha almanı tavsiye etsede,bütce dahilinde altai uygun duruyor.Çin malının biraz kalitelisi altai.(gene çin malı ama burada montaj yapılıyormuş)Bende de altai f1max 50 var. Scooter ın nikelajı pek kaliteli değil ve kafa sesi çok fazla var. Mersinde kurye arkadaşlar hep tank 50 (110 a dönüşmüş) kullanıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Güdek
Tevfik Işık yazdı:

İncelediginiz motor goruntu ve guc olarak iyi gibi.

125cc olmasi ehliyet gerektirecek. Fakat ehliyet de varsa kriterlerinize uygun gorunuyor.

Elbette bu bir süreç hocam, İnşallah motoru 1.5 ay gibi bir sürede almayı planlıyorum. Sonrasında ivedi olarak kışlık lastik takımı ve gerekli güvenlik ekipmanlarıyla set tamamlanacak. Bu süreç içerisinde ilk önce ehliyet alacağım, lakin yeni bakanımız da 125cc B ehliyet için gerekli sürecin ilerlediğine açıklama yapmıştı yenilerde. Eğer yetişirse, ehliyet işini biraz erteleyebilirim :give_heart2:

Eren Yavuz yazdı:

Aklım honda,yamaha almanı tavsiye etsede,bütce dahilinde altai uygun duruyor.Çin malının biraz kalitelisi altai.(gene çin malı ama burada montaj yapılıyormuş)Bende de altai f1max 50 var. Scooter ın nikelajı pek kaliteli değil ve kafa sesi çok fazla var. Mersinde kurye arkadaşlar hep tank 50 (110 a dönüşmüş) kullanıyorlar.

Hocam benim gönlümde japona çok kayıyor ama bütçe ve ekonomi çok müsaade etmez gibi. Bir yerde şanzıman ve motorun Honda dan alındığını duymuştum, ne kadar doğru bilemesem de. Mersinde bu kadar yaygınlaşmış olması tatlı bi haber, altai markasını seviyorum. Daha çok tanınır umarım. Yorum için teşekkürler :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Bir çin malı motosiklet kullanıcısı olarak şunu diyebilirim. Çin malı motoru almak çok kolay satın alırken faizsiz krediler, Kredi kartına vadesiz taksitler bir çok seçenek sunarlar. Ama iş satmaya gelince aylarca beklenir sürekli fiyat öldürmeye çalışan ölücülerle karşılaşılır. Şuan yeni bir motosiklet satın alacak olsam param yettiği japon u alırdım.

Belki Yamaha bws100 veya 125 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rakamı oldukça iyiymiş, tasarımı eski sağlam klasik kadroya benziyor, uzun yolda ne kadar sarsar kullananlara sormalı, 125 cc deyin acaip motorlar yaptılar, mesela yuki:

03.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Güdek
Burak Kuşçu yazdı:

Bir çin malı motosiklet kullanıcısı olarak şunu diyebilirim. Çin malı motoru almak çok kolay satın alırken faizsiz krediler, Kredi kartına vadesiz taksitler bir çok seçenek sunarlar. Ama iş satmaya gelince aylarca beklenir sürekli fiyat öldürmeye çalışan ölücülerle karşılaşılır. Şuan yeni bir motosiklet satın alacak olsam param yettiği japon u alırdım.

Belki Yamaha bws100 veya 125 

Hocam tavsiyeniz için teşekkür ederim. Yamaha bws 100 lere bayılıyorum, inanılmaz hoşuma gidiyorlar ama onların da temizi için elimden çıkarmam gereken para biraz beni zorluyor (sarı sitede temiz bws 42.000 liradan başlıyor). Allah nasip ederse 4 gün sonra iş başı yapacağım, henüz kenarda param yok, o yüzden de bu motoru alabilmek benim için biraz zor, ya 20 25 bandındaki ucuz motorlara bakacağım ya da sıfır daha kaliteli bir şey alacağım.

Çağlar Bayur yazdı:

rakamı oldukça iyiymiş, tasarımı eski sağlam klasik kadroya benziyor, uzun yolda ne kadar sarsar kullananlara sormalı, 125 cc deyin acaip motorlar yaptılar, mesela yuki:

03.png

Abi bu motoru bilmiyordum, direkt koştum baktım sitesine ama 140k para istiyorlar, belki bütçeyi toparlayınca bu tarz bir şeye yükseltirim modeli :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Boy-kilo farketmeksizin hem konfor, hem sağlamlık, hem işletme maliyeti düşüklüğu, hem konforlu, hem yakıtı düşük tek seçenek HONDA CBF150'dir. Yağsız bırakma ömürlük makine, arıza yapmaz, yolda bırakmaz, 2007 modeli bile 2023 Çan-Çin motorsikletlere 10 çeker. Uzun süre kullandım, tek geçerim...

Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

Allah kolaylık versin ilk öncelikle. Bende sıfır çin motoru ile ikinci el japon arasinda kalanlardanim. Daha sonra kayinpederin 2004 Yamaha YBR 125 bana nasip oldu aldım. İyiki de almışım. Motoru gören sulanıyor. Bakıma götürüyorum usta sulanıyor, bakkala gidiyorum yoldan geçen sulanıyor. Parcaciya gidiyorum elindeki son japon montojlardan diyor sulanıyor satarsan haberimiz olsun diyorlar. Almadan önce çok terettüd etmiştim ama aldıktan sonra iyi ki almışım dedim. Haa kötü yanları yok mu var. Mesela ABS olsa çok iyi olurmuş. O yüzden bende sene sonuna doğru model yükselteceğim. Hero x pulse 200 radarimda ve bütçeme uygun olan motor. Fiyat olarak seni biraz aşıyor. Ama bir bak. Belki ikinci el düzgün bir şey denk gelir. Olmadı ikinci el japon bak. Gerçekten sorunsuz motorlar. 

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Güdek
Hasan Semerci yazdı:

Honda pcx 150 cc aldım kullanıyorum. çok iyi. yakıtı iyi. A ehliyetim var.

Pcx ler çok güzel, çok hoşuma gidiyorlar lakin çok pahalılar hocam, bir tane almak için bütçeme takla attırmam lazım.

Önder Başböyük yazdı:

Boy-kilo farketmeksizin hem konfor, hem sağlamlık, hem işletme maliyeti düşüklüğu, hem konforlu, hem yakıtı düşük tek seçenek HONDA CBF150'dir. Yağsız bırakma ömürlük makine, arıza yapmaz, yolda bırakmaz, 2007 modeli bile 2023 Çan-Çin motorsikletlere 10 çeker. Uzun süre kullandım, tek geçerim...

Cbf 150 olabilir hocam, ama onda da fırsat kovalamak gerek. Sarı sitede temizleri 70k dan başlıyor.

Serdar Göktaş yazdı:

Allah kolaylık versin ilk öncelikle. Bende sıfır çin motoru ile ikinci el japon arasinda kalanlardanim. Daha sonra kayinpederin 2004 Yamaha YBR 125 bana nasip oldu aldım. İyiki de almışım. Motoru gören sulanıyor. Bakıma götürüyorum usta sulanıyor, bakkala gidiyorum yoldan geçen sulanıyor. Parcaciya gidiyorum elindeki son japon montojlardan diyor sulanıyor satarsan haberimiz olsun diyorlar. Almadan önce çok terettüd etmiştim ama aldıktan sonra iyi ki almışım dedim. Haa kötü yanları yok mu var. Mesela ABS olsa çok iyi olurmuş. O yüzden bende sene sonuna doğru model yükselteceğim. Hero x pulse 200 radarimda ve bütçeme uygun olan motor. Fiyat olarak seni biraz aşıyor. Ama bir bak. Belki ikinci el düzgün bir şey denk gelir. Olmadı ikinci el japon bak. Gerçekten sorunsuz motorlar. 

Japonları tekrar zorlayacağım o halde, çin ihtimalini en son çare olarak düşüneceğim. Hero x pulse çok şeker bir motor, gidişi vs de güzel, Edirne ye gittiğimde bir ara görüp inceleme fırsatım olmuştu. Çok tatmin ediciydi bence. Ama forumlarında biraz fazla kronik problemi olduğundan bahsediliyor, isterseniz ona dikkat edin. Ybr için de isterseniz özelden görüşelim hocam, belki ben alırım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Japon/Avrupa alınmıyorsa, kore tayvan hint çin.

Tank için Mevlüt (Kolaçan) yakın zamanda inceleme çekmişti.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Qj modelleri bakılabilir, arkadaşım yetkili servisini işletiyor, motorların çin malı gibi olmadığını söylemişti..

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bütçe ne kadar. 3. Bajajım. Dünya turuna çıkarım.

20230903_134819.jpg

Düşük devirde verdiği 35 nm tork çok keyifli. 6.viteste 70 le de gidersiniz 170 le de.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Güdek
Muhittin Kaplan yazdı:

Japon/Avrupa alınmıyorsa, kore tayvan hint çin.

Tank için Mevlüt (Kolaçan) yakın zamanda inceleme çekmişti.

Evet abi, Mevlüt abiyi zevkle takip ediyorum. Özellikle onun sürüşünü örnek almaya çalışarak acemiliğimin üstesinden gelmeye çalışıyorum. Tank incelemesinde bağa beğenmişti, o zaten güç verdi biraz da.

Cem Işık yazdı:

Qj modelleri bakılabilir, arkadaşım yetkili servisini işletiyor, motorların çin malı gibi olmadığını söylemişti..

İnceleyeyim abi, teşekkürler. Qj leri bilmiyorum.

İlkay Başaran yazdı:

Bütçe ne kadar. 3. Bajajım. Dünya turuna çıkarım.

20230903_134819.jpg

Düşük devirde verdiği 35 nm tork çok keyifli. 6.viteste 70 le de gidersiniz 170 le de.

Hocam 2.el motor için sanırım 40 45 bandına zar zor çıkabilirim. 0 alırsam 70k bütçem var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Oğuzhan Güdek yazdı:

sizin fikirlerinize muhtacım

Estağfurullah. Maksat ilk etapta ayağı yerden kesmek ise, maddi durumlar düzelene kadar scooter tarzı da düşünülebilir.

Sonra imkanlar dahilinde istenilen tarza geçilir.

Ben yine de motordan önce ehliyet ve ekipman işini halledin derim, sonrasında motor ne olsa bulunur.

Oğuzhan Güdek yazdı:

Hero x pulse :biggrin:

Bol miktarda yağ kaçağı şikayeti olduğunu duydum, iyi araştırın derim.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Güdek
Adnan Çakır yazdı:

İncelemeye aldım hocam teşekkür ederim. Karizmatik gözüküyor

Emin Önal yazdı:

Estağfurullah. Maksat ilk etapta ayağı yerden kesmek ise, maddi durumlar düzelene kadar scooter tarzı da düşünülebilir.

Sonra imkanlar dahilinde istenilen tarza geçilir.

Ben yine de motordan önce ehliyet ve ekipman işini halledin derim, sonrasında motor ne olsa bulunur.

Bol miktarda yağ kaçağı şikayeti olduğunu duydum, iyi araştırın derim.

Hocam hem acemi olarak kullanacağım için, hem de Ankara gibi bir kentte kullanacağım için ekipman olmadan kullanmayı düşünmüyorum. Tavsiyenizi dikkate alacağım teşekkür ederim. Aslında evet, başta imkanları zorlamayacak bir taşıt alıp, imkanlar el verdiğinde daha kaliteli bir ürüne geçilebilir, doğru söylüyorsunuz. Buna göre bi araştırmaya gireceğim.

X Pulse karizmatik tipine ve kaliteli markasına rağmen duyduklarımdan sonra beni epey soğuttu kendinden. Çok fazla kronik arızası varmış sanırsam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...