İçeriğe Yönlendir

Tesla Model Y Long Range

Remzi Erkesim

Recommended Posts

Remzi Erkesim

tesla konusunda açmıştım Cenk bey buraya da arabam konusunu açmamı ifade etmişti, aynı bilgileri buraya da yazıyorum sorusu olan arkadaşların sorularını burada  cevaplamaya çalışayım 

1 aydır kullanıyorum, long range 4*4 5500 km oldu :)

önce eksileri yazayım

-kamyon gibi direksiyonu var, sizi acemi gibi hissettiriyor bazı yerlerde önceki arabanız ile tek manevrada döneceğiniz yerde 2 manevra ile dönüyorsunuz

-Elon yatacak yerin yok senin, 100 dolar bile maliyeti olmayan park sensörünü neden kaldırırsın, dikiz aynada kamera var ama öndeki ile mesafeyi hesaplamada yetersiz, araç yumurta gibi olduğundan boyutları tahmin etmek zor

-yüksek hızlarda rüzgar sesi, araçta motor sesi olmadığından diğer sesler daha belirgin oluyor ancak sürüş keyfinizi bozmuyor 

-oto pilot da sık direksiyona dokunmanız gerekiyor 

-yedek lastik yok, tamir kiti de yok

-mtv,  teslanın suçu değil coğrafyanın kaderi :angry:

artılar

+güç, 514 beygir olması lazım sapanla fırlatılmış gibi gidiyorsunuz (bence haddinden fazla güçlü) isterse 5 kişi binin yokuş falan farketmeksizin ok gibi gidiyor

+bagaj  önde arkada , bagajın altında baya yer var, herşeyi doldurabilirsiniz

+iç hacim, arkada şaft tüneli yok rahatlıkla 3 kişi oturuyor, diz ve baş mesafeleri gayet iyi

+yazılım, stabil yazılımı var,  oto pilot ve adaptif cruise kontrol standart

+ekran , önce alışamam zannettim ama hemen adapte oluyorsunuz, park halinde 15 inç ekranda maç bile seyrettim

+regen fren, alışınca tek pedal kullanıyorsunuz , çok az frene basıyorum artık

+bakım , rutin bakım yok diğer elektriklerde rutin çağrılırken teslada böyle bir durum yok

+ekonomi, şu anlık dönemde oldukça ekonomik tabi ileride ne olur bilmem, benim oturduğum sitede Voltran şarj istasyonu var indirimle birlikte şu an 4 tl/KW maliyeti var depo:) 75 KW olduğundan 300 tl dolmakta ve bu size yaklaşık 450-500 km şehir içi 350 km şehir dışı dikkat etmeden menzil sunmakta 

ez cümle kesinlikle fiyat performans arabası, uzun yol fazla yapmazsanız hiçbir sıkıntıya girmezsiniz, ancak sık uzun yol yapanlara göre değil, planlama yapmak gerekir, ben aldığımda Tiguan 4*4 daha pahalı idi ancak toplumda Tesla garip bir şekilde çok popüler, 

• Beğen 13
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak

Hayırlı olsun hocam, bu ara gerçekten çok popüler Model Y.  Direksiyon büyüklüğü dışındakiler çok eksi sayılmayabilir, ha birde yumurta görüşünü :) MTVsi ne kadar bu kendi kendine gidip şerit bile değiştiren makinanın? 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lastikleri çabuk bitirdiği söyleniyor, ağırlık ve müthiş güç yüzünden. 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Hayırlı olsun güle güle kullanın. 

Bizim patron da aldı bundan. 2 defa sürdüm. Açıkçası çok beğendim arabayı. İvmelenmesi falan müthiş. Teknolojisi de cabası. Tam bir oyuncak.

Frenleri biraz zayıf geldi bize sadece. Belki alışmayla alakalıdır. 

Park sensörü olmaması bizim de garibimize gitti. Ekranda gösteriyo ama tam anlamıyorsun. 

Regeneratif frenleme alışana kadar garip geliyor. Alışınca çok iyi. Ama bunu süren kişi normal arabaya geçerse kaza yapar. Çünkü fren yapmayı unutuyor insan :S 

Tesla bu araçtan çok sattı sanırım. Her yerde var. Bizim iş yeri otoparkında sadece 4 tane var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim
Hasan Sancak yazdı:

Hayırlı olsun hocam, bu ara gerçekten çok popüler Model Y.  Direksiyon büyüklüğü dışındakiler çok eksi sayılmayabilir, ha birde yumurta görüşünü :) MTVsi ne kadar bu kendi kendine gidip şerit bile değiştiren makinanın? 

mtv 23500 civarı yıllık (yurt dışında teşvik bizde köstek var maalesef)

Evren Erakçora yazdı:

Lastikleri çabuk bitirdiği söyleniyor, ağırlık ve müthiş güç yüzünden. 

lastikler farklı, yüksek ağırlığa dayanıklı o nedenle eşdeğer olanlara göre biraz pahalı,ben lastik masrafı ve konfor nedeni ile 19 inç olanı aldım

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Hayırlı olsun güle güle kullanın. 

Bizim patron da aldı bundan. 2 defa sürdüm. Açıkçası çok beğendim arabayı. İvmelenmesi falan müthiş. Teknolojisi de cabası. Tam bir oyuncak.

Frenleri biraz zayıf geldi bize sadece. Belki alışmayla alakalıdır. 

Park sensörü olmaması bizim de garibimize gitti. Ekranda gösteriyo ama tam anlamıyorsun. 

Regeneratif frenleme alışana kadar garip geliyor. Alışınca çok iyi. Ama bunu süren kişi normal arabaya geçerse kaza yapar. Çünkü fren yapmayı unutuyor insan :S 

Tesla bu araçtan çok sattı sanırım. Her yerde var. Bizim iş yeri otoparkında sadece 4 tane var.

yüksek hızlarda rejeneratif fren devre dışı oluyor sürüş konforu açısından, frenler tam basmak lazım ve alışmak lazım

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

park sensörü sonradan kaldırılmış yazdığınızdan anladığım kadarıyla... öyle ise tampondaki yerleri bellidir ve hazır tesisat şeklinde yurt dışından temin edebilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Türkiye'deki vergilendirmeden doları en baz model olan 3 yerine, orta model olan Y'yi getirdi Tesla. Çünkü fiyatları aynı idi. Doğal olarak her yerde bu var. Bi de sanırım şu an tek model getiriyorlar.

Coşku Mert yazdı:

park sensörü sonradan kaldırılmış yazdığınızdan anladığım kadarıyla... öyle ise tampondaki yerleri bellidir ve hazır tesisat şeklinde yurt dışından temin edebilir diye düşünüyorum.

Tesisat da olsa, yazılıma müdahele işi biraz sıkıntı sanki :) 

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Sani Gerşon yazdı:

Tesisat da olsa, yazılıma müdahele işi biraz sıkıntı sanki :) 

muhtemelen ios gibi kapalı sistemdir ama böylesine bir eksikliği gidermek için muhakkat yurtdışı forumlarda çözüm üreten zihnisinir arkadaşlar vardır  :)

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Alışmak normalden biraz daha fazla zaman alıyor. Alışınca da vazgeçilmiyor :)

Enteresan bir araç yapmışlar, neredeyse bütün ezberleri bozuyor.

Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim
Ali Darbaz yazdı:

Acaba yıllık toplam vergisi kaçpara.

kasko ve mtv ne kadar ödediniz. 

kasko 30-35 bin tl civarı, mtv yıllık 23 500

Ali Gök yazdı:

şaft tüneli olsa çok gülerdim :D 

sonradan elektrikli araca çevrilenlerde biraz var

Coşku Mert yazdı:

2 yıl öncekilerinde var, yenilerde yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Remzi Erkesim
Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Alışmak normalden biraz daha fazla zaman alıyor. Alışınca da vazgeçilmiyor :)

Enteresan bir araç yapmışlar, neredeyse bütün ezberleri bozuyor.

ani hızlanma ve aşırı güç (514 beygir) ağır (2ton) ve biraz yüksek araç alışık olmayanlar için çok tehlikeli, ben o nedenle genelde sakin kullanıyorum, çok kaza yapan Tesla olması muhtemel bu nedenle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Hayırlı olsun, elektrikli araç sevenşler için büyük fırsattı 1.600 tl ye 514 bg 4 çeker araç alındı. Daha ne olsun. Keşke bende alabilseydim. İnşallah ilerde. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz
Hakan Gürsu yazdı:

Hayırlı olsun, elektrikli araç sevenşler için büyük fırsattı 1.600 tl ye 514 bg 4 çeker araç alındı. Daha ne olsun. Keşke bende alabilseydim. İnşallah ilerde. 

Elektrikli araç sevdiğinin farkında olmayanlara da sevdirdi. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Tekrar hayırlı olsun Remzi hocam. Tesla Model Y çok beğendiğim ve almak istediğim bir araç. 

Özellkle benim gibi teknoloji düşkünü sürücülerin favorisi ve hayranı giderek artıyor. Hatta sosyal medyada "tekerlekli ipad" yorumu gördüm. Ama benim için şimdilik zor.

Bir kaç da fotoğrafını eklerseniz seviniriz. Sağlıklı günlerde güle güle kullanın :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Bugun baktım fiyatı 2800000000 TL olmuş. Sıfırları doğru yazamamış olabilirim :)  Ocak 2024 teslim

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Macit Aliyev yazdı:

Bugun baktım fiyatı 2800000000 TL olmuş. Sıfırları doğru yazamamış olabilirim :)  Ocak 2024 teslim

üç beş sene sonra okuyanlar için normal görünecek bu rakam.. Düzeltmiylorum. :)

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

üç beş sene sonra okuyanlar için normal görünecek bu rakam.. Düzeltmiylorum. :)

Aydır o sene olsa duramayız

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay Başaran yazdı:

Aydır o sene olsa duramayız

Bir arkadaş araba alıyorum ,1.3 milyon vereceğim dedi. O kadar para verir mi arabaya derken, en ucuz arabanın 1 milyon olduğu aklıma geldi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Bir arkadaş araba alıyorum ,1.3 milyon vereceğim dedi. O kadar para verir mi arabaya derken, en ucuz arabanın 1 milyon olduğu aklıma geldi. 

an itibarı ile piyadasa 200 yüzlük diyorsun zaten otomatik 1 önüne geliyor ve bir milyon iki yüz bin gibi uzun rakam gerekmiyor, mesela eski seat markası olan cupra fermentore 2 teklik , kısa basit hızlı , kalorifer düğmesinde aydınlatma olmayan ortalama bir şey

Macit Aliyev yazdı:

distribütörü olmadsan çok iyi adapte olmuş bizim coğrafyaya

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...