İçeriğe Yönlendir

Manuel Fiesta için Şanzıman yağı

Berkay Tahiroğlu

Recommended Posts

Berkay Tahiroğlu

Herkese merhaba, aracım 2013 1.4 benzinli fiesta ve baskı balata değişimi olacak, haliyle şanzıman yağı da değişecek. Yetkili servisin biri 75w, diğeri 75w90, sanayideki ustam ise 75w80 diyor :) Haynes'te 75w, 7zap'te ise 75w90 diye geçiyor. Aracın kitapçığı hak getire, bu konuda hiçbir bilgi yok. Bu aracın şanzıman yağı tam olarak nedir? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Emre Usta
(düzenlendi)

75w90 koymaniz gerekiyor elimde 1 litre mevcut var. Genel olarak 2.3 litre alir diyorlar ama kendi aracimda usta 2 litre koymustu.

tarihinde Emre Usta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Berkay Tahiroğlu
Emre Usta yazdı:

75w90 koymaniz gerekiyor elimde 1 litre mevcut var. Genel olarak 2.3 litre alir diyorlar ama kendi aracimda usta 2 litre koymustu.

Teşekkürler. Aracınız Mondeo olarak görünüyor. Fiesta'da tecrübe ettiniz mi? 75w90'da soğuk havalarda ısınana kadar vites geçişlerinde zorlanma oluyor mu?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

2013 yılı belirli aya kadar üretim 75w90, sonrasında ise w75 fe kullanılacak. 

Yorum bağlantısı
Berkay Tahiroğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

2013 yılı belirli aya kadar üretim 75w90, sonrasında ise w75 fe kullanılacak. 

Aracımın hangi ayda üretildiğini bilmiyorum. Fakat, https://catalogs.ssg.asia/ford/ sitesinden şase no ile baktığımda 06/09/2013 üretimi şeklinde görünüyor. Bu durumda hangi yağ olmalı?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Berkay Tahiroğlu yazdı:

Aracımın hangi ayda üretildiğini bilmiyorum. Fakat, https://catalogs.ssg.asia/ford/ sitesinden şase no ile baktığımda 06/09/2013 üretimi şeklinde görünüyor. Bu durumda hangi yağ olmalı?

Sizin Fe 75w almanız lazım, 2 litre

Yorum bağlantısı
Berkay Tahiroğlu
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Sizin Fe 75w almanız lazım, 2 litre

Teşekkürler. Yalnız şöyle bir durum var; bizim araçlardaki 5 ileri şanzıman IB5 olarak geçiyor. Mesela, motorcraft'ın sitesindeki 75w90 için IB5 şanzımanlarda tavsiye edilir şeklinde ( https://www.motorcraft.com/us/en_us/home/our-products/chemicals-and-lubricants/transmission-fluid/full-synthetic-manual-transmission-fluids.html ). Bugün otokoç ile yaptığım görüşmedeki bir yetkili ise; "İkisi de olur, genelde 75w 2015-2016 ve sonrası araçlar için kullanıyoruz, sizin araçta tam olarak olması gereken 75w90" dedi. Sizin de dediğiz gibi ben de birkaç yerde 75w olarak geçtiğini gördüm, lakin 75w90 diye de geçiyor. Yurtdışı ford forumlarında ise herkes bu şanzımana 75w90 öneriyor ve kullanılıyor. Hâla emin olamadım açıkçası. Tam bir kafa karışıklığı.

tarihinde Berkay Tahiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Berkay Tahiroğlu yazdı:

Teşekkürler. Yalnız şöyle bir durum var; bizim araçlardaki 5 ileri şanzıman IB5 olarak geçiyor. Mesela, motorcraft'ın sitesindeki 75w90 için IB5 şanzımanlarda kullanılması önerilir şeklinde geçiyor ( https://www.motorcraft.com/us/en_us/home/our-products/chemicals-and-lubricants/transmission-fluid/full-synthetic-manual-transmission-fluids.html ). Bugün otokoç ile yaptığım görüşmedeki bir yetkili; "ikisi de olur, genelde 75w 2015-2016 ve sonrası araçlar için kullanıyoruz, sizin araçta tam olarak olması gereken 75w90" dedi. Sizin de dediğiz gibi ben de birkaç yerde 75w olarak geçtiğini gördüm, lakin 75w90 diye de geçiyor. Yurtdışı ford forumlarında ise herkes bu şanzımana 75w90 öneriyor ve kullanılıyor. Hâla emin olamadım açıkçası. Tam bir kafa karışıklığı.

Hiçbir sorun olmaz, söylediğim yağı kullanın. Zaten ib5 şanzıman için önerilen yağı verdim size. 2013 yılı 3 veya 6. Ay sonrası o şekilde geçiyor. 

Yorum bağlantısı
Emre Usta
Berkay Tahiroğlu yazdı:

Teşekkürler. Aracınız Mondeo olarak görünüyor. Fiesta'da tecrübe ettiniz mi? 75w90'da soğuk havalarda ısınana kadar vites geçişlerinde zorlanma oluyor mu?

Fiesta 2011 model 10 yil kullandim konularimda fiestaya yaptiklarim mevcut.ford kullanicisi olarak mondeoya gecis yaptim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...