İçeriğe Yönlendir

Trafik Cezası İptal Davası

Serdal Soysal

ceza haklı/haksız/idare edilebilrdi  

21 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Serdal Soysal

Merhaba arkadaşlar;

Az önce aracımı işaretli yere bırakıp iş yerime girmiştim yarım saat geçmeden trafik polisleri aradı, aracı çekebilirmisiniz diye bende tamam hemen çekiyorum dedim ve 3 dk sürmeden aracı çekmeye gittim arkasına ekip otosu yanaşmış ceza yazdım haberin olsun dedi, bende şaka yapıyor diye canınnız sağolsun dedim aracı dönüp iş yerimin önüne çektim.

Fakat daha içeri bile girmeden e-Devletten bildiri.

59 ncu maddeden ceza yazmışlar.

"59 trafik ceza maddesi (Değişik:21/5/1997- 4262/4 md.) gereğince araç sürücülerinin kara yollarında zorunlu bir neden belirtmeksizin aracını durdurması ve herhangi bir zorunlu bir neden belirtmeksizin aracını kara yollarında park etme durumudur.

saat 21:55 de bu yolda yoğunluk sıfır diyebiliriz. sabah 07/09 arası yoğun olur ki benim aracım karayolu üzerinde bile değil.

Bu kısımda kamyonlar çoğunlukla mola veririler. Google maps da da görebilirsiniz.

Sizin görüşleriniz nedir ceza haklı olarak mı yazıldı yoksa iadare edilebilir ya da haksız yazıldı.

Teşekkür ederim cevaplar için

image.png.6b1f10de2f47ef613efa2698f19f5e3e.png

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
Çağlar Bayur yazdı:

vesile istenirse her tür bulunur... geçmiş olsun

Abi bu arada imzanı tuttum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Serdal abi geçmiş olsun. Maalesef bizim memlekette teorikte / pratikte diye ayrılıyor çoğu şey. Sen pratikten bahsetmişsin, onlar teoriden yazmış. 10 kere çekersin 1 kere yazılır, sana denk gelir.

Birisi şikayet etmiş de olabilir. Şikayet olunca mecbur işlem yapmış da olabilirler. Aracı da otopark falan uğraşma diye sen gel çek demişler muhtemelen. Fotoğraf ta vardır, kanuna, yolun durumuna göre yazmıştır cezayı, iptal olacağını hiç sanmıyorum. 

İtiraz ederken sen de "kamyonlar hep duruyor"dan başka gerekçe sunamayacaksın anlaşılan. O yüzden, zararı büyütme, peşin öde, indirimden yararlan. İlla itiraz edeceksen de ödeyip itiraz et, kaybedersen -ki bence 99%- erken ödeme indirimin yanmasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Oraya park etmek yasaksa , yolun boş olması kuralı değiştirmez. Polis kuralı uygulamış ve yazmış. Herkes kurallara polisin yaklaştığı gibi kendine göre yorumlamadan uygulasa , trafik daha düzenli yürür. 

Yurtdışına gittiğimizde yolda araç olmasa da yayaların kırmızı yanarken beklemelerine hayret ediyoruz, herkesin bu zihniyette olması lazım. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Cevap için çok teşekkür ederim Zafer,

Ödeyeceğim zaten de 400 küsür lira asıl benim canımı sıkan gerçekten başkalarının yol hakkını gasp eden lere sırf turizim adı aldında park yaptırıyorlar göz yumuyorlar ya, ama böyle gece kimseye zararı olmayan araçlara yazıyorlar amaçlarını anlayamadım gece gece kendimi rahatlatmak için konu açtım dediğin gibi tutunacak başka sebebim yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Erhan Doruk yazdı:

Oraya park etmek yasaksa , yolun boş olması kuralı değiştirmez. Polis kuralı uygulamış ve yazmış. Herkes kurallara polisin yaklaştığı gibi kendine göre yorumlamadan uygulasa , trafik daha düzenli yürür. 

Yurtdışına gittiğimizde yolda araç olmasa da yayaların kırmızı yanarken beklemelerine hayret ediyoruz, herkesin bu zihniyette olması lazım. 

Katılıyorum ama sözü edilen bilince ulaşmak için (maalesef) bizim toplumda önce kuralların stabil uygulandığının görülmesi lazım. O alan yasaksa yasaktır, her parkta ceza yazılır diyebilmeli herkes. Bizde o zihniyet ancak kafaya vura vura oluşur, kendiliğinden imkansız.

Serdal Soysal yazdı:

Cevap için çok teşekkür ederim Zafer,

Ödeyeceğim zaten de 400 küsür lira asıl benim canımı sıkan gerçekten başkalarının yol hakkını gasp eden lere sırf turizim adı aldında park yaptırıyorlar göz yumuyorlar ya, ama böyle gece kimseye zararı olmayan araçlara yazıyorlar amaçlarını anlayamadım gece gece kendimi rahatlatmak için konu açtım dediğin gibi tutunacak başka sebebim yok.

Rica ederim abi.

Sıkma canını, boşver, çık ordan, kalma orda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

Erhan bey, oraya park etmek yasak diye bir tabela var mı?

Orada karayolundan ayıran bir cep var fark edebildiniz mi?

kurallara tabiki herkezin uyması gerekmetedir lakin 7 kişinin uymadığı ve kurban olarak seçilen 1 kişinin ceya tabi turulması iyi bir durum değil.

Yurt dışından bahsetmişsiniz orada gayrisiz herkese ceza kesiliyor burada ki gibi denetim ve şikayet zamanları beklenmiyor.

tarihinde Serdal Soysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serdal Soysal yazdı:

Abi bu arada imzanı tuttum

ilk imzam 2006 da yazmıştım hiç değişmedim, bir sonraki değişikliği 2024 aralık 30 da yapacağım :mangal: toplum henüz hazır değil

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Burada yolun tipi önemli. Karayolu (çevreyolu) olarak geçiyorsa evet park etmek yasaktır. Tırlar duraklama yapıyor olabilir. Resimden çevreyolu gibi duruyor ve E90 yazıyor, yani şehirlerarası bir yol. Bu durumda oradaki cep acil durumlar içindir, park etmek için değil. Ben oraya yasak olmasa dahi araba bırakıp gitmem bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal
Erdem Doğan yazdı:

Burada yolun tipi önemli. Karayolu (çevreyolu) olarak geçiyorsa evet park etmek yasaktır. Tırlar duraklama yapıyor olabilir. Resimden çevreyolu gibi duruyor ve E90 yazıyor, yani şehirlerarası bir yol. Bu durumda oradaki cep acil durumlar içindir, park etmek için değil. Ben oraya yasak olmasa dahi araba bırakıp gitmem bu arada.

Teşekkür ederim Erdem bey, rahatlatıcı bir cevap oldu, cepler zorunlu olmadıkca kullanılmaz doğru dediniz. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Park yasak tabelası yoksa ceza iptal edilir. Cezayı ödeyip iptali için mahkemeye verebilirsiniz. İki radar cezsm ve arkadaşımın Fahri trafik müfettişinin yazdığı ceza iptal oldu. İptal olmayan bir cezam için 120 tl mahkeme ücreti verdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçmiş olsun. Sizden başka araba var mıydı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Serdal Soysal yazdı:

Erhan bey, oraya park etmek yasak diye bir tabela var mı?

Orada karayolundan ayıran bir cep var fark edebildiniz mi?

kurallara tabiki herkezin uyması gerekmetedir lakin 7 kişinin uymadığı ve kurban olarak seçilen 1 kişinin ceya tabi turulması iyi bir durum değil.

Yurt dışından bahsetmişsiniz orada gayrisiz herkese ceza kesiliyor burada ki gibi denetim ve şikayet zamanları beklenmiyor.

Tabela yoksa itiraz edilebilir. Eklediğiniz fotoğrafa göre araçların durabileceği cep gibi yapıldığı da anlaşılıyor. Ancak asıl planda oranın mahiyetinin ne olduğu önemli. Bizim kanunlar birşeyi düzeltmek yerine ceza vermek üzerine kurulmuş. Orada durma gerekiyorsa otopark yapsınlar. Duranlara ceza yazmak sadece gelir sağlar.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Antalya'da kendimi bildim bileli sol şeritten yavaş giderler. 

Araç sürme kabiliyeti ile mi alakalıdır yoksa alışkanlık mıdır bilmem. İnsanı delirtir aslında ama bu konuda ceza yiyeni duymamıştım.

Annemin araç süreme becerisi çok fazla yok, o da uyuyor bu soldan gitme olayına.

Açıklaması da sağ şerit hep tıkanıyor, soldan gidince sürekli şerit değiştirmeme gerek kalmıyor.

Konunun geleceği yerse şu, sol şeridi işgal etmekten ceza yazmışlar. 

20 senedir yazılmayan ceza bu dönemde yazılır oldu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Saim Ulaş Yılmaz yazdı:

Antalya'da kendimi bildim bileli sol şeritten yavaş giderler. 

Araç sürme kabiliyeti ile mi alakalıdır yoksa alışkanlık mıdır bilmem. İnsanı delirtir aslında ama bu konuda ceza yiyeni duymamıştım.

Annemin araç süreme becerisi çok fazla yok, o da uyuyor bu soldan gitme olayına.

Açıklaması da sağ şerit hep tıkanıyor, soldan gidince sürekli şerit değiştirmeme gerek kalmıyor.

Konunun geleceği yerse şu, sol şeridi işgal etmekten ceza yazmışlar. 

20 senedir yazılmayan ceza bu dönemde yazılır oldu...

Sola dönecek belki, soldan gidiyor diye ceza yazılamaz. Şehiriçinde.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun, bence idare edilebilir bir durumuuş, anlattığınıza göre çabucak da gelmişsiniz aracınızın başına. Bu aralar pek affetmiyorlar. :nea:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe

4 Yıl önce iş arkadaşım

Araç plakasına yazılan cezaya itiraz etmek için trafik sulh mahkemesine gitmişti.

Adliye yakınlarına park ettiği yerde yanlış parktan ceza yemiş geri gelmişti

O günden beri itiraz olayı oldumu aklıma bu olay gelir :)

• Beğen 1
  • Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

bazı arkadaşlar o bölgede park yapmak yasak levhası var ise iptal yoluna gidebilirsiniz diye yazmış ama kanun maddesinde açıkça yazıyor; 

Madde 59 – Yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda zorunlu haller dışında taşıt yolu üzerinde duraklamak veya park etmek yasaktır.

yani diyeceğim şu, madde açıkça yazmış durumu, oraya park yasak levhası koyulmasına gerek yok. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Serkan Gülderen yazdı:

bazı arkadaşlar o bölgede park yapmak yasak levhası var ise iptal yoluna gidebilirsiniz diye yazmış ama kanun maddesinde açıkça yazıyor; 

Madde 59 – Yerleşim birimleri dışındaki kara yolunda zorunlu haller dışında taşıt yolu üzerinde duraklamak veya park etmek yasaktır.

yani diyeceğim şu, madde açıkça yazmış durumu, oraya park yasak levhası koyulmasına gerek yok. 

Katılıyorum.. Şehir içinde park yasak levhası olmayan yere park edebiliriz ancak karayolunda levha gerekmez.. 

Üzgünüm Serdal, öde ve unut. 

Günümüzde biraz dikkatli olmak gerekiyor. Geçenlerde gördüm, martıyla gezene yaya kaldırımında gittiği için 1000 lira ceza kestiler.. Bir başkasına da yolda gittiği için kesmişler.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Yılmaz Gökçe yazdı:

4 Yıl önce iş arkadaşım

Araç plakasına yazılan cezaya itiraz etmek için trafik sulh mahkemesine gitmişti.

Adliye yakınlarına park ettiği yerde yanlış parktan ceza yemiş geri gelmişti

O günden beri itiraz olayı oldumu aklıma bu olay gelir :)

Edevletten itiraz edebilirsiniz. Oraya gelmiyorlar :)

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yılmaz Gökçe
Metin Uzunoğlu yazdı:

Edevletten itiraz edebilirsiniz. Oraya gelmiyorlar :)

Güzel bilgi. itiraz durumu olursa aklımızda bulunsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Park ettiğiniz yer karayolu değil. Yol 3 şerit. Kamyonun biri geri vitese takıp gitse üst geçitin ayağının sağından geçer. Yani hizasına bakılsa 5. şeride denk geliyor. Yerde kesik kısa çizgiler var, çizginin dışına çıkıp park etmişsiniz. Yani yolun dışı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Otobanlardaki kacis ceplerine benziyor yer olarak. Acil durumlarda kacilabilecek, duraklama yapilabilecek bir yer gibi degerlendiriliyor olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

martıyla gezene yaya kaldırımında gittiği için 1000 lira ceza kestiler.. Bir başkasına da yolda gittiği için kesmişler.. 

O da uçsaydı :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...