İçeriğe Yönlendir

Hyundai Kona 2018 1.0 TGDI Multimedya Ekran Değişimi Bluetooth Sorunu

Orhan Taramalı

Recommended Posts

Orhan Taramalı

Merhaba arkadaşlar,

2018 Model 1.0 TGDI Kona araç sahibiyim. Bilindiği gibi aracın 1.0 olan modellerinde Multimedya cihazı; tuşlu, 3.5 inç ve android oto play gibi özellikleri desteklemeyen bir versiyonla gelirken, 1.6 dizel ve benzinli versiyonlarda; 8 inç, dokunmatik, andorid oto play özellikleri sağlıyor.

Ben de çıkma olarak orijinal (fabrika çıkışlı) ve sorunsuz 1.6 multimedya ekranı alarak 1.0 olan aracıma taktım, bunların dış görünüşleri ve oturdukları yer birebir uyumlu. Ayrıca soketleri de uyumluydu ve bağlantı sağladık. Aracın direksiyon tuşları sorunsuz çalışıyor, elektrik bağlantısı stabil, radyo çok iyi çalışıyor ancak bazı sorunlar ile karşılaştım.

1) Kablolu android oto play için aşağıdaki usb çalışmıyor. (Belki aracı aldığımda da çalışmıyor olabilirdi emin değilim ancak bir usta bu değişimlerde usb'nin de etkilendiğini söyledi.)

2) Bluetooth bağlantısı kuruluyor, ancak müzik dinlerken 30 sn'de bir cızırtı-koopma yapıyor, arada 1-2 sn'ye kopuyor. (Bu en büyük sorun)

3) Android oto play de çalışmıyor. (Sanırım usb çalışmadığı için çalışmıyor.)

4) Cihaz saati tarihi GPS'den çektiği için ve araç içinden gelen kabloda GPS çıkışı olmadığı için "GPS Antenna Open" uyarısı alıyorum.

5) Ayrıca, cihaz 1-2 dk'da bir, motor çalışsa bile "Akü Boşalma Uyarısı" veriyor. (Sanırım araç kontağın açık olduğunu görmeyerek, akünün bitebileceğini uyarıyor.)

İzmir'de 1-2 yere gösterdim ancak hiç tatmin edebilecek cevap alamadım, büyük ihtimalle soketler aynı olsa bile sinyallerin farklı olabileceğini söyleyen bir usta oldu, fakat bütün özellikler ve direksiyon tuşları bile çalışırken sadece cızırtı olmasının kaynağı bu değil diye düşünüyorum. Aksi durumda Bluetooth hiç çalışmayabilirdi.. Ayrıca piyasada satılan OEM Android ekranlar 1.0 modellere sorunsuz uygulanıyor bunun YouTube'de çok fazla örneği var ve direkt olarak kablolar bağlanarak uyum sağlanıyor. (Örneği aşağıya ekliyorum.)

Durum hakkında önerisi yorumları olan varsa şimdiden teşekkür ederim. (OEM takılan ekranlar çok şık durmadığı için orijinal ekranını almak istedim, en kötü ihtimalle bunu yapacağım.)

https://www.youtube.com/watch?v=zyvzkUiFuqc&t=263s

Sevgiler,

Orhan.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Bence gizli özellik açan yazılımcı elektrikçi arkadaşlara gösterin onlar çözebilir fikir verebilir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Orhan Taramalı yazdı:

büyük ihtimalle soketler aynı olsa bile sinyallerin farklı olabileceğini söyleyen bir usta oldu,

bu markayı bilmem ancak bu ihtimal yğkseki mesela kontak kapalı iken bile cihazı açılaibliyor mu

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Çağlar Bayur yazdı:

bu markayı bilmem ancak bu ihtimal yğkseki mesela kontak kapalı iken bile cihazı açılaibliyor mu

Evet, kontak kapalıyken açık kapalı yapılabiliyor. 

Bir elektrikçi ustamız, yazılımları farklı olabilir araca yazılım atılsın dedi. Servis ile konuştum ancak servis durumu pek anlamadı, cihazda arıza ihtimali üzerinde durarak hata tespiti ve yazılım atmaya biraz yüksek ücret istedi. Netleşene kadar bir şey yapmayacağım.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

o multimedyanın kendi harici usb girişleri yok mu? 

torpidonun içine bırakıyorlardı. android auto için oradan telefonu bağlanmanız gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sizin taktığınız teybin soket şeması ile araçtaki pinler karşılaştırılmalı belki kontak cereyanını görmüyordur belki usb dış bağlantısı sokette yeri farklıdır, öncelikle cızırtı genelde şase sorunu olabilir,

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Orhan Taramalı yazdı:

Servis ile konuştum ancak servis durumu pek anlamadı

Anlamazlar, normaldir. Sizin bu işi yapmış birileirni bulmanız lazım. Biraz facebook grubu, biraz da youtube'da araştırmanızı öneririm.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Erdoğan Temur yazdı:

o multimedyanın kendi harici usb girişleri yok mu? 

torpidonun içine bırakıyorlardı. android auto için oradan telefonu bağlanmanız gerekiyor.

Hayır, ne orijinalde ne de OEM ekranlarda var USB var. Aracın klima kontrol tuşları altındaki bütünleşik USB'yi kastetmiştim. Bu çalışmıyor ancak belki ilk aldığımda da çalışmıyordu emin olamadım. Bir usta o USB'nin ekran değişimi sonrasında çalışamayabildiği ve ayrı bir değişim yapılması gerekebildiğini bildirmişti.

Çağlar Bayur yazdı:

sizin taktığınız teybin soket şeması ile araçtaki pinler karşılaştırılmalı belki kontak cereyanını görmüyordur belki usb dış bağlantısı sokette yeri farklıdır, öncelikle cızırtı genelde şase sorunu olabilir,

Kesinlikle aynı şeyi düşünüyorum. Bu soket şemalarından anlayan bir usta arıyorum ama ilk usta yapılabileceğini ama aşırı zor olduğunu ve uğraşmayacağını söyledi. Kendi düşüncem, ekranlar arasında soketler aynı olduğu için Hyundai'nin pinleri değiştirmeyeceği yönündeydi ama maalesef değiştirmişler olarak anlıyorum.

Sani Gerşon yazdı:

Anlamazlar, normaldir. Sizin bu işi yapmış birileirni bulmanız lazım. Biraz facebook grubu, biraz da youtube'da araştırmanızı öneririm.

Teşekkür ederim, maalesef evet. Eğer ellerinde pin diyagramları olsa ya da isteseler yaparlar ancak Hyundai sağ olsun bu ekranı ücreti mukabilinde bile 1.0'a koymadığı için bunu yapmazlar.

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Görkem Karakaş yazdı:

Bence gizli özellik açan yazılımcı elektrikçi arkadaşlara gösterin onlar çözebilir fikir verebilir

Bu cevap mantıklı geldi açıkçası, ancak servis sadece yazılım atarız diyor ve yüksek bir ücret talep ediyor durumu anlamadan.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Android autonun önce telefona usb kabloyla bağlanması gerekiyor bazı modellerde. Sizinki de belki böyledir. Usb arızalı olduğundan android auto da çalışmıyordur. Harici gps anten multimedia teyp satan yerlerde olmalı, haricen taktırabilirsiniz. Akü boşalma uyarısı ise soketler uyumlu demişsiniz ama soket içi kablolama uyumsuz demekki. Kontak şarjını görmüyor, direkt enerji alıyor. Kontak kapandığında teybi kapatmazsanız aküyü bitirebilir. Sizde uyumsuz altyapı sorunu var. Gizli özellik açma ile sorunun çözüleceğini sanmam.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Cihat Küçükay yazdı:

Android autonun önce telefona usb kabloyla bağlanması gerekiyor bazı modellerde. Sizinki de belki böyledir. Usb arızalı olduğundan android auto da çalışmıyordur. Harici gps anten multimedia teyp satan yerlerde olmalı, haricen taktırabilirsiniz. Akü boşalma uyarısı ise soketler uyumlu demişsiniz ama soket içi kablolama uyumsuz demekki. Kontak şarjını görmüyor, direkt enerji alıyor. Kontak kapandığında teybi kapatmazsanız aküyü bitirebilir. Sizde uyumsuz altyapı sorunu var. Gizli özellik açma ile sorunun çözüleceğini sanmam.

Evet sorun büyük ihtimalle pin yapısındaki küçük değişiklikler, ancak bunu yapacak usta bulamıyoruz. Şimdi kontrol ettim, Kona Avrupa'da benim taktığım 1.6 ekranı ile 1.0 modellerde de sunulmuş, açıkçası böyle bir durumda pin yapısındaki değişiklik yapmalarını beklemezdim. Kasıtlı olarak dönüşüm yapılmasın diye yapılmış olabilir.

Akü konusunda da haklısınız, araç multimedia manual'i inceledim, bu uyarıyı motor çalışmazken veriyormuş ki akünün tükenebileceği not düşülsün. 

Teşekkür ederim yorum için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Orhan Taramalı yazdı:

Evet sorun büyük ihtimalle pin yapısındaki küçük değişiklikler, ancak bunu yapacak usta bulamıyoruz. Şimdi kontrol ettim, Kona Avrupa'da benim taktığım 1.6 ekranı ile 1.0 modellerde de sunulmuş, açıkçası böyle bir durumda pin yapısındaki değişiklik yapmalarını beklemezdim. Kasıtlı olarak dönüşüm yapılmasın diye yapılmış olabilir.

Akü konusunda da haklısınız, araç multimedia manual'i inceledim, bu uyarıyı motor çalışmazken veriyormuş ki akünün tükenebileceği not düşülsün. 

Teşekkür ederim yorum için.

Bende KONA 1.6 TGDI var. Android auto kablo ile bağlanıyor. 

USB portu telefonu şarj ediyor mu? Alttaki usb portu sizin multimedyaya bağladılar mı?

Akü boşalma uyarısı kontağı kapatınca multimedya açıksa bende de veriyor.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soket aynı olabilir ama şemayla karşılaştırmak gerekir diye düşünüyorum.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Erdoğan Temur yazdı:

Bende KONA 1.6 TGDI var. Android auto kablo ile bağlanıyor. 

USB portu telefonu şarj ediyor mu? Alttaki usb portu sizin multimedyaya bağladılar mı?

Akü boşalma uyarısı kontağı kapatınca multimedya açıksa bende de veriyor.

Hayır USB portu telefonu şarj etmiyor, alttaki USB portu multimedyaya bağlamadık bence burada sıkıntı olabilir. 

Akü boşalma uyarısını maalesef kontak açıkken bile alıyorum.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Soket aynı olabilir ama şemayla karşılaştırmak gerekir diye düşünüyorum.. 

Bence şemada çok büyük bir farklılık yok. Şimdi yurtdışı sitelerden 1.6 ekranın şemasını buldum, ancak 1.0 ekranın şemasını bulamadım karşılaştırmak için. Anladığım şey, şemalar aynı konnektörden farklı yapılmıyor, çünkü ABD gibi pazarlarda satılan modellerde daha fazla özellik var ancak onlar ana şemaya eklenmemiş, başka çıkıştan verilmiş. Müsait bir zamanda bütün şemayı ilgili site kaynakları ile atacağım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben şema ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bence olay tamamen yazılımsal. Artık teypler de ECU ile haberleştiğinden, orada bi karışıklık oluyor bence.

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı

Herkese yorumlar için teşekkür ederim. Araştırmalarım sonucunda genel olarak çözümü buldum ama bu sorunu çözmüyor maalesef, yine de konuyu açık tutacağım ki başka yorumlar gelebilir.

Genel olarak yeni cihaza ait pin yapısını linkte buldum. https://pinoutguide.com/Car-Stereo-Hyundai-Kia/Hyundai_Kona_2017-2019_He_pinout.shtml.

Maalesef eski cihaza ait pin yapısını bulamadım ama eski modellere de baktığımda Hyundai aynı pin yapısını koruyor belki sadece çok küçük değişiklikler yapıyor. Bu da cihazın çalışmasını doğruluyor ama örneğin aşağıda 5. maddede anlattığım durum eski cihaz için geçerli olmadığından, (o pindeki sinyal eski cihazda yok) araca uyarı geliyor. (Örneğin A konnektör 1. pin Speaker'ı tanımlıyor ve gerçekten seste hiçbir sorun yok). 

Tek anlayamadığım nokta Bluetooth'taki cızırtı oldu, eğer bunu çözebilseydim aşağıdaki noktalar ile kullanır hale gelebilirdi sistem. Cihazı sıfırlayarak sorunu çözmeye çalıştım ancak işe yaramıyor. Belki karttaki açık olan komponentler yankı yapıyor olabilir ama pek emin değilim.

1) Kablolu android oto play için aşağıdaki usb çalışmıyor. 

Çözüm: USB konnektörü ile bağlantı kurulmadığı için çalışmıyor, multimedya cihazındaki USB devresi tamamlanmalı.

2) Bluetooth bağlantısı kuruluyor, ancak müzik dinlerken 30 sn'de bir cızırtı-koopma yapıyor, arada 1-2 sn'ye kopuyor. 

Çözüm: Bunun sebebini bulamadım ve en büyük sorun bu. Yazılımsal olacağını düşünüyorum, İzmir'de yazılım işi yapanlara bir götüreceğim. 

3) Android oto play de çalışmıyor. 

Çözüm: 1. maddedeki gibi USB'den dolayı.

4) Cihaz saati tarihi GPS'den çektiği için ve araç içinden gelen kabloda GPS çıkışı olmadığı için "GPS Antenna Open" uyarısı alıyorum.

Çözüm: Açık olan GPS antenine konnektör bağlanmalı, internette bulunabiliyor, kolay iş-komponent.

5) Ayrıca, cihaz 1-2 dk'da bir, motor çalışsa bile "Akü Boşalma Uyarısı" veriyor. (Sanırım araç kontağın açık olduğunu görmeyerek, akünün bitebileceğini uyarıyor.)

Çözüm: Bu şekilde ekran değiştiren Kia (ki kendisi Hyundai markasıdır) yurtdışı forumunda da gördüm bunu. Gerekli sinyali sağlayan pin körlendiğinde çözülmüş. Linkte anlatıyor. https://www.kia-forums.com/threads/2018-kia-rio-yb-original-radio-replace-dashboard-disassembly.331514/page-3

Sani Gerşon yazdı:

Ben şema ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bence olay tamamen yazılımsal. Artık teypler de ECU ile haberleştiğinden, orada bi karışıklık oluyor bence.

Teşekkür ederim. Evet yeni yorumumda bahsettiğim gibi şemada genel olarak fark beklemiyorum. Yazılımsal ya da bluetooth versiyonundaki bazı farklardan olabilir ama sorunu tamir edecek usta yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kontak akımı pinlerle ilgili olabilir ancak ayrıca sizdeki cihazda bluetoth sorunu olaiblir mi? 2.el olarak nasıl bir yerden almıştınız

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Çağlar Bayur yazdı:

kontak akımı pinlerle ilgili olabilir ancak ayrıca sizdeki cihazda bluetoth sorunu olaiblir mi? 2.el olarak nasıl bir yerden almıştınız

Aracına OEM ekran taktıran birisinden aldım, kendisi ekran taktırdığı için fabrika çıkışlı bu ekranı bana sattı, Bluetooth'ta sorun olduğunu düşünmüyorum ama deneyecek bir yapı da yok maalesef. Belirttiğiniz gibi şase yapıyor da olabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

şase tam tersine az geliyor olabilir, yani bunda 2 adet girşi olabilir, mesela denemsi basit: tesisattaki şaseden teybin gövdesine bir kablo bağlayın zararı olmaz bir ihtimal denenebilir

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Çağlar Bayur yazdı:

şase tam tersine az geliyor olabilir, yani bunda 2 adet girşi olabilir, mesela denemsi basit: tesisattaki şaseden teybin gövdesine bir kablo bağlayın zararı olmaz bir ihtimal denenebilir

Amlamadım açıkçası. Daha detaylandırabilir misiniz? 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Teybe taktığınız tesisat kablosundaki şase ucundan çoklayıp, çokladığınız ucu teybin metal gövdesine bağlamayı tarif etmiş Çağlar abi

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Teybe taktığınız tesisat kablosundaki şase ucundan çoklayıp, çokladığınız ucu teybin metal gövdesine bağlamayı tarif etmiş Çağlar abi

aynen tercümesi böyle

Yorum bağlantısı
Orhan Taramalı
Çağlar Bayur yazdı:

aynen tercümesi böyle

Çok teşekkür ederim. Açınca böyle bir deneme yapabilirim. Bugün birçok ustaya götürdüm ama doğal olarak olayı anlayan olmadı, ya da dinlemediler bile diyelim. Yurtdışı forumlardan da destek almaya çalışıyorum ancak onlar bizimkiler gibi aktif değiller.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ses sistemlerinde rutin dışına çıkınca tek başınasınız, ben bir android teyp takmıştım, arka sileceği çalıştırınca teyp açılıyordu mesela

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

aynen tercümesi böyle

Biz çabice’yi öğrenene kadar kaç senemizi verdik breh breh..😎

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...