İçeriğe Yönlendir

Yağ Bakımı ve Fiyatların Çok farklı olması

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Fotoğrafta gördüğünüz aracım 06 Focus Benzinli. Yağ tercihimi son 5-6 senedir mobilden yana ve kendim internetten alarak değiştiriyorum. Cleanpex bilenler vardır mobil yağın resmi satıcısı. %15 indirim var diye mesaj geldi ve benimde arabanın yağ bakımına 3 bin civarı kaldığı için alıp koyayım dedim. Siteyi açtım fiyat 980 TL, indirimle beraber 830 TL civarına düşüyor. Yağ 2023 üretimi ki ne zaman alsam hep çok taze yağ gelir. Sonra filtreleri ve ıvır zıvır temin ettiğim ford yedek parçacıları var. oraya da filtrelere bakmak için girdim. Bu siteyi de yine yıllar önce forumdan biri tavsiye etmişti.(fordtoptancısı) Şükür ki hiç sıkıntı yaşamadım bu sitede fakat buradaki fiyatlar çok alakasız. ben sadece yağı 900 civarına temin ederken burada yağ+ filtre + polen + hava filtresi 1000 lira  tamam polen ve hava filtresi orjinal değil. ama yağ bildiğimiz marka(!) yağlar. yağ filtresi orjinal. filtreleri tek tek diğer sitelerle karşılaştırınca da fiyatlar normal ama işin içine yağ girince saçma oluyor benim 970 liraya aldığım yağ burda 500-600 gibi rakamlara geliyor.
Nedir bu işin doğrusu? ben düzgün yağ olsun için rahat olsun diyerek cleanpexten almaya devam edeceğim fakat sizlere de sormak istedim.
iyi forumlar
ilgilenenler için linkler 
https://www.fordtoptancisi.com/urun/yag-bakim-seti-focus-c-max-1-6-benzinli-2003-2008-1
https://www.cleanpex.com.tr/mobil-super-3000-x1-formula-fe-5w30-motor-yagi-4-l

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

biri opet diğeri başka marka yağ, ayrıca yağda da kar marjı yüksektir zaman zaman fiyat oyanar satıcı sıkışmıştır vs.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

2 yıl önce kendi aracıma yağ bakarken mobilin kendi sitesinden cleanpexin yetkili tek satıcı olduğunu öğrendim. Sayfaya girince şöyle bir bildirim karşıladı " Cleanpex olarak farklı siteler üzerinden 24 adet aynı viskozite de yağ satın alıp analiz ettirdik sadece 4 tanesi orjinal çıktı"

Bu fiyat farkını açıklıyor sanırım. 

Birde enteresan fiyatlandırma oluyor. Mesala Cleanpex hepsiburada üzerinde kendi yağını kendi sayfasına göre çok çok daha ucuza sattığı oluyor.

Bakımda

8 lt Shell 5w40, ( orjinal )

2 hava filtresi ( yan sanayi )

1 yağ filtresi ( yan sanayi ) degisiyorum. 2k önce değişimle beraber 750 TL dolayında ödedim ödemedim.

Fiyat olarak çok çok düşük rakamlara geliyor. Fakat aldığım yer samsun sanayisinin yarısının yağ satın aldığı bir esnaf :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Selçuk Bakış

Hb üzerinde komisyon indirimine ek hb indirimi olabiliyor, satıcının yazdığı fiyattan aşağı satış yapıp arada ki farkı satıcıya hbnin ödediği zamanlar oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çağlar Bayur yazdı:

biri opet diğeri başka marka yağ, ayrıca yağda da kar marjı yüksektir zaman zaman fiyat oyanar satıcı sıkışmıştır vs.

Abi bu fiyatlar sıkışacak bi fiyat politikası değil. 5 sene önce 10 yıllık yağ stoğu yaptıysa bilemem tabi

Hamit inan yazdı:

2 yıl önce kendi aracıma yağ bakarken mobilin kendi sitesinden cleanpexin yetkili tek satıcı olduğunu öğrendim. Sayfaya girince şöyle bir bildirim karşıladı " Cleanpex olarak farklı siteler üzerinden 24 adet aynı viskozite de yağ satın alıp analiz ettirdik sadece 4 tanesi orjinal çıktı"

Bu fiyat farkını açıklıyor sanırım. 

Birde enteresan fiyatlandırma oluyor. Mesala Cleanpex hepsiburada üzerinde kendi yağını kendi sayfasına göre çok çok daha ucuza sattığı oluyor.

Bakımda

8 lt Shell 5w40, ( orjinal )

2 hava filtresi ( yan sanayi )

1 yağ filtresi ( yan sanayi ) degisiyorum. 2k önce değişimle beraber 750 TL dolayında ödedim ödemedim.

Fiyat olarak çok çok düşük rakamlara geliyor. Fakat aldığım yer samsun sanayisinin yarısının yağ satın aldığı bir esnaf :)

Şimdi kontrol ettim, hb ile fiyatlar aynı indirim ile site avantajlı 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Karakaş yazdı:

sıkışacak bi fiyat politikası değil.

mesela, ayda 20 ton yağ çekiyordur anlaşması vardır, 2 ay satamaz stok şişer, çeki gelir ödemesi olur, 10 tonunu zararrına bile çıksa nakit akışı sağlar, düğünü  vardır nakit lazımdır vs.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Opetin yağı ile Mobilin yağı arasında uçurum fark vardır. Fiyat farkı bundandır. Opetten lastiğime hava basmam. 5-6 yıldır Mobilden devam ediyorsanız yine tercihiniz Mobil olsun. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Onur Bulut yazdı:

Opetin yağı ile Mobilin yağı arasında uçurum fark vardır. Fiyat farkı bundandır. Opetten lastiğime hava basmam. 5-6 yıldır Mobilden devam ediyorsanız yine tercihiniz Mobil olsun. 

Üretici onaylı ve sahte olmayan 2 ayrı yağ markası arasındaki farkı standart araç kullanıcısı nasıl anlayabiliyor?

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
(düzenlendi)
Koray Demir yazdı:

Üretici onaylı ve sahte olmayan 2 ayrı yağ markası arasındaki farkı standart araç kullanıcısı nasıl anlayabiliyor?

Normalde yağ eksiltmeyen aracınız 2 bin km de 1 litre yağ eksiltince anlıyorsunuz.

tarihinde Onur Bulut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Onur Bulut yazdı:

Normalde yağ eksiltmeyen aracınız 2 bin km de 1 litre yağ eksiltince anlıyorsunuz.

Çok fazla. Anormal bir durum var 

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Koray Demir yazdı:

Sahte yağ ve kalitesiz olunca bu şekil oluyor. Orijinal şekilde temin ettiğinizde yağın eksiltmediğini görüyorsunuz. Başka şekilde standart araç kullanıcıları olarak anlamamız pek mümkün değil. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Onur Bulut yazdı:

Sahte yağ ve kalitesiz olunca bu şekil oluyor. Orijinal şekilde temin ettiğinizde yağın eksiltmediğini görüyorsunuz. Başka şekilde standart araç kullanıcıları olarak anlamamız pek mümkün değil. 

Evet piyasada sahte yağ çok. Bu sebeple yağ  değişiminde sahte yağla doluma gitmesin diye boş bidonu kestiriyorum. Yoksa Opet güzel yağ Mobilden aşağı kalmaz.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Koray Demir yazdı:

Sahte yağ büyük ihtimalle. Servis opet yağı koyardı eksiltme yapmazdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

22-24 eylül arasındaki indirime 24 eylül akşamı girdiğimde indirim yoktu. WhatsApp bağlantısı varmış cleanpexte mesaj gönderdim ve durumu anlattım. Bugün indirim tanımladılar. Yağımı aldım. Biz bildiğimiz yerden devam 😂

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

Sahte yağ büyük ihtimalle. Servis opet yağı koyardı eksiltme yapmazdı.

Opet güzel yağ şikayet duymadım.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Koray Demir yazdı:

Evet piyasada sahte yağ çok. Bu sebeple yağ  değişiminde sahte yağla doluma gitmesin diye boş bidonu kestiriyorum. Yoksa Opet güzel yağ Mobilden aşağı kalmaz.

1 kere yakıt aldım Opetten ve enjektörler şakırdamaya başladı. Yakıtı bu kadar kalitesizken yağı ile motor zinciri yağlamam. Bu benim kendi şahsi görüşüm. İsteyen tabiki istediği yağı koyabilir. Mobilden aşağı kalmaz yanı yok testleri olsa kalır. Fuchs üretimi yağ gözünüzde büyütmeyin. Fuchs ile Mobili kıyaslamak Ferrari ile Şahini kıyaslamaya benzer. 2 side ayağınızı yerden keser neticede şirket bazında birinin yıllık net geliri 365 Milyon Euro diğerinin 55 Milyar dolar. Birinin yağını filtreler ile 1000 Liraya alırken diğerini Mobilin yağını 1000 Liradan alırsınız. Mobil fan değilim onuda belirteyim Motuldan başka yağ koymam aracıma ama şu orta ölçek kalitede olan yağları kaliteli gibi lanse etmeyin.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Onur Bulut yazdı:

1 kere yakıt aldım Opetten ve enjektörler şakırdamaya başladı. Yakıtı bu kadar kalitesizken yağı ile motor zinciri yağlamam. Bu benim kendi şahsi görüşüm. İsteyen tabiki istediği yağı koyabilir. Mobilden aşağı kalmaz yanı yok testleri olsa kalır. Fuchs üretimi yağ gözünüzde büyütmeyin. Fuchs ile Mobili kıyaslamak Ferrari ile Şahini kıyaslamaya benzer. 2 side ayağınızı yerden keser neticede şirket bazında birinin yıllık net geliri 365 Milyon Euro diğerinin 55 Milyar dolar. Birinin yağını filtreler ile 1000 Liraya alırken diğerini Mobilin yağını 1000 Liradan alırsınız. Mobil fan değilim onuda belirteyim Motuldan başka yağ koymam aracıma ama şu orta ölçek kalitede olan yağları kaliteli gibi lanse etmeyin.

Yağları bilmem ama opetin yakıtı size kötü denk gelmiş olabilir mi hocam. Yıllardır alırım ne motorun çalışmasında bi aksilik oldu ne de sonrasında.

Vesileyle şehir dışındaki oturuma uzak petrollerden yakıt almamaya çalışırım sorunlar daha çok bu tip yerlerde oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut
Görkem Karakaş yazdı:

Yağları bilmem ama opetin yakıtı size kötü denk gelmiş olabilir mi hocam. Yıllardır alırım ne motorun çalışmasında bi aksilik oldu ne de sonrasında.

Vesileyle şehir dışındaki oturuma uzak petrollerden yakıt almamaya çalışırım sorunlar daha çok bu tip yerlerde oluyor

Kesinlikle dediğiniz gibi oldu. Ankara'ya giderken yol üstünde adı sanı belli olmayan bir çok petrol vardı. Bende haritalardan yol üstünde baktım 60 km ötede OPET var. Dedimki Opetten alayım. Almaz olaydım. Sonrasında yakıtı bitirdim enjektör temizleyici üstüne Shell den mazotu alınca durumu toparladık. O günden beri lastiğime hava basmam Opette. Şikayet sitelerindede bir çok örnek var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...