İçeriğe Yönlendir

Beyazlamış Ahşap Yüzeyini Nasıl Eski Haline Getirebilirim?

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Mustafa Yenigün

Herkese merhaba,

Birkac yil önce Türkiye'de yasarken, evimize gelen temizlikci kardesimiz sagolsun, asagida resimlerini göreceginiz büfenin kapaklarini camasir suyu karistirilmis bir suyla silmisti ve hemen olmasa da, bir süre sonra bu sekilde bir beyazlama olmustu. Tabii ki kabul etmedi ama kapaklardaki kokudan belli oluyordu.

Evdeki yerlesimden dolayi kapaklari karsidan görmedigimiz icin hic olmamis gibi yasamaya devam ediyorduk ama kendimizi bir noktaya kadar kandirabildik. Su anda salonda (tabii ki esimin talebi üzerine) yapmis oldugumuz bir düzenleme sonrasinda büfe artik tam olarak karsimizda duruyor ve "bakin, ben ne hale geldim" diyor.

Görebileceginiz gibi sorun kapaklar üzerindeki cikintili kisimlarda. Ic kisimlarda herhangi bir sorun yok, onlar ilk günkü gibi duruyorlar.

Bu lekelerin tam olarak ne oldugundan emin degilim. Yani camasir suyu yuzeydeki kaplamayi mi yakti ve bu hale getirdi, yoksa kaplama biraz kalkti ve ahsap suyu emip böyle lekeler mi olusturdu, bilemiyorum. Tahminimce aslinda bu kapaklarin hafif zimparalanip, sonra kendi rengine uygun bir renkle tekrar verniklenmesi gerekiyor ama bundan da emin degilim. Almanya'da bunu yapacak ustayi bulmak ayri sorun, bulsak muhtemelen astari yüzünden pahaliya gelecek.

Bu nedenle ben de alternatif denemeler yaptim ama tam olarak sonuca ulasamadim. Internette karsima cikan bir videoda, sicak hava tabancasi ile yakmadan isitinca belli bir oranda beyazliklar yok oluyordu, Bunu denedim ve kismen basariya ulastim ama tabii ki kesin cozum olmuyor.

Bu noktadan sonra isi uzmanina teslim etmeden önce (bulabilirsek tabii), sizlerden önerilerinizi rica etmek istedim.

Verniklemek harici bu duruma bir cözüm var midir? Örnegin renkli cilalarla (gomalak vs. gibi) bir seyler yapabilir miyim?

Önerileriniz icin simdiden tesekkür ederim.

IMG-20230925-WA0002.jpg

IMG-20230925-WA0001.jpg

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Zımpara ve sonrası vernik ile çözülür gibi duruyor. 

Bu beyazlamış dediğiniz parçalar sökülüyorsa daha kolay olur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Çay bardağı lekelerine karşılık kolonya dökülüp yakılınca eski haline geliyor.Ama sizdeki durum biraz büyük ebatta.En güzeli zımpara üstüne vernik ama fırça ile sürerseniz fırça izi olabilir.Havalı tabanca ile atmak lazım.Siz kolay olan kolonya ile yakmayı deneyin abartmadan evi falan yakmayın ,kapakları sökmeniz lazım ama :) olmazsa zımpara ve vernik denersiniz. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Gerçek ahşap ise gomalak gibi yağlar ile rengi yerine gelir. Zaten masa üstü gibi aşınma yüzeyi de yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Önce zımpara, sonra boya, sonra vernik...

Ama ton farkı olacaktır, bütün mobilya için yapmanız gerekir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ahmet Türedi yazdı:

Çay bardağı lekelerine karşılık kolonya dökülüp yakılınca eski haline geliyor.Ama sizdeki durum biraz büyük ebatta.En güzeli zımpara üstüne vernik ama fırça ile sürerseniz fırça izi olabilir.Havalı tabanca ile atmak lazım.Siz kolay olan kolonya ile yakmayı deneyin abartmadan evi falan yakmayın ,kapakları sökmeniz lazım ama :) olmazsa zımpara ve vernik denersiniz. 

Kolonya homojen görünümü yok ediyor. Dikey yüzeyde daha kötü görünecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Yenigün yazdı:

Internette karsima cikan bir videoda, sicak hava tabancasi ile yakmadan isitinca belli bir oranda beyazliklar yok oluyordu, Bunu denedim ve kismen basariya ulastim ama tabii ki kesin cozum olmuyor.

masiv ahşap ise pürmüzle yakılır sonrasında bezir vs yağlar ile işlme devam edilir , kaplama ise az renklendirilmiş vernik denenbilir ama geri dönüşü olmaz daha beter de olablir, yere paralel yatırlıması lazım ilk önce dikeyde çalışılmaz aşağı birikir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Tamer Topaç yazdı:

Kaplama mı?

Masif ahsap üzerine ceviz rengi mat vernik diye hatirliyorum.

Mahmut Yıldız yazdı:

Zımpara ve sonrası vernik ile çözülür gibi duruyor. 

Bu beyazlamış dediğiniz parçalar sökülüyorsa daha kolay olur. 

Maalesef en zor cözüm ama zorunlu kalirsak yapacagiz. Parcalar sökülüyor ama bu sefer de Cihat Bey'in asagida yazdigi gibi ton farklarindan dolayi, sadece o parcalari verniklemek cozum olmayabilir.

Cihat Küçükay yazdı:

Önce zımpara, sonra boya, sonra vernik...

Ama ton farkı olacaktır, bütün mobilya için yapmanız gerekir..

Tüm mobilya icin yapmak oldukca zor, cünkü agirliktan dolayi yerinden bile oynamiyor. Yani nasil transfer ederiz bilmiyorum.

Hüseyin Sönmez yazdı:

Gerçek ahşap ise gomalak gibi yağlar ile rengi yerine gelir. Zaten masa üstü gibi aşınma yüzeyi de yok.

Yani pamukla gomalak uygulama videolarinda cok iyi sonuclar gördüm. Ben bu gomalak'i özel bir isim saniyordum ama Shellack ya da Gummilack olarak geciyormus burada.

Malzemeyi bulabilirsem sanirim ilk bunu deneyecegim. Ama her sekilde koyu ceviz renginde bulmam gerekecek sanirim, yoksa beyazliklarin kapanma sansi yok gibi.

Aslinda gomalak nasil isliyor onu da bilmiyorum, yani ahsap bunu emmek zorundaysa, su an yuzey kaygan oldugu icin sanirim arada engelleyen bir katman olacak.

Ahmet Türedi yazdı:

Oğuzkan Erışık yazdı:

Kolonya homojen görünümü yok ediyor. Dikey yüzeyde daha kötü görünecektir.

Kolonya olayini görmüstüm, aslinda sicak hava tabancasi da ayni mantikla kullaniliyor sanirim. Ama bu boyutta bir yüzeyde cozum olmuyor. 

Çağlar Bayur yazdı:

masiv ahşap ise pürmüzle yakılır sonrasında bezir vs yağlar ile işlme devam edilir , kaplama ise az renklendirilmiş vernik denenbilir ama geri dönüşü olmaz daha beter de olablir, yere paralel yatırlıması lazım ilk önce dikeyde çalışılmaz aşağı birikir

Masif ahsap Caglar abi, ama pürmüz deyince korktum ben. Yani aslinda beyazlamis plastikleri eski haline getirmek icin kullanilan bir yöntem olarak biliyorum bunu ama ahsapta kullandigimda ne olur bilemedim.

Vernik konusuna girmeden önce, koyu ceviz rengi, bezle ya da pamukla sürebilecegim, en azindan optik olarak beyaz renkten kurtaracak bir ürünle denemek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Bulabilirseniz bir parça katı zift.Gazyağında ahşabın rengine göre eritin .Fırçayla sürdükten sonra budak tarağıyla şekil verin.Koyu kısımlarda zifti fazla açık kısımlarda gazyağını fazla kullanırsınız..

Budak tarağı..Hobi malzemesi satan yerlerde bulunur.

Budak-teknigi-nasil-yapilir.jpg

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Söküp ters çevirin bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Söküp ters çevirin bence.

Cikintilar maalesef arkadaski kisma 4 adet vida ile baglanmis durumda. Yani soktugumde ve ters cevirdigimde on tarafta 4 tane büyük delik kaliyor.

Almanya'da herkes genel olarak her yil ahsap ürünlerini yagliyor, cilaliyor ya da boyuyor.

O nedenle sürebilecegim uygun bir ürün bulabilirim diye kücük parcalardan birini söktüm ve yakindaki yapi markete götürüp göstermeyi deneyecegim. Belki malzeme önerileri olabilir.

Metin Mankal yazdı:

Bulabilirseniz bir parça katı zift.Gazyağında ahşabın rengine göre eritin .Fırçayla sürdükten sonra budak tarağıyla şekil verin.Koyu kısımlarda zifti fazla açık kısımlarda gazyağını fazla kullanırsınız..

Budak tarağı..Hobi malzemesi satan yerlerde bulunur.

Budak-teknigi-nasil-yapilir.jpg

Öneriniz icin tesekkür ederim, uygulama sekli gördügüm kadariyla beni biraz asiyor ama birkac Youtube videosu bulup izleyip anlamaya calisacagim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Kapağı sökme imkanı var ise zımparalamak suretiyle beyaz zeminden kurtulunabilir sanıyorum. Sonra da uygun bir renk vernikle güzel bir sonuç çıkar ortaya.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...