İçeriğe Yönlendir

Lastikler Değiştirildi Fakat Direksiyon Eskisi Gibi Değil

Cihan Tasdemir

Recommended Posts

Cihan Tasdemir

Herkese merhaba,☀️ 

Başlıkta ki sorunu çok kısa detay vererek kendi problemimi bulmaya çalışacağım sizlerden yardım bekliyorum 🙏

Aracımızın ön takım ve arka yaylarını değiştirirken rot geometriye yaptırmıştık 2 hafta önce

Aracında üstünde 2020 model yaz lastiği vardı, kışlıklar ile değiştirmek istedik.

Lastik bugün takıldı, jantları bozukmuş 4 ünüde düzeltti, balansıda yaptığını söyledi

fakat şuan direksiyonda biraz titreme var, sağa sola çekme yok sanırım ama bi dengesiszlik ve bir önceki lastikteki rahat hissi bulamıyoruz

Lastikçiye de arayıp sorduk, acaba iyi mi düzeltilmedi, yoksa balansmı unuttu, lastikçide her şey çok güzel yaptık rot ve geometri ayarına git abi sen dedi

ben şimdi lastikçiye gidip balans mı yaptırayım yoksa lastikçiyi dinleyip direkt geometri rot ayarı mı tekrar yaptırıyım?

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kışlık lastik bu sıcakta his vermez direksiyona

Çağlar abi vuruntu mu desem titreme mi desem var, böyle sanki bozuk gibi bi ayarı, direksiyonu geriyor ve titreme yapıyor, 

biraz kış lastiği sesi var ama o yolu sesi takmıyorum doğrusu daha o kadar soğuk değil

lastikçi her şeyini yaptım, geometriye rot a git dedin ama onu da yaptırdım, 2 hafta önce bütün alt takım değişti diye 

tarihinde Cihan Tasdemir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihan Tasdemir yazdı:

ve titreme yapıyor, 

lastikler taban yapmış olmasın? lifta alıp tabanlara bakılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Çağlar Bayur yazdı:

lastikler taban yapmış olmasın? lifta alıp tabanlara bakılabilir

Valla yeni lastikler abi gıcır maşallah, sanmıyorum extra load lu 

bi yere para gidicek de doğru yere gitsin diye çırpınıyorum, ama kestiremiyorum 

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Titremeyi tarif edin.. Ne zaman hangi şartlarda titriyor.. 

100 km / saat hızla gidince başlıyor abi, ama altındaki hızlarda her şey normal bir şey hissettirmiyor, şöyle uzun yolda 90 diyim hadi,  üstüne çıkınca bi garipleşir sersemleşiyor, 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Muhtemelen arka lastiklerde balans var. 
ve muhtemelen lastikçideki makinenin kalibrasyonu bozuk. 
Siz rot balansçıya gidin. Balans yapsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Rot ayarından titreme olmaz. Jantlarda problem olsa işlem öncesinde hissederdiniz. Düzelteyim derken bozmuş olmasın? Diğer ihtimal balans güzel yapılmadı. Başka ve makinesi iyi olan bir lastikçide baktırın. Eğer jantlarda 20 gr dan fazla kurşun varsa lastiği çevirtip tekrar balans yaptırın. 60-70 gr kurşun takan "usta"lar var :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Mehmet Ozyurek yazdı:

Muhtemelen arka lastiklerde balans var. 
ve muhtemelen lastikçideki makinenin kalibrasyonu bozuk. 
Siz rot balansçıya gidin. Balans yapsın. 

Yanlız yaşadığım yerde lastik değişimi ayrı, geometri ayrı yapılıyor

yani şimdi lastiği değiştirdiğim yerde bir şeyi lastiğin üstüne kapatıp küçük demirler ekliyor, bu balans mı ? 

birde dört tekere kulakçık takılıp bir ayar yapıyorlar, altına falan geçip anahtarlarla ayarlar yapıyorlar, o biraz daha pahalı, yoksa bu mu

Hangisini yaptırmam gerekli ?

Erdem Doğan yazdı:

Rot ayarından titreme olmaz. Jantlarda problem olsa işlem öncesinde hissederdiniz. Düzelteyim derken bozmuş olmasın? Diğer ihtimal balans güzel yapılmadı. Başka ve makinesi iyi olan bir lastikçide baktırın. Eğer jantlarda 20 gr dan fazla kurşun varsa lastiği çevirtip tekrar balans yaptırın. 60-70 gr kurşun takan "usta"lar var :D

Beni yanına çağırdı, döndürdü, gerçekten köşelerinde yamukluklar vardı çelik jantın, bende tamam düzelt dedim, ne diyim, heralde başka lastikçiye gitmem mi lazım yoksa geometrimi anlamadım

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Lastiği makinaya takip döndürülerek yapılan balans ayarı diğeri rot ayarı

Araç üzerinde yapan makinası varsa araç üzerinde yaptırın 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
(düzenlendi)
Adnan Çakır yazdı:

Lastiği makinaya takip döndürülerek yapılan balans ayarı diğeri rot ayarı

Araç üzerinde yapan makinası varsa araç üzerinde yaptırın 

Tamamdır, o zaman işimiz lastikçiyle, hepinize çok teşekkür ederim, Allah razı olsun 👍🏼

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Cihan Tasdemir yazdı:

Yanlız yaşadığım yerde lastik değişimi ayrı, geometri ayrı yapılıyor

yani şimdi lastiği değiştirdiğim yerde bir şeyi lastiğin üstüne kapatıp küçük demirler ekliyor, bu balans mı ? 

birde dört tekere kulakçık takılıp bir ayar yapıyorlar, altına falan geçip anahtarlarla ayarlar yapıyorlar, o biraz daha pahalı, yoksa bu mu

Bu ikisini de rot balansçı yapar.. 

Adı üstünde rot balans

Bir şeyi lastiğin üstüne kapatıp küçük demirler ekledikleri uygulama balans işlemi. Küçük demirler kurşun. O makine balans makinesi. 

Size lazım olan bu.. 

Tekerleklere kulakçık takılıp altına geçilen uygulama rot ayarı. Sizin anlattığınıza göre sizde rot ayarı sorunu yok. 

Siz nerede yaşıyorsunuz.. Türkiyenin her yerinde rot balansçılar hem rot ayarı yapar hem balans yapar, hem lastik değişir. 

Lastikçiler sadece lastik değişir, patlak yapar, balans yapar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Hunter road force 9700 diye bir balans cihazı var. Lastik değişimi sonrası sorun başladıysa sorun lastiktedir. Bu cihaz sorunlu lastiği bulur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Hunter road force 9700 diye bir balans cihazı var. Lastik değişimi sonrası sorun başladıysa sorun lastiktedir. Bu cihaz sorunlu lastiği bulur. 

O cihaz jantı da bulur.. 

Kullanmasını bilene manyak bir cihaz.. 

Gerçek yol testi yapıyor.. 

hangi lastik nereye takılmalı onu biliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mehmet Ozyurek yazdı:

O cihaz jantı da bulur.. 

Kullanmasını bilene manyak bir cihaz.. 

Gerçek yol testi yapıyor.. 

hangi lastik nereye takılmalı onu biliyor. 

Lastiğin jantın neresine takılacağını da biliyor. Benim bir lastikte sorun vardı, cihazda janta ve lastiğe ayrı ayrı işaret koydu. Lastiği janttan ayırıp işaretli yerler denk gelecek şekilde tekrar taktılar. Bu şekilde kullanırsan sorun olmaz ama tavsiyemiz lastiği değiş dediler. Dedikleri gibi de oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yıldız yazdı:

Lastiğin jantın neresine takılacağını da biliyor. Benim bir lastikte sorun vardı, cihazda janta ve lastiğe ayrı ayrı işaret koydu. Lastiği janttan ayırıp işaretli yerler denk gelecek şekilde tekrar taktılar. Bu şekilde kullanırsan sorun olmaz ama tavsiyemiz lastiği değiş dediler. Dedikleri gibi de oldu. 

Benim 3 lastiğe değiş talimatı verdi.. 2 yıllık sıfır aldığım lastikti.. 

Barum idi. Bir türlü balans sorunu bitmiyordu. 

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
(düzenlendi)
Yücel Metin yazdı:

Çok hava basmış olmasın lastiklere

Mehmet Ozyurek yazdı:

Benim 3 lastiğe değiş talimatı verdi.. 2 yıllık sıfır aldığım lastikti.. 

Barum idi. Bir türlü balans sorunu bitmiyordu. 

Mahmut Yıldız yazdı:

Sizlerin dedigi gibi rot ve balansa gitmeden once, havalarini kontrol etmek istedim, hani belki cozulur diye basit yol ile, , 100 den sonra huzursuz direksiyon hissi yerine baska seye birakti 

petrol ofisine gittim elktronik hava presi ile 2.4 e vurdum hepsini , bu seferde direksiyon saga cekiyor, surus halinde ve de frende, sorun bir tik daha farkli bir noktaya geldi

Lastikler yeni, sifir siparis etmistim hankook, bir baska yere gidicem, balans ve rot ayari yaptirmaya, rot ayarinida on takimla beraber yaptirmistim halbuki, milli servettir sonucta ama yine vericez gibi belli oldu, 

Bakalim zaman olursa bir balans rot ayari gostericem umarim sorun cozulucek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...