İçeriğe Yönlendir

Araç Hareket Halindeyken Stop Etmesi

Avni Karataş
Çözüme git Avni Karataş tarafından,

Recommended Posts

Avni Karataş

Herkese iyi forumlar.

Aracım 2008 model Ford Fiesta 1.4 tdci . Aracımı 1 yıla yakındır kullanıyorum. 5 bin km önce mazot filtresine kadar bütün bakımlarını yaptırdım. Enjektörlerinide temizletip bakımlarını yaptırmıştım. Mazotumu da hep aynı yerden alıyorum. Konuya gelirsem yaklaşık 1 ay önce yokus yukarıya çıkarken 1. Vitesten 2. Vitese gectim bogulma falan olmadı 200 mt ilerledikten sonra araç stop etti. Tekrar marşa bastığımda direkt marş aldı ve yoluma devam ettim. Sonra bir sorunla karşılaşmadım. Bugün çevre yolu benzeri bir yolda giderken 5. Vitesteydim hızım 90 kmlerde 400 mt sonrasında da da yoldan çıkacaktım. Vitesi boşa attım. 200 mt kadar gittim hızım 70 kmlerdeydi virajı dönüp vitese alacaktım. Sonra araba birden stop etti. Panik yapmadan sağa yakındim durdum. Tekrar marş yaptım ve çalıştı. Tabi insanın aklına hızlıyken başa gelse napardim diye geliyor. Sizce neden böyle birsey olmuştur. Simdiden teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Çağlar Bayur yazdı:

ben olsam öncelikle tüm yakıt hattına baktırıdım ama tümüne

Bu yapılırken enjektörlere ekstra baktırırdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Süleyman Can yazdı:

Bu yapılırken enjektörlere ekstra baktırırdım.

bu motorda riskli, ve hatta söküp takarken bile elde kalabiliyor, kaldı ki revizyonunu tam yaptım da diyemiyorlar, sıfırı çözüm ama pahalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam yolda araba stop etmesi her zaman ilk aklıma şarj dinamosunu getiriyor. Ancak siz terkrar marş alıyor diyorsunuz. Anlık yakıt gelmiyor olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ben mazot filtresinden yana oyumu kullanıyorum. -30da mazot filtresi donduğu zaman böyle yapıyordu, virajı da tahminimce sağa dönüyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
İnan Çınar yazdı:

Krank sensöründen yana oyumu kullanıyorum.

+1

Çağlar Bayur yazdı:

bu motorda riskli, ve hatta söküp takarken bile elde kalabiliyor, kaldı ki revizyonunu tam yaptım da diyemiyorlar, sıfırı çözüm ama pahalı

Memlekette enjektör test,onarım,değişim işlerini profesyonel yapan çok az usta var. Pahalı alet edevat + bolca mühendislik istiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu
Avni Karataş yazdı:

virajı dönüp vitese alacaktım

Aynısı başıma geldi iki üç kez. Burada konuyu açtım. Ayhan Asil arkadaşımız bir usta tavsiye etti, ustaya gittim: Sağa viraj dönerken arabanın stop ettiğini söyledim, usta elini motorun içinde bir yere soktu; yakın zamanda triger değişip değişmediğimi sordu. Değiştiğimi söyledim. Triger değişirken takmaları gereken bir vidayı takmamışlar dedi. Sağa dönerken plakaların birbirinden uzaklaşıp elektriğini kestiğini söylemişti. Gereken işlemi yaptı 12 sene aynı sorunu yaşamadan sattım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

eski kullandığımız getz de aynı sorun vardı giderken ayağı gazdan kesince  yavaşlama esnasında stop ediyordu, krank sensörü değişimiyle çözülmüştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Avni Karataş yazdı:

Tabi insanın aklına hızlıyken başa gelse napardim diye geliyor. 

Aklınızda olsun.. Hızlıyken başınıza gelirse aracı boşa almayın. motor ateşlemese, yığılsa bile viteste ilerleyin, Motor bir şekilde döndüğü sürece, fren de tutar, direksiyon da döner. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Corsa aracımda vardı bu sıkıntı neler yaptık çözülmedi, buji ,bobin, oksijen sensörleri, beyne yeni yazılım, carbon clean vs. opel forumda akışmetren bozuk uğraşma boşa dedi bir arkadaş gittim onu değiştirince arabam düzelmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Bir kaç ay önce Vectra aracımla Ankara çevre yolunda gece  120 km ile giderken araba birden stop etti  sağa çektim baktım bi sıkıntı görünmüyor tekrar marşa bastım çalıştı ve devam ettim 

Sabahına gündüz gözüyle bir daha bakayım dedim kutup başının gevşek olduğunu gördüm söktüm temizledim taktım bir daha olmadı 

Kutup başlarını kontrol edin gevşeklik yada oksitlenme varmı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Avni Karataş

Herkese iyi günler, aracı cumartesi günü ustaya götürdüm. Pc ye bağladık. Arıza kaydı yoktu. Sonrasında usta aracın direksiyonunu tam sağ yapıp eliyle camurlugun oraya bir iki dokundu araba pat stop etti. Dediki krank sensörü yerinden oynamış gevşemiş şimdi sıkıyorum muhtemelen bundandır dedi ve yola tatile çıktım. Gözlemliyorum gelismeleri yazarım umarım çözülmüştür ilginiz için teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Avni Karataş yazdı:

Herkese iyi günler, aracı cumartesi günü ustaya götürdüm. Pc ye bağladık. Arıza kaydı yoktu. Sonrasında usta aracın direksiyonunu tam sağ yapıp eliyle camurlugun oraya bir iki dokundu araba pat stop etti. Dediki krank sensörü yerinden oynamış gevşemiş şimdi sıkıyorum muhtemelen bundandır dedi ve yola tatile çıktım. Gözlemliyorum gelismeleri yazarım umarım çözülmüştür ilginiz için teşekkür ediyorum.

Ben demiştim 😀

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...