İçeriğe Yönlendir

Led Sonrası Ekranda Titreme

Yusuf Gerdan

Recommended Posts

Yusuf Gerdan

Merhaba. Aracımda (2010 Trend) bir zamanlar Selective donanımdaki kullanılan Pioneer ekranlı teyp var. Sonradan takılma park sensörü ve geri görüş kamerası var. Bunların hepsi gayet iyi çalışıyor. Geri vites lambasına led taktıktan sonra arıza vs hiçbir şey gözükmüyor ancak teypteki geri vites kamerası açılınca ekranda kayma, parazitlenme, karıncalanma oluyor. Halojen takınca her şey normale dönüyor. Led ampul için internette arıza kesici dirençler vs. satılıyor. Ancak bir çok kullanıcı bunların halojen ampulden bile çok ısındığını söylüyor. Böyle bir şey mi bağlamalıyım? Ya da başka bir çözüm yolu var mıdır? 

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
Çağlar Bayur yazdı:

başka bir kaliteli canbus led ile denediniz mi?

Hayır. Maalesef elimde başka bir led yok. Aliexpressten satın almıştım. Ürün bilgisinde Canbus olduğu söyleniyor ama bütün araçlarla uyumlu çalışmayabiliyor deniyor. Satıcıya da sordum o da canbus olduğunu teyit etti ancak ne kadar doğru bilmiyorum. Aldığım ürünün linkini vereyim isterseniz siz de kontrol edin. https://tr.aliexpress.com/item/32981393186.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.10.578d3d12GIcI3L&gatewayAdapt=glo2tur

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

denemeden anlaşılmaz, bence taş direnç olayına hiç girmeyin başka led deneyin, oto nalburlarda kapısında denetip satabiliyorlar

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
Çağlar Bayur yazdı:

denemeden anlaşılmaz, bence taş direnç olayına hiç girmeyin başka led deneyin, oto nalburlarda kapısında denetip satabiliyorlar

Açıkçası benim de içime hiç sinmemişti direnç bağlamak. Başka bir led ile deneyeyim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir de çok güçlü seçmeyin, ben ön fara tufan şimşek yıldırım ledi takmıştım, krank pozisyon okuyucuya kadar manyetiği sarktı motor stop etti :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
Çağlar Bayur yazdı:

bir de çok güçlü seçmeyin, ben ön fara tufan şimşek yıldırım ledi takmıştım, krank pozisyon okuyucuya kadar manyetiği sarktı motor stop etti :)

O halde orijinal halojenden şaşmamak lazım bu gibi sorunlarla karşılaşmamak adına. Ön ve arka sinyallere de aynı ledden kullandım, gayet güçlü ve sürücüleri uyarma açısından daha etkili diye düşünüyorum, yan sinyallerde de kayar led kullanıyorum. Ancak bunlar sorun çıkarmadı. İlk defa geri vites ledinde böyle bir sorun yaşadım. Gerekirse halojen takarım tekrardan.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yusuf Gerdan yazdı:

İlk defa geri vites ledinde böyle bir sorun yaşadım. Gerekirse halojen takarım tekrardan.

kameraya yakın ama orası

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu led güzeldir.. Ben sinyallerde kullanıyorum. 

Bununla bile hata alıyorsanız ledden vaz geçin. 

hata yok kameraya sarkma var bence

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Led besleme uçlarına paralel kondansatör bağlayın düzelir. Her led için 1000mf 16v kafi 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
Çağlar Bayur yazdı:

kameraya yakın ama orası

hata yok kameraya sarkma var bence

Yani çok yüksek ihtimalle manyetik alan ve oluşan frekans farkı mı diyorsunuz? Bu arada kamera tampon tarafında, bagaj kapağında değil. Yine de olur mu dersiniz?

Servet Aydın yazdı:

Led besleme uçlarına paralel kondansatör bağlayın düzelir. Her led için 1000mf 16v kafi 

Yine de kablo sıyırıp herhangi bir şey eklemek hiç içimden gelmiyor. Yanlış bir şey yaparım diye çekiniyorum. Çevremde güvenebileceğim bir oto elektrikçi vs. yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

hemen de  bir kesme biçme seansı

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...