İçeriğe Yönlendir

12v Isıtıcı İçin Fikir İhtiyacı(Elektrikten anlayanlardan Yardım bekliyorum)

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Hayırlı akşamlar, yeni bir covid varyantı haberini aldıktan sonra kıyamet senaryosu hazırlığı yapmaya başladım, evimde bazı değişiklikler yaptım, hayatta kalma ekipmanları ile dolu bir odam var desem yalan olmaz, şuan ciddi anlamda hazırlıklıyım sadece bi kaç eksiğim var.

Forumda konusu vardı taşınabilir solar jeneratör yapmıştım, o hala duruyor kampta köyde kullanıyorum, ancak kontrol paneli 20 amp. Olduğu için sadece powerbank telefon tablet cihaz vs şarj edebiliyorum, birde cihazın 12v çıkışına kendi yaptığım ledli lambayı bağlayıp elektrik kesintilerinde ışık kaynağı oluşturuyorum. 

Güneş panelim ufak 20w, akülerim 2x7ah ttec kuru akü. Güneş olmadığı zaman 12v krokodilli şarj cihazı ile akülerin şarjını evde doldurup o şekilde kampa çıkıyordum. 

Bisiklet ile akü doldurma projesi yapacağım, 

Elimde bir adet 300w 12v ile çalışan ufo modelde bir sobam var, önümüz kış, olası bir elektrik kesintisi durumunda şuanlık ev halkının ısınması için kullanacağım, onun haricinde gerektiğinde farklı şeyler için de elektrik ihtiyacım olabilir.

Sıfır hiç kullanmadığım bir bisikletim var.

Dinamo için tofaş şarj dinamosu alsam uygun yollu işimi görürmü, normal 1.6 için MAKO marka 65 amper ancak slx için 75 amperlik farklı bir marka dinamo daha varmış, markası 

FESAN. 75 liği alsam bisiklet tekeri ile saatte en fazla kaç amper şarj edebilirim ? 

Hangi kayışı kullanmalıyım veya bunun için üretilen bi model varmı ? Videolarda gördüğüm hep ince, bana sağlam ömürlük bişey lazım.

Bisikleti sabitleyip arkasına bu bahsettiğim sistemi monte etmek için hazır stand bulabilirmiyim, veya elinde çevresinde daha önce yapmış, projesini çizmiş birisi varmıdır ?

Piyasadaki normal güneş paneli kontrol ünitesi işimi görmeyebilir zira amperi çok düşük, mppt alacağız gibi duruyor.

Şimdi benim planladığım, bisikleti sabitleyip arka tekerin hareketini kayış ile dinamoya verip aküyü doldurmak, illa karavanlardaki mppt den mi almak gerekir, farklı bir yolu varmıdır yoksa illa böyle mi yapılacak. ? 

Sonrasında invertör de alacağım ancak şuanlık ısıtıcıyı çalıştırmak benim için kafi.

300÷12 ortalama saatlik 25 amper güce ihtiyacım var(şuanlık) 

Bu adam kafayı yemiş demeyin çoğu üyemiz ciddiye almayabilir belki ama ben tamirhaneden çıktım, bir süreliğine babamın restorantını işletiyorum, en son covidde aylarca lokanta kapalıydı, 2 tane arabamı sattım ihtiyaçtan, bu sefer hazırlıklıyım, evi askeri üs gibi bi hale getiriyorum. Sadece covid değil, olası bir ohal durumunda buna ihtiyacım olacak.

Proje için hangi malzemeleri almam gerekir ? Stand için becerebilen varsa ücreti karşılığında alabilirim.

Yardımlarınızı bekliyorum :)

Elimdeki soba bu;

955512205_Screenshot_20231002-001805_SamsungInternet.jpg.01bb2459fc2f75a5c7aea26299fa0b58.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Başından sonuna Servet abilik bir konu bu..

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Kesinlikle aynı fikirdeyim abi :)

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Ben olsam ısınma icin soba kurardim.Odun komur depolayabilirsiniz

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Cem Işık yazdı:

çekirdek füzyonu yapıyor diye biliyorum .

Yorum bağlantısı
Hamit inan

O tip birşeyi o şekilde kullanmak imkansıza yakın. Onun yerine elektirikli battaniye alınır onunda 12V olanı kollanır.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Solar panelli RePG bakıyorum ben.

Bu senaryoda ısınma sorunundan daha elzem ihtiyaçlar olacaktır.

İlaveten kontrol cihazınız PWM tipi sanırım. O cihazın 40 amperi de çok bi para değil.

Panelleri büyütmek şart. Enerji depolama kapasitesinin de gözden geçirilmesi gerek.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Cem Işık yazdı:

birde en sonunda kendini çarptımı tam seyirlik

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2x7 amper ile bir yere ulaşamazsın.. 

Öncelikle bunu 70 ampere falan çıkmalısın.. 

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Youtube da mehmet official diye birisi var. lifepo4 piller ile sessiz solar jeneratör yapıyordu. Fiyatını bilmiyorum ama yüksek güç isteyen cihazlara için kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

reçete: odun sobası ve  pilli radyo. solardır şarjdır bunlar lüks gereksiz şeyler

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Eren Gökmen yazdı:

Ben olsam ısınma icin soba kurardim.Odun komur depolayabilirsiniz

lokantada döner odun ateşi ile pişiyor, 3 tona yakın odunum var o sıkıntı değil ancak apartmanda odun sobası kuracak altyapı yok.

Hamit inan yazdı:

O tip birşeyi o şekilde kullanmak imkansıza yakın. Onun yerine elektirikli battaniye alınır onunda 12V olanı kollanır.

abi genel ihtiyaçlar için de lazım, invertör ile kullanırım 100 amperi, youtube da çokca yapan var, benim ihtiyacım elektrikler kesildiğinde doğalgaz çalışmadığı zamanda soğuktan donmamak. 

Recep Selim Kaya yazdı:

Solar panelli RePG bakıyorum ben.

Bu senaryoda ısınma sorunundan daha elzem ihtiyaçlar olacaktır.

İlaveten kontrol cihazınız PWM tipi sanırım. O cihazın 40 amperi de çok bi para değil.

Panelleri büyütmek şart. Enerji depolama kapasitesinin de gözden geçirilmesi gerek.

onun 40 amperi 180 200 lira bişey bedava, ondan da alırım 2x7 amper olanı büyüteceğim zaten o ayrı, bi 40 amper araba aküsü de ona alırım, ancak dinamolu min100 amper bi alet lazım bana. Paneller için o odanın cam kısmını komple panelle kapanacak şekilde dizayn edeceğim, zaten perdeyi hiç açmıyorum, balkona da taşınabilir katlananlardan koyarım bitane. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

2x7 amper ile bir yere ulaşamazsın.. 

Öncelikle bunu 70 ampere falan çıkmalısın.. 

100 amperliği yaptığımda ona daha ihtiyaç olmaz, regülatörü büyütüp onu da 40 ampere çıkardığımda işim çözülür abi, zaten akü ihtiyacı olduğunda kapıda yatan arabanın da aküsünü alıp kullanabilirim o konuda problem yok.

Çağlar Bayur yazdı:

reçete: odun sobası ve  pilli radyo. solardır şarjdır bunlar lüks gereksiz şeyler

İkizderede yaylada olsam dediğin doğru abi, ben burjuva takılıyorum :) 

Mustafa YILDIRIM yazdı:

Youtube da mehmet official diye birisi var. lifepo4 piller ile sessiz solar jeneratör yapıyordu. Fiyatını bilmiyorum ama yüksek güç isteyen cihazlara için kullanılabilir.

bi bakayım abi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kombiyi çalıştıracak elektrik depolamak daha mantıklı bence

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Benim merak ettiğim bu bisikleti kim sürecek? Bir de günde kaç saat sürecek? Bisiklet kullanırken harcadığı enerjiyi nasıl geri kazanacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Doğalgaz yok mu Ebrar. 

Doğalgaz var tabiki abi, ama elektrik kesildiğinde kombi çalışmıyor. Ben normal vakitte bunu kullanmayacağım ki, elektrik kesintilerinde ohal durumlarında acil durum için kullanılacak. 

burada Konu soba değil, sobanın kablolarını aküye düz olarak bağladığımda zaten çalışıyor. Ben pedal ile aküyü şarj edecek bir sistem için yardım istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ebrar Tüfek yazdı:

Doğalgaz var tabiki abi, ama elektrik kesildiğinde kombi çalışmıyor. Ben normal vakitte bunu kullanmayacağım ki, elektrik kesintilerinde ohal durumlarında acil durum için kullanılacak. 

Bu durumda sadece kombiyi çalıştırmaya odaklan.. 

Rezistans çalıştırmak zordur. Ama kombi çalıştırmak kolaydır. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kombiyi çalıştıracak elektrik depolamak daha mantıklı bence

Abi o ciddi para 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Benim merak ettiğim bu bisikleti kim sürecek? Bir de günde kaç saat sürecek? Bisiklet kullanırken harcadığı enerjiyi nasıl geri kazanacak?

Ben süreceğim, normal zamanda panellere bağlarım, aküler zaten full bekleyecek, kesinti olduğunda full akü beni bayaa idare eder, yarıdan altına indiğinde dinamo ile şarj etmeye başlarım. Benim bu makinayı yapma amacım acil durum için. Öyle bir durumda kaç saat süreceğim veya kullanırken harcadığım enerjinin bi değeri yok, gerekirse ev halkı sırayla çevirsin.

Sıkıntılı bir durumda ihtiyaçlarım için elektrik üreteceğim bir malzeme yapacağım aklıma da bu geldi. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu durumda sadece kombiyi çalıştırmaya odaklan.. 

Rezistans çalıştırmak zordur. Ama kombi çalıştırmak kolaydır. 

Abi rezistans 300w, Kombinin çekeceği güç çok daha fazla, ayrıca yukarda yazdığım gibi amacım sadece ısınma olmadığı için diğer gereksinimler için de elektrik enerjisine ihtiyacım var. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Ben pedal ile aküyü şarj edecek bir sistem için yardım istiyorum. 

Niye sobayla giriyorsun o zaman olaya :)
Bir tane bu zımbırtıdan alıyorsun. Çıkışı aküye göre ayarlıyorsun. Pedal gücüne göre altörnatörden değişken DC çıkar. Bu stabil bir vaziyette aküye ayarladığın voltajda gücü gönderip şarj eder.
Buna direk panelleride bağlayabilirsin.

https://www.motorobit.com/hcw-m604-6-60v-lityum-pil-aku-sarj-kontrol-devre?gad=1&gclid=Cj0KCQjw1OmoBhDXARIsAAAYGSGLCRWmOxXiqYu0e0yXmSnWPxFZoHZmXpw_n4oJemmgYEPmkvLSeiMaAjA0EALw_wcB
Bir alternatifte bu var ama her daim giriş voltajın akü değerinden yüksek olacak bunlarda
https://www.motorobit.com/solar-panel-aku-sarj-cihazi-40a-1224v?gad=1&gclid=Cj0KCQjw1OmoBhDXARIsAAAYGSGIdFfDcRzwF8GvrFmGJOvcRINKYa8e5701BYzmUbvzIeLGCdM2iRMaAiPVEALw_wcB
En sonra bu var. Senin gibi birşey kurmak istersem buna bakardım.
https://www.trendyol.com/wozlo/dc-dc-600w-10-60v-ila-12-80v-boost-donusturucu-step-up-modulu-p-104730656?boutiqueId=61&merchantId=675183&storefrontId=1&countryCode=TR&language=tr&gads=true&tyutm_source=google&tyutm_medium=cpc&tyutm_campaign=x:electronics_y:consumer-electronics_z:all_t:pla_performance_max_test_newbuyer&gclid=Cj0KCQjw1OmoBhDXARIsAAAYGSHqg8g6A_zh1MDk_O1Mm1sN8gj0sfEvMXQlRAQQ-ncKmSor8wyxVtwaAqUqEALw_wcB

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Apartmanda mısın.. müstakil evde misin.. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi o ciddi para 

Ben süreceğim, normal zamanda panellere bağlarım, aküler zaten full bekleyecek, kesinti olduğunda full akü beni bayaa idare eder, yarıdan altına indiğinde dinamo ile şarj etmeye başlarım. Benim bu makinayı yapma amacım acil durum için. Öyle bir durumda kaç saat süreceğim veya kullanırken harcadığım enerjinin bi değeri yok, gerekirse ev halkı sırayla çevirsin.

Sıkıntılı bir durumda ihtiyaçlarım için elektrik üreteceğim bir malzeme yapacağım aklıma da bu geldi. 

Abi rezistans 300w, Kombinin çekeceği güç çok daha fazla, ayrıca yukarda yazdığım gibi amacım sadece ısınma olmadığı için diğer gereksinimler için de elektrik enerjisine ihtiyacım var. 

Kombi 300w çeker çekmez. Ufak bir pompa var içinde birde baca fanı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hamit inan yazdı:

Niye sobayla giriyorsun o zaman olaya :)

Abi ilk mesajımda bunu yazdım zaten :)

Bisiklet ile akü doldurma projesi yapacağım, 

Elimde bir adet 300w 12v ile çalışan ufo modelde bir sobam var, önümüz kış, olası bir elektrik kesintisi durumunda şuanlık ev halkının ısınması için kullanacağım, onun haricinde gerektiğinde farklı şeyler için de elektrik ihtiyacım olabilir.

İlk attığın linkteki malzemede anma akım dediği dinamodan gelen maks. Amper mi yoksa sisteme bağlanan akünün değerini de mi kapsıyor abi, ilk cihaz hoşuma gitti 3. Attığını pek anlamadım, zaten adamın biri gönderdiği ürün aynı değil demiş. Eğer 30 amper dediği akünün değerini kapsamıyorsa onu sipariş edeyim hemen, bu işimi görür.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Apartmanda mısın.. müstakil evde misin.. 

Apartmandayım

Hamit inan yazdı:

Kombi 300w çeker çekmez. Ufak bir pompa var içinde birde baca fanı

Bilmiyordum bunu, ben yine ufak soba ile işimi görürüm çünkü elde ettiğim elektriği genel maksatlı kullanacağım, invertör + cihaz şarjı vs. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

İlk attığın linkteki malzemede anma akım dediği dinamodan gelen maks. Amper mi yoksa sisteme bağlanan akünün değerini de mi kapsıyor abi, ilk cihaz hoşuma gitti 3. Attığını pek anlamadım, zaten adamın biri gönderdiği ürün aynı değil demiş. Eğer 30 amper dediği akünün değerini kapsamıyorsa onu sipariş edeyim hemen, bu işimi görür.

Sen acele etme bir iki akşam hem sohbet eder hemde güzel birşey uydururuz.  Genelde besleme yani girişten bu tip şeylerde max 10A verebilirsin. Yani panel 50V veriyor ise 50*10 =500W olur maksimum. Ama 20V ise 200Watt ancak olur. 100A aküyü 10 saatte ancak şarj eder 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

12-24-220 ile çalışan webasto alabilirsiniz. çanta tipi. var bende bir adet. yakıt tüketimi de azıcık. bir odayı çok rahat ısıtır. elektrik sarfiyatıda çok değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

İkizderede yaylada olsam dediğin doğru abi, ben burjuva takılıyorum

hayatta kalma ekipmanına gelmişse sıra,her yer zaten  ikizdere yayla olur, solar molara sıra gelmez

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...