İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK3 Otomatik Vites Sorunu

Seyyitali Mollabeyi

Recommended Posts

Seyyitali Mollabeyi

Merhabalar, uzun zaman oldu umarım doğru yere açmışımdır. Mondeo mk3 2005 benzinli otomatik vites 260000 km aracımda vites geçişlerinde vuruntu vites geçişinde vurma sesi vs. Gelmeye başladı. Dip gaz yaptığımda bu sorun pek yok hatta neredeyse hiç yok. Fakat gaza bastığımda 1. Viteste ayağımı gazdan çektikten sonra bile vurma bi geçiş sesi vs geliyor. Ankarada hangi ustaya götürdüysem en aşağı 30k dan 45k lara para çıkıyor. Yağ değişsek diyorum gerek yok başka sorun çıkartır diyor. Yok başka bi șanzımanı arabana takacaz diyeni mi dersiniz, yok açarım ama herșeyi ni değiştiririm diyeni mi dersiniz bir türlü içim de rahat etmedi. Güvenilir șanzıman ustası olan yada fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Stop etme sorunu vardı yıllar önce.  sorunu çözünce kaçıyorsunuz forumdan :) 

eğer şanzıman hiç açılmamışsa, önce beyin denen kısım ve selenoidler temizlenip kontrol edilip geri takılır. Olursa olur. Olmazsa içi açılıp kavramalar plakalar değişecek. Yani komple revizyon. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Görüntüye göre, Bence bu rakamları göze almalısınız.. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim mondeoda 250 binde aynı sorunları yapmaya başlamıştı bi süre sonra tamamen gitti ve reviZyon dediler param olmadığı için o şekilde sattım

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Şanzıman alt takoz nasıl? Küçük vuruntu yapar. İyice bitmiş ise sesli vuruntu bile yapabilir

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Şanzıman takozu sağlam ise, revizyon. Yine de bakılması gerekenler, yağ ve selonoid değişimi ve temizliği bazen kurtarabiliyor. İyi takip etmelisiniz tüm bunları hangi hallerde yapıyor. Sıcak/soğuk, rampa çıkış/iniş, düşük/yüksek devir vb.

Şöyle denir, inşaatta su tesisatçısının, sanayide şanzımancının eline düşme :biggrin:. Yağ

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Seyyitali Mollabeyi yazdı:

Dip gaz yaptığımda bu sorun pek yok hatta neredeyse hiç yok. Fakat gaza bastığımda 1. Viteste ayağımı gazdan çektikten sonra bile vurma bi geçiş sesi vs geliyor. 

Beklemeden şanzıman ustası değil normal bir tamirciye gidin şanzıman alt takoz ve üst takozu kontrol ettirin sever böyle şeyler yapmayı.

Şayet sağlamsa mecbur el cebe😉

Yorum bağlantısı
Seyyitali Mollabeyi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Stop etme sorunu vardı yıllar önce.  sorunu çözünce kaçıyorsunuz forumdan :) 

eğer şanzıman hiç açılmamışsa, önce beyin denen kısım ve selenoidler temizlenip kontrol edilip geri takılır. Olursa olur. Olmazsa içi açılıp kavramalar plakalar değişecek. Yani komple revizyon. 

Hep geri plandan devam ettim Allah var da o günler gibi günlük girmedim. 😂GÜZEL TESPIT

Ömer Sarıgül yazdı:

Beklemeden şanzıman ustası değil normal bir tamirciye gidin şanzıman alt takoz ve üst takozu kontrol ettirin sever böyle şeyler yapmayı.

Şayet sağlamsa mecbur el cebe😉

Şöyle birsey oldu. Aracın bakımı vardı normal bakımı yaptırdım. Șanzıman yağın azalmış yarım litre kadar ekleyelim alda gel dedi. Gittim anlattım mondeo vs. Aldım 1 lt. Yarım lt ekledik vuruntu ciddi oranda azaldı. Hatta sadece birinci viteste hissedilir şekilde kaldı. Acaba diyorum komple yeniletsem mi. 1.5k dedi șanzıman yağ değişimine 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih ÇOLAK

Hocam  sağ aks askı bilyası var. onun sorunlarında da kalkışta hafif bir vuruntu oluyor. Şanzımancıdan önce bence bu tür sorunlarda bir ön düzen ustasına göstermek lazım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Seyyitali Mollabeyi
Fatih ÇOLAK yazdı:

Hocam  sağ aks askı bilyası var. onun sorunlarında da kalkışta hafif bir vuruntu oluyor. Şanzımancıdan önce bence bu tür sorunlarda bir ön düzen ustasına göstermek lazım.

Bunun için nasıl bir ustaya gideceğim ön takım için mi yada bakıma gittiğim yer anlar mı 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...