İçeriğe Yönlendir

Evde Araç Şarj İstasyonu

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Evet arkadaşlar burada güncel şarj noktalarını, sorunları ve en önemlisi tarifeleri, ve ücretsiz ya da az ücretli bahşişli belli miktar 3.7/7.4/11KW şarj noktalarını paylaşacağız. 

Şarj konusunda Türkiye'nin güncel bilgi hazinesi burası olacaktır.

Hayırlı uğurlu olsun. Güncel bilgileri zaman içinde sondaki başlıkta bulabilirsiniz.

Bir de tekrar ediyorum şunları karıştırmayalım:

GÜÇ BİRİMİ: kW  (kiloWatt)

ENERJİ BİRİMİ: kWh  (kiloWatt*saat)       kW/h diye birşey yoktur..   km/h vardır ordan ağız alışkanlığı olabilir.

FİRMA: CV CHARGING

FİYAT TABLOSU:  

Model    kW    kW.h  Satış Fiyatı TL
EVC - 22kW AC Araç Şarj Cihazı    22    7
EVC - 60kW DC Araç Şarj Cihazı    60    8
EVC - 120kW DC Araç Şarj Cihazı    120    8
EVC - 180kW DC Araç Şarj Cihazı    180    10

100 KM de 20 kWh harcayan bir orta boy C segmenti aracın bu durumda 22 den şarj edilirse 100 km de masrafı 7*20= 140 lira olur ki kilometrede 1.40 TL yakmış olur bugün itibarı ile.

Dolayısı ile ucuza gitmenin yolu küçük araç almaktır. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

MG4'e yükseliyorum bu aralar, yakın takipteyim.

Site yönetimiyle bizim otopark yerine hat çekme konusunu nasıl yaparız tecrübesi olan var mı? Konuşacağım yönetimle ama elim dolu gidersem daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selim Bilgin yazdı:

MG4'e yükseliyorum bu aralar, yakın takipteyim.

Site yönetimiyle bizim otopark yerine hat çekme konusunu nasıl yaparız tecrübesi olan var mı? Konuşacağım yönetimle ama elim dolu gidersem daha iyi olur.

bizim sitede bi daire çekti benim önerimle. Kendi evi tabi haliyle. Tesla kendi şarj istasyonu. 

şimdilik memnun. Yeni sitelerde mecbur tutuyorlarmış belediyeden bir sorun. O bilgi öne sürülebilir. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

bizim sitede bi daire çekti benim önerimle. Kendi evi tabi haliyle. Tesla kendi şarj istasyonu. 

şimdilik memnun. Yeni sitelerde mecbur tutuyorlarmış belediyeden bir sorun. O bilgi öne sürülebilir. 

Müstakil miydi hocam sanki sizin site?

Bizimki normal yüksek katlı, -3. katta bizim yer, binaya yakın aslında ama yeni sayaç ve abonelik mi gerekir, yoksa bir şekilde bizim saatin hattına çekilebilir mi onu merak ediyorum.

Evde ya da ofiste şarj yeri olmazsa mantıklı bulmuyorum ben halen EV işini. Hele İstanbul'da şarj için oraya buraya gidip bekleyecek vakit yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Selim Bilgin yazdı:

Bizimki normal yüksek katlı, -3. katta bizim yer, binaya yakın aslında ama yeni sayaç ve abonelik mi gerekir, yoksa bir şekilde bizim saatin hattına çekilebilir mi onu merak ediyorum.

Evde ya da ofiste şarj yeri olmazsa mantıklı bulmuyorum ben halen EV işini. Hele İstanbul'da şarj için oraya buraya gidip bekleyecek vakit yok.

yok kadıköye taşındık. saat panosundan elektrikçiyi çağırdı çekti. yönetici kendisi ama yöneticiye bilgi verilebilir nezaketen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Selim Bilgin yazdı:

Tüm kat maliklerinin izni gerekliymiş. Aynı dertle bir aydır uğraşıyorum. Kendi saatinden çekebilirsin diyor Enerjisa ama ne yazılı belge veriyor ne proje istiyor şikayet olursa evin aboneliğini bile sonlandırıyor. Wallbox dedikleri şey 20-25 bine maloluyormuş bizim sitede yapanlar var. Ben şimdi bir firmayla anlaşma yapıyorum, ortak bir alan şarj istasyonlarını kurduracağım. Ac olacak cihazlar ve randevulu sistemle çalışacaklar. Kw fiyatı şimdilik 5,95 ₺ olacak ama ileride ne olur bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Sitelerde izin alınması gerekiyor, ac istasyon kurulumunda proje gücü yeterliyse, ki bakan yok ona, belediye izni gerekmiyor, DC istasyon kurmak ise hem izne bağlı hem de trafo değişimi vs istiyor belediye. 

Togg Vestelin şarj aletini etiketleyip satmaya başladı. Dökümanını paylaşmışlar, 1-2 konuyu da anlatmışlar, bakılabilir.

https://trumore-cdn.togg.cloud/WallCharger/Duvar_Tipi_Sarj_Unitesi_2003.pdf

Screenshot_20231013-145604_Drive~2.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Serkan Toker yazdı:

Tüm kat maliklerinin izni gerekliymiş. Aynı dertle bir aydır uğraşıyorum. Kendi saatinden çekebilirsin diyor Enerjisa ama ne yazılı belge veriyor ne proje istiyor şikayet olursa evin aboneliğini bile sonlandırıyor. Wallbox dedikleri şey 20-25 bine maloluyormuş bizim sitede yapanlar var. Ben şimdi bir firmayla anlaşma yapıyorum, ortak bir alan şarj istasyonlarını kurduracağım. Ac olacak cihazlar ve randevulu sistemle çalışacaklar. Kw fiyatı şimdilik 5,95 ₺ olacak ama ileride ne olur bilmiyorum.

En doğrusu (ki ben alırsam onu yaparım) normal bir topraklı sıva üstü piriz çekip bunu ufak bir minik panoya bağlamak ya da üstünü naylon torbayla kapamak. Akabinde 3.7kW adaptör kablosu ile geceleri şarja bırakmak. Bitti. 3.7 için hiçbir sorun çıkmaz. şarj istasyonu felan takmak siteyi işkillendirir zaten bence gereksiz.

Maliyet 1000 lira.

wallbox diye şu an tokatlıyorlar. İçi boş panoya önüne bi LCD koyup 25 bin çakıyorlar. Çektirin monofaze topraklı antigron kablolu prizi. Bitti gitti.

tehlike de yaratmaz. ayrıca başkaları da gerekirse kullanır elektrik süpürgesi bilmemne ne bileyim. Siteye biraz destek.

WALLBOX   49.95

image.png.cc6bc8916e12288f76334e1f1abfd1e4.png

https://www.3faz.com/nemliyer-kapakli-toprakli-priz-gri

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Belediye elektrik nereden nasıl çekilmiş karışmaz. İşi değil zaten. İstasyon kurma iznine falan da bakmaz. 

çekilecek elektrik için yeni bir abonmanlık istiyorsanız elektrik kurumu hane, iş yeri, ortak alan gibi bir alanın emlak beyanını ister. Onu da belediyeden alıyorsunuz. Oradı sıkıntı olabilir. 

bu arada site içinde 5-6 lira şarj parası çok bence

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ayrı abonmanlık almak zordur ve bu iş için gereksizdir. Numarataj gerekir çoğu kez. bazen alınır ama. 

Şu olur, bahçe aydınlatması süzme sayaç yapılır. tüm apartman sakinleri boş buldukça kendi aralarında organize olarak 3.7KW kullanırlar kendileri öderler. Mutlu sitelerde olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yok kadıköye taşındık. saat panosundan elektrikçiyi çağırdı çekti. yönetici kendisi ama yöneticiye bilgi verilebilir nezaketen.

kat malikleri kanunu ihlal etmiş, sevidm nu yöneticiyi

lakin orda bir yangın çıkarsa tüm diğer acentalar bunun tm mal varlığına çöker, onlara yapacak birşeyi olmaz

Mehmet Göktürk yazdı:

Akabinde 3.7kW adaptör kablosu ile geceleri şarja bırakmak. Bitti. 3.7 için hiçbir sorun çıkmaz.

50 daire çekerse bu kabloyu, apartman girişindeki kutu ne olur?

Serkan Toker yazdı:

ortak bir alan şarj istasyonlarını kurduracağım.

miafirler de gelebilcek mi

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çağlar Bayur yazdı:

miafirler de gelebilcek mi

Siteye girebilirse ve randevu alabilirse neden olmasın, cirodan pay alacağım bana uyar..

Mehmet Göktürk yazdı:

En doğrusu (ki ben alırsam onu yaparım) normal bir topraklı sıva üstü piriz çekip bunu ufak bir minik panoya bağlamak ya da üstünü naylon torbayla kapamak. Akabinde 3.7kW adaptör kablosu ile geceleri şarja bırakmak. Bitti. 3.7 için hiçbir sorun çıkmaz. şarj istasyonu felan takmak siteyi işkillendirir zaten bence gereksiz.

Maliyet 1000 lira.

wallbox diye şu an tokatlıyorlar. İçi boş panoya önüne bi LCD koyup 25 bin çakıyorlar. Çektirin monofaze topraklı antigron kablolu prizi. Bitti gitti.

tehlike de yaratmaz. ayrıca başkaları da gerekirse kullanır elektrik süpürgesi bilmemne ne bileyim. Siteye biraz destek.

WALLBOX   49.95

image.png.cc6bc8916e12288f76334e1f1abfd1e4.png

https://www.3faz.com/nemliyer-kapakli-toprakli-priz-gri

Bizde sıkıntı şöyle, 5 blokta elektrik saatlerin dairelerin kapısında. Bloklarda ortalama 80 daire var ve 25 katlı. Geri kalan 21 blokta otopark katında elektrik saatleri. Antigron kablodan epeyce lazım olur yani.. 😄

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Bizim sitede güvenlik zafiyeti ( yangın riski )gerekçesiyle kabul görmedi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

cirodan pay alacağım bana uyar..

misafir çayı kaça içiyor orda termosla gelelim

Ersen Tapan yazdı:

Bizim sitede güvenlik zafiyeti ( yangın riski )gerekçesiyle kabul görmedi. 

apartman panosu yangınını yaşadım, oyum kırmızı ret red nein. sokaktan apartmanlara giren ana hat kaldırmaz o işi

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Çağlar Bayur yazdı:

apartman panosu yangınını yaşadım, oyum kırmızı ret red nein. sokaktan apartmanlara giren ana hat kaldırmaz o işi

Bizde gündeme gelen ondan ziyade aracın tutuşması idi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ersen Tapan yazdı:

Bizde gündeme gelen ondan ziyade aracın tutuşması idi. 

o zor araç tutuşmaz yani tutuşmasın ama ya o kadar da düşünmüştyür arge, düşünmeli , yağmur başlayınca camını kapatani viraja yaklaşınca 4x4 ü hazırlayan sensör zamanındayız, evlere gelen kaploları bir görsen yer altındaki eyrfırayır açmazsın

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Çağlar Bayur yazdı:

o zor araç tutuşmaz yani tutuşmasın ama ya o kadar da düşünmüştyür arge, düşünmeli , yağmur başlayınca camını kapatani viraja yaklaşınca 4x4 ü hazırlayan sensör zamanındayız, evlere gelen kaploları bir görsen yer altındaki eyrfırayır açmazsın

Bizim kalındır diye ümit ediyorum. Tüm evlerde ocaklar elektirikli.:bomb:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

kat malikleri kanunu ihlal etmiş, sevidm nu yöneticiyi

lakin orda bir yangın çıkarsa tüm diğer acentalar bunun tm mal varlığına çöker, onlara yapacak birşeyi olmaz

O zamana kadar ev elektriğinde araç kullanımı boyutundaki tüketimlere (1MWh sonrası) 5-6 liraları koyduklarında otoparktaki paralı şarj daha cazip gelecek. yakındır.

O nedenle çekebilen çeksin. Bu iş en fazla 1-2 sene sonra şekil değiştirecek. Apartmanlara AC pod zorunlu olacak ama firma aracılığı ile.

Yangın 3.7 kW sebebiyle çıkmaz, hatalı manyak montajdan ortaya çıkar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Yangın 3.7 kW sebebiyle çıkmaz,

50 daire de bağlar ise hesap yapmalı tesisat döşerken, çoğuı mahalle havaya uçacak şarzlar yaygınlaşırsa, bizim köyde yazlıkçılar gelmeye başlayınca ormandaki trafo havaya uçuyor, sonrası itfaiye.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Bizde elektrikli motosikletlere bile sayaçtan kablo çekme izni yok, ortak alanlara çivi çakmak kat mülkiyeti kanununa istinaden genel kurul kararı ile olabilir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

O zamana kadar ev elektriğinde araç kullanımı boyutundaki tüketimlere (1MWh sonrası) 5-6 liraları koyduklarında otoparktaki paralı şarj daha cazip gelecek. yakındır.

O nedenle çekebilen çeksin. Bu iş en fazla 1-2 sene sonra şekil değiştirecek. Apartmanlara AC pod zorunlu olacak ama firma aracılığı ile.

Yangın 3.7 kW sebebiyle çıkmaz, hatalı manyak montajdan ortaya çıkar. 

hocam bina yapımında yeterli denetim yoksa kablolar yönetmelil standartlarında kullanılmıyor. 

Sonuçta hesaplanandan fazla bir elektrik kullanımı olacak. Bence şarj işi olacaksa giriş panosunun girdisi ve çıktısı her yeri baştan kontrol edilmeli. 3,7kw olsa bile

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Osman Ünal yazdı:

Bizde elektrikli motosikletlere bile sayaçtan kablo çekme izni yok, ortak alanlara çivi çakmak kat mülkiyeti kanununa istinaden genel kurul kararı ile olabilir.

alınamaz nasıl olsa diye düşünürler ama alınır karar. havuç sopa herşey.

Çağlar Bayur yazdı:

50 daire de bağlar ise hesap yapmalı tesisat döşerken, çoğuı mahalle havaya uçacak şarzlar yaygınlaşırsa, bizim köyde yazlıkçılar gelmeye başlayınca ormandaki trafo havaya uçuyor, sonrası itfaiye.

bağlamaz. bağlayacağı zaman gelince bağlamayacak zaten.

bu süreçler dinamik.. bazı sorunlar yaşanacak sonra tesisat denecek kurulu güç denecek mahalle trafosu denecek yavaaş yavaş ilerleyecek. dönüşecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

alınamaz nasıl olsa diye düşünürler ama alınır karar. havuç sopa herşey.

bağlamaz. bağlayacağı zaman gelince bağlamayacak zaten.

bu süreçler dinamik.. bazı sorunlar yaşanacak sonra tesisat denecek kurulu güç denecek mahalle trafosu denecek yavaaş yavaş ilerleyecek. dönüşecek. 

Kesinlikle doğru, her benzinlikten 50 araç nasılki aynı anda yakıt alamıyorsa, alt yapısı yeterli olan yerden 100 araç şarj olabilir veya yakıt alabilir. Evimin projesine sedaş şarj onayı verdi trafo gücü yetene kadar herkese onay verir sonrasında trafoyu değiştirir veya onay vermez.

Çağlar Bayur yazdı:

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ayrı abonmanlık almak zordur ve bu iş için gereksizdir. Numarataj gerekir çoğu kez. bazen alınır ama. 

Şu olur, bahçe aydınlatması süzme sayaç yapılır. tüm apartman sakinleri boş buldukça kendi aralarında organize olarak 3.7KW kullanırlar kendileri öderler. Mutlu sitelerde olabilir.

Dün bundan sipariş verdim. 

0-99 ma arası kaçak akım

1-63 A arası sigorta

Düşük yüksek voltaj kesme ayarı

Zaman ayarı 

Wifi ile takip kontrol

Akım,volt,watt, frekans v.s. ile beraber sayacta .

Buna web uygulaması yazılsa kullanıcı tanimlansa kimin ne çektiği belli olur yada ön ödemeli birşeyler yapılabilir. 

https://a.aliexpress.com/_EwRhiHl

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

yavaaş yavaş ilerleyecek. dönüşecek. 

otoparkta yan kapı açtın kavgasını çözemedik henüz

Hamit inan yazdı:

Dün bundan sipariş verdim. 

0-99 ma arası kaçak akım

1-63 A arası sigorta

Düşük yüksek voltaj kesme ayarı

Zaman ayarı 

Wifi ile takip kontrol

Akım,volt,watt, frekans v.s. ile beraber sayacta .

Buna web uygulaması yazılsa kullanıcı tanimlansa kimin ne çektiği belli olur yada ön ödemeli birşeyler yapılabilir. 

https://a.aliexpress.com/_EwRhiHl

elektrik kesilince zamanlayıcı saati için içinde pil var mı bunun açıklmada göremedim onu arıyordum

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...