İçeriğe Yönlendir

2023-2024 ADAC Kış Lastikleri Testi

Evren Erakçora

Recommended Posts

Evren Erakçora
Furkan Avcı

Bu ADAC Continental yan kuruluşu mu :) :fiuw:

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Çağlar Bayur yazdı:

şok şok lm005 sonuncu ? detayları okuyalım

Lassa gibi o da karda buzda zayıf. Islakta , kuruda iyi. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Bu sene katılım baya az olmuş sanki. 50 ye kadar farklı marka model test edilirdi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Süleyman Can yazdı:

Bu sene katılım baya az olmuş sanki. 50 ye kadar farklı marka model test edilirdi.

Autobild testleri öyle. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

test detaylarına ulaşması zorlaşmış, sıkça kullanılacak zemin bilinirse liste de sıra değişiyor, mesela dayanım ses kriteri vs göz ardı edilirse sıralama değişir

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

test detaylarına ulaşması zorlaşmış, sıkça kullanılacak zemin bilinirse liste de sıra değişiyor, mesela dayanım ses kriteri vs göz ardı edilirse sıralama değişir

Şimdi pazar günü drag yarışına gideceğim, hangisini alıyoruz özet geçin. Asfalt guru ve dişli :crazy:

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Adac Türkiyedeki anket şirketlerine dönmüş gibi, ne bileyim parasını veren düdüğü çalıyor. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Doğan Arşiray yazdı:

başka bir başlıkta yazmıştım, taşlanmadığım kalmıştı.. lassa snowways 3 iyi lastik ama 4 yaramaz.

Kıyas noktası mühim ama Doğan hocam. Conti ile, michelin ile kıyaslanırsa kötü lastik, ama fiyat skalasında petlas ile daha yakın, öyle bakılınca türevlerinin içinde iyi. Tabi kesinlikle haklı olduğun nokta, petlastan iyi olması lastiği iyi yapmıyor. Para verilip yeni lastik alınacaksa enazından nokian falan bakılmalı bence :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

lassa snowways 4 harika bir 4 mevsim lastiği olur ama kış lastiği olamaz (dı). hamurunu değiştirdilerse ne iyi tabi. ben zaten michelin ile kıyaslamamıştım. ışıkta gidip çarpacak olmak yeterli geri bildirimi sunu.

Murat Öngür yazdı:

hem yaz da hem kışta Continantel birinci oluyor .

yazlık oto lastikleri çok sert bence. ama AT lastikleri filan muhteşem oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Doğan Arşiray yazdı:

lassa snowways 4 harika bir 4 mevsim lastiği olur ama kış lastiği olamaz (dı). hamurunu değiştirdilerse ne iyi tabi. ben zaten michelin ile kıyaslamamıştım. ışıkta gidip çarpacak olmak yeterli geri bildirimi sunu.

yazlık oto lastikleri çok sert bence. ama AT lastikleri filan muhteşem oluyor.

Ben bugüne kadar hep pirelli kullandım çok da memnunum son seferde conti. preimum contact 6 aldım oda çok iyi lastik gerçekten. ama aksine yumuşak lastik sert değil

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Adac Türkiyedeki anket şirketlerine dönmüş gibi, ne bileyim parasını veren düdüğü çalıyor. 

testlerin detaylarına ulaşınca rakamlar var orada, mesela ıslak zeminde fren testi gibi. tüike benzemiyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Murat Öngür yazdı:

Ben bugüne kadar hep pirelli kullandım çok da memnunum son seferde conti. preimum contact 6 aldım oda çok iyi lastik gerçekten. ama aksine yumuşak lastik sert değil

jeep de continental kullanıyorum. yol lastiği. çok feci sert yapısı. tekrar almam mesela. aynısının AT olanını alacaktım çok yumuşaktı sürüşü., başka arabada görmüştüm. belki diş yapısı ile ilgilidir sürüşteki sertlik hissi. yol lastikleri sonuçta dümdüz desensiz şeyler.

Murat Öngür yazdı:

Ben bugüne kadar hep pirelli kullandım

kışlıklar çok iyiydi eskiden. şimdi nasıl bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

Karda buzda çok kullanmıyorum, ıslaktaki tutuş ve fren mesafesi iyi diye lm005 almıştım. Yine aynı başarıyı göstermiş. 

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-Winter-Tyre-Test-54-Set-Braking-Test.htm

Burda da mesela, buzda frenleme kadar olan kısımlar bana uyuyor. Daha sonraki kriterler, kışın fazla araç kullanmadığım için çok etkili değil. Kışlık lastikle yılda en fazla 3-5 bin km yaparım. O yüzden aşınma, ses, tüketim ana kriter değil.

O yüzden bana göre lm005 iyi lastik. 

https://www.tyrereviews.com/Article/2023-ADAC-16-Inch-Tyre-Test.htm

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

benim sınırlı deneyimime göre 4 çeşit kışlık lastik var. bu tespit nispeten maliyetle alakalı ama genelde desen çok etkili.

1- Hava sıcaklığından bağımsız ıslakta ve kışın buzda vasat kışlık lastikler. Bunlar hala yeni yağmış karda iyi iş yapıyorlar. Bunları 4 mevsim gibi görüp yazın da binmek mümkün. ( Kumho Petlas vs)

2- Karda ve buzda iyi iş yapan ama ıslakta yaz kış farketmeksizin tutunamayanlar. ( TV dizisi gibi, böyle bol bakışmalı ağlayan haykıran kriz geçiren kadınların ve zengin çapkın iş adamlarının yalıda oturduğu, dizinin yarısının, önceki bölüm olduğu ürünler) (Sava, Barum, Laufenn, Lassa vs)

3- Kışın her koşulda yol tutabilen ve sıcak havada ttunsabile çok kolay zarar gören, görece kaliteli ürünler. ( Hankook, Michelin, AT lastiklerde Bridgestone vs)

4- Sürpriz lastikler. Bunlar kışın ve yazın her koşulda süper iş yapan ama çabuk biten, orta pahalılıkta lastikler. Genelde sürümü olmuyor. ( Nexen, Windforce, Catchpower, Cratos, Sailun vs - hepsini ilk elden biliyorum)

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...