İçeriğe Yönlendir

Focus 2011 1.6 Benzin Lpg Geç Motor Sıcakken Çalışma

Ahmet Hebun Ece
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Ahmet Hebun Ece

İyi çalışmalar, aracım 2011 model Ford Focus benzin LPG, aracı sabah çalıştırdığımda tek marş alıyor. Yalnız araç ısındıktan sonra 20 dk yerinde dinlendiriyorum çok geç marş alıyor 

bununla alakalı yaptığım işlemler 

buji değişti, ısı müşürü değişti, benzin pompası değişti, benzin enjektörlerini kontrol ettim püskürtme yapıyor, buji kablolarına baktım hepsi ateşleme yapıyor. LPG komple iptal edildi manifoldan dahil iptal edildi vanası kapatıldı sorun aynı şekilde devam ediyor, konuyla ilgili yardımcı olabilecek varmı psikolojim bozuldu 

Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Renault'un benzinli  motorunda bu arıza genellikle krank sensöründen kaynaklanıyor. Ford da  olabilir mi aynı şekilde bilemem 

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece

Krank devir sensörünü de değiştirdim unutmuşum yazmayı başka araçtan söktük deneme amaçlı 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzin buhar tıkacı arızasına çok benziyor, kanister havalandırma valfinden yapabilir veya buji tırnak aralıkları hatalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece

Onun arızalı olduğunu nerden anlayabilirim bide yeri tam olarak nerde ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor sıcakken hava filtre kabininde benzin kokusu hissedeiliyor mu diye bakılabilir

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece

Baktırıyorum hemen 

Çağlar Bayur yazdı:

motor sıcakken hava filtre kabininde benzin kokusu hissedeiliyor mu diye bakılabilir 

Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar Bayur yazdı:

Peki bahsettiğiniz parçanın yeri neresi ustam ? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektör işiyor olabilir.. 

Yapıyorsa, boğulmaya sebep oluyordur. Bekleyince buharlaştığı için rahat çalışıyordur.. 

Çalışmadığı zaman tam gaz basarak marş yapmayı deneyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapıyorsa, boğulmaya sebep oluyordur. Bekleyince buharlaştığı için rahat çalışıyordur.. 

Tüpte kullandığımda da çok uzun yol yaptığımda, yine yapıyor sonuçta araç tüpte stop ediyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece
Çağlar Bayur yazdı:

Doğrudur, ama benzin enjektörünü dışarı alıp marş bastık, hatta sıcakken yaptık, dedik belki sıcakken püskürtme yapmıyor diye, sonra beklettik damlatma da yoktu, araç uzun marşta çalıştığı gibi sanki boğuluyor çook ufak gaz verince hemen dizeliyor 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Hebun Ece yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Doğrudur, ama benzin enjektörünü dışarı alıp marş bastık, hatta sıcakken yaptık, dedik belki sıcakken püskürtme yapmıyor diye, sonra beklettik damlatma da yoktu, araç uzun marşta çalıştığı gibi sanki boğuluyor çook ufak gaz verince hemen dizeliyor 

öyle test olmaz

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Uzun bir yol gidip stop ettikten sonra hemen kaputu açıp motor bölümü sigorta kutusunu açın tüm röle ve sigortaları elle kontrol edin ısınan var mı ? Varsa hangisi bir bakın nereyi kumanda ediyor besliyor. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece

Tamamdır yarın kontrol edecem, nasıl bir arızaymış anlamadım bi türlü bulamadık. Çalıştırırken sanki araç boğuluyor çalıştığı gibi boğulma gibi birşey oluyor çok hafif gaza dokununca geçiyor hemen düzeliyor, aslında gaza dokunmasam tekrar düzelecek, ama dokununca daha çabuk toparlanıyor 

Tamer Topaç yazdı:

Akü?

Akü sağlam sıfır takmışım 

Çağlar Bayur yazdı:

öyle test olmaz

Valla ustam denemedik yöntem kalmadı, sıfırı çok pahalı yoksa taktıracaktım, ben benzin pompasından şüpheleniyorum ama 2 marka taktım ilkte viston marka kullandım sonra hella kullandım aynı olunca elektrikçi arkadaş güçlenmesi için ek röle taktı ama yine aynı, benzin enjektörlerini kontrol ettim yakıt geldiğine göre pompada arıza olması pek doğru gelmiyor 

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece

Evap denen bi sensör varmış, benim aracım Focus 2,5 yerini bulursam değiştirecem de bi türlü bulamadım onuda deneyelim 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Ahmet Hebun Ece yazdı:

Evap denen bi sensör varmış, benim aracım Focus 2,5 yerini bulursam değiştirecem de bi türlü bulamadım onuda deneyelim 

O sensörlerin fişini çekince anında kod düşüyor. Arıza kodu var mı araçta?

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

*Birde lpg sisteminin benzin kesme modül rölesi var genelde arka koltuk altında oluyor yada nerdeyse onu bulun rölesini kontrol edin. Onda ki röle benzin pompası elektriğini keser kontakları hasarlı ise benzin pompasına elektrik düzgün gitmez. 

#Diyelim stop ettiniz araç çalışmıyor o an kontak aç kapa yaparken depodan pompanın vızıltısını duymalısınız. Ses gelmiyorsa pompa besleme hattına yoğunlaşın.

Çabuk test etmek için o modülü söküp atın pompa elektriği kesmesi icin kesilen pompa kablosunu direk orjinal haliyle geri birleştirin 

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece
Ömer Sarıgül yazdı:

O sensörlerin fişini çekince anında kod düşüyor. Arıza kodu var mı araçta?

Hayır cihazda arıza vermiyor 

Ömer Sarıgül yazdı:

*Birde lpg sisteminin benzin kesme modül rölesi var genelde arka koltuk altında oluyor yada nerdeyse onu bulun rölesini kontrol edin. Onda ki röle benzin pompası elektriğini keser kontakları hasarlı ise benzin pompasına elektrik düzgün gitmez. 

#Diyelim stop ettiniz araç çalışmıyor o an kontak aç kapa yaparken depodan pompanın vızıltısını duymalısınız. Ses gelmiyorsa pompa besleme hattına yoğunlaşın

Ses geliyor, bide benzinle ilgili problem yok aracı sıcakken bekletip 15 dk boyunca bekletiyorum geç çalışacağını bildiğim zamanda benzin enjektörlerini dışarı alıp marş bastım hepsi püskürtmeyi gayet düzgün yapıyor 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Isı müşiri dediğiniz LPG nin mi yoksa arabanın mı? Arabanın ki degismedi ise oradan yapabilir. Eski arabada başıma.geldi. hararet müşiri hatası.

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece
Metin Akbal yazdı:

Isı müşiri dediğiniz LPG nin mi yoksa arabanın mı? Arabanın ki degismedi ise oradan yapabilir. Eski arabada başıma.geldi. hararet müşiri hatası.

Arabanın değişti 

Araçta birşey daha fark ettim çalıştırmadan önce gazı 10 saniye köklüyorum sonra marş basıyorum bi tık daha erken alıyor

Çağlar Bayur yazdı:

öyle test olmaz

Ustam birşey daha fark ettim çalıştırmadan önce gazı 10 saniye köklüyorum sonra marşa basıyorum bi tık daha erken alıyor marşı 

Yorum bağlantısı
Ahmet Hebun Ece
Mehmet Ozyurek yazdı:

Denedim 1 Tık daha erken alıyor, ama benzin enjektörünüde başka araçtan söküp denedik yine aynı sorun, araç boğuluyor neden yapar acaba bu arıza saçımı beyazlatacak 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maf sensörü bu hatayı verir mi bilemedim.

Belki ihtimal takılan hararet ısı müşiri de arızalı olabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...