İçeriğe Yönlendir

Disk Yamulması

Sercan Süer

Recommended Posts

Sercan Süer

Merhaba aracimda 160 binde disk ve balata degistirdik mga marka takildi 180 binde tekrar yamuldu.2. degisim yapıldı garantiden ver poryalara bakildi hic bir sorun yok tekrar yamuldu oyle sert bir çukura falan girilmedi. her 15 bin km gelene kadar diskler  yavas yavas yamuluyor.Baska nerde sikinti aramaliyiz. Lastik rot balansta sikinti yok tel kırmış olabilir mi 4 senelik lastik 70 bin km yapıldı.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Sudan geçerken yavaşlayın. Kızgın diske su vurursa yamultur. Yada diskler kızgın iken aracı yıkama 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Sercan Süer yazdı:

lastik 70 bin km yapıldı.

Şu an lastiklerin değişimi daha hayati önem taşıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Eren Gökmen yazdı:

4 disk birden mi yamuluyor?

4 ü aynı sudan gecmiyor mu ? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çukura düşmekle, lastik bozulmasıyla, rot balans bozulmasıyla vs disk bozulmaz. 

Disk yüksek ısıdan bozulur, Sıcakken suya girmekle veya su tutulmasıyla bozulur. 

Mondeo 3 kasada bu durum kronik, sebebi kasanın ağır diskin küçük olması ancak fiestada böyle bir durum yok. Kaliteli disk kullanmalısınız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ferodo veya Bosch marka disk kullanın. Bosch alınacak ise birkaç model kodu var mutlaka doğrusu olmalı yoksa yine yamulur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Hamit inan yazdı:

4 ü aynı sudan gecmiyor mu ? :)

Eger 1 disk ise kaliper sıkıyordur. Eger 4 diskse disk kalitesizdir

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Focus 1  de valeo disk Otosan balata değişimi yaptırmıştım. 3-4 ay 2000 km geçmeden yamulmustu. Suya da girmedim yikamadim da sert sürüş tarzında yok.  Mal kalitesiz cikabiliyor

Yorum bağlantısı
Berkay Tahiroğlu

Yamulma sorununa karşı Walburg marka delikli performans diski öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz

Kesinlikle Walburg marka delikli disk işe yarıyor.Ben de mk4 Mondeo sahibi olarak titreme sorununu bu şekilde çözdüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Tolgahan Doğru yazdı:

Focus 1  de valeo disk Otosan balata değişimi yaptırmıştım. 3-4 ay 2000 km geçmeden yamulmustu. Suya da girmedim yikamadim da sert sürüş tarzında yok.  Mal kalitesiz cikabiliyor

Fusion aeacımda serviste otossn disk takılmıştı 3~5bin km sonra yamulmuştu.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Mk2 mondeo varken yılmıştım disk yamulmasından. Kardeşimde fiesta vardı o da yapıyordu periyodik. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Fiestadaki rakamları bildiğim için örnek olması amacıyla yazıyorum.

MK7 kasada diskin orjinal kalınlığı 23mm ve bu diski 21 mm olunca değiştirin diyor üretici...

Piyasada dönen orjinal denenler dahil büyük çoğunluğu 21mm ve 2mm de aşınınca oluyor 19mm. Birinin bittiği yerde diğerini sıfır alıp takmış oluyoruz ve sonra disk yamuluyor. Orjinal markada neden bu oluyor derseniz, genelde eski kasanın diskini veriyorlar uyuyor diye ama sadece yerine uyuyor işte :)

23mm disklerin fiyatı 21mm olanlardan 3'te 1 civarı pahalıydı en son. O nedenle bulmak biraz zor, marka model ile değil ürün kodu ile almak lazım yoksa yine parçacılar bildiğini yapabiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Tolgahan Doğru yazdı:

Focus 1  de valeo disk Otosan balata değişimi yaptırmıştım. 3-4 ay 2000 km geçmeden yamulmustu. İ

Bosch ve Valeo Focus 1’de kesin yamuluyorlar. Trw veya Yavuzsan WOD sorunsuz.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bosch Disk - Otosan Balata takıldı en son. 30 bin km oldu. Şu an hafif yamulma var, ışıklara yaklaşırken hafif bastığımda frene, kesik kesik tutuyor. 
Bakımda tornalatacağım, balataya zımpara attıracağım, bir bu kadar daha giderse kafi. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sudan soğuk sıcaktan ziyade diski yamultan kalitesi balata bence. Metali mi fazladır nedir, orjinal balataya geçtim disk yamulması falan kalmadı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sanayide bizde sebep söyleme zorunluluğu dolayısı ile sudan sebepler öne sürülür

Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Serkan Toker yazdı:

Sudan soğuk sıcaktan ziyade diski yamultan kalitesi balata bence. Metali mi fazladır nedir, orjinal balataya geçtim disk yamulması falan kalmadı.

Olabilir.Bana icer diye bir marka önerdi sadece balata-disk satan bir esnaf.İcer balata+delikli Walburg disk takınca titreme falan kalmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Serkan Toker yazdı:

Bence disk kalitesi. Orijinal Motorcraft diske ne balata takarsan tak yamulmuyor en fazla çizer veya yüzeyini yakar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Koray Demir yazdı:

Bence disk kalitesi. Orijinal Motorcraft diske ne balata takarsan tak yamulmuyor en fazla çizer veya yüzeyini yakar.

Bazı balatalar çok zor aşınıyor. Benim tespitlerime göre aşınmayan balata diski gereksiz ısıtıyor, yumuşak balata toz yapıyor aşınıyor ama diski bozmuyor. Malum fren yapmasak bile balatalar diske sürekli temas halinde..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Serkan Toker yazdı:

Bazı balatalar çok zor aşınıyor. Benim tespitlerime göre aşınmayan balata diski gereksiz ısıtıyor, yumuşak balata toz yapıyor aşınıyor ama diski bozmuyor. Malum fren yapmasak bile balatalar diske sürekli temas halinde..

Neden?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Toker yazdı:

Sürekli temas olmaz. Frene basınca diske temas eder. Fren kuvvetine göre diske basma kuvveti de artar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Mahmut Yıldız yazdı:

Sürekli temas olmaz. Frene basınca diske temas eder. Fren kuvvetine göre diske basma kuvveti de artar. 

Sizi aracı lifte kaldırıp lastiği söküp diski elle çevirmeye davet ediyorum. :D 

Erdem Doğan yazdı:

Neden?

Sen de gel, kenarda çay içersin.. :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Toker yazdı:

Sizi aracı lifte kaldırıp lastiği söküp diski elle çevirmeye davet ediyorum. :D 

Sen de gel, kenarda çay içersin.. :D 

Araç viteste mi?

Ben de çay istiyom. :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...