İçeriğe Yönlendir

Cumhuriyetin 100. Yılı CSO ve Devlet Çocuk Korosu Konseri

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Arkadaşlar, bizim bebelerden birisi de koroda, ilk okuldan 1 den beri, 3 senedir büyük bir disiplin çalışıyor. Şu ana kadar 11. Kez sahne aldılar ve ilk aldıkları 23 nisan 2021 konseri ve son 26-27 Ekim 2023 konserlerinde 900 kişilik çocuk korosu, Devlet Çok sesli korosu ile birlikte , Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde marşlar söylediler ve gerçekten tüyleri diken diken ettiler. İlginiz varsa youtube e yüklediğim 4 5 adet videoyu aşağıdan beğenebilirsiniz. Bunları huawei P40 pro telefon ile çektim. Böyle zamanlarda keşke en son jenerasyondan bir video kamerası olan telefon olsa diye düşünüyor insan. Her ne olursa olsun ses ve görüntü yeteri kadar iyi olduğu için marşları duyabiliyoruz. Her bir müzisyen müthiş çalışmış ve şevk ile icrada bulundu. Bu müzisyenler arasında gönüllü koro öğretmenleri ve çevre illerden de gelen okul koroları da vardı. Çocukluğumdaki o güzel günleri yeniden hatırlarken, büyük Atatürk'ü anıyor ve tüm saygıdeğer atalarımızı saygı ve şükran ile yad ediyorum! 29 Ekim Cumhuriyet bayramı kutlu olsun.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 13
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar: çekimler şahane, tripod? konser salonu ilginç akustiği nasıl? kenarlar düz duvar?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim. Amatör işi aslında çekimler.

Çekimleri elimde yan tuttuğum Huawei P40 pro telefon ile çektim. her koşulda aşırı iyi çalışan 6 eksenli bir optik sabitleyici var ve 3 ayrı kamera da da etkin. sözde kesintisiz zoom var ama bu sadece pazarlama sırasında iyi çalışıyor. Ben geniş açıda ve leica lensli 2x ana kamerada kalmayı seçiyorum. Periskop 5x az ışıkta berbat. Ses ise hem çok iyi hemde çok kötü. İkiden çok mikrofon var ve sol sağ mikrofonları yan tutarken elinle kapatabiliyorsun. Hadi tripoda taktık desek, mic zoom diye birşey var odak noktasına sesi zoomlayabiliyor!? Kuş çekeceksem ne ala ama koro çekerken döndüğüm tarafın sesi daha çok geliyor bu nedenle videoların çoğunda bir programla compressor algoritması uygulayıp sesi mono mix yaptım ki iki taraf aynı olsun. bunu baştan kapatabilsek ne iyi olur ama öyle birşey yok. mono ses seçimi de yok, video kalitesi için bitrate ayarı da yok.

Bu konser salonu için çok ciddi akstik hesaplamalar yapıldı. Üretimi yapan ekip hem arkadaşımız hemde rakip firmamız. Yapılan iş mikro delikli, metrekarede en az 250 bin 0.5mm deliklerden oluşan MDf üzeri hakiki akşap kaplamadan oluşuyor. Arka  üst ve yan duvarlar bildiğmiz boya, yukarıda dümdüz cam yansıtıcılar var tuhaf açılarda duruyor. Ne yazıkki sonradan ettiğimiz bir sohbet sırasında üretici ve müteahhit firma, işin,yönetim kaynaklı siyasi planlama hataları ve kumsal bütçe sorunları nedeniyle aceleye gelmiş odluğunu söyledi ve çok daha iyi olabilirmiş. O kadar büyük emek var ki meslek gereği bildiğim kusurları yazmamın da anlamı yok. Sadece işin içinde olan birisi olarak yorumum bu salonun akustik enstrumanlar ve insan sesine en iyi uyduğu ve ne yazıkki elektronikler işin içine girince, hatalı yapılmış kurulumlar ve açısal ayarlar nedeni ile ( line array denen sistemler var tavanda) mikrofondan hoparlöre giden seslerde seyirciye ulaşırken gecikmeler var ve ritmik şeylerde inanılmaz rahatsız edici yansımalar yaratıyor. Ben bu salonda tekno da dinledim klasik caz da bunların tamamı eğer hoparlörden taşınıyorduysa korkuçtu ne yazıkki. Adam davulun ziline vuruyor zilin sesi önce sahneden sonra gecikme ile hoparlörden çıkıp arkada biryerlerden yansıyarak geliyordu oturduğum yere.  Keşke sadece sahne kenarında ses yayımı yapsalar ve line array kulanmasalar. Şu anda doğru sonuç için B segmentinin önünde biryerlerde oturmak lazım. Biletal sitesinden bilet alırken görürsünüz bunu.

tarihinde Doğan Arşiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

duvardaki metal konstrüksüyon dikkatimi çekti, taşıyıcı mı akustik hesap mı oradan ses yankılanmaz mı

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

onların üzerine cam yansıtıcılar takılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

Harika :)  yalnız o dediğin hatalara çok kızdım, bir işide doğru yapalım be arkadaş ...

Çağlar Bayur yazdı:

duvardaki metal konstrüksüyon dikkatimi çekti, taşıyıcı mı akustik hesap mı oradan ses yankılanmaz mı

köprülerde hiçmi görmedin benzer yansıtıcıları :tongue:

images?q=tbn:ANd9GcR0ZRtLRL-8h-ChXJR6b4g

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

köprülerde hiçmi görmedin benzer yansıtıcıları 

ios çekse camlar da gözükürdü

Ali Cihangiroğlu yazdı:

benzer yansıtıcıları 

vesile ile köprülerdeki ses izolasyonu için :f1:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ios çekse camlar da gözükürdü

vesile ile köprülerdeki ses izolasyonu için :f1:

evet ama olayı yansıtmak :moto:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Harika :)  yalnız o dediğin hatalara çok kızdım, bir işide doğru yapalım be arkadaş ...

büyük ihtimalle o elektro akustik bölümü başka birileri projelendirmiş bildikleri ürünleri  şartnameye yazıp geçmişler. kanayan yaradır bu... türkmenistanda dev gibi sistemler kurduk, hepsinin hesabı kitabı dahası prosesörler üzerinde gecikme ayarları var, faz ayarları var. kimse mi gidip bakmıyor anlamak zor.

Neyse önemli olan böyle bir kazanımın olması ve bu salon şimdiden Ankara'ya yetmiyor. Bilet bulmak çok zor. En az iki kat büyük olması lazım. Koltuk kapasitesi 2023 kişi ancak koro geldiği zaman zaten 800 900 kişilik yer iptal oluyor.

Bu arada 100. Yıl marşı gerçekten müthiş olmuş dinlediyseniz. O ilk cumhuriyet ruhunu yansıtıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olcay Diker

emeklerine, emeğinize sağlık, harika, her şeye rağmen :bravo:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Olcay Diker yazdı:

emeklerine, emeğinize sağlık, harika, her şeye rağmen :bravo:

tesekkur ederim ben kendimce video cektim. asil, icerik muthis. o emegi biliyorum, korodaki cocuklar, cevre illerden gelen okul cocujlati, ogretmenleri, saatlerce suren  provalar, muzisyenler, şefler, gorevli personel hepsi cok basarili. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Koro, futbol maçı, saklambaç. Ne olursa olsun çocuklara grup halinde hareket edebilmeyi öğreten herşey çok güzel. Toplumla hareket edebilen kaliteli bireylerin filizlendigi küçük kümeler 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...