İçeriğe Yönlendir

Satıcı ve Ekspertiz Ücreti

Coşku Mert

Recommended Posts

Çağlar Bayur
(düzenlendi)

pertten alıp sıfıra topladığımız focus un tek değişmeyen parçasına değişen yazmışlardı :rofl: diger parçaları çok iyi takmışız demek ki

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yahu madem birinin dediği diğerinin dediğini tutmuyor, sorarım o zaman neden 5000 lira verip bir de güvenmediğiniz yere gidiyorsunuz?

eski usül baktırın boyacıya mekanik ustaya keyf olur

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Geçen ay sattığım araç için gittim expertiz yaptırdım ilana koydum motor ve elektronik aksama güvendiğim için sadece kaporta yaptırdım 1000 Tl ye, alıcı arkadaş geldi bende yaptırmak istiyorum dedi 3000 liraya yaptırdı farklı hiçbirşey çıkmadı aldı gitti.İçinize sinmiyorsa iyi bi expertize kaportayı gösterin bence gelen arkadaşa da madur olmayın tantana çıkmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

"İlk sahibi değilim, bildiklerim bunlar, ekspertiz ücretine karışmam" derim.

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

Ekspertizi şartlar ne olursa olsun alıcı ödemeli. Bunu yaptırmadaki amaç zaten satıcının sözü yerine, bilir kişiden görüş almak ve bunu bir sözleşme yada kayıt altına almak. Satıcının dediği gibi çıkmayabilir sen de yeniden değerlendirip büyük bir zarardan kıyasla az bir meblağ ile kurtulmuş oluyorsun. Ama hiç polemiğe girmeden kurumsal bir yerden güncel bir ekspertiz yaptırıp fiyatını araca ekleyip de satılabilir o satıcıya bağlı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

daha geçen aylarda başıma geldi, 2 yıl önce sağlam diye eksper raporum vardı elimde, şimdi aracın şasesi işlemli çıktı, alıcı vazgeçti, ben daha öncesinde aracın her detayını söylediğim için yarı yarıya anlaştık eksper parasını. size tavsiyem mutlaka önceden ismini koyun, 2 bine de eksper var, 10 bine de. dediğimin dışında bir şey çıkarsa 2 binine kadarını karşılarım gerisi sizde gibisinden öncesinde anlaşmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren
Coşku Mert yazdı:

https://shbd.io/s/CMvfFNGD

linkteki satacagim aracin 6-7 sene once yaptirdigimiz ekspertizinde aklimda kaldigi kadar bilgiye sahibim. bu sure zarfinda kaza bela da olmadi aracta. alici kisi expertize soktugumuzda ekstra bisey cikarsa ucretini odersin gibi bi cumle kurdu bana. ben de tamam dedim ama olur da aklimda olmayan bisey cikar diye dusunmeye basladim simdi. bir de her ekspertiz ayni sonuca varamiyor o da var.

sormak istediğim bu isin olur yani nedir, yani ne kadar bi yanilma payina kadar normal karsilanir :)

Bence yanılma payı illaki olacaktır.Günümüzde experlerin çoğu yüzeysel bakıp gönderiyor.

Olurda Tarcanlar vs gibi bi yere götürürseniz illaki çıkar bişeyler

O yüzden siz alıcıyı arayın ve exper ücretine karışmadığınızı söyleyin.

Ona göre gelsin yada gelmesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Ben kendi kendime söz verdim tanıdık değilse araba bakmaya artık şehir dışına çıkmam kurumsal firma dahil...

Araba satarken bak Kardeşim benim yaptırdığım Exper bu şurada şu burada bu var derim.Ben tamirci değilim birşey varsa bilemem diyorum zaten öyle deyince vazgeçen çok oluyor.Son 2 arabayı verirken alıcının biri sadece motor ustasına baktırdı dığeri Exper dahi yaptırmadı.

Buralarda usul alıcıya aracı anlatırsın emin isen farklı bir şey çıkarsa ya indirim yaparsın yada Experi sen ödersin şeklinde yürüyor.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Ben bunu anlamıyorum. Satıcının dediğine inanmak için ekspere sokuyor millet. Arabayı öğrenmek için değil. 1 parça fazladan boya çıktı diye arabadan vazgeçmem eksper parasını da ödetmem. Aracın fiyatını tekrardan pazarlığa yatırırım

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Sattığım fiesta ile ekspere giderken alıcı abi aslında emin oldum ama satarken elimde bulunsun diye ekspertiz yaptırıyorum dedi. Dediklerim aynen doğrulandı motora tse ye göre garanti veremembdefi bir sıvıya göre itimat edip aldı.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Yahu madem birinin dediği diğerinin dediğini tutmuyor, sorarım o zaman neden 5000 lira verip bir de güvenmediğiniz yere gidiyorsunuz?

eski usül baktırın boyacıya mekanik ustaya keyf olur

Kaportacının ön çamurluklarda ve sol arka kapıda boya var, sol ön kapı değişik, diğer kısımlar orijinal dediği arabanın sağ iki kapısı orijinalken bu iki kapının arasında yer alan direkte yarıya kadar boya çıktı satarken. Marşbiyer hatasız, omuz hatasız, kapılar hatasız ama hepsinin içinde saklanan direk yarıya kadar boyalı... Kaportacıya sordum, direğe bakmadık ki dedi...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bunu da galericiler başlattı aslında değil mi. Farklı birşey çıkarsa tüm masrafınız bizden deyip 50 bin itelediler :D

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Farklı birşey çıkarsa

meganın çamurlukları nasıl ölçüyoruz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

Karbon 14 yapıyoruz. Çamurluktan alınan boya örneği ile diğer değişmemiş olan parçalardan alınanlar test edilip sonuçlar karşılaştırılıyor. Sonuçlar turnusol kağıdında aynı hareyi verirse tamam bu da orjinal diyoruz.

IMG-20231031-WA0021.jpeg

IMG-20231031-WA0005.jpeg

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

Matkapla delip kumpasla kalınlık ölçüyorlar :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Oğuzkan Erışık yazdı:

Matkapla delip kumpasla kalınlık ölçüyorlar :crazy:

Yok karot alıp kırıyoruz preste :crazy:

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Murat Sahın yazdı:

Kaportacının ön çamurluklarda ve sol arka kapıda boya var, sol ön kapı değişik, diğer kısımlar orijinal dediği arabanın sağ iki kapısı orijinalken bu iki kapının arasında yer alan direkte yarıya kadar boya çıktı satarken. Marşbiyer hatasız, omuz hatasız, kapılar hatasız ama hepsinin içinde saklanan direk yarıya kadar boyalı... Kaportacıya sordum, direğe bakmadık ki dedi...

Şase podye direğe kaportacıdan daha iyi bakacak bir ekspertiz varsa buyursun:)

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Emre Şimşek yazdı:

Şase podye direğe kaportacıdan daha iyi bakacak bir ekspertiz varsa buyursun:)

Yok ki, ama birinin işi o olduğu için bakmak zorunda, diğeri yani işin erbabı olan rica minnet bakıyor :) 

Bunda da vatandaşımızın kabahati büyük. ekspertizler yaygınlaştıkça kaportacıya mekanikçiye gidenler azaldı ama halen gitmeye devam edenler elini cebine atmadı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
İlkay Başaran yazdı:

Yok karot alıp kırıyoruz preste :crazy:

Abartma İlkay abi yav :crazy:

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

geçmişini bilmediğim, tanışıklık üzerine aracı olup sattığım bir aracın ekspertizi bitti, üzerine ben gösterdim şurada şöyle düzeltme var, şurası macunsuz eski boya, buralar yeni boyalı diye. ekspertiz hiçbir işlemden bahsetmedi, elinde makineyle okuta okuta geldi franchise usta.  parasını verip tabelayı asmış tiplerin %95'ine güvenmiyorum şahsen, hakikaken ustaysa bile önyargım var.

ek: clio 2 için ciddi ekspertiz harcaması yapmak da ilginç, birer kaporta ve motor ustası yeterli bence. evde kendi boyadığım araba nihayetinde

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
ek
Yorum bağlantısı
Harun Özden

Ekspertize gitmeden önce konuşmak, anlaşmak lazım. Arabamı alırken yaptırdığım ekspertiz raporunu halen saklıyorum. Benim bildiğim bunlar; alırken böyleydi ben de şu şu oldu demek için

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Otobüste bulduğu cüzdanı sahibine iade etti şeklinde haber olan ülkede bu tip şeyler normal. Kimse kimsenin ne lafına güveniyor ne işine. Haksız da değiller.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tarcanlarda ekspertiz yapılan arabam 1 km içinde sanayide baskı balata değişimine gitti.

Bu araba dynoda 120 beygir çıkmıştı 90 lik tdci yazilimli olarak.

Hatalı baskı balatası varmış 1.4 ünlü takılmış meğer 1.6 arabaya.

O gün benim için bitti ekspertiz.

Ha satmak için aldıklarımi yine yaptırım. Binmek için aldıklarım içime sinsin mekaniği kontrol edilsin yeter

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Umut Taşlı yazdı:

ek: clio 2 için ciddi ekspertiz harcaması yapmak da ilginç, birer kaporta ve motor ustası yeterli bence. evde kendi boyadığım araba nihayetinde

ben de öyle düşünüyorum ama bu defa kaportaya takik birine denk geldim. belki de ekpertiz fiyatlarini gorunce sadece mekanige baktirir :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eksper nereden bilsin ki 1.4 olduğunu açmadan. Kol da çıkartabilir dynoda ya da dükkandan çıkarken öyle değil mi?

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Tarcanlarda ekspertiz yapılan arabam 1 km içinde sanayide baskı balata değişimine gitti.

Bu araba dynoda 120 beygir çıkmıştı 90 lik tdci yazilimli olarak.

Hatalı baskı balatası varmış 1.4 ünlü takılmış meğer 1.6 arabaya.

O gün benim için bitti ekspertiz.

Ha satmak için aldıklarımi yine yaptırım. Binmek için aldıklarım içime sinsin mekaniği kontrol edilsin yeter

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...