İçeriğe Yönlendir

Arka Cam Isıtması Çalışmıyor (Buğu Önleyici)

Cihan Tasdemir

Recommended Posts

Cihan Tasdemir

Merhaba,

Aracın arka camında ki siyah ısıtma çizgileri çalışmıyor cls araç 2005

40 amperlik bir sigortası var, turuncu,  baktım o bölge biraz yanmış, yenisini takıp multimetre ile ölçtüm , 0,1 gibi bir değer verdi sanırım akım var demek, diğer 40 lık bir sigorta vardı onu da denedim o da çalışıyor.  Arka cam ısıtma tuşun ışığıda çalışıyor, fakat o siyah çizgiler bir türlü ısınmıyor, Ve buğusu gitmiyor aracın, Aklıma başka biryer gelmedi bakmam gereken, Çok sıkıntılı bir durumdayım bundan ötürü, Bana yardımcı olursanız çok makbüle geçer

Şimdiden çok teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

cam rezitans artı eksisin de akım var mı? önce ona bakın, akım yok ise şase geliyor mu ona bakın ve oradan tesisata yürünebilir , arka cam da beyin vs var ise markaya özel onu bilmem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arka camın sigortası 40a olmaz. 10-15a falan olmalı.

Multimetre ile ölçtüğünüzde voltaj kontrolü ya da kısa devre kontrolü yapabilirsiniz. İki ucu kısa devre olmalı sigortanın.

Cama voltaj gelip gelmediğini ölçebildiniz mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Çağlar Bayur yazdı:

cam rezitans artı eksisin de akım var mı? önce ona bakın, akım yok ise şase geliyor mu ona bakın ve oradan tesisata yürünebilir , arka cam da beyin vs var ise markaya özel onu bilmem

Sani Gerşon yazdı:

Arka camın sigortası 40a olmaz. 10-15a falan olmalı.

Multimetre ile ölçtüğünüzde voltaj kontrolü ya da kısa devre kontrolü yapabilirsiniz. İki ucu kısa devre olmalı sigortanın.

Cama voltaj gelip gelmediğini ölçebildiniz mi?

Abi aracın ayrıntılı ismini arattım, sigorta diagrami 40a gösteriyor bütün ayrı sitelerde, fakat şöyle farklı bir şey tespit ettim, diğer tuşlara basınca yük biniyor rolantiye ufaktan, fakat arka cam ısıtmaya basınca ışık yanıyor ama değişen bir şey olmuyor, resmen aktif değil gibi, tespitim şuanlık bu kadar, burdan nasıl devam edebiliriz sizin yönlendirmeniz ile devam etmek istiyorum, saygılar

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Celal Aydın yazdı:

Arka camda film var mı?

Cam filmi yok, sigortalara baktım akım da var, ama arkası buzhane, görüntü yok maalesef

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Elinizdeki multimetreyi kısadevre moduna alıp cam resistansını kontrol edin. Kopma vs yoksa baştan sona iki uç arasında cihaz öter. Ötmüyorsa bir yerde kopukluk vardır, aralığı daraltarak bakmalısınız

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Ü.Emre Kartal yazdı:

Elinizdeki multimetreyi kısadevre moduna alıp cam resistansını kontrol edin. Kopma vs yoksa baştan sona iki uç arasında cihaz öter. Ötmüyorsa bir yerde kopukluk vardır, aralığı daraltarak bakmalısınız

Hocam elimde bir multi metre var, fakat ses bölümüne alınca nedense ötmüyor, ses hiç bir şekilde çıkmıyor, ışık var batarya var ama ses yok, uni-t ut33b+ bu ürün ama ses yok

tam olarak hangisine alıp ölçmem lazım ? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cihan Tasdemir yazdı:

Hocam elimde bir multi metre var, fakat ses bölümüne alınca nedense ötmüyor, ses hiç bir şekilde çıkmıyor, ışık var batarya var ama ses yok, uni-t ut33b+ bu ürün ama ses yok

tam olarak hangisine alıp ölçmem lazım ? 

Sizdeki cihazda solda 200 değerinin altında renkli işaretli ayar var ona alın. Uçları birbirine değdirin ses duymanız lazım. Duyuyorsanız camda artı ve eksi olarak adlandırabileceğiniz iki çıkış olacak (camın alt bölgesinde soketlerin olduğu yerde daha rahat görürsünüz) orada uçları iki noktaya temas ettirin, ötüyorsa camdaki rezistanslar sağlamdır ötmüyorsa kopukluk var demektir

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Ü.Emre Kartal yazdı:

Sizdeki cihazda solda 200 değerinin altında renkli işaretli ayar var ona alın. Uçları birbirine değdirin ses duymanız lazım. Duyuyorsanız camda artı ve eksi olarak adlandırabileceğiniz iki çıkış olacak (camın alt bölgesinde soketlerin olduğu yerde daha rahat görürsünüz) orada uçları iki noktaya temas ettirin, ötüyorsa camdaki rezistanslar sağlamdır ötmüyorsa kopukluk var demektir

Abi şimdi 2 tane konu var 

1. Hiç bir şekilde ses gelmiyor bunu çözersen çok iyi olur, hepsine tek tek aldım denedim birbirine deydiğinde bile ses çıkmadı lazım ama ses nedense yok, çok garip, sessin çözümü yoksa hangisine alıyım? Resmi attım 

2. olarak da şimdi bütün çizgiler paralel değil adamlar desen vermişler garip şekilde, bazı yerde kopup devam ediyor, ama hiç düzensiz bi kopukluk değil sanki kendi özelliği

IMG_7080.jpeg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Cihan Tasdemir yazdı:

Abi şimdi 2 tane konu var 

1. Hiç bir şekilde ses gelmiyor bunu çözersen çok iyi olur, hepsine tek tek aldım denedim birbirine deydiğinde bile ses çıkmadı lazım ama ses nedense yok, çok garip, sessin çözümü yoksa hangisine alıyım? Resmi attım 

2. olarak da şimdi bütün çizgiler paralel değil adamlar desen vermişler garip şekilde, bazı yerde kopup devam ediyor, ama hiç düzensiz bi kopukluk değil sanki kendi özelliği

Normalde ses çıkması gerekir, cihaz arızalı olabilir. Yorum yapamıyorum ne yazıkki ama basit milyoncularda bile bulunan cihazlar var, onlardan edinebilirsiniz test amaçlı. Bende de öyle bir şey var iş görüyor (220v için kullanmayın ama)

2. soru her aracın deseni yapısı farklı, bir oto elektrikçiye götürüp camın resistansında kopukluk var mı ölçer misiniz deyin, bahsettiğim şekilde bakarlar. Yönlendirmeyle yapılacak bir şey değil :) görüp yorumlamak lazım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Cihazın anahtarını diyot test buzzer konumuna getirin birbirine değdirince ötmesi lazım ötmezse hold=sel tuşuna basıp deneyin problar Com ve Sağındaki yerde takılı olması lazım.Gene ötmüyorsa son olarak probları birbirine dokundurup seçici anahtarı hafifçe oynatın.

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Sermet Gündoğdu yazdı:

Cihazın anahtarını diyot test buzzer konumuna getirin birbirine değdirince ötmesi lazım ötmezse hold=sel tuşuna basıp deneyin problar Com ve Sağındaki yerde takılı olması lazım.Gene ötmüyorsa son olarak probları birbirine dokundurup seçici anahtarı hafifçe oynatın.

Abi çok teşekkür ederim hemen deniycem inş

fakat test buzer konumu hangisi?

prob dediğimiz şeyler kablolar mı eğer öyle ise kırmızı sağda siyah ortadaydı hep bu doğru konum mu ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihan Tasdemir yazdı:

. olarak da şimdi bütün çizgiler paralel değil adamlar desen vermişler garip şekilde, bazı yerde kopup devam ediyor, ama hiç düzensiz bi kopukluk değil sanki kendi özelliği

antendir o camdaki, bir elektrikçiye götürün bence arabayı

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

Cama değen yerlere bakın elektrik geliyor mu gelmiyorsa sigorta yada düğmeden olabilir.Benim Almera aracımda sıkıntı olmuştu kapak  koymuşlar açtığımda lehim camdan ayrılmıştı elektronikçiye gittim cama sıcak havlu koyup sıcak suylada iyice ısıttım lehim attırdım , soğuk cama denemeyin patlayabilir.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cihan Tasdemir

Konuyu yeniden açıpö konu kirliliği yapmak istemedim

Aracın sorununu buldum sanırımarka cam ıstıcısının sigortası yanmıştı bende yeni aldım taktım aynı amperde ve şuan içine baktığımda sağ iç taraf yanmış hafif erimiş durumdayenisini taktım belki olur diye fakat işlevsiz multımetre ölçmüyor. Komple sigorta kutsunumu değiştirmem gerek ?  çok tavsiyeye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok iyi olur şimdiden teşelkkürler

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sermet Gündoğdu yazdı:

ampere takılı unutmuştur. 

Cihan Tasdemir yazdı:

Konuyu yeniden açıpö konu kirliliği yapmak istemedim

Aracın sorununu buldum sanırımarka cam ıstıcısının sigortası yanmıştı bende yeni aldım taktım aynı amperde ve şuan içine baktığımda sağ iç taraf yanmış hafif erimiş durumdayenisini taktım belki olur diye fakat işlevsiz multımetre ölçmüyor. Komple sigorta kutsunumu değiştirmem gerek ?  çok tavsiyeye ihtiyacım var yardımcı olursanız çok iyi olur şimdiden teşelkkürler

Şu multimetrenin kabloları takılı olarak fotosunu atar mısınız? 

200 e getirin düdüğe getirmeyin. 

soldaki 200. 

arabayı kapalı iken yapın bunu. switch de off olsun. 

soldaki 200. 

multimetrenin sigortasını attırmış farkında olmayabilirsiniz de. 

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

ampere takılı unutmuştur. 

Şu multimetrenin kabloları takılı olarak fotosunu atar mısınız? 

200 e getirin düdüğe getirmeyin. 

soldaki 200. 

soldaki 200. 

multimetrenin sigortasını attırmış farkında olmayabilirsiniz de. 

Abi şöyle denedim aslında, senin dedğin gibide yaparım tabi,

Şimdi multı ile ölçtüm içime sinmedi, sonra bir tane tornavida var ışıklı bir tarafına şaseye bağladım, sonra tek tek sigortalı kontrol ettim hepsinde ışık yanıyor, fakat o bölge hariç.

elimde 4 tane ona uygun sigorta var, yani kesin emin oldum, hattı yuavaya da soktum tornavidayı diğer yuvalarda ışık yandı ama onda yanmadı, belliki o eriyen bölge hasarlı, iletmiyor

bunun tamiri acaba nasıldır?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigortann oturduğu yuva da olabilir, ancak malum merso beyinleri hata görürse elektriği kapatıyor sonra açılması gerekiyor ondan da olabilir mi derim? ehil bir ustaya danışılabilir. sigortanın takılığı yerde deformasayon varsa zaten yine ehil bir yer gerekecek

sigortanın iki bacağından birisine arka cam ısıtma açılınca elektrik geliyor olmalı , gelmiyor ise sorun beyinde veya tablada

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Çağlar Bayur yazdı:

sigortann oturduğu yuva da olabilir, ancak malum merso beyinleri hata görürse elektriği kapatıyor sonra açılması gerekiyor ondan da olabilir mi derim? ehil bir ustaya danışılabilir. sigortanın takılığı yerde deformasayon varsa zaten yine ehil bir yer gerekecek

sigortanın iki bacağından birisine arka cam ısıtma açılınca elektrik geliyor olmalı , gelmiyor ise sorun beyinde veya tablada

Abi çok mantıklı, şimdi ıstıcıyı açtıktan sonra, 1 tane sigorta bacağına elektrik geliyorsa ne yapılır, eğer 2 sinde de akım yoksa ne yapılması gerekir ? Bunun bilgisini alırsam ona göre devam ederim diye düşünüyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cihan Tasdemir yazdı:

Abi çok mantıklı, şimdi ıstıcıyı açtıktan sonra, 1 tane sigorta bacağına elektrik geliyorsa ne yapılır, eğer 2 sinde de akım yoksa ne yapılması gerekir ? Bunun bilgisini alırsam ona göre devam ederim diye düşünüyorum 

sigorta sağlam ve takılı mı?

Akım yoksa dediğiniz voltaj yoksa mı?

Yorum bağlantısı
Cihan Tasdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

sigorta sağlam ve takılı mı?

Akım yoksa dediğiniz voltaj yoksa mı?

Abi ışık yanan tornavidalar yok mu, bagajın demirine sapladım kablosunu, bastım sgortalara ışık yanıyor hepsinde bu hariç, sigorta çalışıyor, ama sigortanın girdği bölüm yanmış çalışmıyor

Ben bunu nasıl çözerim ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cihan Tasdemir yazdı:

ikisinde akım olmaz, sigortanın bir bacağına gelir diğerinden ısıtıcıya gider. lakin tekar söyliyeyim bu arabada herşey beyinlerden geçiyor, taunus olsa tamiri kolay

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cihan Tasdemir yazdı:

Abi ışık yanan tornavidalar yok mu, bagajın demirine sapladım kablosunu, bastım sgortalara ışık yanıyor hepsinde bu hariç, sigorta çalışıyor, ama sigortanın girdği bölüm yanmış çalışmıyor

Ben bunu nasıl çözerim ?

sigorta panelini tamir etmen lazım önce niye yanmış onu düşünün.  Ancak verdiğiniz yanıtları değerlendirince bir elektrikçiye gitmeniz daha doğru olur diye düşünüyorum. Rezistansı kaç ölçüyorsunuz ısıtıcıda mesela?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...