İçeriğe Yönlendir

Müzik Sisteminden (amfi hoparlör vs) Anlayanlara Bir Soru

Rıdvan Ergün

Recommended Posts

Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Merhaba.

Kule hoparlörlerimde bas yetersiz kalıyor. Bir stereo aktif subwoofer alarak amfiden subwoofer a hi-end girişten girip, subwooferın line out çıkışından hoparlörlere bağlamak istiyorum.

Hoparlörler 6 ohm

Amfim 4 ve 8 ohm seçeneklerinde kullanılabiliyor.

Subwoofer ın kaç ohm olduğu fark eder mi? Piyasada 4 veya 8 ohm aktif subwoofer seçenekleri var, hangisini tercih edeyim? 6 ohm olanını bulamadım. Ama bağlayacağım mevcut kule hoparlörlem 6 ohm.

8 ohm bir subwoofer bağlasam diğer ekipmanlara zararı olur mu?

Teşekkür ederim

Screenshot_20231114_002826.jpg

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Sadece aktif bas kullandığınızda tatmin edici bir bas alabilirsiniz belki 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Sermet Gündoğdu yazdı:

Sadece aktif bas kullandığınızda tatmin edici bir bas alabilirsiniz belki 

Aktif bas zaten

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

foto sizdeki sisteme mi ait ? şu anki sitem tam oalrak nedir?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Benim önler ve arkalar orjinal Ford hoparlörü. Basları gerçekten harikalar. Hatta anfiyede bağlı değiller. 2000 watt anfiye küçük bir sand box kabin bağlı. Ses tatmin edici düzeyde. Hatta istersem ön camları bile titreştirebiliyorum. Kabini kendim yaptım. Kabin de kicker marka subwooper var. Kabinin hacmi 0,57m3 . Benim bagaj çok kücük olduğu için subwooper için hacmi mümkün olduğunca küçük tuttum. Kendi hoparlörlerinin basları tabiatında yeterli değil ise, anfinin onlara yapacak pek bir şeyi yok. Bağlamamanı tavsiye ederim. Tabi işin üstadları daha iyi bilir.

Çağlar abinin bir zamanlar söylediğine göre, montajda çok önemli yer tutuyor. Çoğu ses sistemi montaj eden arkadaşlar dahi bunun bilincinde değil.

Bu işin competentleri Servet ve Çağlar abiler. Onlar ne derse doğrudur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Sarıkaya yazdı:

Benim önler ve arkalar orjinal Ford hoparlörü. Basları gerçekten harikalar. Hatta anfiyede bağlı değiller. 2000 watt anfiye küçük bir sand box kabin bağlı. Ses tatmin edici düzeyde. Hatta istersem ön camları bile titreştirebiliyorum. Kabini kendim yaptım. Kabin de kicker marka subwooper var. Kabinin hacmi 0,57m3 . Benim bagaj çok kücük olduğu için subwooper için hacmi mümkün olduğunca küçük tuttum. Kendi hoparlörlerinin basları tabiatında yeterli değil ise, anfinin onlara yapacak pek bir şeyi yok. Bağlamamanı tavsiye ederim. Tabi işin üstadları daha iyi bilir.

Çağlar abinin bir zamanlar söylediğine göre, montajda çok önemli yer tutuyor. Çoğu ses sistemi montaj eden arkadaşlar dahi bunun bilincinde değil.

Bu işin competentleri Servet ve Çağlar abiler. Onlar ne derse doğrudur.

Fatih.. soru ev ile ilgili.. 

Arabada çözüm daha kolay bulunabiliyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

8 ohm olur, 4 ohm olmaz, omaj ne kadar düşükse o kadar çok ısınır amplifikatör. ısınıncada ses distorsiyona uğrar sonrada aşırı ısınma varsa korumaya geçer / yanar. 6 ohm siteme 8 ohm taklılırsa ses çıkışı %25 daha az Watt olarak alınır. Daha az ısınır.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Çağlar Bayur yazdı:

foto sizdeki sisteme mi ait ? şu anki sitem tam oalrak nedir?

Çağlar Bey foto örnek olarak konuldu. Bende bir tane Harman Kardon HK 980 amfi ve bir tane de SONY STR 555 ES amfi var. Amfinin arkasında 4 ohm ve 8 ohm seçme düğmesi var. Hoparlörlerim Jamo Classic 10 . Bu hoparlörler 6 ohm olduğu için amfiyi 4 ohm ayarında kullanıyorum. Bas yeterli olmadığı ve amfilerde ayrıca 2+1 subwoofer çıkışı olmadığı için tarif etiğim gibi bir subwoofer almak istiyorum.

Amfinin normal hoparlör çıkışından gelip, fotoğraftaki gibi  bir aktif subwoofer a girecek. Sub wofer bas sesleri kendisi üretip çıkış kısmından hoparlörlere gönderecek. Ama bu tip subwoofer lar genelde 8 ohm. Şimdi kafama takılan mesele amfi 4 ohm, amfiden sub a gidecek, sub 8 ohm ve sub dan çıkış 6 ohm hoparlöre gidecek. Bir sıkıntı  yaşar mıyım?

Nadiren 4 ohm subwoofer lar var. Onlardan mı tercih edeyim? 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Böyle bir şey işinizi görür mü. 

IMG_5861.jpeg.24f3659fef24c767d609a5add473d5c7.jpeg

IMG_5860.jpeg.464a85b6d2a195906cdd0f4de9a59845.jpeg

Evet, buna benzer Mehmet Bey. Yalnız bu sinema sistemi için sub+4 çıkışlı. Ben sub+2 çıkışlı stereo arıyorum. 

Doğan Arşiray yazdı:

8 ohm olur, 4 ohm olmaz, omaj ne kadar düşükse o kadar çok ısınır amplifikatör. ısınıncada ses distorsiyona uğrar sonrada aşırı ısınma varsa korumaya geçer / yanar. 6 ohm siteme 8 ohm taklılırsa ses çıkışı %25 daha az Watt olarak alınır. Daha az ısınır.

Doğan Bey cevap için teşekkür ederim. Şu an zaten amfi 4 ohm da çalışıyor. Mevcut Jamo hoparlörler 6 ohm. Bas yetersiz. Bulunduğum yer itibariyle alması, göndermesi zor oluyor. Kargo hem riskli, hem çok pahalı. O yüzden sistemi komple değiştirmeden bir stereo aktif subwoofer ekleyerek çözüm üretmeye çalışıyorum. 

Şimdi siz 8 omh olur demişsiniz. Hoparlörler 6 ohm ama. 8 ohm sub bağlayınca amfi kaç ohmda çalıştırılacak?

Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu
Rıdvan Ergün yazdı:

Aktif bas zaten

Sisteminizde aktif bas var mı? Ben yoksa sadece aktif bas deneyin alt frekans eksiği belki gider demek istemiştim,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Sisteme ilave olarak Alpine SWE-815 modeli veya türevi bağlanabilir.

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sisteme ilave olarak Alpine SWE-815 modeli veya türevi bağlanabilir.

Hasan Bey bunun için amfide subwoofer çıkışı gerekiyor. 2 stereo hoparlör ile +1 sub çıkışı yok amfide. O yüzden stereo bir aktif subwoofer alıp, amfinin normal hoparlör çıkışına bağlayıp, oradan seri bağlantıyla hoparlörlere gitmek istiyorum. Soru ohm değerleri uyuşur mu?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Rıdvan Ergün yazdı:

Hasan Bey bunun için amfide subwoofer çıkışı gerekiyor. 2 stereo hoparlör ile +1 sub çıkışı yok amfide. O yüzden stereo bir aktif subwoofer alıp, amfinin normal hoparlör çıkışına bağlayıp, oradan seri bağlantıyla hoparlörlere gitmek istiyorum. Soru ohm değerleri uyuşur mu?

Anfinin normal ses çıkışından alıp aktif woofer a bağlama olmaz, araya empedans takılması gerekir. Sonuçta aktif woofer un da içinde anfi var.

High Low Impedance Adapter High Efficiency Wear Resistant Stable  Performance Easy Operation Audio Impedance Converter Long - AliExpress

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Fatih.. soru ev ile ilgili.. 

Arabada çözüm daha kolay bulunabiliyor.. 

Yapma yav. Tarzan gibi dalmışım desene. Allahtan eski konuların linkini atmamışım buraya :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Anfinin normal ses çıkışından alıp aktif woofer a bağlama olmaz, araya empedans takılması gerekir. Sonuçta aktif woofer un da içinde anfi var.

High Low Impedance Adapter High Efficiency Wear Resistant Stable  Performance Easy Operation Audio Impedance Converter Long - AliExpress

Hasan Bey onu biliyorum da, hi level giriş özellikli subwooferlar var.

Benim takıldığım mesele ohm uyar  uymaz mı meselesi.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Rıdvan Ergün yazdı:

Hasan Bey onu biliyorum da, hi level giriş özellikli subwooferlar var.

Benim takıldığım mesele ohm uyar  uymaz mı meselesi.

Böyle bir bağlantı türünde zaten ohm değerinin bir önemi kalmıyor.

Direk anfiden direk woofer a bağlamış olsaydınız o zaman omaj değerlerinin uyması gerekirdi.

Sizin bağlantıda oluşmuş bir sinyali alıp yine kendi içinde dönüştürüp hoparlöre iletmiş olacaksınız.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Rıdvan Ergün yazdı:

Çağlar Bey foto örnek olarak konuldu. Bende bir tane Harman Kardon HK 980 amfi ve bir tane de SONY STR 555 ES amfi var. Amfinin arkasında 4 ohm ve 8 ohm seçme düğmesi var. Hoparlörlerim Jamo Classic 10 . Bu hoparlörler 6 ohm olduğu için amfiyi 4 ohm ayarında kullanıyorum. Bas yeterli olmadığı ve amfilerde ayrıca 2+1 subwoofer çıkışı olmadığı için tarif etiğim gibi bir subwoofer almak istiyorum.

Amfinin normal hoparlör çıkışından gelip, fotoğraftaki gibi  bir aktif subwoofer a girecek. Sub wofer bas sesleri kendisi üretip çıkış kısmından hoparlörlere gönderecek. Ama bu tip subwoofer lar genelde 8 ohm. Şimdi kafama takılan mesele amfi 4 ohm, amfiden sub a gidecek, sub 8 ohm ve sub dan çıkış 6 ohm hoparlöre gidecek. Bir sıkıntı  yaşar mıyım?

Nadiren 4 ohm subwoofer lar var. Onlardan mı tercih edeyim? 

Evet, buna benzer Mehmet Bey. Yalnız bu sinema sistemi için sub+4 çıkışlı. Ben sub+2 çıkışlı stereo arıyorum. 

Doğan Bey cevap için teşekkür ederim. Şu an zaten amfi 4 ohm da çalışıyor. Mevcut Jamo hoparlörler 6 ohm. Bas yetersiz. Bulunduğum yer itibariyle alması, göndermesi zor oluyor. Kargo hem riskli, hem çok pahalı. O yüzden sistemi komple değiştirmeden bir stereo aktif subwoofer ekleyerek çözüm üretmeye çalışıyorum. 

Şimdi siz 8 omh olur demişsiniz. Hoparlörler 6 ohm ama. 8 ohm sub bağlayınca amfi kaç ohmda çalıştırılacak?

amplifikatorun calisabildigi minimum deger onemli. gerisi onemsiz. omaj artinca ses azalir. aktif ise zaten omaj onemsiz sadece sinyal gidecek o uniteye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Rıdvan Ergün yazdı:

Merhaba.

Kule hoparlörlerimde bas yetersiz kalıyor. Bir stereo aktif subwoofer alarak amfiden subwoofer a hi-end girişten girip, subwooferın line out çıkışından hoparlörlere bağlamak istiyorum.

Hoparlörler 6 ohm

Amfim 4 ve 8 ohm seçeneklerinde kullanılabiliyor.

Subwoofer ın kaç ohm olduğu fark eder mi? Piyasada 4 veya 8 ohm aktif subwoofer seçenekleri var, hangisini tercih edeyim? 6 ohm olanını bulamadım. Ama bağlayacağım mevcut kule hoparlörlem 6 ohm.

8 ohm bir subwoofer bağlasam diğer ekipmanlara zararı olur mu?

Teşekkür ederim

Screenshot_20231114_002826.jpg

Amfilerin ön arka, hoparlöründe önden fotosu olursa daha net öneri verilebilir.

Kule hoparlörleri stereo olarak subwofeer olmadan doğrudan amfi çıkışına bağlayınız ve o şekilde deneyiniz bence.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Rıdvan Ergün yazdı:

Sub wofer bas sesleri kendisi üretip çıkış kısmından hoparlörlere gönderecek. Ama bu tip subwoofer lar genelde 8 ohm.

sizdeki bağlantı şeklindeki çalışma için aktif basın kaç ohm olduğu anfi ve hoparlör ler için önemsiz, bende de sizdeki  sony e benzer yapıdaki technics anfiye  bağlı aktif yamaha sub var (emmi duymasın, gördü ama farkında değil)

benim kafama başka birşey takıldı jamo hoparlör  frekansınız 30 Hz lere kadar iniyor, çok ciddi bir bas verir, komşudaki camekanı titretir lakin evde verimli olan 80-100 Hx lerin üstü, sizdeki sistemde hiç eq veya dsp var mı? veya denediniz mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Doğan Arşiray yazdı:

amplifikatorun calisabildigi minimum deger onemli. gerisi onemsiz. omaj artinca ses azalir. aktif ise zaten omaj onemsiz sadece sinyal gidecek o uniteye. 

Amfi 4 ohmda çalışabiliyor

4 ohm amfiden çıkıp 8 ohm wooferdan geçen sinyal 6 ohm hoparlöre gidince arada bir yerlerde kafası karışan ekipman olmazsa sorun yok 😆😆

Teşekkür ederim 

Mustafa Yanar yazdı:

Amfilerin ön arka, hoparlöründe önden fotosu olursa daha net öneri verilebilir.

Kule hoparlörleri stereo olarak subwofeer olmadan doğrudan amfi çıkışına bağlayınız ve o şekilde deneyiniz bence.

Zaten öyle kullanıyorum. Bas yetersiz kalıyor.

Çağlar Bayur yazdı:

sizdeki bağlantı şeklindeki çalışma için aktif basın kaç ohm olduğu anfi ve hoparlör ler için önemsiz, bende de sizdeki  sony e benzer yapıdaki technics anfiye  bağlı aktif yamaha sub var (emmi duymasın, gördü ama farkında değil)

benim kafama başka birşey takıldı jamo hoparlör  frekansınız 30 Hz lere kadar iniyor, çok ciddi bir bas verir, komşudaki camekanı titretir lakin evde verimli olan 80-100 Hx lerin üstü, sizdeki sistemde hiç eq veya dsp var mı? veya denediniz mi?

Cevabınız için teşekkür ederim Çağlar Bey eq veya dsp  yok. Ama özellikle Aony amfide her tür eq ayar imkanı var.

Ben genelde senfonik müzik dinliyorum. Ses odayı doldurmuyor. Sesi çok fazla açma ihtiyacı doğuyor.

Ekstra bir woofer lazım 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Rıdvan Ergün yazdı:

Ben genelde senfonik müzik dinliyorum

mesela La traviata overture... bizim müzik zevki de pek bi ortakmış...bende  bahsettiğiniz aktik sub de  yamaha marka ancak beklediğiniz bası bundan alamayabilirsiniz bu tarz müzikte.

misal şöyle bir dsp işinize daha çok yarayabilir

var olan sistem başka bir yere evriliyor

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
Çağlar Bayur yazdı:

mesela La traviata overture... bizim müzik zevki de pek bi ortakmış...bende  bahsettiğiniz aktik sub de  yamaha marka ancak beklediğiniz bası bundan alamayabilirsiniz bu tarz müzikte.

misal şöyle bir dsp işinize daha çok yarayabilir

var olan sistem başka bir yere evriliyor

Bunu ayarlayacağım diye müzik dinleyemem ki ben😄😁

Nabucco'nun ortasında yerimden kalkıp, 1 khz yi biraz aşağı, 200 hz yi azıcık yukarı diye uğraşamam😄

Aslında şeytan kıy biraz,  bir çift HPM 100 bir tane de A class serisinden Marantz al, uğraşma diyor.🙃😎

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yok bu bir defa ayarlanır, birkaç deneme sonrası çok basit aslında, hall mod da özelikle seviyorum , basın frekansları ayarlansa bence jamo10 bayağı güzel birşey

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...