İçeriğe Yönlendir

Jeep Grand Cherokee 3.0 OM642 Krank Pozisyon Sensörü Arızası

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Araç ısınınca, eşim tamda bir hastanenin kapalı otoparkındayken yolda kalmış, ittirip park etmişler. 1 saat sonra gittim kontrole, herşey normal marş basmıyor, tüm sigortalar röleler sağlam. Anahtar sağlam. Enjektör dönüşlerinde yakıt yok. Araç yakıt göndermiyor. Neyse ustayı bekledim, terminalle baktık krank posiyon sensörü diyor. Bastık marşa çalıştı. Neyse ben yavaştan gelirim dedim, ama gelemedim. 5 dk sonra araba ısınınca yokuş yukarı yolda kaldım. @Mehmet Ozyurek ten aldığım destek nosunu aradım önce psikolojik destek lazımmı dediler evet dedim eski araba zor iş ne olacak bu bizim sanayinin asvaltı vs. Olur öyle dediler çekici gönderdiler,t abi ben beklerken yine heryerini söktüm kontrol ettim. Nafile, yakıt gelmiyor. yarım saat içinde bir çekici geldi sürücüsü artisin teki. Neyse sıfır diyalog ile götürdük arabayı. Usta bindi, çalıştırdı arabayı indirdi. Tabi motor soğumuş 2 saatte. Önce sensör değişecek, gitmişken zaten aldığımakıtan yağ müşürü değişecek, yakıt dönüş kaçakları vardı incecik onu yapmamız lazım dedik. Bunları yapıp arabayı deneyecek. Olur ise ne ala. Olmaz ise yakıt pompasının iç takımı değiştirilecek dedik...

Yani 200 bin km ciddi bir eşik noktası araçlarda. Sorun yapılan km den çok ısıya maruz kalan komponentlerin bozulması. Kişisel deneyimim araç 10 yaş üzerindeyse bunu önceden hesaplayıp parçaları değiştirmek lazım. Uzun yolda kısa sürede km yapmış görece yeni model araçlardan ise korkmamak lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Geçmiş olsun. Krank sensöründen ben de kalmıştım. Marş hiç basmıyordu benimkinde, tık deyip kalıyordu, çekiciyle gittik, 5dk'da değişti düzeldi. Dediğin gibi bazı parçaları bozulmasını beklemeden değiştirmek lazımmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

3 litre motorlu aracı olanlar krank sensörünü hazırlasın mı diyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eskimekte olan arabası olan herkese sesleniyorum. zaten akılmdaydı öteliyordum 6 aydır. demekki ötelenmemesi lazımmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıkıntı yok.. yol yardım hattımız her daim aktif.. :)

Geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

krank pozisyon sensoru mercedes marka alindi ve degisti. yag musuru takildi. yakit kaçagi da tamam gibi. aracin cekisi artmis. atakligi cok belirgin. umarim tek sorun buydu. ariza kaydi yok simdilik. 

1500 tl krank sensoru. 650 tl aliexpress yag sensoru. 750 tl iscilik... cekiciyi sigortacim odedi :p

Doğan abey tarifesi tabi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıkıntı yok.. yol yardım hattımız her daim aktif.. :)

Geçmiş olsun. 

ünlü düşünr king ne demiş paçaklar hakkında?

Doğan Arşiray yazdı:

kapalı otoparkındayken yolda kalmış, ittirip park etmişler.

ya pilli olsa idi, ittiirnce patlar matlar ben ellmeezdim

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçmiş olsun. 

Pilli olsa krank sensörü bozulmazdı :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

ya pilli olsa idi, ittiirnce patlar matlar ben ellmeezdim

Pilliler yolda kalıyor muymuş şarjı bitmeden?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Pilliler yolda kalıyor muymuş şarjı bitmeden?

şarjı dolu telefon bozulmaz mı yani , piili de ekranda ünlem (şansı varsa) veya hiçbir şey çıkmayınca çeikiciye nasıl alınacak?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Geçmiş olsun. 

Pilli olsa krank sensörü bozulmazdı :) 

atkinsonda ne güzel ki krank sensörü de yok... yoksa var mı?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

şarjı dolu telefon bozulmaz mı yani , piili de ekranda ünlem (şansı varsa) veya hiçbir şey çıkmayınca çeikiciye nasıl alınacak?

Bilmem? Çekici şoförü değilim ki :) Şoför düşünsün, sigortacım düşünsün. Son düşüneceğim şey :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

sigortacım düşünsün.

kapalı otoparklardan/offroaddan/rutin dışı işlemler vb.  ile  çekme ücreti eksraya tabidir, şirketin tapusunu da al bari

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

şirketin tapusunu da al bari

Emmi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ocakbaşında çözeceğiz bu işi.

Dip not: Tesla bozulsa dahi vites boşa geçirildikten sonra her türlü çekilir. Modele göre 12/16v araç aküsü ile vites boşa alınabiliyor.

Kapalı otoparkta pilli bebek de olsa, v12 amg de olsa, prosedür aynı. Çekilemiyorsa çekilemiyordur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Kapalı otoparkta pilli bebek de olsa, v12 amg de olsa, prosedür aynı.

tavan yüksekliği 2.0 mt.... amg yi çeker çıkartırım

Therefore, towing an EV with a standard towing set up is virtually impossible without damaging the electronic systems of the car. 

https://blog.atseuromaster.co.uk/ev-hybrid/can-you-tow-an-electric-car

https://www.mariettawrecker.com/blog/2022/05/10/why-cant-electric-cars-be-towed/

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

tavan yüksekliği 2.0 mt.... amg yi çeker çıkartırım

Therefore, towing an EV with a standard towing set up is virtually impossible without damaging the electronic systems of the car. 

https://blog.atseuromaster.co.uk/ev-hybrid/can-you-tow-an-electric-car

https://www.mariettawrecker.com/blog/2022/05/10/why-cant-electric-cars-be-towed/

Tesla'nın kendi tow modu mevcut.

Her şeyi geçtim, Elon düşünmemiş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yutup videosu varsa sorun olmazcılarda bugün...

üreticisinin verdiği bilgi benim için esastır,

https://www.tesla.com/ownersmanual/model3/en_au/GUID-FA9E3DC9-805C-45BD-A64D-C4B3F491B8C0.html#:~:text=To avoid damage%2C only pull,located in the front trunk.

DO NOT TRANSPORT WITH WHEELS ON THE GROUND

bu yüzden ceolar yutbrlara paralarını kaptırırken forumları bilmezler bile zira odd istatistiğinde yer verilmiyor.

vesile ile 750 tl işçilik ile tesla servisi ne sunuyor bilmem de belki arabayı yıkayabilirler

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

yutup videosu varsa sorun olmazcılarda bugün...

Videoyu izlesen, aynı şeyi paylaşmışız.

Yakındır tekerlek platformlu çekiciler. Hani araçların tekerlerine sokuyorlar 4 ufak teker, öyle götürüyorlar kısa mesage

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Atkinsonda krank sensörü var ama 2.4 turbo toyota yeni motorda termostat yok. İlla bir şeyi eksik koyacaklar.  :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Kapalı otoparkta pilli bebek de olsa, v12 amg de olsa,

onu demedimki tam okusan yazdıığımı

Çağlar Bayur yazdı:

kapalı otoparklardan/offroaddan/rutin dışı işlemler vb.  ile  çekme ücreti eksraya tabidir,

bilişimciler neden cümlenin tamamına bakmıyor ki

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Atkinsonda krank sensörü var ama 2.4 turbo toyota yeni motorda termostat yok. İlla bir şeyi eksik koyacaklar.  :) 

Hava soğutmalı mı? 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

bilişimciler neden cümlenin tamamına bakmıyor ki

Daha geçen çektirdik, adam giremediği için çekemiyor. Girebilse parasına bakmıyordu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu motor mu

Sani Gerşon yazdı:

Daha geçen çektirdik, adam giremediği için çekemiyor. Girebilse parasına bakmıyordu.

yapmak var yapılabilmesi var, 4 lt yağı motora boca ediyorlar diye kitapçıkta hatalı mı yazmışlar diyeceğiz , mesleki hastalaık işte üreten ne demişse o dur

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...