İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Düzensiz Arka Fren

Görkem Karakaş

Recommended Posts

Görkem Karakaş

Merhabalar. 2022 mayıs ayında frenlemeden memnun olmadığım için Google yorumlarında iyi görünen bi frenciye arabayı götürüp arka frenlerin bakımını istedim.

Arka frenler kampana

Açıp baktık balataların durumu iyi ama 16-17 yıllık balata şaka gibi 😅

Değişimini istedim bu sırada fren hidroliği vs değişti. Kampana tornalandı yeni balatalar çakıldı frenleme ve pedaldaki fren hissi kendine geldi. 

Takribi 3-4 ay sonra arka frenler ses yapmaya başladı. Frenleme iyi olsa sese bi şekilde katlanabilirim ama abs aşırı çabuk devreye giriyor. Bi kaç kez durması gereken yerde abs devreye girdi direksiyon ile kurtardım.

2023 mayıs ayında frenciye tekrar gittiğimde birazdan anlatacağım sorunların farkında değildim ses vardı sadece. Kampanayı tekrar tornaladı ve ses yine 3-4 ay kesildi..

Şimdi gelen sesi size anlatayım çünkü sorun burda.

Fren sanki bas çek yapıyor, fren dozajı sabit fasılalı şekilde artıp azalıyor balatadan gelen ses. Bir düzensizlik söz konusu. Bu da sanırım absyi devreye sokuyor. 

Bi kaç kez de ışıklarda durmak için 50 metreden ayağımı frene koyduğumda durmaya yakın arabayı arkadan biri tut bırak yapıyormuş hissi verdi. Şimdi ben tekrar aynı frenciye gitmek istemiyorum. Bu sorun yanlış balatadan mıdır kötü tornadan mıdır diye size bi sorup kafamda bir şeyler oluşsun istedim. Daha sonra frenciye gidip göstereceğim. Düşüncelerinizi merak ediyorum

İyi günler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arkaları fazla iyi yapmışsa, olması gerekenden iyi tutar, o da lastiği kitler, kampanada ses varsa tam ortada V formuda pah geçilebilir (iyi bir tornacıda 5 dak klık iş) kampana sisteminde arka balatlar nerede ise hiç bitmez, eski olması değişmesini gerektirmeyecek idi, şimdi yapılacak olan arkaya orjinal balata takmak

veya şimdikelrin yüzeyini azaltmak

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Koray Demir yazdı:

Arka fren merkezi değişse iyi olurmuş. Sese tek çözüm orjinal balata.

Fren merkezi fasılalı bastığı için mi abi?

Çağlar Bayur yazdı:

arkaları fazla iyi yapmışsa, olması gerekenden iyi tutar, o da lastiği kitler, kampanada ses varsa tam ortada V formuda pah geçilebilir (iyi bir tornacıda 5 dak klık iş) kampana sisteminde arka balatlar nerede ise hiç bitmez, eski olması değişmesini gerektirmeyecek idi, şimdi yapılacak olan arkaya orjinal balata takmak

veya şimdikelrin yüzeyini azaltmak

İlk yapıldığında frene basınca arkaları kitliyordu onu hemen düzelttirdim benim derdim frenin dengesiz basması çağlar abi.

Ses sabah ilk bi kaç yüz metrede rahatsız edici ama uzun yolda vs bi sorun yok. Ama fasılalı basıyor bunu ne yapacağımı bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Görkem Karakaş yazdı:

Ama fasılalı basıyor bunu ne yapacağımı bilmiyorum 

kampana düpdüzgün torna edilmiş ise çakılan balata elips halde kalmış veya bel vermiş olabilir (mm. değerlerde) , bir perçini geveşemiş olabilir

yeterince yol yaptıktan sonra iki arka tekerden birinde daha fazla ısınma el ile tespit edilebiliyorsa orada da sorun olabilir biri sıkılı kalmışsa

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Arka poryanın iç kısmındaki balata sıfırlama primleri var onlara çekiçle vurun sıfırlama yapsın frene basınca otomatik kuruyor zaten işe yarar belki birinin ayarı sıkı kalmış olabilir. 

(focus 1 de var sizde de vardır muhakkak)

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Çağlar Bayur yazdı:

kampana düpdüzgün torna edilmiş ise çakılan balata elips halde kalmış veya bel vermiş olabilir (mm. değerlerde) , bir perçini geveşemiş olabilir

yeterince yol yaptıktan sonra iki arka tekerden birinde daha fazla ısınma el ile tespit edilebiliyorsa orada da sorun olabilir biri sıkılı kalmışsa

Tamam abi şimdi oldu bunun üstüne giderim frencide ona göre konuşurum 

Ömer Sarıgül yazdı:

Arka poryanın iç kısmındaki balata sıfırlama primleri var onlara çekiçle vurun sıfırlama yapsın frene basınca otomatik kuruyor zaten işe yarar belki birinin ayarı sıkı kalmış olabilir. 

(focus 1 de var sizde de vardır muhakkak)

Bilmiyorum ama buna da bakacağım teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Arka fren hortumlarını kontrol edin, hatta test edin basıncı dengeli veriyor mu.Bu bu yüzden 10 ustaya gösterdim, 10.cu çözdü.Fren merkezini de  sıfırlamıştım ama sorun basit bir çelik hortumda çıktı.Kaliperi sökerken kolaylık olsun diye hortumla birlikte kıvıran bir ileri zekalı yüzünden.

Hatta bu arızayı çözen usta kauçuk hortumların uzun vadede iç kısmının bozulup hidrolik yağının geçişini yavaşlattığını söylemişti.

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Kampanalarda ısınana kadar gıcırdama standart sanırım. Hangi araca bindiysem hepsi gıcırdıyor bir müddet. Çözümü var mıdır bunun acaba yoksa yapısı mı böyle? @Çağlar Bayur

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...