İçeriğe Yönlendir

Bilmeyenler için Muayenede Yeni Dönem

Murat Öngür

Recommended Posts

Rifat Şeker

Umarım kağıttan yaptıkları bu tasarrufu vatandaşa da yansıtırlar :) Nede olsa o kadar paraya yaptıkları iş hikaye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Hasan Sancak yazdı:

Pasaport için Nüfus Müdürlüğü'ne işim düştüğünde kimlik ile ehliyeti birleştirdim (ehliyetin barkodunu ufak bir cihazda okutarak kimliğe tanımladılar), sonrasında çevirmeye de renk geldim sadece kimliği gösterdim, memur bey ehliyet tanımlı mı diye sordu evet dedim ve geçtim. Bu birleştirme işleminden sonra ehliyet taşıma zorunluluğu yok sadece tc kimlik kartı yeterli. (Yalnız birleştirme işlemi için her iki kartın da yenisinden olması gerekli)

Birleştirme için randevu mu almak gerekir?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kk’ya kestikleri komisyonu tüketici mahkemesi geri veriyor. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2006’dan beri araba kullanıyorum. Hiç durdurulmadığım çevirme kadar 3 senede corolla ile durduruldum

Bende gece çevirme varsa direk iç ışıkları açarım, pek durdurmuyorlar. 

Durdurduklarında da silah var mı diye sordular :unsure2:

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Macit Aliyev yazdı:

Yurtdışında sıkıntı yaratır bence. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Sancak
(düzenlendi)
Macit Aliyev yazdı:

Hayır randevusuz yaptırmıştım işlemi, zaten 1 dakikalık bi işlem.

Mehmet Göktürk yazdı:

Muhtemelen yaratır, hatta öyle ki bi kaç ay önce Fransada polis durdurup 1 saat bu ehliyet geçer/geçmez muhabbeti yaşamıştık. Daha sonra ehliyetimin fotoğrafını çekip karakola gönderdi (ben karakol diyorum artık nereye gönderdi bilmiyorum telsizden konuşuyordu) en sonunda saldılar.

tarihinde Hasan Sancak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bu kısmı aklıma gelmemişti. Bazen yurtdışında lazım olabiliyor. 1 ni taşıyan 2 sini de taşır mantığıyla yola devam.. 

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Hatırlatma: Araç muayene tarihi yılbaşından sonra ocak,şubatta olanlar aralığın son günleri muayene yaptırırsa %58 zamdan etkilenmez.

Benim i20nin muayene 14 ocaktaydı 30 aralığa randevu aldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Talha Bilgi

Şimdi geçen hafta aracımı muayeneden geçirdim, sms geldi geçtiniz diye tamam.... Şimdi ben satarsam alacak şahıs için bir belge alamıyorum... E-devlet muayene sıra numarası istiyor o ne bilmiyorum, Tüv Türk sitesi ise Muayene Rapor Numarası diye bişey soruyor... ?_

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Talha Bilgi yazdı:

Şimdi geçen hafta aracımı muayeneden geçirdim, sms geldi geçtiniz diye tamam.... Şimdi ben satarsam alacak şahıs için bir belge alamıyorum... E-devlet muayene sıra numarası istiyor o ne bilmiyorum, Tüv Türk sitesi ise Muayene Rapor Numarası diye bişey soruyor... ?_

Gelen smsde link mevcut. Tıklayınca belgeyi matbuu olarak alabilirsiniz. 

Bugün ben de muayeneden geçtim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
Hakan Tarım yazdı:

Bu işlem araç alırkende sıkıntı adam deseki yeni vizeli nerden bilcez :)

Hakan Tarım yazdı:

Teşekkürler silmiştim mesajı, şimdi kurtardım mesajı baktım ordaki linkten aldım 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Macit Aliyev yazdı:

Madem herşey online, ehliyeti neden yanımızda taşımak zorundayız?

geçen beni trafik polisi durdurdu abuk subuk biryerde, gereksiz hareket yani, adam ehl.. derken TC yi söyledim baktı tabletinden buyrun geçin dedi... tam bir vakit kaybı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Doğan Arşiray yazdı:

geçen beni trafik polisi durdurdu abuk subuk biryerde, gereksiz hareket yani, adam ehl.. derken TC yi söyledim baktı tabletinden buyrun geçin dedi... tam bir vakit kaybı.

Bize abone olmuşlardı bir ara, şirket araçları ile ülker kavşağından her geçişte durduruyorlardı. Bir süredir durdurmuyorlar. Kendi aracım ile giderken acelem yoksa durdurmuyorlar, acelem varsa durduruyorlar. Murphy kanunları...

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Doğan Arşiray yazdı:

Elazığ'da okurken oranın bir bölgesi vardı. Bomba tehlikesine karşı Jam'leniyordu bölge. Sinyal olmayan bölgelerde de taktir edersiniz eski usül devam ediyor. Kaldı ki üzerinde kan grubunuza değin bir kaza bela durumunda ulaşılabilecek tüm kritik bilgiler onun içerisinde. Kimsenin yanında belge taşımadığı bir alternatif evrende online sistem çöktüğünde yine kontrol mekanizması tamamen çöküyor. Bence yanda taşınmaya devam edilmeli. Çok gerekli değilse ve tek taşıt sahibi iseniz torpidoya evrakların arasına atarsınız sadece çevirmelerde çıkmış olur amelelik olmaz. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ehliyet cuzdanda. gereksiz kontrol icin hiz kazandirdim sadece. gerci ehliyet eski benim tc yazmiyor zaten. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Doğan Arşiray yazdı:

Arada talimat gereği trafik vesilesiyle asayiş uygulaması yapılabiliyor GBT’ye de bakmıştır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Trafik polisi niye yol kesip kontrol yapar ki? Herşey edevlette var. Gezici olup kural ihlallerini tespit niye etmiyorlar?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

Trafik polisi niye yol kesip kontrol yapar ki? Herşey edevlette var. Gezici olup kural ihlallerini tespit niye etmiyorlar?

Onu yapıyorlar. Gezici radar ve sivil trafik ekipleri var. Millet bırakın resmi aracı siren ışığı görse dahi süt dökmüş kediye dönüyor vareks kapatıyor vs. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Koray Demir yazdı:

Onu yapıyorlar. Gezici radar ve sivil trafik ekipleri var. Millet bırakın resmi aracı siren ışığı görse dahi süt dökmüş kediye dönüyor vareks kapatıyor vs. 

Benim oturduğum kadıköyde bir tek kez bile ihlal için ceza kesildiğine şahit olmadım. aynı ihlal aynı araç tarafından aynı yerde yapılmaya devam ediyor. Bu durumda nasıl oluyor çözemedim.

siren tepe ışığı zaten kapalı olmalı. 

gezici ekipleri çoğu kez geziyor ya da araç içinde bekliyor görüyorum

Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Benim oturduğum kadıköyde bir tek kez bile ihlal için ceza kesildiğine şahit olmadım. aynı ihlal aynı araç tarafından aynı yerde yapılmaya devam ediyor. Bu durumda nasıl oluyor çözemedim.

siren tepe ışığı zaten kapalı olmalı. 

gezici ekipleri çoğu kez geziyor ya da araç içinde bekliyor görüyorum

Onlar boşuna dolaşmıyor ya da beklemiyor. Kamuya açık alanda plakası gözükür şekilde video kaydı alıp lokasyon tarih ve saat bilgisiyle birlikte anlık olarak 112 ye bildirin (kural ihlali yapan sürücü özellikle istanbul'da e5 veya tem'de ise birkaç km aralıklarla duran trafik polisleri ve o an trafikte seyreden sivil ekipler hemen durumdan haberdar oluyor az biraz da trafik varsa yakalanmama ihtimalleri yok) veya emniyet online ihbar sayfasına gönderin itina ile paketleniyor. 

İhbar linki:

https://onlineislemler.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İhbarla ceza yok. Görüntü video olsa bile yok. Onlar yakalacak. Bir yılda istanbulda 320 bin ceza kesmişler. 

Sayın ilgili;

17.03.2024 tarihinde tarafımıza gönderilen ileti ile ilgili olarak; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda yer alan fiilleri ihlal eden sürücülere ve araçların tescil plakalarına göre idari para cezası karar tutanağının hangi kurum yetkililerince ve hangi durumlarda düzenleneceği, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 5-6-114-116 ve EK-6. maddelerinde hüküm altına alınmıştır. Bu sebeple bu tür ihbar veya şikayet konusu trafik kural ihlali yada ihlallerinin somut olarak görevlilerimizce tespiti halinde, uymayanlara kanuni işlem uygulanmaktadır.

Unsurlarımıza bölge üzerinde duyarlı olmaları ve herhangi bir aksaklığa meydan vermemeleri hususunda gerekli talimatın verildiği hususunu rica ederiz.

—————-

Sayın İlgili

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından trafikte yol kullanıcılarının can ve mal güvenliğinin sağlanması, denetim faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılması, kazaların azaltılması ve daha düzenli bir trafik akışının sağlanması ve trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla EDS ve PTS sisteminin bulunduğu yerlerde EDS ve PTS sistemi ile, olmadığı yerlerde, ekip, motorize ve yaya unsurlarımız ile sürekli denetimler yapılmakta ve Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğine aykırılık teşkil eden araç, sürücü ve ilgilileri hakkında kişi ve kurum ayrımı yapılmaksızın gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. 
    Yapılan denetimlerde taralı alan ihlali yaptığı tespit edilen araç sürücülerine veya ilgililerine tespit edilen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 47/1-c (Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak) maddesine istinaden cezai işlem uygulanmaktadır. İlimiz genelinde 01.03.2023-01.03.2024 tarihleri arasında yapılan denetimlerde 47/1-c maddesine istinaden 319.739 adet cezai işlem uygulanmış olup, denetim ve kontrollerimiz devam etmektedir. Bilgilerinize sunulur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Koray Demir yazdı:

Onlar boşuna dolaşmıyor ya da beklemiyor. Kamuya açık alanda plakası gözükür şekilde video kaydı alıp lokasyon tarih ve saat bilgisiyle birlikte anlık olarak 112 ye bildirin (kural ihlali yapan sürücü özellikle istanbul'da e5 veya tem'de ise birkaç km aralıklarla duran trafik polisleri ve o an trafikte seyreden sivil ekipler hemen durumdan haberdar oluyor az biraz da trafik varsa yakalanmama ihtimalleri yok) veya emniyet online ihbar sayfasına gönderin itina ile paketleniyor. 

İhbar linki:

https://onlineislemler.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx

deneyelim bakalım. Eskiden 155 i arar detaylı anlatırdım ama pek yanıt alamadım. 

Bir kez plakadan sorguladığım bir audia6 çalıntı çıktı ihbar ettim polis geldi arabayı kurtardılar sahibi felan geldi sevindi. ona memnunum. Ama o zaman plaka sorgulanabiliyordu çalıntı mı diye.

ihbar linki çalışıyorsa süper. Kameramızda olaylar oluyor kayıt alıyor zaten ordan göndeririz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

Bende ehliyet numaramı söyledim, ticari kullanma süreniz dolmuş dedi.

Mehmet Göktürk yazdı:

Her tür suç için belli kontrol kotaları var, alkol, git, trafik sigortası vs, bunları günlük, haftalık, aylık vs. Tutturmaları gerekiyormuş. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

deneyelim bakalım. Eskiden 155 i arar detaylı anlatırdım ama pek yanıt alamadım. 

Bir kez plakadan sorguladığım bir audia6 çalıntı çıktı ihbar ettim polis geldi arabayı kurtardılar sahibi felan geldi sevindi. ona memnunum. Ama o zaman plaka sorgulanabiliyordu çalıntı mı diye.

ihbar linki çalışıyorsa süper. Kameramızda olaylar oluyor kayıt alıyor zaten ordan göndeririz. 

İladı155@egm.gov.tr adresine resim veya video ile iletin kırmızı ışık, emniyet şeridi ihlali vb. Suçlarda işlem yapıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Metin Uzunoğlu yazdı:

İladı155@egm.gov.tr adresine resim veya video ile iletin kırmızı ışık, emniyet şeridi ihlali vb. Suçlarda işlem yapıyorlar. 

Ben birkaç kez denedim, hatayı yetkili ekibin görmesi ve cezayı yazması lazım , sizin gönderdiğiniz görüntüler kanıt olmaz diyorlar. Bizim evin oradaki kavşakta dolmuş ve halk otobüsleri kırmızı ışığı önemsemiyor. Video çekip gönderdim bu yanıt geldi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...