İçeriğe Yönlendir

Gerçekler ve Eks iletişimciler

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Yıllardır otomotiv sektöründe böylesine uçan kaçan havada gezen asılsız  bilgiler paylaşılmamıştı, sektör adına üzücü, neyse...

Yaz sonrası trend olup iletişim kasan eks tayfası diline, (son iki yıldır eskilerin alışık olup yenilerin ilk defa baktığı için her gördüğüne inanması ile birlikte) sıfırda / 2.elde balondur uçar kaçar patlar yanar minvalindeki paylaşımlar dolandı. eks te yutupta (para kazanılmadığını masak gayet güzel açıklasa da ) etkileşim kasma adına garip garip paylaşımlar yapılmakta.

Bugün gerçekleşen bir indirim olayı net ve açıkça gözler önüne sermekte. Bugün pilli arabalarda ötv oranları değişti,resmi gazetede yayınlandı  rakamlar yüzdeler kafa karıştırmadan net örnek: Kia IQ5 cuma günü 2.300 milyon idi. Bugün 1.800 mlyn oldu sıfırı

bayi mi rakam indirdi? para mı kaybetti? balona hava mı bastı, hayır, sadece ötv oranı değişti sadece, yani bayinin karı kasasına giren değişmedi. Hali ile mesela geçen zamanda IQ5 satın almış olan birisi geçen hafta 2.elde ilan açmış olsa idi 2.100 milyn yazıyor bugün  ilanında, şimdi ona bakıp ohh ohhh balonun  patladı demek pek zeka işi olmuyor.

Vesile ile odmd her ay çeşitli raporlar yayınlar, ilk defa kasım sonu gelecek hala ekim raporu yok ortada, en son eylül raporunda da resmi noter satış verileri 2. elde satış adetlerininarttığını yazmakta idi, ekim i bekliyoruz.

duble vesile: aynı orana giren pilli merso listesinden güçsüz modelini kaldırdı, fiyat açıklamadı akıbeti şu an belirsiz.

gagıldan gelen sözde medyacılara: facedir yutuptur ekstir, suya yazı yazmaktır

20,11,2023

• Beğen 11
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçen hafta pilli alan -500 le mi başladı şimdi. 
X fenomenleri dedikleri gibi kazanamıyor mu yani. 
Ee o villalar neyle alınıyor o zaman. 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçen hafta pilli alan -500 le mi başladı şimdi. 
X fenomenleri dedikleri gibi kazanamıyor mu yani. 
Ee o villalar neyle alınıyor o zaman. 

Uyuş... öhöm parasıyla abi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Aslında sıkıntı şu ..O pilli arabalar halkın yüzde 95 ine o kadar uzak ki..Fiyatı inmiş kalkmış umrunda değil.  Köşe bucak indirimli yarım kilo kıyma kovalıyor.

Bir de şey var..Elektirikli araçların geleceğinin karanlık olacağı konusu pek revaçta son zamanlarda.Koç un batarya yatırımından vaz geçmesiyle hızlandı iyice.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Mankal yazdı:

Aslında sıkıntı şu ..O pilli arabalar halkın yüzde 95 ine o kadar uzak ki..Fiyatı inmiş kalkmış umrunda değil.  Köşe bucak indirimli yarım kilo kıyma kovalıyor.

Bir de şey var..Elektirikli araçların geleceğinin karanlık olacağı konusu pek revaçta son zamanlarda.Koç un batarya yatırımından vaz geçmesiyle hızlandı iyice.

Manisa Wolkswagen Fabrikasının yapılamamasının sebebi, zamanın Ceo'sunun Türk heyetle girdiği toplantıda kıs kıs gülerek "Her gün bombaların patladığı bir ülkede Araba fabrikasımı kurucağım" demesiyle gün yüzüne çıkmıştı. 

Mühtemelen LG batarya fabrikasınından buna benzer bir sebeble (İsrail , Almnaya ve Amerika ilişkileri ve örtülü ambargoların etkisi) olması mühtemeldir. 

Daha fazla detayı bu iki duayenden dinlemek mümkün.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bu yaşıma kadar Sosyal Medya Hesabım olmadı Bu Staj Çıraklık Emeklilik davası için X Hesap açtım.

Otomobil sektörü için yazıyorum o yazıları bende okudum demekki Gerçekle Kurgu karışmış halde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Nolmuş youtuber olduğum için konuyu anlayamadım :) 

Sıfır fiyatı 2.2 milyon elektrikli arabanın yeni vergi düzenlemesi ile 1.717 milyon oldu. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Sıfır fiyatı 2.2 milyon elektrikli arabanın yeni vergi düzenlemesi ile 1.717 milyon oldu. 

e olsun. Türkiye’deyiz. Youtuber’lar nasıl aldı nasibini onu tam şey yapamadım

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

e olsun. Türkiye’deyiz. Youtuber’lar nasıl aldı nasibini onu tam şey yapamadım

sekiz silindire gönderme olabilir

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Taş mı yiyeceksiniz dimi :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Mankal yazdı:

bizim Başkent OSB de inanılmaz büyük bir arazi vardı Ford için batarya tesisi yapılacaktı. iptal oldu sene ortasında.

Emin Önal yazdı:

Herşey TOGG için o kategoride.

togg  1 milyon olsa ne güzel alınırdı... en ucuzu 1300. kısa menzil.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Eks ne? :unsure2:

44 milyar usd a şirket alan afrikalı bir adamın, değiştirdiği şirket ismi, eski ismi twitter idi. vesile ile 'eks'  çocuğuna taktığı isminin başlangıç harfi

vesile ile ile çocuğun isminin devamında da üretilmemiş prototipte kalmış bir uçağın modeli var

fazla para olunca bir can sıkıntısı oluyor ....

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

fazla tekniksin senden yutbr çıkmaz,

Ali Darbaz yazdı:

sekiz silindire gönderme olabilir

o galeri, yutbr değil ki

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

. Youtuber’lar nasıl aldı nasibini onu tam şey yapamadım

açalım: yaz aylarından başlayan 2.elle patladı çatladı paylaşımlarına başladılar koro halinde, tabii tıklanması okunması lezettli olabilir, ancak resmi veriye bakalım:

TÜİK verilerine göre, 2023 Ağustos ayı sonu itibarıyla Türkiye ikinci el otomotiv pazarı %23,4 artarak 7.510.360 adetle el değiştirdi. 2022 Ağustos sonunda ikinci el araçlar toplam pazarı 6.085.939 adet seviyesinde gerçekleşmişti.

kaynak odmd eylül raporu

https://www.odmd.org.tr/web_2837_1/index.aspx

rakam olkumak sıkıcıdır, karşılaştırma yapmak yorucudur, eks/insta/face evrenine ters.

bu patladı çatladı söylemi ile birlikte 2.el satış fiyatlarının sıfıra göre yüksek kalmasını da eklediler, eks evreni konforunda, lakin 88 senedir, eylül-aralık dönemi en yoğun satışların yapıldığı aydır, sade 1*2 senedir otomotiv üstünden iletişim kasanlar bunu kaçırdı veya işlerine gelmedi, hali ile sıfırda kampanya dönemidir ve bunun için de 1 sene önceden ithalat planlaması yaplılr, eylülde haydarpaşaya gidip komik komik otopark fotoğrafı da çektiler, prim yaptı mı yaptıi iletişimlerindeki artışı böbürlenip portfolyoya yazdılar mı yazdılar.... teknik/iktisadi tutarlı mı ? hayır.

vesile ile odmd hala ekim raporunu yaynlamadı....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Doğan Arşiray yazdı:

togg  1 milyon olsa ne güzel alınırdı... en ucuzu 1300. kısa menzil.

Bi arasana abi gerçek fiyatı neymiş?

Adamlar daha pahalı yazamadığı için öyleymiş.. Ülkede her şey kağıt üzerinde normal.. Ama gerçekte..?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Emre Şimşek yazdı:

Bi arasana abi gerçek fiyatı neymiş?

Adamlar daha pahalı yazamadığı için öyleymiş.. Ülkede her şey kağıt üzerinde normal.. Ama gerçekte..?

gecen togg galerisinde satici oyle dedi bana. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

açalım: yaz aylarından başlayan 2.elle patladı çatladı paylaşımlarına başladılar koro halinde, tabii tıklanması okunması lezettli olabilir, ancak resmi veriye bakalım:

TÜİK verilerine göre, 2023 Ağustos ayı sonu itibarıyla Türkiye ikinci el otomotiv pazarı %23,4 artarak 7.510.360 adetle el değiştirdi. 2022 Ağustos sonunda ikinci el araçlar toplam pazarı 6.085.939 adet seviyesinde gerçekleşmişti.

kaynak odmd eylül raporu

https://www.odmd.org.tr/web_2837_1/index.aspx

rakam olkumak sıkıcıdır, karşılaştırma yapmak yorucudur, eks/insta/face evrenine ters.

bu patladı çatladı söylemi ile birlikte 2.el satış fiyatlarının sıfıra göre yüksek kalmasını da eklediler, eks evreni konforunda, lakin 88 senedir, eylül-aralık dönemi en yoğun satışların yapıldığı aydır, sade 1*2 senedir otomotiv üstünden iletişim kasanlar bunu kaçırdı veya işlerine gelmedi, hali ile sıfırda kampanya dönemidir ve bunun için de 1 sene önceden ithalat planlaması yaplılr, eylülde haydarpaşaya gidip komik komik otopark fotoğrafı da çektiler, prim yaptı mı yaptıi iletişimlerindeki artışı böbürlenip portfolyoya yazdılar mı yazdılar.... teknik/iktisadi tutarlı mı ? hayır.

vesile ile odmd hala ekim raporunu yaynlamadı....

ya resmi açıklanan rakamlar doğru değilse? Çünkü kaç senedir eylül aralık ayında ne indirim oldu ne de bayiler araba hazır abi yarın teslim dedi

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Emre Şimşek yazdı:

Togg galerisi mi var? 😳

evet, panora alışveriş merkezinde. bir siyah birde şampanya rengi model vardı. byd geliyor ne olacak o iş dedim bekleyip göreceğiz dedi eleman.

*hemen test sürüşü yapabiliriz isterseniz deyince yok ben  w222 s550 alacağım diyerek aniden dönünce cebimdeki paraları saçtım ortalığa isanlar paralara doğru koşarken birden ter içinde uyanmışım. neyseki uşak uyandırmış doğan bey kalkın martini saatiniz geldi dedi de ayıldım foruma girdim hemen.

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çünkü kaç senedir eylül aralık ayında ne indirim oldu ne de bayiler araba hazır abi yarın teslim dedi

88 senedir ocak en düşük satış adetine sahiptir, eylüden aralığa da satışlar her ay artar, fabrikalar ve distribütörler de bu dinamik ile üretim/sipariş planalamaısnı yapar ayrıca 1-3-5-10 yıllık planlama yaparlar , akşamdan sabaha börek siparişi geldi yaptım diye olmaz o işler, kampanyaların ilki mart ta (ocaktan gelen rehaveti atar) ikincisi de eylül de başlar.

mesela servis garanti başvuru red leri eylülden aralığa doğru artar, bütçe bitmiştir ince elenir, aralık ayında sağlam bir arıza varsa ocak beklenir başvuru için, bunlar gagılda yazmaz.

pandemi sonrası değişen dinamikler ile otomotivi irdelemek, aya ilk ayak basanın, aaa oksijen bitmiş burada demesine benzer.

sıkıcı bilgiler, konforsuz alan.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ya resmi açıklanan rakamlar doğru değilse?

heh noterler gizlice  toplanıp şu bilgileri hatalı girelim mi demiş sisteme?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Doğan Arşiray yazdı:

evet, panora alışveriş merkezinde. bir siyah birde şampanya rengi model vardı. byd geliyor ne olacak o iş dedim bekleyip göreceğiz dedi eleman.

*hemen test sürüşü yapabiliriz isterseniz deyince yok ben  w222 s550 alacağım diyerek aniden dönünce cebimdeki paraları saçtım ortalığa isanlar paralara doğru koşarken birden ter içinde uyanmışım. neyseki uşak uyandırmış doğan bey kalkın martini saatiniz geldi dedi de ayıldım foruma girdim hemen.

Aston martini demi, bizde de var onun saati yeni geldi kargodan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Twitter’da veya başka bir yerde hesabım yok oralarda ne yazdığını bilemem. Çağlar Bayur bey imalı, üstü örtülü ve edebi sanatlı bir metin yazmış hepsini anlamadım. Ama gördüğüm şu ki Ağustos’tan beri ikinci el araba fiyatları ciddi oranda düşüyor. Arabasını satışa çıkaran eş dost müşteri bulamıyor. Favoriye aldığım ilanlar sürekli fiyat indiriyor. Birdenbire sıfır araba sayısı arttı. Yüzümüze bakmayan bayiler arıyor, Whatsapp’ta kampanya var indirim var sıfır faiz var diye story paylaşıyor. Son 3 yıldır asla görmediğimiz şeyler oluyor.
İş yaptığım bir müşterim liste fiyatı 1.520.000 olan 308’i 1.250.000 gibi bir rakama almış. Bu sene başında liste fiyatı üstüne ilave neredeyse %20 isteyen Peugeot yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...