İçeriğe Yönlendir

Parmağa Takılan Atel

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Yaklaşık 2 ay önce parmağımı ağrıtmıştım basketbol oynarken. O gün bugündür ağrım geçmedi. Çok hafif bi ağrı olduğu için hiç önemsemedim. Ama baktım geçmiyor, dün hastaneye gittim ve parmağımın kırık olduğu ortaya çıktı. Neyse saat 16:00 gibi parmağıma atel takıldı bandaj sarıldı vs. çıktım hastaneden. Yaklaşık 2-3 saat sonra parmağımda ağrı başladı ve tüm elime yayıldı. Saatler geçtikte dayanılmaz hal aldı. 2 aydır ağrımayan parmağım artık çok şiddetli ağrıyordu. Gece acile gittim 03:30 gibi Dicloflam ağrı kesici iğne yaptılar eve geldim. Sabah 06:00 oldu ağrıda hiç azalma yok. Dayanamadım bandajı açtım. Ateli çıkarmadım atel takılı kaldı. Bandajı açtıktan sonra ağrım hafifledi ve biraz rahatlayıp uyumuşum. Bu sabah ilk iş dünkü doktoruma gidip durumu anlattım, dayanamayıp bandajı açtığımı söyledim. Saat 10:30 gibi yeniden bandajla sardı. Şu an saat 12:45 ve o dayanılmaz ağrı yine başlıyor. Bu ağrı neyin ağrısı böyle anlamıyorum. Sanırım parmak hep havada kaldığı için ağrıyıp bütün ele de ağrısı vuruyor. Kırığın ağrısı desem 2 aydır ağrımadı.

Sorularım şunlar:

1- Benzer bir olay başına gelen var mı? Bu ağrı zamanla alışıp geçiyor mu? 3 hafta takılı kalacak ve 3 hafta bu ağrıyı çekmekten korkuyorum.

2- Forumda doktorlar vardı sanırım, bu sorum daha çok onlara. Bandajı söksem sadece atel takılı kalsa olmaz mı? Bu olmuyorsa en azından günde 1 saat bandajı söküp eli rahatlatıp tekrar geri sarsam olmaz mı?

3- Bu pantolonu tek elle nasıl çekiyoruz? 😁

IMG-20231123-WA0003.jpeg

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Geçmiş olsun öncelikle. 2 ay gibi bir süre geçtiği için kemikte yanlış kaynama olmuş olabilir. Bu da şiddetli ağrı yapar düzelme sürecinde. 

Bence doğru ve hızlı bilgi alabileceğiniz bir doktora başvurun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ahmet Çalışkan yazdı:

Bu pantolonu tek elle nasıl çekiyoruz? 😁

Sol kemer kopcasına ip bağlıyorsun, solu yukarı çekip ipi ağzınla tutup sağ tarafı çekiyorsun sonra ipin boşluğunu alıyorsun. Tabi bu hareketleri yaparken biraz kıvırman lazım :crazy:

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ahmet geçmiş olsun.. 

Pantolon işine alışırsın ya.. o kolay da.. iki ay geçmiş kırığın iyileşmesi zaman alacak gibi. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Geçmiş olsun. Malesef ne ateli ne sargıyı çıkartamazsınız. 

Pantolona gelince, beli lastikli pantolon giyin, rahat olur. :crazy:

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Geçmiş olsun öncelikle. 2 ay gibi bir süre geçtiği için kemikte yanlış kaynama olmuş olabilir. Bu da şiddetli ağrı yapar düzelme sürecinde. 

Bence doğru ve hızlı bilgi alabileceğiniz bir doktora başvurun. 

İşimin tek faydasını burada gördüm. 10 parmak klavye kullanıp parmaklarım hiç durmadığı için kaynamaya fırsat olmamış

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun. Sağ el baş parmakta çıkık ve parçalı kırık mevcuttu. Atel yerine baş parmak sabitleyici bileklik takmışlardı ihtiyaç durumunda her durumda değil tabi sadece wc durumunda söküyordum bilekliği. Sizin içinde öyle bir ekipman mevcutsa araştırın isterseniz doktorunuza danışarak. 

Pantolon işi ise insan bir parmağın yada tırnağın zarar gördüğünde ne kadar işlevi olduğunu onsuz sorun yaşadığını ve daha da özen göstermemiz gerektiğini öğreniyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Kırığın parmaktaki yeri önemli. Uç kısmındaysa sadece atel yeterli olabilir. Ama eklemde,arada yada el içine yakınsa elin de parmakla birlikte sabitlenmesi gerekir. Yanlış kaynama vb. durumlar zaten röntgende görüleceği için doktorun bilgisi dahilindedir.

Bandaj sıkı sarılmış gibi fotoda. Tahta atelse  atelin üst kısmı el içine bantla sabitleyerek  hareket etmesi önlenebilir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kırıkla çatlakla çok uğraştım, tıp uzmanı değilim ama her türlü bir şekilde ağrı varsa birşeyler terstir, Annemin hatalı alçısı sonucu 8 yıldır damar sorunu ile uğraşıyoruz ondan sonra akıllnadık, ilk seferde çok iyi teşhis lazım kırığa çatlağa

• Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kırık işi çok zor. Motor kazasında sol elim tarak kemiğimi kırdım. Güya kırık kaynadı. Acınızı anlayabiliyorum. Damdan düşen anlar misali. Lakin çözümü basit. Dişinizi sıkacaksınız. Kemik ağrısı çok fena. Ağrı kesici bile para etmiyor. Mesela seneler geçti ama hala serçe tutuşu yapamıyorum. Çok ısrar edersem acıyor. Gidonu tutarken baş parmağım yokmuş gibi tutuyorum. Yanlış kaynama yok, herşey normal ama acısı pek öyle değil gibi görünüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bence fotodaki bandaj baya sıkı sarılmış. Diğer parmakların şişmesinden de belli. Bu da ağrı yapar. Bandaj çorap sıkılığını geçmemeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Çok geçmiş olsun, İlkay'a katılıyorum 😉ben ce de o bandaj hem kaba hem de sıkı olmuş gibi Atel'in üzerine bandaj görevi görecek eldiven falan giyseniz en azından bilek kısmı rahat eder.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Geçmiş olsun. Herhalde bandaj çok sıkı. Ya da yanlış kaynamadan dolayı kastırıyor ve ağrı daha da artıyor. Acil şifalar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
İlkay Başaran yazdı:

Bence fotodaki bandaj baya sıkı sarılmış. Diğer parmakların şişmesinden de belli. Bu da ağrı yapar. Bandaj çorap sıkılığını geçmemeli.

105 kilo oldum parmakların normal hali o :(

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Saygın Can Oğuz yazdı:

Geçmiş olsun, Kırklareli yaradı o zaman. :)

Teşekkür ederim. Ben 4 yıldır buradayım ama :)

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Sinir sıkışması olabilir ve ciddi bir konudur. Doktora başvurmalısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Damdan düseni damdan düsen anlarmış 😄 Vicudunda kırlmadık, cıkmadık (klavikula dahil ) kırılmadik yeri kalmayan biri olarak fikrimi söyliim bence o parmakla epey işiniz var..

Kırık cıkık isleri bayaa sıkıntı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ahmet Çalışkan

Bugün atel çıkartıldı. Ama parmağım hala atel takılı gibi dimdik duruyor. Kapanmıyor. Doktor "3 haftadır kazık gibi durduğu için normal, zamanla kapanacak" dedi ama bi röntgen falan da çekmediği için pek de güven vermedi. Kapanması için diğer elimle parmağıma bastırarak fizik tedavi uygulayacakmışım.

Artık kaynamış mıdır bu parmak? Kaynadıysa da dimdik mi kaynadı bükülmüyo :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eklem kullanılmadığı için. Anestezi altında donuk omuzu açmaya çalışırken kırılan kol kemiği var.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...