İçeriğe Yönlendir

2011 KUGA İçin Xenon Seçeneği

Alişan YILMAZ

Recommended Posts

Alişan YILMAZ

Arkadaşlar merhabalar, 2011 Kuga için hangi xenonu tercih etmeliyim? Performanslı olmasını istiyorum fakat konuya biraz uzağım :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Alişan bey bir sürücü olarak sizden ricam ne takarsanız takın karşıdan gelen aracın sürücüsünü rahatsız etmeyecek olan mümkünse pahalı fakat trafik kurallarına uygun olanı takın. Trafikte arkamdan gelen apaçilerin beyaz ışığından bıktım usandım. Inanin bu tip suruculer nedeniyle  aracimin arkasina gece arkadan gelenin gözünü kör etmeye yetecek kuvvette en ucuz çakma zenonlardan taktirmayi planliyorum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Alişan YILMAZ yazdı:

Arkadaşlar merhabalar, 2011 Kuga için hangi xenonu tercih etmeliyim? Performanslı olmasını istiyorum fakat konuya biraz uzağım :)

Mevcut aracınıza güncel olan bi-led projektör dönüşümü yaptırabilirsiniz 8-10 bin tl arasında fiyatları değişiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Mustafa Erkan yazdı:

Alişan bey bir sürücü olarak sizden ricam ne takarsanız takın karşıdan gelen aracın sürücüsünü rahatsız etmeyecek olan mümkünse pahalı fakat trafik kurallarına uygun olanı takın. Trafikte arkamdan gelen apaçilerin beyaz ışığından bıktım usandım. Inanin bu tip suruculer nedeniyle  aracimin arkasina gece arkadan gelenin gözünü kör etmeye yetecek kuvvette en ucuz çakma zenonlardan taktirmayi planliyorum. 

Farlarım mercekli ve otomatik ayarlamalı o yüzden karşıdan göz almıyor, inip bakıyordum :) Kendi orijinali xenon olduğu için xenondan devam etme düşüncesindeyim. Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. 

Osman Ünal2 yazdı:

Mevcut aracınıza güncel olan bi-led projektör dönüşümü yaptırabilirsiniz 8-10 bin tl arasında fiyatları değişiyor.

Aslında şöyle ki içerisinde orijinal xenon var tek taraf gitmiş, ben de 2 tane alayım dedim, bi-led projektörlerin aydınlatması çok iyi gördüğüm kadarıyla ama o kadar bütçeye de çıkamam :) Galiba d1s xenondan devam edeceğim

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zaten mercek ve otomatik yükselik ayarı var ise güzel bir led ampül de işe yarar artık xenon temini bile zor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Çağlar Bayur yazdı:

zaten mercek ve otomatik yükselik ayarı var ise güzel bir led ampül de işe yarar artık xenon temini bile zor

Xenon ampul kullanan mercek içine direk led ampul uyar mı abi? (aynı soket, tak çalıştır şeklinde)

C-max için araştırmıştım bu konuyu ama net bilgi elde edememiştim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Xenon duyları ile uyumlu ledler de var artık.. 

Xenon alacasanız imkan varsa osram tavsiye ederim. 

Ampul tipi ne ? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

d1s filandır kesin. çok uygun fiyatlı 4300 K ampuller var. gayet başarılı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Xenon duyları ile uyumlu ledler de var artık.. 

Xenon alacasanız imkan varsa osram tavsiye ederim. 

Ampul tipi ne ? 

Mehmet abi ampül h7, amazonda 2 adeti 500 liraya buldum çok mu kötü olur :D

Doğan Arşiray yazdı:

d1s filandır kesin. çok uygun fiyatlı 4300 K ampuller var. gayet başarılı.

Evet d1s. d1s şeklinde yani arka tarafı dikdörtgenimsi ledlerde buldum ama kararsız kaldım. xenon mu led mi daha performanslıdır tam emin olamadım. 6000K lik ikili set buldum, biraz daha mavimsi beyazımsı yani gün ışığı değil. Link paylaşmak forum kurallarına aykırı mı tam hatırlamıyorum ama yine de paylaşayım :D

https://www.amazon.com.tr/6000K-Xenon-Lamba-Yedek-Ampul/dp/B08CHJ8ZKN/ref=sr_1_4?keywords=d1s+xenon+ampul&qid=1701169994&sr=8-4

2 adet 459 lira 100 lira da kargo ücreti var. 

Photon d1sler var 6000k ve +%50 daha fazla ışık diyor. Türkiyede bazı e ticaret sitelerinde 390 liraya satılıyor tanesi. Photondan 2 tane almak mı mantıklı yoksa yukarıda belirttiğim linkten mi almak mantıklı arada kaldım

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Mehmet Ozyurek yazdı:

H7 ise işin çok kolay. Direk led tak :) 

Balastıyla vs uğraşma.. 

Mehmet abi peki d1s xenonların arkası dikdörtgen ya ona göre led mi seçmem lazım ? İkinci bir sorum ise bu xenonlar kaç watt ile çalışıyor? 50 watt canbus kullanmam gerekir mi arıza vermemesi için? İçindeki d1s xenonlar kaç watt ile çalışıyordur acaba :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alişan YILMAZ yazdı:

Mehmet abi peki d1s xenonların arkası dikdörtgen ya ona göre led mi seçmem lazım ? İkinci bir sorum ise bu xenonlar kaç watt ile çalışıyor? 50 watt canbus kullanmam gerekir mi arıza vermemesi için? İçindeki d1s xenonlar kaç watt ile çalışıyordur acaba :D 

H7 diyordun :) D1S'e geçtin.. :)

D1S'lerin balastına 12 volt girer.. Balast onu 20,000 volt civarına çıkarır.. 35 watt akım çeker. 

Senin kugadaki ampul ne tam olarak :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

D1S'lerin balastına 12 volt girer.. Balast onu 20,000 volt civarına çıkarır.. 35 watt akım çeker. 

xenon lem

Alişan YILMAZ yazdı:

d1s xenonların

kaliteli bir xenon alınacak yeniden, yoksa far içi tesisata girmek gerekir, yazık olur

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Mehmet Ozyurek yazdı:

Abi kafam karıştı :D Kullanma kılavuzunu mu okusam :D  :D :D Abi kuganın içinde xenon var, internetten biraz baktım d1s gibi duruyor :D

Alişan YILMAZ yazdı:

Abi kafam karıştı :D Kullanma kılavuzunu mu okusam :D  :D :D Abi kuganın içinde xenon var, internetten biraz baktım d1s gibi duruyor :D

Söktüm arkası dikdörtgen xenon :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Çağlar Bayur yazdı:

https://www.hepsiburada.com/osram-d1s-xenarc-original-far-ampulu-1-adet-4-yil-garantili-pm-HBC00001HFWIW

mesela linki, ama orjinal olması şart çok fark var , lakin mercekte buğulanma da olabilir bunca yıl sonrasında

uu :D Fiyat güzelmiş :D 

Mehmet Ozyurek yazdı:

D1S o zaman.. 

Osram seni bekler. 

Osram bakayım 

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Xenonları taktık abimle :) hatta sol far otomatik ayarlamayı yapmıyordu, önceki sahipleri soketi takmamışlar onu da taktık. Sadece bir şey fark ettim mercekten mi bilmiyorum sağ far daha fazla ışık veriyor gibi ikisi de aynı sıfır ampül. Bu sizce mercekten mi? Kirli olan hangisi acaba 😆

IMG_20231208_173848.jpg

IMG_20231208_173837.jpg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

elimde iki adet 160 bin km de sürekli DRL ile gezilmiş yani az kullanılmış xenarc d1s ampuller var. iki adet. 4600K isteyen varsa uygun fiyat yapılır.

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Çağlar Bayur yazdı:

ayarı aşağıda olabilir? sağdaki ampülü sola takıp deneyin bir de?

Abi otomatik ayarlıyor da bunların sağı solu var mı :) biz direkt takmıştık

Doğan Arşiray yazdı:

elimde iki adet 160 bin km de sürekli DRL ile gezilmiş yani az kullanılmış xenarc d1s ampuller var. iki adet. 4600K isteyen varsa uygun fiyat yapılır.

Ben aldım teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alişan YILMAZ yazdı:

otomatik ayarlıyor da

otomatik işi biraz yanlış anlaşılır, far tası /merceği önce mekanik olarak ayarlanır , sonra araç yüksekliğine göre sistem bunu sabit tutar.

Alişan YILMAZ yazdı:

bunların sağı solu var mı

sağı solu yok ta, sağ sol değişimi ile bu sefer sağ taraf daha sönük kalmışsa ampülde sıkıntı olabilir, aynı kaldı ise sol farın beleastı veya merceğinde sorun bakılır, denemek için değişim yani.

Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Çağlar Bayur yazdı:

otomatik işi biraz yanlış anlaşılır, far tası /merceği önce mekanik olarak ayarlanır , sonra araç yüksekliğine göre sistem bunu sabit tutar.

sağı solu yok ta, sağ sol değişimi ile bu sefer sağ taraf daha sönük kalmışsa ampülde sıkıntı olabilir, aynı kaldı ise sol farın beleastı veya merceğinde sorun bakılır, denemek için değişim yani.

Bir deneyeyim o halde ampulleri değiştirmeyi. Ampul değiştirirken mekanı ayarlamaya gerek oluyor mu peki?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...