İçeriğe Yönlendir

Bu Parça Nasıl Yanabilir

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli
(düzenlendi)

Herkese selamalar,

Geçtiğimiz günlerde eşimle beraber yolda giderken, bana bu arabada yanık kokusu var dedi. Bende ilk etapta partikül filitresi temizliği olabileceği düşüncesiyle fazla dikkate almadım. Sonra yol bilgisayarında " arka lambayı kontrol edin" uyarısı gelince dedim herhalde ampül patladı. Golf aracımda arka bagaj kapağında bulunan T20 tip ampulü söktüğümde ( ilk çekmemde gelmedi) dipten duyuda yaktığını farkettim. Ampül Toshibanın orjinal ampülü. 

Ekte resim de paylaşıyorum. Arabada ekstra tesisat anlamında hiçbirşey de yok. Bu parçanın bu şekilde yanması normal mi? Bu durumu nasıl yorumlamak gerekir.

yeni s.jpg

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Sigorta neden kesmedi acaba, en azından tüm stopları ya da tüm aydınlatma tesisatını kontrol eden bi sigorta vardır?

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

kısa devreden olmuş olabilir aracın bozuk yolda tıtreşimden dolayı bile olmuş olabilir veya bağlnatıda tam oturmamış olablir  su almış olabilir 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Uğur Çınar yazdı:

kısa devreden olmuş olabilir aracın bozuk yolda tıtreşimden dolayı bile olmuş olabilir veya bağlnatıda tam oturmamış olablir  su almış olabilir 

Su kısmını titizlikle inceledim. O açıdan bir iz bulamadım. Aynı duyda aynı tip başka bir ampul de var ampulun yerleşmesi oldukça sıkı gibi geldi. Anlık voltaj yüklü gelmiş olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kısa devre olmadığı sürece sigorta atmaz.. 

Sebep oksitlenme sonucu ark yapmasıdır. 

Bu tür sürekli yanan ampulleri led yapmakta fayda var.. daha az akım çekeceği için bu tür sorunların önüne geçilir.. 

Kararmış yerler güzelce zımparalanır, temizlenir, kavrulan kablo değiştirilir. yeniden kullanılır bu. Komple satın alma. dünyanın parasıdır. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Metal konnekör ısıya uygun değil. Ampül tam oturmamış ise bağlantı tam oluşmaz ısıya dönüşür çekilen akım. Olağan durum yani. Çözümü oejinsl güç lamba ve bağlantı yuvaları sıkılığı kontörlü. En iyisi tabi ki led ancak hata vermeyen ve ışık gücü uygun olan

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Gencay Bengli yazdı:

Herkese selamalar,

Geçtiğimiz günlerde eşimle beraber yolda giderken, bana bu arabada yanık kokusu var dedi. Bende ilk etapta partikül filitresi temizliği olabileceği düşüncesiyle fazla dikkate almadım. Sonra yol bilgisayarında " arka lambayı kontrol edin" uyarısı gelince dedim herhalde ampül patladı. Golf aracımda arka bagaj kapağında bulunan T20 tip ampulü söktüğümde ( ilk çekmemde gelmedi) dipten duyuda yaktığını farkettim. Ampül Toshibanın orjinal ampülü. 

Ekte resim de paylaşıyorum. Arabada ekstra tesisat anlamında hiçbirşey de yok. Bu parçanın bu şekilde yanması normal mi? Bu durumu nasıl yorumlamak gerekir.

yeni s.jpg

araba beni sat diyor. durduk yere ampulün dibini bozan 2 3 sene sonra kimbilir hangi plastik soketi eritecek.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Doğan Arşiray yazdı:

araba beni sat diyor. durduk yere ampulün dibini bozan 2 3 sene sonra kimbilir hangi plastik soketi eritecek.

Etma :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun ampulde.. Ampul doğru dürüst temas noktaları olmayan bir ampul.. 

Yuva ampulü sıkıyor, ancak camdan sıkıyor. Tel yana kaydıysa sıkmıyor ve ark oluşuyor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Arabayı iç döngüde kullanmak ve park edince o şekilde bırakmak, içeride nemlenmeye sebep oluyor. Bundan da olabilir

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
Gencay Bengli yazdı:

Su kısmını titizlikle inceledim. O açıdan bir iz bulamadım. Aynı duyda aynı tip başka bir ampul de var ampulun yerleşmesi oldukça sıkı gibi geldi. Anlık voltaj yüklü gelmiş olabilir mi?

oyle birşey olsa sigorta devreye girer yoksa bir lamba ile kalmaz :D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

sorun temas azlığı bencede, temaz azsa ısı oluşur cızzttt=ısı=erime=koku=:onder:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

T20 ampul demişsiniz. W21W tip 21 watt dipsiz ampul yani. Bu ampul sürekli yanması gereken bir ampul değil. Sürekli yanmasını sağlayacak birşey mi yaptınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O ampule 21 watt vermek yanlış.  
Ben 5 wattlığına bile güvenmiyorum. 
Isıdan çevresini kurutup kavuruyor. 

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Sürekli yanan 21 w ampul ?

21w ya fren de yada sis te olur .

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Nihat Palolu yazdı:

T20 ampul demişsiniz. W21W tip 21 watt dipsiz ampul yani. Bu ampul sürekli yanması gereken bir ampul değil. Sürekli yanmasını sağlayacak birşey mi yaptınız.

Nihat abi selamalar, Ben orjinal haliyle kullanıyorum. Bagaj kapağında park ampülü gibi yanan bir ampül. İlgili devrede 2 tane bu ampülden, 1 tane de geri vites lambası ampülü var.

Alpay Sumer yazdı:

7 mi aracınız ve hangi donanim? 

Araç golf 7, 2013 model Highline paket

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Alektrikte küçük büyük akım farketmez, sabit değilse tehlike arz eder. Büyük ihtimal yerine tam oturmamıştır. Bazen ev pirizlerdede yanmalar görürüz. Nedeni sabit olmayan kablo ve adaptörlerdir. Ya içerden gevşektir yada takılan adaptör v.s gevşektir ve çok tehlikelidir. O nedenle evlerinizi uzun süre kullanmayacaksanız pirizlerde gerekli olmayan her güç unsurunu çekiniz. Yangınların çoğu bu tür şeylerden çıkmaktadır ama haberlerde elektrik kaçağı diye geçer. Vatandaş ne bilsin elektirik kaçağını, düzgünce bilgilendirseler ya. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)

IMG-20231124-WA0002.jpeg.70701696d8f76670d55947d25d6c845a.jpeg

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gencay Bengli yazdı:

Nihat abi selamalar, Ben orjinal haliyle kullanıyorum. Bagaj kapağında park ampülü gibi yanan bir ampül. İlgili devrede 2 tane bu ampülden, 1 tane de geri vites lambası ampülü var.

Araç golf 7, 2013 model Highline paket

Led yap hepsini

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
(düzenlendi)

ROWTL.jpg.19261b77e63f177d08fe7078fb401f02.jpg

21W ise sis farı, sürekli sisler mi açık.

tarihinde Osman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...