İçeriğe Yönlendir

Volandaki boşluk?

Recep Yavuz

Recommended Posts

Recep Yavuz

Arkadaşlar B16dth motor aracım var. Bu hafta güvendiğim bir usta ile zincir değişimine giriştik. Ama çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım. 2 sene önce 92000 km 'de iken aşırı bir takırtı ile aracı marş basmıştım. Sonrasında zar zor yetkili servise attım kendimi. Meğerse volan dişlileri kırılmış. Baskı balata ve volanı yetkili serviste değiştirdim.

Şuan araç 116.000 km de. Zincir değişimi için b16dth larda biliyorsunuz motor iniyor. Motor inince ustam az önce bir video attı. Volanda büyük bir boşluk var. Şimdi düşünüyorum sorun ne? 20.000 km bile olmadan böyle bir boşluk neden oluşabilir? Yetkili servisin başka bir volanı takabileceğini aklıma bile getirmek istemiyorum. Böyle bir durum olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Recep Yavuz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

neresinde boşluk var?

Göbekte boşluk var Çağlar Hocam... Normalde olmaması gerekiyor sanırım. Orjinal volanın da videosunu attı. Eski volan içe doğru tıkırtı yapacak kadar boşluk oluşturmuş. Şimdi şüphe doğdu içime bu  kadar kısa sürede volanın bu kadar boşluk oluşturması ? 2 sene önce volan değiştikten sonra ilk 3 ay ikinci vitese geçişlerde zorlandık hep. Sonra kendi kendine düzelti. Acaba takma aşamasında yanlış bir işlem mi yaptılar? Usta "volanı takarken öyle yanlış birşey yapmaları mümkün değil" dedi. İlginç bir durum.

tarihinde Recep Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Recep Yavuz yazdı:

Eski volan içe doğru tıkırtı yapacak kadar boşluk oluşturmuş.

yani yere paralel eksen de mi boşluk

Yorum bağlantısı
Recep Yavuz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

yani yere paralel eksen de mi boşluk

Bunun gibi de boşluk var hatta bir de kendinize doğru çektiğinizde göbekte de boşluk var. Asıl sıkıntı olan kendinize doğru çektiğinizdeki göbekteki boşluk sanırım.

https://youtube.com/clip/Ugkx8R24MZzfxIzXllfMCP4aHrG7xV-QRoX7?si=rais7nEShsJHMX40

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Recep Yavuz yazdı:

Bunun gibi de boşluk var hatta bir de kendinize doğru çektiğinizde göbekte de boşluk var. Asıl sıkıntı olan kendinize doğru çektiğinizdeki göbekteki boşluk sanırım.

https://youtube.com/clip/Ugkx8R24MZzfxIzXllfMCP4aHrG7xV-QRoX7?si=rais7nEShsJHMX40

dairesel yöndeki km ye bağlı olarak oluşur, hareketli volantta ses yaptı değişti denen şey, kendimize çektiğimizde oynamaması lazım , grankta yanal gezinti çıkmaz umarum volantı sökünce arkada.

mesela link: https://www.maviparca.com/yedek-parca/urun/krank-gezi-ay-yatak-tw261am-166862

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Yavuz
(düzenlendi)

Arkadaşlar bu Volan gibi Baskı balata gibi parçaların üzerinde üretim sırasında ÜRETİM TARİHİNİ falan yazma durumları var mı? Bilginiz var mı bu konuda? Şuan ki üzerindeki volanın hangi tarihte üretildiğini bulabilirsem çok iyi olacak benim için. Tüm şüphelerimi tamamen kendime, sürüş tarzıma yönlendireceğim. Ben ki sabahları aracı yormamak için sitenin ön dik rapmasından değil de arka hafif rampasını seçen adamın başına gelecek iş değil. Ya sakınan göze çöp battı ya da bu üründe bir problem var. 

Parçanın üzerinde birkaç rakam ve sayılardan oluşan öbekler var videodan gördüğüm kadarıyla. Valeo' da dikkatle bakınca gördüm. Sanırım resimde gösterdiğim kısım üretim tarihi. Yarın ustaya aracın üzerindeyken üretim tarihini atmasını isteyeceğim. İnşallah silinmemiştir. 

Bazı forumlarda faturada ürün stok numarası olduğu yazılmış. Şimdi 2 sene önceki faturama baktım ama sadece GM' nin ortak parça numarası yazıyor. Faturadan sonuca ulaşmak çok zor. Sadece üretim tarihinden yola çıkabilirim sanırım bu durumda.

https://prnt.sc/_fYO4DqtBeCw

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Üretim tarihinden nereye varacaksınız ürün parti/lot/seri numarasını bularak sanki izlenebilirlik daha kolay sağlanır attığınız resimde göbekte yazan 106 ile başlayan numara ürün seri numarası gibi onun üzerinden üretim tarihine kadar ulaşabilir üretici 

Yorum bağlantısı
Recep Yavuz
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Üretim tarihinden nereye varacaksınız ürün parti/lot/seri numarasını bularak sanki izlenebilirlik daha kolay sağlanır attığınız resimde göbekte yazan 106 ile başlayan numara ürün seri numarası gibi onun üzerinden üretim tarihine kadar ulaşabilir üretici 

Üretim tarihi 2013 öncesi ise hiç değişmediğini düşünebilirim. Ya da o tarihlerde ise servislerin başka bir araçtan alıp benim araca takmış olabileceklerini düşünebilirim. Bunu iyiden iyiye düşünmeye başladım. Çünkü bu durum ya benim araca özel bir durum oluşturuyor. Ya da bu boşluk durumu normal ve daha 70-80 km yolu var. Ama ustanın gösterdiğine göre volanın pek de değişmediğini düşündüğünü anlıyorum. Kimseyi de zan altında bırakmamak adına açık açık söylemiyor. Kararı bana bıraktı, sanırım volan değişecek. Parçayı alıp inceleyeceğim. Faturada ne yazık ki herhangi bir parçaya özel bir işaret belirtilmemiş. S.no gibi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parçacılar anlayabilir, bazı parçalardaki nolardan, lastik gibi açıkça yazmaz ama, mesela bir takı değişmiştir, bir parti malda özel bir fark olabilir vs. tecrübe ile yani, bazı parçalardaki anlamsız bir kod tarihi işaret edebilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Recep Yavuz yazdı:

Üretim tarihi 2013 öncesi ise hiç değişmediğini düşünebilirim. Ya da o tarihlerde ise servislerin başka bir araçtan alıp benim araca takmış olabileceklerini düşünebilirim. Bunu iyiden iyiye düşünmeye başladım. Çünkü bu durum ya benim araca özel bir durum oluşturuyor. Ya da bu boşluk durumu normal ve daha 70-80 km yolu var. Ama ustanın gösterdiğine göre volanın pek de değişmediğini düşündüğünü anlıyorum. Kimseyi de zan altında bırakmamak adına açık açık söylemiyor. Kararı bana bıraktı, sanırım volan değişecek. Parçayı alıp inceleyeceğim. Faturada ne yazık ki herhangi bir parçaya özel bir işaret belirtilmemiş. S.no gibi 

lot numarası üzerinden giderseniz sizin araca takılı parçayı değerlendirebilirsiniz. daha önce bir araca takılmış mı üretici firma iletişime geçip çıkma olup olmadığını anlama şansınız oluşur. fabrikaya mail atarak bu bilgileri daha net somut bilgiler elinize gelebilir. 

daha önce fiestamda yaşadığım bir durum var örnek olması açısından paylaşayım

aracımda serviste disk balata değişimi yapıldı. 10 bin km sonra diskler yamuldu. servis ile görüştüm aldığım cevap iki ayrı disk var biz sizin araca ucuz olanı taktık bunda bu sorun olabilir denildi. benim onayımı almadan  neden ucuz olanı taktınız dediğimde servisin yanıtı beni çok güldürmüştü. oldukları bölgede genelde kiralık araçlar varmış onlar bunu tercih ediyormuş. :) servislerde her türlü kendilerine göre işlerine geleni yapan servisler var. detaylı araştırın yukarıda söylediklerinizin hepsi olmuş olabilir. biraz karıştırın servisi 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...